علل ایجاد یبوست در نوزادان و راه‌های درمانی آن کدامند؟

یبوست در نوزادان به معنای سخت بودن عمل دفع می‌باشد. یبوست، باعث احساس درد در عمل دفع بوده و باعث می‌شود کودک عمل دفع خود را به تأخیر بیندازد و مشکلش بدتر شود. دلیل اصلی بروز یبوست در نوزادان این است که او به اندازه کافی مایعات در برنامه غذایی خود دریافت نکرده است. این بیماری در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند؛ کمتر دیده می‌شود ولی در کودکان بزرگتر که از مواد غذایی دیگر و یا با فرمول غذایی متفاوتی تغذیه می‌کنند بیشتر مشاهده می‌شود. نوزاد زیر ۶ هفته در صورت ابتلا به یبوست باید تحت نظر پزشک قرار بگیرد.

علائم طبیعی در سیستم هضم کودکان

سختی و نرمی مدفوع نوزادان، بستگی به نوع تغذیه آن‎ها دارد. به مرور که در برنامه غذایی کودک، تغییر ایجاد می‌شود و مواد جامد جایگزین شیر می‌شوند؛ سیستم هضم او بالغ‌تر می‌شود، مدفوع آنها سفت‌تر  شده و تعداد دفعات عمل دفع در آنها کمتر می‌شود. اما در کودکان شیر‌خوار مدفوع شل بوده و تعداد دفعات آن بیشتر می‌باشد. در بعضی از کودکان ممکن است بین هر عمل دفع، چندین روز طول بکشد. نوزادانی که با فرمول غذایی تغذیه می‌کنند، مدفوع سفت‌تر دارند و با شروع تغذیه مواد غذایی جامد بعد از ۶ ماهگی، مدفوع آنها سفت‌تر می‌شود. این تغییرات در سیستم هضم کودک، بخشی از رشد طبیعی کودک شما به حساب می‌آید و یبوست در نوزادان به شمار نمی‌آید.

یبوست در نوزادان

علائم یبوست در نوزادان 

 • کودک بعد از انجام دفع احساس ناراحتی دارد و گاهی گریه می‌کند. بعضی از فشارها در هنگام عمل دفع طبیعی بوده و یبوست نمی‌باشد.
 • نوزاد مبتلا به یبوست باد معده و مدفوع بدبو دارد.
 • نوزاد به اندازه کافی تغذیه نمی‌کند.
 • شکم نوزاد مبتلا سفت می‌شود.
 • اگر شرایط کودک مبتلا جدی باشد، ممکن است باعث ایجاد پارگی‌های کوچک در اطراف مقعد او شود و این پارگی‌ها احتمال خونریزی دارند و ممکن است باعث ناراحتی و درد کودک شود.

برای درمان یبوست در نوزادان چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 • به کودک خود بدون تجویز پزشک دارو ندهید. اگر کودک از شیر مادر تغذیه می‌کند، برای برطرف کردن یبوست نوزاد باید در بیشتر اوقات کودک را شیر دهید. در صورت مشاوره در این مورد به پزشک یا مشاور بهداشت کودکان مراجعه کنید.
 • اگر کودک مبتلا به یبوست با فرمول تغدیه می‌کند، ممکن است فرمول را به درستی نساخته باشید و یا از آب کافی برای ساخت آن استفاده نکرده باشید.
 • از اندازه پیمانه‌ای که برای فراهم کردن فرمول مورد استفاده قرار می‌دهید مطمئن شوید. مارک‌های مختلف، پیمانه به اندازه‌های مختلف دارند.
 • مطمئن شوید که فرمول پودری را خیلی محکم بسته‌بندی نکرده باشید و آن را کاملاً باید پر کنید.
 • برای ساختن فرمول ابتدا آب را داخل بطری ریخته سپس فرمول پودر را به آن اضافه کنید. اگر ابتدا پودر را داخل بطری بریزید، ممکن است آب کمی به داخل بطری اضافه کنید.

اگر سن کودک شما از ۶ ماهگی به بعد می‌باشد و مواد غیرمایع  در برنامه غذایی او می‌باشد، برای رفع یبوست موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

 • کودک بین وعده‌های غذایی آب میوه بخصوص آب آلو بنوشد و تا یک سوم آن، آب اضافه شود.
 • سعی کنید به کودک، میان وعده‌هایی مانند میوه وسبزیجات خورد شده بدهید. این موارد می‌تواند آلو و زرد آلو خشک شده باشد و می‌توانید سبزیجات را بخار پز کرده و به کودک بدهید.

اقدامات دیگری که در بهبود یبوست در نوزادان کمک می‌کند، شامل موارد زیر است:

 • پاهای کودک را به حالت دوچرخه به آرامی حرکت دهید. این کار می‌تواند باعث تحریک روده‌ها شود و عمل دفع را آسان تر کند.
 • سعی کنید شکم کودک را به آرامی ماساژ دهید.
 • حمام گرم می‌تواند به آرامش و تحریک عضلات شکم کمک کند.

یبوست در نوزادان

در صورت بروز یبوست در نوزادان، چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

کمتر پیش می آید که یبوست در نوزادان، یک مشکل جدی شود. اما درمواردی که کودک کمتر از ۸ ماه سن دارد و دو تا سه روز مدفوع نکرده است و یا بسیار آهسته عمل دفع انجام می‌دهد به پزشک مراجعه کنید. در مواردی نیز که کودک شما بدون دلیلی مشهود دچار یبوست شده است و مضطرب است یا  خونریزی دارد، حتماً به پزشک مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر درمورد یبوست به پزشک متخصص و یا مشاور بهداشت کودکان مراجعه کنید.

منبع Constipation in babies
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code