بهترین برنامه ریزی روزانه برای فعالیت کودکان

برنامه ریزی روزانه برای کودکان


داشتن برنامه روزانه از جمله اموری است که می تواند عامل ترقی و پیشرفت هر فرد باشد و در این زمینه برنامه ریزی برای کودکان دستکم دو حسن دارد نخست اینکه بچه ها نظم پذیرتر می شوند و دوم اینکه باعث تربیت کودک مسئولیت پذیر می شوند. کارهای روزانه براساس برنامه، انسان را در مسیر مشخص و معینی قرار می دهد و کودکانی که با برنامه کار می کنند نسبت به کودکان دیگر هدفمندتر روز خود را سپری می کنند و در نهایت اطلاعات و آگاهی بیشتری نیز کسب می کنند. این اطلاعات و مهارت ها به طور قطع در زندگی آینده آنان موثر خواهد بود و این دسته از بچه ها را در مقابل نامایملات پیرامون و جامعه ورزیده تر می کند. بهترین برنامه ریزی روزانه برای فعالیت کودکان کمک می کند آن در مسیری قرار گیرند که در آن دیگر از بلاتکلیفی خبری نیست  و این دسته از بچه ها هر صبح برای انجام هدفی از خواب بر می خیزند و پس از یک روز فعالیت هدفمند، با هدف و برنامه نیز به بستر خواب می روند.

برنامه ریزی برای خواب کودک


کودکان دارای برنامه، برای خواب و استراحت خود نیز برنامه ریزی می کنند چون بدون استراحت و خواب مناسب، سایر برنامه ها نیز اجرایی نخواهد شد. از طرف دیگر کودکان خسته و خواب آلود نمی توانند در طول روز با هوشیاری و آمادگی ذهنی بالا سایر برنامه ها را اجرا کنند. بنابراین زمان مناسب و خواب کافی کودک از مهم ترین نیازهای زندگی هر کودکی است و در هیچ شرایطی نمی توان نسبت به آن بی اهمیت بود.

زمان بازی کودک

پس از استراحت وخواب شبانه که برای کودکان یک ضرورت محسوب می شود کارهای روزانه او که براساس یک برنامه ریزی طرح شده است، آغاز می شود. کودکان پس از صبحانه معمولا به مدرسه می روند و تعدادی که سن کمتری دارند یا در خانه می مانند یا به مهدکودک می روند. بچه هایی که در خانه می مانند پس از صرف صبحانه به بازی می پردازند. این بازی می تواند با اسباب بازی یا همسالانش مانند بچه های فامیل و همسایه باشد.

برنامه ریزی بازی کودک

برنامه ریزی وعده غذایی کودک


کودکان برای فعالیت های روزانه نیاز به انرژی و نیرو دارند و این انرژی و قوت را با صرف غذاهای مقوی دریافت می کنند. برنامه غذایی کودکان باید براساس یک نظم و در موعد مقرر برای آنان تهیه شود و به طور کامل نیز آن را صرف کنند تا بتوانند فعالیت های روزانه و برنامه ها را به خوبی اجرا کنند.

برنامه ریزی برای تعامل کودک با خانواده


کودکان درکنار بازی و سایر برنامه های روزانه، نیازمند معاشرت و تعامل با خانواده (والدین یا برادر و خواهر) خود هستند. به همین دلیل ضروری است که در برنامه ها به این مهم توجه شود و حتی معاشرت و ارتباط با سایر افراد از جمله بستگان و بچه های آنان در برنامه شان گنجانده شود. معاشرت و تعامل کودکان با خانواده ها و همچنین سایر وابستگان، کودکان را اجتماعی تر می کند و همین ارتباط، آنان را برای ورود به اجتماع بزرگتر مثل مهدهای کودک، دوره پیش دبستانی و مدرسه آماده می کند.

خواندن داستان و قصه برای کودک

بازگویی داستان و قصه اثر بی بدیلی در خلاقیت، ابتکار و نوآوری کودکان دارد. آنان با گوش دادن به این قصه ها و داستان ها علاوه بر اینکه تجربیات زیادی از محتوای داستان کسب می کنند، ذهن آنان برای بروز خلاقیت ها و ابداعات آماده می شود. قصه ها توانمندی و مهارت کودکان را بالا می برد و این دسته از بچه ها بدون آنکه با مخاطرات  بیرون مواجه شوند در درون خانواده می توانند با گوش دادن یا مطالعه این مطالب به تجربیات تازه و جدیدی دست پیدا کنند.

از این رو خانواده ها باید در طول روز فرصتی برای این کار اختصاص دهند تا کودکانشان از طریق این داستان ها به مهارت های مورد نیاز دست پیدا کنند و کودک کتابخوان تربیت کنند.

خواندن-داستان-و-قصه-برای-کودک

استراحت بین روز کودک

کودکان مثل بزرگترها به طور طبیعی خسته می شوند و لازم است که در طول روز نیز، زمانی  برای استراحت داشته باشند. این استراحت نیروی آنان را برای ادامه فعالیت و پی گیری برنامه ها افزایش می دهد.

برنامه ریزی بهداشت کودک

کودکان برای ادامه زندگی باید سلامت و تندرست باشند و این سلامتی با رعایت بهداشت و پاکیزگی حاصل می شود. بنابر این لازم است ساعتی از روز را به این امور اختصاص دهند و بهداشت فردی مانند استحمام و مسواک زدن را به طور مرتب انجام دهند. استحمام به موقع می تواند شادابی و تندرستی کودکان را حفظ کند و این عامل سبب می شود که آنان راندمان فعالیت و یادگیریشان بالاتر رود.

انواع فوبیا در کودکان

مرتب کردن اسباب بازی

بچه ها پس از بازی ممکن است که اسباب بازی و وسایل خود را به طور غیرمرتب در  اتاق رها کنند به همین دلیل باید این وسایل برای بازی فردا در مکانی جمع آوری شود. کودکان باید از همین دوره یاد بگیرند که وسایل و اسباب بازی های خود را پس از بازی، جمع آوری و آن را در گوشه ای بگذارند تا در روزهای آینده به راحتی بتوانند آن را پیدا کنند و به بازی خود ادامه دهند. برخی از بچه ها که برنامه خاصی در زندگی خود ندارند نسبت به این مساله بی توجه هستند به همین دلیل معمولا زمان و ساعت زیادی از وقت خود را صرف پیدا کردن این وسایل می کنند و در این زمینه ناراحتی ها و مسایل زیادی هم تحمل می کنند.

فعالیت ها و سرگرمی های دیگر

کودکان علاوه بر فعالیت ها و بازی های بالا به فعالیت های دیگر مانند بازی با حیوانات و ..  نیاز دارند. بچه ها از همین سنین باید یاد بگیرند که با حیوانات مهربان باشند و در عین مواظبت از خود از آن ها نیز مراقبت کنند. کمک به شستن لباس ها و کارهایی از این قبیل، مسئولیت های دیگری است که می توان به کودکان محول کرد تا آنان در محیطی که در آن زندگی می کنند بیشتر با فعالیت ها و مشقات آن آشنا شوند.

آمادگی درسی

در این برنامه ریزی، تعیین وقتی برای آمادگی درسی از ضرورت های این کار است. کودکان برای آینده زندگی خود باید به مدرسه بروند و تحصیلات خود را ادامه دهند تا با مطالعات بیشتر، مهارت های زندگی و اجتماعی خود را افزایش دهند. در این زمینه حتی استفاده از کامپیوتر و شبکه های اجتماعی برای رشد سواد و تثبیت آموخته های خود از نیازهای ضروری است. برای حفظ نشاط و شادابی کودکان باید به امور ورزشی آنان نیز توجه کرد و این مهم در برنامه های روزانه آنان گنجانده شود.

۴/۵ - (۲ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code