همه چیز درباره گل ها و گیاهان آپارتمانی + شرایط نگهداری

امروزه نگهداری از گل‌ها و گیاهان مختلف در خانه بسیار محبوب شده است. مهم نیست اندازه آپارتمانی که در آن زندگی می‌کنید چقدر باشد؛ همیشه می‌توانید با استفاده از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی روح تازه‌ای به آن ببخشید.

قرار دادن گل و گیاه در خانه علاوه بر تصفیه هوا، باعث دو چندان شدن زیبایی دکوراسیون خانه و شادابی روحیه افراد می‌شود. اما انتخاب و نگهداری گیاه آپارتمانی مناسب می‌تواند برای افراد مبتدی یک چالش باشد.

در این مقاله از ایده آل مگ، به سراغ این چالش رفته‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید تا صفر تا صد نحوه انتخاب و نگهداری از گیاهان آپارتمانی را به شما آموزش دهیم.

چرا باید در خانه خود گیاه نگه داریم؟

هنگامی که فضای داخلی خانه را با گل و گیاه پر می‌کنید، فقط از زیبایی آن‌ها بهره‌مند نمی‌شوید. بلکه این موجودات زنده با بدن، ذهن و محل زندگی شما ارتباط برقرار می‌کنند و فواید زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورند. از جمله:

تسهیل تنفس

در عمل تنفس، بدن اکسیژن می‌گیرد و دی اکسید کربن آزاد می‌کند. در عمل فتوسنتز، گیاهان دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن آزاد می‌کنند. این اختلاف باعث شده تا گیاهان و انسان‌ها شریک زیستی هم محسوب شوند.

افزودن گل و گیاه به فضای داخل خانه می‌تواند اکسیژن موجود در هوا را افزایش دهد. در نتیجه، اکسیژن بیشتری در اختیار بدن قرار گرفته و علاوه بر راحت‌تر شدن تنفس، عملکرد کلی بدن نیز بهبود خواهد یافت.

گیاهان در شب، فتوسنتز انجام نمی‌دهند و تنها دی‌اکسیدکربن تولید می‌کنند. به همین دلیل بهتر است در محل خواب خود از گیاهان زیادی نگهداری نکنید.

مرطوب کردن هوا

گیاهان در انجام فرآیند فتوسنتز، مقداری بخار آب (رطوبت) در هوا آزاد می‌کنند. در واقع، گیاهان تقریباً ۹۷ درصد آبی را که جذب می‌کنند دوباره به هوا بر می‌گردانند.

امروزه استفاده از دستگاه‌ بخور سرد و مرطوب‌کننده هوای محیط محبوبیت زیادی پیدا کرده است، در حالی که می‌توان با نگهداری از چند گیاه آپارتمانی مناسب رطوبت خانه را افزایش داد و از خواص بی‌نظیری مانند رفع خشکی پوست، بهبود سرماخوردگی، درمان گلودرد و سرفه خشک بهره‌مند شد.

تصفیه هوا

طبق تحقیقات، گیاهان در طول شبانه روز چیزی حدود ۸۷ درصد سموم هوا را از بین می‌برند. این سموم شامل موادی مانند فرمالدئید (موجود در دود سیگار، بسته‌بندی مواد غذایی و …)، بنزن و تری کلرواتیلن (موجود در الیاف، انواع جوهر، حلال‌ها و رنگ‌های مصنوعی) است.

تصفیه هوا با گل‌های آپارتمانی

بنزن معمولاً در اتاق مطالعه و کتابخانه‌ها با غلظت بالایی یافت می‌شود. بنابراین اگر در مکان‌هایی که اشیای چاپی (مانند کتاب و روزنامه) وجود دارد گیاه نگهداری کنید، سموم هوا کاهش می‌یابد.

تقویت سلامت جسم

به گفته محققان، قرار دادن گل و گیاه در اتاق‌های بیمارستان موجب بهبودی سریع‌تر بیمارانی که به تازگی تحت جراحی قرار گرفته‌اند، می‌شود.

به طوری که بیمارانی که در اتاق خود گل و گیاه دارند در مقایسه با بیمارانی که در اتاق‌های بدون گیاه استراحت می‌کنند، درد کمتر، ضربان قلب منظم‌تر و فشار خون کمتری دارند. بعلاوه، خستگی و اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند و زودتر از بیمارستان مرخص می‌شوند.

افزایش تمرکز

قرار دادن گل و گیاه در محیط خانه، محل کار و کتابخانه میزان تمرکز را تا ۷۰ درصد افزایش می‌دهد. همچنین مشخص شده است که دانش‌آموزانی که در کلاس خود گل و گیاه نگهداری می‌کنند بیشتر و بهتر از دیگران به تدریس معلم توجه می‌کنند.

همانطور که دیدیم، نگهداری از گیاهان آپارتمانی فواید و مزایای شگفت‌انگیزی برای انسان دارد و همه ما می‌توانیم از این خواص بهره‌مند شویم. پس بهتر است کمی بیشتر راجع به این گیاهان بدانیم.

تفاوت گیاهان آپارتمانی با دیگر گیاهان چیست؟

گیاهان آپارتمانی به دلیل برخی ویژگی‎های خاص از سایر گیاهان متمایز می‌شوند. در واقع همین ویژگی‌هاست که باعث شده تا این گیاهان برای نگهداری در محیط درونی خانه مناسب باشند؛

تحمل دما

گیاهان آپارتمانی معمولاً در دمای بین ۱۵ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد رشد می‌کنند. از این رو، بیشتر آن‌ها جز گیاهان گرمسیری هستند.

گیاهان آپارتمانی در گرما و رطوبت به خوبی رشد می‌کنند اما به نور مداوم خورشید احتیاج ندارند. در مقابل، گیاهان غیرآپارتمانی می‌توانند دامنه دمای وسیع‌تری از رطوبت و دما را تحمل کنند اما به نور مداوم خورشید نیازمندند.

تفاوت دوره خواب

بیشتر گیاهانی که در محیط خارج از خانه نگهداری می‌شوند، دوره خواب زمستانه دارند. درختان در فصل پاییز و زمستان پژمرده می‌شوند، برگ‌های خود را از دست می‌دهند و خزان می‌کنند. گیاهان چندساله نیز پس از یک دوره خواب، دوباره شاداب می‌شوند.

جالب است بدانید که گیاهان آپارتمانی نیز دوره خواب دارند؛ اما علائم آن بسیار خفیف‌تر است. به طوری که یا فقط رشد آن‌ها متوقف می‌شود یا رنگ آن‌ها کدر و کمرنگ به نظر می‌رسد.

تحمل نور

برخی از گیاهان می‌توانند هم در محیط داخلی و هم در فضای باز رشد کنند. اما بسیاری از گل و گیاهان آپارتمانی ممکن است با قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید آسیب ببینند.

ویزگی های گل و گیاه آپارتمانی

اگرچه بیشتر گیاهانی که در آپارتمان‌ها قابل نگهداری هستند گرمسیری محسوب می‌شوند، اما اگر می‌خواهید آن‌ها را در حیاط یا بالکن قرار دهید باید آن‌ها را در مکانی «نیمه سایه» بگذارید،چون تحمل آفتاب کامل را ندارند.

همانطور که خواندید، گیاهان آپارتمانی تفاوت‌های مهمی با سایر گیاهان دارند. شناخت این تفاوت‌ها باعث می‌شود تا بهتر و موثرتر از گیاهان خانگی خود مراقبت کنید. در بخش بعدی، ویژگی‌های مشترک گیاهان آپارتمانی را بررسی خواهیم کرد.

ویژگی مشترک گیاهان آپارتمانی چیست؟

اگرچه گل و گیاه‌های آپارتمانی در انواع و گونه‌های متنوعی یافت می‌شوند، اما همه آن‌ها یک سری ویژگی مشترک دارند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

میزان آبیاری

آبیاری ناکافی و آبیاری بیش از حد می‌تواند برای تمام گیاهان آپارتمانی مضر باشد. اگرچه گونه‌های مختلف گیاهان خانگی به میزان آب متفاوتی نیاز دارند، اما تحمل همگی آن‌ها در مقابل کم و زیاد شدن آبیاری نسبت به گیاهان باغی، شهری و … کمتر است.

برای مثال، خشک و قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های این گیاهان نشانه کم‌آبی و زرد شدن برگ‌های گیاه، نشان‌دهنده آبیاری بیش از حد گیاه است.

بیشتر گیاهان خانگی تحمل غوطه‌ور شدن ریشه خود در آب را ندارند، به همین دلیل با آبیاری بیش از حد دچار پوسیدگی ریشه می‌شوند.

نور مورد نیاز

همانطور که قبلا گفتیم، تعداد زیادی از گل و گیاهان آپارتمانی ممکن است با قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید آسیب ببینند. اگرچه نور مورد نیاز هرگونه گیاه خانگی با گونه دیگر فرق می‌کند، اما به طور کلی نباید گیاهان آپارتمانی را در معرض نور زیاد قرار داد.

نوع خاک

گیاهان خانگی معمولاً در خاک‌های مخصوصی به نام کمپوست گلدان یا خاک گلدان پرورش داده می‌شوند. کمپوست گلدان مخلوطی از مواد آلی تجزیه‌شده مانند ریشه، برگ، شاخه و میوه گیاهان است.

روش نگهداری و مراقبت از گیاهان آپارتمانی

به طور کلی، گیاهان به مواد معدنی مانند نیترات، فسفات و پتاسیم نیاز دارند. اما گیاهان آپارتمانی معمولاً احتیاجی به تغذیه مداوم از این مواد معدنی ندارند، مگر اینکه به طور مرتب بارور شوند.

وجود فسفر در خاک برای گلدهی یا میوه‌دهی گیاهان و پتاسیم برای قوی شدن ریشه و افزایش جذب مواد مغذی ضروری است.

شکل و اندازه گلدان

گیاهان خانگی در گلدان‌هایی کاشته می‌شوند که دارای سوراخ زهکشی باشند. این سوراخ‌ها آب اضافه را از گلدان خارج می‌کنند تا ریشه گیاه نپوسد.

بعلاوه، اندازه گلدان نیز اهمیت زیادی دارد. گلدانی که بیش از حد بزرگ باشد رطوبت زیادی را جذب می‌کند و باعث بیمار شدن ریشه گیاه می‌شود. در مقابل، گلدان خیلی کوچک هم رشد گیاه را محدود می‌کند.

به طور کلی، گل‌ها و گیاهان آپارتمانی می‌توانند دو یا چند سال در همان گلدان اولیه خود باقی بمانند و نیازی به تعویض زود به زود گلدان نیست.

تا اینجا با ویژگی‌های مشترک گیاهان آپارتمانی آشنا شدیم. در بخش بعدی، انواع مختلف این گیاهان دوست‌داشتنی را به شما معرفی می‌کنیم.

انواع گیاهان آپارتمانی که می توان از آن ها مراقبت کرد کدامند؟

در ادامه، لیستی از بهترین گیاهان آپارتمانی را به همراه ویژگی‌هایشان آماده کرده‌ایم. این گیاهان می‌توانند به منزلتان روح تازه‌ای ببخشند و هوا را تصفیه کنند؛

گیاهان آپارتمانی سایه دوست

اگر در آپارتمان‌های کم‌نور زندگی می‌کنید و دوست دارید یک گیاه زیبا داشته‌باشید، باید یک گیاه سایه دوست انتخاب کنید.

سانسوریا

گیاه سانسوریا یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه می‌تواند چندین هفته عدم رسیدگی را تحمل کند، بدون اینکه شکل و ظاهر شاداب خود را از دست بدهد. پس اگر مدت‌های طولانی را خارج از خانه سپری می‌کنید یا در زمینه مراقبت از گل و گیاه تازه‌کار هستید. سانسوریا می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

سانسوریا

 این گیاه در محیط‌های کم‌نور و کم‌آب به خوبی رشد می‌کند و جزء گل های آپارتمانی سایه دوست محسوب می‌شود. بعلاوه، سانسوریا هوای خانه را تصفیه کرده و سمومی مانند فرمالدئید و بنزن را از بین می‌برد.

زامیفولیا (یا زاموفیلیا)

زامیفولیا (که زاموفیلیا هم نامیده می‌شود) نوعی گیاه بومی آفریقا بوده و یکی از سایه‌دوست‌ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود. این گیاه فقط به سه بار آبیاری در ماه نیاز دارد و به ندرت آفات را به خود جلب می‌کند.

زامیفولیا

به طور کلی، گیاه زامیفولیا رشد کندی دارد. اگرچه این گیاه انواع و گونه‌های متفاوتی دارد، اما اغلب ترجیح می‌دهد در محیط‌های خشک و کم‌رطوبت زندگی کند.

برگ عبایی

گیاه برگ عبایی دارای برگ‌هایی به رنگ سبز تیره بوده و می‌تواند به خانه‌هایی که دکوراسیون روشن دارند جلوه بی‌نظیری بدهد. از این رو، یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود.

برگ عبایی

گیاه برگ عبایی میل کمی به نور دارد و می‌تواند با آب کم و خاک ضعیف هم به زندگی خود ادامه دهد. بهترین دما برای نگهداری این گیاه، دمای معمول اتاق است.

گندمی (یا سنجاقی)

گیاه گندمی گونه‌ای از گیاهان عنکبوتی است که در گروه گیاهان با نیاز نوری کم قرار می‌گیرد، اما برگ‌های آن به سمت نور می‌روند. این یعنی اگر گیاه گندمی را دور از نور قرار دهید، برگ‌های آن طویل خواهند شد.

گندمی

گندمی قادر است هوای خانه را به خوبی تصفیه کند و فضای مطبوعی به وجود بیاورد. گیاه گندمی همچنین جزء گیاهان آپارتمانی قلیایی دوست بوده و نیاز به خاک همیشه مرطوب دارد.

بامبو

بامبو یکی از زیباترین و کم‌دردسرترین گیاهانی است که می‌توانید در خانه نگهداری کنید. این گیاه برای زنده ماندن فقط به آب و سایه احتیاج دارد.

بامبو

بامبو به «گیاه خوش‌شانسی» نیز شهرت دارد؛ زیرا اگر در گلدان مناسب قرار داده شود باعث جریان یافتن انرژی مثبت در فضای خانه خواهد شد. بامبو فقط در خاک مخصوص خود به زندگی ادامه می‌دهد. ویژگی خاک بامبو این است که آب را بیشتر حفظ می‌کند.

اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم دارای برگ‌هایی به رنگ سبز تیره و گل‌هایی سفید است. این گیاه آپارتمانی برای نگهداری در فضاهای کوچک بسیار مناسب است و به نور کمی نیاز دارد. نور مستقیم خورشید می‌تواند به شاخ و برگ این گیاه آسیب برساند.

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم به آبیاری زیادی هم احتیاج ندارد و اگر تشنه باشد، برگ‌های خود را به سمت پایین خم می‌کند تا به شما اطلاع دهد. با این حال، اسپاتی فیلوم از مرطوب بودن محیط اطراف خود لذت می‌برد.

گیاهان آپارتمانی نور دوست

اگر یک آپارتمان با پنجره‌های بزرگ و رو به جنوب دارید، به سراغ گیاهان نور دوست بروید.

پوتوس

یکی از محبوب‌ترین گیاهان برای نگهداری در فضای خانه، گیاه پوتوس است. قابلیت تصفیه‌کنندگی این گیاه باعث شده است تا بتواند سمومی مانند فرمالدئید (که در وسایل خانگی مانند فرش و قالیچه‌ وجود دارد) را از هوای محیط جذب کند و از بین ببرد.

پوتوس

گیاه پوتوس می‌تواند در شرایط نوری متفاوتی زنده بماند؛ اما توجه داشته باشید که نور کم ممکن است باعث زرد شدن برگ این گیاه شود. بنابراین اگر آپارتمانتان نورگیر نیست، توصیه می‌شود به سراغ گیاهان سایه‌دوست‌تر بروید.

کاکتوس

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند گلدان‌هایی با گیاهان متنوع داشته باشند، کاکتوس گزینه مناسبی برایتان خواهد بود. گیاه کاکتوس‌ در انواع شکل‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌ها یافت می‌شود و نگهداری از آن بسیار راحت است.

انواع کاکتوس

این گیاهان می‌توانند در صحراها زندگی کند، پس طبیعتاً نیازمند نور زیاد و آب کم هستند. اگر در آپارتمان خود پنجره‌ نورگیر دارید، خانه شما مکان ایده‌آلی برای مراقبت از انواع کاکتوس خواهد بود.

فیکوس بنجامین (یا انجیر برگ‌ریز)

گیاه فیکوس بنجامین یا انجیر برگ‌ریز یکی از لوکس‌ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه به نور زیادی نیاز دارد و باید در روشن‌ترین قسمت خانه قرار بگیرد، اما نباید نور مستقیم خورشید به آن بتابد.

فیکوس بنجامین

اگر نور خورشید به طور مستقیم به انجیر برگ‌ریز بتابد و رطوبت خانه هم کم باشد، برگ‌های آن پژمرده و قهوه‌ای خواهد شد. این گیاه نیاز به خاک همیشه مرطوب ندارد و فقط لازم است وقتی خاک خشک شد آن را آبیاری کنید.

ساکولنت

ساکولنت‌ها یا «گیاهان گوشتی» امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. اگرچه ساکولنت از گیاهان آپارتمانی لوکس به شمار می‌رود، اما به مراقبت‌های لوکس نیازی ندارد! در واقع، این گیاه به راحتی به زندگی خود ادامه می‌دهد، بدون اینکه نیاز به آب و نور فراوان داشته باشد. تنها کاری که برای مراقبت از ساکولنت‌ها باید انجام دهید این است که ماهانه کمی آب و مقدار کافی نور برایشان فراهم کنید.

گیاهان گوشتی

معیار انتخاب بهترین گل‌ها و گیاهان آپارتمانی چیست؟

برای انتخاب بهترین گیاهان آپارتمانی باید علاوه بر توجه به شرایط خانه خود، یک سری موارد دیگر را نیز در نظر بگیرید.

برای مثال، تصور کنید که شما از آن دسته افرادی هستید که مأموریت‌های کاری طولانی دارند.به همین دلیل تصمیم گرفته‌اید سانسوریا را به عنوان گیاه آپارتمانی خود انتخاب کنید؛ زیرا توجه کمی می‌خواهد. در گام بعدی، باید به گل فروشی بروید و یک سانسوریای سالم و زیبا انتخاب کنید. اما از کجا می‌فهمید که کدام گیاه کاملاً سالم و تازه است؟

اینجا است که باید با معیارهای انتخاب بهترین گیاه برای نگهداری در خانه آشنایی داشته باشید. در ادامه، به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید یک گیاه سالم و زیبا خریداری کنید.

در گام اول، به تمام گیاهان موجود در فروشگاه گل و گیاه نگاهی بیاندازید. آیا سالم و سبز به نظر می‌رسند؟ آیا تمیز و بدون گرد و غبار هستند؟اگر تعداد زیادی گیاه در مغازه وجود دارد که سالم به نظر نمی‌رسند، بهتر است به سراغ یک فروشگاه دیگر بروید.

بعد از یافتن فروشگاه معتبر و مناسب، به دنبال گیاه مدنظر خود بگردید. حال برای اینکه گیاه سالم و زیبایی خریداری کنید، گیاهی را انتخاب کنید که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • خم نبودن ساقه گیاه
  • کم‌رنگ یا بی‌رنگ نبودن برگ‌ها
  • نداشتن لکه‌های گلوله‌ای روی برگ‌ها
  • عدم وجود حشرات یا تار عنکبوت در اطراف گیاه
  • نبود لکه‌های سفید روی خاک
  • بیرون نزدن ریشه‌های گیاه از زیر گلدان
  • نداشتن برگ‌های سوراخ یا ناقص
  • خشک و قهوه‌ای نبودن برگ‌ها
  • زرد نبودن برگ‌ها
  • پژمرده نبودن گل یا گیاه
با این حال، قبل از خرید گل و گیاهان آپارتمانی باید با ویژگی‌های ظاهری آن‌ها کاملاً آشنا باشید. برخی گیاهان (مانند ارکیده) ریشه‌های هوایی دارند. یا حتی گیاهانی مانند مونسترا به طور طبیعی روی برگ‌های خود سوراخ دارند. گاهی اوقات نیز در فصل پاییز برگ برخی از گیاهان می‌ریزد، در صورتی که بیمار نیستند. در نتیجه، لازم است با ویژگی‌های گیاه مدنظرتان آشنایی کامل داشته باشید و چنین مواردی را با بیماری اشتباه نگیرید.

گیاهان اپارتمانی مقاوم

شرایط مورد نیاز برای نگهداری از گل ها و گیاهان آپارتمانی چیست؟

هر گیاهی نیاز به مراقبت‌های مخصوص خود دارد و باید در حین خرید هر نوع گیاه، روش مراقبت از آن (اعم از دفعات آبیاری، میزان نور مورد نیاز، نوع خاک، کود دلخواه و …) را از فروشنده جویا شوید.

همانطور که خواندید، برخی گیاهان نور دوست و برخی دیگر سایه‌ دوست هستند. برخی نیاز به مراقبت زیادی دارند و برخی دیگر بدون مراقبت زیاد هم زنده می‌مانند. شما باید بر اساس شرایط خانه خود گیاه انتخاب کنید؛ مثلاً اگر آپارتمان‌تان نورگیر نیست نباید گیاهان نوردوست خریداری کنید.

اما مراقبت از گیاهان تنها به فراهم کردن آب، نور و خاک مناسب ختم نمی‌شود! برای اینکه گل‌ها و گیاهان را همیشه شاداب، زیبا و سالم نگه دارید لازم است با راز شادابی گیاهان آپارتمانی نیز آشنا باشید. در ادامه، مهم‌ترین رازها و ترفندهای مراقبت از گیاهان آپارتمانی را با شما در میان خواهیم گذاشت.

رازها و ترفندهای مراقبت از گیاهان آپارتمانی

رعایت موارد زیر به شما کمک می‌کند تا گیاهان خود را برای مدت طولانی سالم، شاداب و زیبا نگه دارید.

۱- آبیاری کم بهتر از آبیاری زیاد است

شاید باورش سخت باشد، اما آبیاری بیش از حد، مهم‌ترین عاملی است که باعث مرگ گیاهان آپارتمانی می‌شود. شاید وسوسه شوید که هر روز به گیاه خود آب دهید؛ اما این کار ممکن است به ضرر گیاه باشد.

تنها تعداد کمی از گیاهان ممکن است به آبیاری روزانه احتیاج داشته باشند. به طور کلی، توصیه می‌شود فقط وقتی که خاک گیاه خشک شده است آن را آبیاری کنید.

برای آبیاری گیاهان خود از آب سرد یا گرم استفاده نکنید. آب آبیاری باید هم‌دمای محیط باشد.

۲- مواد مغذی دلخواه گیاه را تأمین کنید

گیاهان از طریق خاک، آب و مواد غذایی مورد نیاز خود را به دست می‌آورند. به همین دلیل باید برای آن‌ها گلدان و خاک مناسب را فراهم کرد.

اگر گیاهی که انتخاب کرده‌اید برای رشد و بقا احتیاج به گلدان مخصوصی دارد، حتماً آن را تهیه کنید. بعلاوه، کوددهی و تعویض خاک نیز به نوع گیاه آپارتمانی بستگی دارد. خاک برخی گیاهان باید ماهی یک بار عوض شود، در حالی که برخی گیاهان تنها به طور فصلی نیاز به تعویض خاک دارند.

مراقبت از گل و گیاه آپارتمانی

۳- شرایط محیطی را پایدار نگه دارید

گیاهان از تغییر متنفرند. در واقع نوسان دما، رطوبت و مواردی از این قبیل می‌تواند گیاه را تحت فشار قرار دهد. بنابراین تا حد امکان گیاهان را در مکان‌هایی که شرایط محیطی مرتباً تغییر می‌کند (مانند اطراف پنجره‌های باز) قرار ندهید.

۴- از گیاهان صرفاً برای زیباتر کردن دکوراسیون استفاده نکنید

بسیاری از افراد گیاهان آپارتمانی را صرفاً در مکان‌هایی قرار می‌دهند که بیشترین تأثیر مثبت را روی دکوراسیون خانه داشته باشد. در حالی که این امر می‌تواند باعث مریض شدن یا حتی مرگ گیاه شود.

هنگامی که می‌خواهید گیاهان خود را در خانه بچینید، باید به راحتی گیاه توجه بیشتری داشته باشید. گیاه را جایی قرار دهید که بهترین و مناسب‌ترین میزان نور، رطوبت و دما را داشته باشد.

۵- گیاهان آپارتمانی را زیر دمای ۱۵ درجه سانتی گراد نگهداری نکنید

اگر قصد خرید گل و گیاه آپارتمانی را دارید، باید بدانید که این گیاهان معمولاً تحمل دمای زیر ۱۵ درجه سانتی گراد را ندارند. مکانی که گیاه را در آن قرار می‌دهید باید دمایی بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد داشته باشد.

اثبات شده است که گیاهان در محیط‌هایی با میزان رطوبت ۸۰ تا ۹۰ درصد سریع‌تر رشد می‌کنند. بنابراین اگر رشد سریع گیاه برایتان اهمیت دارد، توصیه می‌شود رطوبت محیط اطراف گیاه را افزایش دهید.

کلام آخر

بسیاری از گیاهان قادرند هوای محیط را تصفیه کنند و سموم هوا را از بین ببرند. به همین دلیل توصیه می‌شود حتماً در منزل خود از گل و گیاه‌های زیبا و متنوع نگهداری کنید.

اگر تجربه یا سوالی در رابطه با گیاهان خانگی و آپارتمانی دارید، از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

در آخر، به بررسی تعدادی از سوالات متداولی که درباره گیاهان آپارتمانی پرسیده می‌شود، می‌پردازیم.

سوالات متداول

۱. در هر خانه از چند گیاه می‌توان مراقبت کرد؟

به طور کلی، برای بهره‌مند شدن از فواید روحی، جسمی و محیطی گیاهان توصیه می‌شود در هر اتاق بیست متری از ۱۰ گیاه مراقبت کنید. این عدد بسته به سلیقه شما می‌تواند کمتر یا زیادتر شود، اما واضح است که قرار دادن فقط یک گیاه در اتاق حس و حال چندان ویژه‌ای برای شما به ارمغان نخواهد آورد.

۲. آیا باید نوک قهوه‌ای برگ گیاهان را چید و جدا کرد؟

بله. برگ‌های قهوه‌ای، خشک یا در حال مرگ را در اسرع وقت از گیاهان جدا کنید. البته این کار را فقط وقتی انجام دهید که بیش از نصف برگ آسیب دیده باشد. جدا کردن برگ‌های بیمار باعث می‌شود تا شاخ و برگ‌های سالم گیاه مواد مغذی بیشتری دریافت کنند و شاداب باقی بمانند. بعلاوه، ظاهر گیاه نیز زیباتر خواهد شد.

۳. کدام گیاهان انرژی مثبت به خانه می‌آورند؟

برخی گیاهان باعث جریان یافتن انرژی مثبت در خانه می‌شوند. این گیاهان عبارت‌اند از:
یاس
رزماری
بامبو
پاچیرا بونسای (درخت پول)
ریحان
اسپاتی فیلوم
ارکیده
اسطوخودوس
آلوئه ورا

۴. کدام گیاهان آپارتمانی سمی هستند؟

برخی گیاهان آپارتمانی در عین پرفروش و زیبا بودن، سمی هم هستند و نباید توسط کودکان یا حیوانات خورده یا گاهاً حتی لمس شوند. گیاهان آپارتمانی سمی عبارت‌اند از:
فیلودندرون
پوتوس
اسپاتی فیلوم
دیفن باخیا
سر نیزه‌ای
کالادیوم
خرزهره
سانسوریا
پاپیتال (یا عشقه)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code