راههای درمان افسردگی در مردان

افسردگی یک بیماری جدی است که بدن، روحیه و افکار را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این امر بر نحوه غذا خوردن و خواب فرد تأثیر می‌گذارد. این امر بر نحوه تفکر فرد درباره مسائل و درک خود از فرد نیز اثر گذار است. بدون درمان، علائم می‌توانند هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها ادامه داشته باشند.

با این حال، درمان مناسب، اغلب شامل دارو و یا روان‌درمانی کوتاه‌مدت، می‌تواند به بیشتر افرادی که از افسردگی رنج می‌برند کمک کند. راههای درمان افسردگی در مردان  مختلف می‌باشوند. هر کس به درمان متفاوتی پاسخ می‌دهد، اما یک پزشک می‌تواند به شخصی مشاوره دهد که کدام روش درمانی می‌تواند به بهترین وجه، با نیازهای او متناسب باشد.

متأسفانه، افسردگی در مردان اغلب نادیده گرفته می‌شود زیر  برای بسیاری از مردان دشوار است که در مورد احساسات خود صحبت کنند. درعوض، تمرکز مردان بر علائم جسمی است که غالبا همراه با افسردگی است، مانند کمر درد، سردرد، مشکل خواب یا مشکلات جنسی. این می‌تواند منجر به عدم درمان افسردگی زمینه‌ای شود، که می‌تواند عواقب جدی داشته باشد.

مردانی که از افسردگی رنج می‌برند چهار برابر بیشتر از زنان خودکشی می‌کنند، بنابراین برای هر مردی مهم است که قبل از اینکه احساس ناامیدی به احساس خودکشی برسد، از راه‌های درمانی کمک بگیرد. در مورد آنچه در ذهن شما و همچنین بدن شما می‌گذرد صادقانه با یک دوست، عزیز یا پزشک صحبت کنید. پس از تشخیص صحیح، اقدامات زیادی وجود دارد که می‌توانید افسردگی مردان را با موفقیت درمان و مدیریت کرده و از بازگشت آن جلوگیری کنید.

چرا افسردگی در مردان اغلب تشخیص داده نمی‌شود؟

درمان افسردگی در مردان

طبق آمارهای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، زنان تقریبا دو برابر بیشتر از مردان دچار افسردگی شدید می‌شوند. با این حال، به احتمال زیاد مردان بیشتر از زنان از گزارش افسردگی اجتناب می‌کنند، بنابراین ممکن است این آمار برای مردان بیشتر باشد.

هم‌چنین ممکن است پزشک افسردگی را در مردان تشخیص ندهد. مردان ممکن است علائم جسمی مانند مشکل خواب را به تغییرات عاطفی نسبت دهند. در نتیجه، پزشک ممکن است تشخیص غلط به آنها بدهد.

علاوه بر این، افراد ممکن است علائم عاطفی یا رفتاری افسردگی در مردان را به اشتباه تفسیر کنند. آنها ممکن است به جای نشانه افسردگی، خشم را به عنوان یک ویژگی شخصیتی در نظر بگیرند. آنها همچنین ممکن است دلایل افزایش رفتار خطرآفرین یا مصرف مواد توسط یک فرد را اشتباه درک کنند.

یک مطالعه در سال 2013 از معیارهایی برای سازگاری با روش‌های مختلف تمایل زنان و مردان به افسردگی استفاده کرد. محققان دریافتند که افسردگی در هر دو جنس به یک اندازه شیوع دارد. برای تأیید این موضوع تحقیقات بیشتری در مورد افسردگی و جنسیت لازم است.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

هرکسی که متوجه تغییرات عاطفی، رفتاری یا جسمی شود، ممکن است دچار افسردگی شود. در این صورت مراجعه به پزشک ضروری است. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا افسردگی را تشخیص دهد و به او درمان صحیح بدهد تا احساس بهتری داشته باشید. ترک افسردگی بدون درمان می‌تواند به سلامت فرد آسیب برساند. افسردگی یک عامل خطر برای خودکشی است. بنابراین، بسیار مهم است که یک فرد مبتلا به افسردگی در اسرع وقت کمک دریافت کند.

تشخیص و درمان افسردگی در مردان

افسردگی در مردان

اولین قدم برای دستیابی به درمان مناسب افسردگی، معاینه جسمی توسط پزشک است. برخی از داروها و همچنین برخی شرایط پزشکی مانند عفونت ویروسی، اختلال تیروئید، یا سطح پایین تستوسترون می‌تواند علائم مشابه افسردگی را ایجاد کند و پزشک باید این موارد را از طریق معاینه، مصاحبه و آزمایشات آزمایشگاهی رد کند.

اگر چنین عللی از علائم افسردگی یافت نشد، پزشک باید ارزیابی روانشناختی انجام دهد یا بیمار را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع دهد.

یک ارزیابی تشخیصی خوب برای علائم افسردگی در مردان، شامل شرح حال کاملی از علائم است: به عنوان مثال، هنگامی که آنها شروع شده‌اند، چه مدت دوام آورده‌اند؟ شدت آنها و اینکه آیا بیمار قبلاً آنها را داشته است یا خیر؟ آیا علائم درمان شده‌اند و چه درمانی انجام شده است؟ پزشک باید در مورد مصرف الکل و مواد مخدر،  مرگ یا خودکشی سوال کند.

بعلاوه، باید سوالاتی در مورد اینکه آیا سایر اعضای خانواده به بیماری افسردگی مبتلا بوده‌اند و در صورت معالجه، چه روش‌های درمانی ممکن است دریافت کرده باشند نیز پرسده شوند. در آخر، یک ارزیابی تشخیصی، باید شامل معاینه وضعیت ذهنی باشد تا مشخص شود آیا گفتار، الگوهای فکری یا حافظه تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر.

انتخاب روش درمانی به تشخیص، شدت علائم و ترجیح بیمار بستگی دارد. انواع راه‌های درمان افسردگی در مردان، از جمله داروها و روان‌درمانی‌های کوتاه مدت وجود دارند که ثابت شده است برای اختلالات افسردگی موثر می‌باشند. به طور کلی، بیماری‌های شدید افسردگی، به ویژه مواردی که عود می‌کنند، برای بهترین نتیجه به ترکیبی از درمان‌ها نیاز دارند.

داروها برای درمان افسردگی در مردان

انواع مختلفی از داروها برای درمان افسردگی وجود دارد. این داروها شامل داروهای ضد افسردگی جدیدتر ( به طور عمده مهارکننده‌های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) ) و قدیمی‌ترها، سه حلقه‌ها و مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI) هستند.

SSRI ها (و سایر داروهای جدیدی که انتقال دهنده‌های عصبی مانند دوپامین یا نوراپی نفرین را تحت تأثیر قرار می‌دهند) به طور کلی عوارض جانبی کمتری نسبت به سه حلقه‌ها دارند. گاهی اوقات، پزشک قبل از یافتن موثرترین دارو یا ترکیبی از داروها برای بیمار، انواع ضد افسردگی را امتحان می‌کند.

گاهی اوقات باید دوز دارو افزایش یابد تا موثر باشد. اگرچه برخی از پیشرفت‌ها در طی دو هفته اول دیده می‌شوند، داروهای ضد افسردگی باید به طور منظم به مدت سه تا چهار هفته (در برخی موارد، تا هشت هفته) قبل از اثر کامل درمانی مصرف شوند.

بیماران اغلب وسوسه می‌شوند که خیلی زود دارو را قطع کنند. آنها ممکن است احساس بهتری داشته باشند و فکر کنند دیگر به دارو احتیاج ندارند یا ممکن است فکر کنند که اصلاً کمکی نمی‌کند. ادامه مصرف دارو تا زمانی که فرصتی برای اثربخشی نداشته باشد مهم است.

هنگامی که فرد احساس بهبودی یافت، مهم است که حداقل برای چهار تا نه ماه، دارو را ادامه دهد تا از عود افسردگی جلوگیری کند. بعضی از داروها باید به تدریج متوقف شوند تا به بدن زمان داده شود تا خود را با شرایط سازگار کند و بسیاری از آنها در صورت قطع ناگهانی علائم ترک را ایجاد می‌کنند. بنابراین، هرگز نباید داروی خود را بدون صحبت قبلی با پزشک قطع کنید. برای افراد مبتلا به اختلال دو قطبی و کسانی که افسردگی اساسی مزمن یا مکرر دارند، ممکن است دارو به صورت نامحدود حفظ شود.

اخیراً این نگرانی مطرح شده است كه استفاده از داروهای ضد افسردگی خود باعث رفتارهای خودكشی در جوانان می‌شود. در حقیقت، به دنبال یک بررسی دقیق و جامع از همه آزمایشات بالینی کنترل شده، منتشر شده و منتشر نشده در مورد داروهای ضد افسردگی در کودکان و نوجوانان ، FDA برچسب “جعبه سیاه” را بر روی داروهای SSRI تصویب کرده است تا به مردم در مورد افزایش خطر افکار خودکشی هشدار دهد.

با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که مزایای قابل‌توجهی از درمان دارویی برای نوجوانان مبتلا به افسردگی متوسط ​​و شدید وجود دارد، از جمله بسیاری از افراد با افکار خودکشی. والدین و کودکان باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود همکاری کنند تا بهترین و مناسب ترین درمان را تعیین کنند.

داروها از هر نوعی اعم از : تجویز شده، بدون نسخه یا قرض گرفته شده، هرگز نباید بدون مشورت با پزشک مخلوط شوند. متخصصان بهداشتی که ممکن است دارویی را تجویز کنند، مانند دندانپزشک یا متخصص پزشکی دیگر، باید درباره تمام داروهای بیمار سوال کنند.

بعضی از داروها اگرچه در صورت مصرف تنها بی‌خطر هستند، اما در صورت مصرف با سایر داروها می‌توانند عوارض جانبی شدید و خطرناکی ایجاد کنند. الکل و مشروبات الکلی ممکن است اثر داروهای ضد افسردگی را کاهش دهد.

داروهای ضد اضطراب یا آرام‌بخش‌ها، ضد افسردگی نیستند. بعضی اوقات همراه با داروهای ضد افسردگی تجویز می‌شوند، اما در صورت مصرف تنها برای اختلال افسردگی، موثر نیستند. محرک‌ها مانند آمفتامین‌ها نیز ضد افسردگی‌های موثری نیستند، اما گاهی اوقات، تحت نظارت دقیق، در بیماران افسرده استفاده می‌شوند.

روان درمانی برای درمان افسردگی در مردان

افسردگی در مردان اغلب نادیده گرفته میشود

انواع مختلف روان درمانی، از جمله برخی از درمان‌های کوتاه مدت (10 هفته 20)، می‌تواند به افراد مبتلا به اختلالات افسردگی کمک کند. دو مورد از روان درمانی‌های کوتاه مدت که تحقیقات نشان داده برای افسردگی موثر هستند، درمان شناختی رفتاری (CBT) و درمان بین فردی (IPT) می‌باشند.

درمانگران رفتاری شناختی به بیماران کمک می‌کنند تا الگوهای رفتاری تفکر و رفتاری منفی را که منجر به افسردگی می‌شوند یا از آن ناشی می‌شوند، تغییر دهند. CBT از طریق تبادل کلامی با درمانگر و همچنین “تکالیف” بین جلسات درمانی به بیماران کمک می‌کند تا افسردگی خود را درک کرده و مشکلات مربوط به آن را برطرف کنند.

درمانگران بین فردی به بیماران کمک می‌کنند تا از طریق روابط شخصی مختل که ممکن است در افسردگی آنها نقش داشته یا آنها را بدتر کند، کار کنند. روان درمانی توسط ارائه دهندگان مجوز بهداشت روان از جمله روانپزشکان، روانشناسان، مددکاران اجتماعی و مشاوران بهداشت روان ارائه می‌شود.

برای بسیاری از بیماران افسرده، به ویژه آنهایی که افسردگی متوسط ​​تا شدیدی دارند، ترکیبی از داروهای ضد افسردگی و روان درمانی، روش ترجیحی و قابل قبول درمان است. برخی از روانپزشکان، هر دو نوع مداخله را ارائه می‌دهند. در روشی دیگر، دو متخصص بهداشت روان ممکن است در درمان یک فرد مبتلا به افسردگی همکاری کنند. به عنوان مثال، یک روانپزشک یا پزشک دیگر، مانند پزشک خانواده، ممکن است دارو تجویز کند؛ در حالی که یک درمانگر غیر پزشکی، روان درمانی مداوم را ارائه می‌دهد.

روان درمانی می‌تواند به افراد مبتلا به افسردگی در موارد زیر کمک کند:

  • کنار آمدن با یک بحران
  • باورهای منفی را شناسایی و جایگزین کنید.
  • روابط و تجربیات را کاوش کنید و ارتباطات مثبتی برقرار کنید.
  • راه‌های انطباقی برای حل مشکلات پیدا کنید.
  • مسائلی را که به افسردگی کمک می کنند شناسایی کنید.
  • اهداف واقع بینانه تعیین کنید.
  • توانایی تحمل استرس و پریشانی را ایجاد کنید.

الکتروشوک درمانی برای درمان افسردگی در مردان

الکتروشوک درمانی (ECT) یکی دیگر از گزینه‌های درمانی است که به ویژه برای افرادی که افسردگی شدید دارند یا تهدید کننده زندگی هستند، یا نمی‌توانند داروهای ضد افسردگی مصرف کنند بسیار مفید است. ECT اغلب در مواردی که داروهای ضد افسردگی تسکین کافی علائم را ندارند موثر است.

مکانیسم‌های دقیق اثر ECT  هنوز مشخص نیست. قبل از درمان، که با بیهوشی مختصر انجام می‌شود، به بیماران یک شل کننده عضله داده می‌شود. الکترودها در نقاط دقیق سر قرار می‌گیرند تا تکانه‌های الکتریکی را تحویل دهند. این تحریک باعث تشنج کلی (در حدود 30 ثانیه) در مغز می‌شود که برای اثر بخشی درمانی ضروری است.

یک دوره معمول ECT شامل شش تا 12 درمان است که با سرعت سه بار در هفته انجام می‌شود. برای ادامه، پاسخ به ECT، درمان مداوم، اغلب به صورت داروی ضد افسردگی و / یا تثبیت کننده خلق و خو ، باید آغاز شود. برخی از افراد ممکن است نیاز به ECT نگهدارنده (M ECT) داشته باشند که به صورت سرپایی و با نرخ معمولاً یک بار در هفته انجام می‌شود، و به مدت دو سال به صورت هفتگی تا ماهانه کاهش می‌یابد.

سخن پایانی ایده‌آل مگ

یک مرد می‌تواند افسردگی را به طرق مختلف تجربه کند. او ممکن است بدخلق یا تحریک‌پذیر باشد، یا شوخ طبعی خود را از دست داده باشد. ممکن است بیش از حد بنوشد یا از مواد مخدر استفاده کند. ممکن است بدرفتاری فیزیکی یا کلامی با همسر و بچه‌هایش داشته باشد. او ممکن است تمام وقت کار کند، یا به اجبار بدنبال هیجان در رفتارهای پرخطر باشد. یا ممکن است به نظر منزوی، گوشه‌گیر بوده و دیگر علاقه‌ای به افراد یا فعالیت‌هایی که قبلاً از آنها لذت می‌برد، نداشته نباشد.

شاید این مرد شبیه شما باشد. در این صورت، مهم است که درک کنیم یک اختلال مغزی به نام افسردگی وجود دارد که ممکن است زمینه ساز این احساسات و رفتارها باشد. برای اکثر مردان مبتلا به افسردگی، زندگی نباید چنین تاریک و ناامیدانه باشد. زندگی به اندازه کافی سخت است و درمان افسردگی می‌تواند منابع حیاتی را برای مقابله موثر با چالش‌های زندگی آزاد کند.

وقتی یک مرد افسرده است، تنها خود او نیست که رنج می‌برد. افسردگی او همچنین زندگی خانواده‌اش، دوستانش و تقریباً همه نزدیکانش را تاریک می‌کند. قرار دادن وی در معالجه، می‌تواند موج‌های شفابخشی و امید را به زندگی همه آنها منتقل کند.

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x