جاذبه های گردشگری نیشابور ؛ شهری تاریخی و متفاوت

نیشابور یکی از شهرهای استان خراسان رضوی و مرکز شهرستان نیشابور است که بی گمان از مهمترین مراکز تاریخی، گردشگری و صنعتی کشور یا حتی منطقه محسوب می‌شود. نیشابور که دومین شهر بزرگ استان خراسان رضوی پس از مشهد به شمار می‌رود را حتی نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران می‌دانند. نیشابور در دامنه‌های بلندی‌های بینالود در شمال شرق ایران قرار دارد. منطقه نیشابور از ویژگی‌های خاصی برای گردشگری برخوردار است. داشتن آب و هوای مساعد، خاک مناسب و موقعیت جغرافیایی ویژه، همواره مورد توجه مردم برای زندگی و مسافرت بوده است. این شهر زادگاه و محل زندگی خیلی از دانشمندان و شعرای بزرگ بوده است که از مهمترین آن‌ها می توان به خیام و عطار نیشابوری اشاره کرد که از معروفیت خاصی در ایران و حتی جهان برخوردار می‌باشند. در ادامه نگاهی به جاذبه های گردشگری نیشابور خواهیم انداخت.

آرامگاه خیام

آرامگاه خیام در شهر نیشابور

آرامگاه این شاعر، ستاره شناس و ریاضی‌دان معروف ایرانی یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری نیشابور است. خیام در طول عمر خود در کسوت شاعر، ستاره شناس و ریاضی‌دان ظاهر شده و در همه این حرفه‌ها نیز آثار ماندگاری در ادبیات و علم دنیا برجا گذاشته است. بازدید از آرامگاه این دانشمند بزرگ، یکی از مهمترین برنامه‌های خیلی از گردشگران و مردم است. وقتی به خراسان رضوی سفر می‌کنید حتما از این اثر تاریخی نیز دیدن نمایید.

این آرامگاه در باغی سرسبز قرار دارد که خیام هنگام حیات خود در این محل زندگی می‌کرد. در این باغ تندیس زیبایی از خیام وجود دارد که در همان ابتدای ورود به این محوطه به چشم می‌خورد. در محوطه این آرامگاه درختان سرسبز و سر به فلک کشیده‌ای وجود دارند که حال و هوای خاصی به این محیط بخشیده است. استاد سیحون عمارت این آرامگاه را طراحی و ساخته است. در فصل بهار مناظر این آرامگاه دگرگون می‌شود به طوری که شکوفه‌های درختان اطراف بر روی عمارت آرامگاه می‌ریزد و زیبایی و جلوه دیگری به این محیط می‌بخشد.

باغ قدمگاه

باغ قدمگاه در نیشابور

این باغ در ۲۴ کیلومتری نیشابور نزدیک جاده نیشابور- مشهد واقع شده است. در همین نقطه یعنی در دامنه‌های جنوبی کوه بینالود و مشرف به دشت نیشابور باغ قدمگاه قرار دارد. در این قدمگاه سنگی سیاه وجود دارد که بر روی آن دو رد پا دیده می‌شود که این ردپاها را به امام رضا (ع) نسبت می‌دهند. سالانه خیلی از زائران برای دیدن این سنگ به این باغ مراجعه می‌کنند. باغ قدمگاه در دوره صفویه ساخته شده و در ساخت این بنا از معماری کوشک هشت ضلعی بهره گیری شده است.

آبشار گرینه

آبشار گرینه

این آبشار در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی نیشابور در روستای گزینه واقع شده است. در محوطه این آبشار مناظر بسیار زیبایی وجود دارند که مورد توجه گردشگران و مسافران زیادی می‌باشند. آبشار گزینه در دره رودخانه واقع شده است. دراین نقطه رودخانه‌ای وجود دارد و این آبشار در مکانی که این رودخانه به دو بخش شمالی و شرقی منشعب می‌شود، خودنمایی می‌کند.

وجود این آبشار در این محل باعث شده که گردشگران زیادی به این منطقه روی آورند. در روستای گزینه رودخانه‌ای پرآب و باغات سرسبز نیز وجود دارد که بر زیبایی این منطقه افزوده است و گردشگران بیشتری را به این منطقه جذب کرده است. این آبشار در فاصله ۶ کیلومتری شمال روستای گزینه واقع شده است.

غار سر نی

این غار در روستای درخت جوز واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غربی نیشابور در مسیر جاده نیشابور-قوچان قرار گرفته است. در داخل این غار آب وجود دارد؛ بنابراین یک غار آبی محسوب می‌شود. غار سرنی، به عنوان بزرگترین غار آبی منطقه خراسان معروف است. علاقه مندان می‌توانند فقط از بخش ابتدایی این غار بازدید کنند؛ زیرا در ادامه این غار، حوضچه آبی وجود دارد و امکان پیشروی بیشتر به داخل غار میسر نیست. روستای درخت جوز غیر از این غار، دارای طبیعت بکر و دست نخورده فراوانی است. درختان این منطقه در فصل پاییز به رنگ‌های مختلف در می‌آیند و زیبایی منحصر به فردی را در این منطقه حاکم می‌کنند.

این روستا در یک دره زیبا قرار گرفته و در این دره یک درخت چنار کهنسال وجود دارد که بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد. در فصل پاییز برگ‌های این درخت کهنسال به صورت یک دست رنگی می‌شود که از جاذبه‌های سفر به این دره است.

باغرود

باغرود در نیشابور

در ۱۲ کیلومتری شمال نیشابور، دره ای سرسبز و با طراوت وجود دارد که به باغرود معروف است. این دره سرسبز، رودخانه زیبایی در خود جای داده است که از محبوبیت زیادی بین مردم و گردشگران برخوردار است. این دره سرسبز و رودخانه نزدیک آن، منطقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای ییلاقی و خوش آب و هوا در این مکان ایجاد کرده است. درختان میوه فراوانی در این منطقه وجود دارند که چشم اندازهای سرسبزی را در این دره شکل داده است که همه این زیبایی‌ها و نعمت‌ها به خاطر وجود رودخانه و آب جاری آن، حاصل شده است.

این منطقه از زیباترین و معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی نیشابور است و بسیاری از مردم این شهر  برای استراحت به اینجا می‌روند. در تمام مسیر رسیدن به این منطقه، جاذبه‌های فراوان گردشگری دیده می‌شود که سفرتان را لذت بخش‌تر می‌کند. قایق سواری و شنا از جمله امکانات این منطقه است که برای گردشگران و مراجعه کنندگان در نظر گرفته شده است.

آبشار بار

این آبشار در ۵۵ کیلومتری شمال غربی نیشابور در میان دره‌های رشته کوه بینالود شهر «بار» قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری نیشابور محسوب می‌شود. آبشار بار در میان کوه‌ها و باغ های گردو احاط شده که جلوه خاصی در این منطقه ایجاد کرده است. در این منطقه، آب از دل کوه‌های بینالود بیرون می‌زند و آبشاری به طول بیش از ۳۰۰ متر را به وجود آورده است. در همین منطقه رودخانه‌ای به طول ۲۰ کیلومتر ایجاد شده که در طول مسیر آب، چشمه سارهای زیادی به آن وارد می‌شود. در محدوده همین آبشار باغات میوه زیادی وجود دارند که جاذبه‌های این منطقه را دو چندان کرده است و گردشگران م‌تواند در کنار دیدن آبشار بار، از این چشم‌های زیبا نیز بازدید کنند.

رشته کوه های بینالود

رشته کوه های بینالود

این رشته کوه با ارتفاع ۳۲۱۱ متر در شمال نیشابور قرار گرفته است. این کوه که مشهورترین کوه استان خراسان محسوب می‌شود در بین نیشابور و مشهد واقع شده است. آب و هوای رشته‌های کوه‌های بینالود با مناطق اطراف آن تفاوت می‌کند. بر خلاف سایر مکان‌های نیشابور که دارای اقلیم گرم و خشک است، بر روی این کوه باران قابل توجهی می‌بارد. وجود خیلی از جاذبه‌ های گردشگری نیشابور مانند آبشارها و غارها به خاطر ریزش این باران می‌باشد. در این منطقه، کوه‌ها و قله‌های زیادی دیده می‌شوند که قوچگر و فلسکه از جمله این مکانها می‌باشند

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code