مدیریت زمان چیست؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که با کمبود وقت مواجه شوید و بخواهید زمان بیشتری در اختیارتان قرار بگیرد؟ همه افراد در طول شبانه‌روز ۲۴ ساعت زمان دارند، اما بعضی از آن‌ها به دلیل آشنایی با مدیریت زمان می‌توانند از وقت خود به شکل مناسب‌تری استفاده کنند.

مدیریت زمان به معنی تقسیم کردن وقت بین فعالیت‌های مختلف است. اگر این کار را درست و هوشمندانه انجام دهید، حتی وقتی فشار کار زیاد و زمان محدود است، می‌توانید در زمان کوتاه‌تر به کارهای بیشتری رسیدگی کنید.

قبل از اینکه تکنیک‌های مختلف مدیریت زمان را امتحان کنید، بهتر است با اصول اولیه آن آشنا شوید. در این مقاله از ایده آل مگ درباره مفهوم مدیریت زمان و مهم‌ترین نکات مرتبط با آن صحبت می‌کنیم. ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان که یک مهارت نرم به شمار می‌رود، به معنی سازماندهی هوشمندانه وقت است، به طوری‌که بتوانید از وقتتان به طور موثرتری استفاده کنید. مدیریت مناسب زمان به افزایش بهره‌وری و کاهش استرس کمک می‎‌کند و فرصت‌های بیشتری را برای انجام کارهای مهم در اختیار شما قرار می‌دهد.

۸‌ نکته در مدیریت زمان

مدیریت زمان، فرآیندی است که به برنامه‌ریزی کردن برای انجام وظایف مختلف در یک بازه زمانی مشخص می‌پردازد تا بتوانید از وقت خود به بهترین شکل استفاده کنید.

برنامه‌ریزی و مدیریت زمان

برای اینکه بتوانید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • آنچه را که می‌خواهید انجام دهید، مشخص کنید.
 • زمان لازم برای انجام هر کار را تخمین بزنید.
 • مدت زمانی را که در اختیار دارید، ارزیابی کنید.
 • وظایف‌تان را اولویت‌بندی کرده و برای انجام آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.
 • وظایف مشخص شده را انجام دهید.
 • ارزیابی کنید که چقدر در پایبندی به برنامه و رسیدن به اهداف‌تان موفق بوده‌اید.
 • در صورت نیاز و بر اساس نتایج ارزیابی نهایی، برنامه‌ریزی و فرآیند مدیریت زمان را اصلاح کنید.
 • مراحل فوق را یکی یکی تکرار کنید.

با پشت سر گذاشتن این چرخه از ابتدا تا انتها، می‌توانید زمان‌تان را به طور موثر و عاقلانه بین فعالیت‌های مختلف توزیع ‌کنید؛ چون قادرید از کل کارهایی که باید انجام دهید، زمانی که در اختیار دارید و زمانی که باید به هر کار اختصاص دهید، به خوبی آگاه شوید.

اگر تجربه قبلی نداشته باشید، ممکن است در برنامه‌ریزی و تخمین زمان دچار اشتباه ‌شوید. سعی کنید صبور باشید و با شناسایی اشتباهات خود مهارت‌هایتان را برای مدیریت بهتر زمان بهبود بخشید.

مهارت‌ها و تکنیک‌های مدیریت زمان: تفاوت در چه چیزی است؟

در اینترنت، مقالات بی‌شماری در مورد تکنیک‌های مدیریت زمان وجود دارد که اولویت‌بندی، بلوکه کردن زمان و روش پومودورو از جمله محبوب‌ترین آن‌ها هستند؛ با این حال، استفاده از این ابزارها و تکنیک‌ها قبل از توسعه مهارت‌های مدیریت زمان بی‌معنی است.

مهارت‌های مدیریت زمان

همان‌طور که خرید یک مجموعه خوب از چاقوها، تجهیزات پیشرفته آشپزخانه و مواد اولیه تازه نمی‌تواند بلافاصله کسی را به یک آشپز ماهر تبدیل کند، استفاده از یک برنامه زمان‌بندی هم بدون آشنایی با مهارت‌های پیش‌نیاز مدیریت زمان بی‌نتیجه است. مهم‌ترین این مهارت‌ها عبارتند از:

 • آگاهی: توانایی برآورد میزان زمانی که در اختیار دارید و درک اینکه این منبع حیاتی محدود است.
 • نظم بخشیدن: توانایی سازماندهی وظایف و برنامه‌ها به گونه‌ای که امکان استفاده موثر از زمان را فراهم کند.
 • انطباق: توانایی نظارت بر رفتارهای خود، تجزیه و تحلیل نحوه استفاده از زمان و ایجاد تنظیمات سریع برای عوامل خارجی متعدد و برنامه‌های در حال تغییر.

بدیهی است که برای توسعه این مهارت‌ها به کمی تلاش نیاز دارید. برای شروع می‌توانید به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 • بودجه‌بندی زمان (مشخص کردن زمان لازم برای انجام کارهای مختلف)
 • تجزیه و تحلیل میزان کارآمدی شما در برآورد زمان
 • پیدا کردن ساعات اوج بهره‌وری
 • استفاده از ابزارهای تقویم برای برنامه‌ریزی همه کارها و به‌روزرسانی سریع برنامه
 • تقسیم اهداف بزرگ و بیش از حد چالش‌برانگیز به اهداف کوچک‌تر
 • تلاش برای کاهش اتلاف وقت
 • استفاده از یک ردیاب ساده زمان برای آگاهی از میزان پیشرفت خود

چرا مدیریت زمان برای شما خوب است؟

مدیریت مناسب زمان هم برای افراد و هم برای گروه‌های مختلف با مزایای شگفت‌انگیز زیادی همراه است که اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • افزایش بهره‌وری: به لطف سازماندهی بهتر کارها، افزایش تمرکز روی مهم‌ترین وظایف و استفاده بهینه از انرژی بدن، بهره‌وری افزایش پیدا می‌کند.

بهره‌وری

 • کاهش استرس: وقتی بتوانید با مدیریت مناسب زمان بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنید و یاد بگیرید که چگونه با برنامه‌ریزی هوشمندانه به موقع کارهایتان را تمام کنید، کمتر دچار استرس می‌شوید.
 • بهبود کیفیت کار: با مدیریت زمان دیگر لازم نیست با عجله به کارهایتان رسیدگی کنید؛ در نتیجه، توجه به جزئیات راحت‌تر می‌شود و احتمال بروز خطا به حداقل می‌رسد.
 • افزایش توانایی پیش‌بینی کردن: وقتی به طور منظم درگیر برنامه‌ریزی کردن و برآورد کارها باشید، بهتر می‌توانید روند کار را پیش‌بینی کنید؛ در نتیجه، شانس موفقیت شما در تمام زمینه‌ها به حداکثر می‌رسد.
 • احساس خودکارآمدی قوی‌تر: وقتی بدون عجله به وظایف‌تان رسیدگی می‌کنید و بدون خطا به اهداف‌ خود می‌رسید، احساس موفقیت کرده و اعتماد به نفس‌تان افزایش می‌یابد.

با در نظر گرفتن همه این مزایا، بدون اغراق می‌توان نتیجه گرفت که مدیریت زمان یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که باید برای دستیابی به پیشرفت شغلی و افزایش رضایت از زندگی بیاموزیم.

چقدر زمان خود را به خوبی مدیریت می‌کنید؟

از ارزیابی رویکردهای خود شروع کنید. چقدر در سازماندهی وقت خود موفق هستید و می‌توانید کارهای مهم را به خوبی انجام دهید؟ آیا قادرید زمان‌تان را به درستی بین فعالیت‌های مختلف تقسیم کنید؟ وقتی برای انجام کاری وقت می‌گذارید، می‌توانید تمرکز کنید و آن را به پایان برسانید؟

مدیریت مناسب زمان

ابزارهای عمومی مدیریت زمان

اگر همیشه با مشکل کمبود وقت مواجه هستید، برای مدیریت صحیح کارها و استفاده بهینه از زمان توصیه‌ می‌کنیم اقدامات زیر را به خاطر بسپارید:

اولویت‌بندی

وقتی زمان خود را به وظایف و فعالیت‌های درست اختصاص می‌دهید، به دستاوردهای بیشتری می‌رسید. برای اینکه بدانید کدام فعالیت‌ها ارزش وقت گذاشتن دارند، می‌توانید از ماتریس مدیریت زمان آیزنهاور استفاده کرده و کارهای مختلف را بر اساس فوری و ضروری بودن آن‌ها اولویت‌بندی کنید.

برنامه‌ریزی

ممکن است که بدانید باید چه کاری انجام دهید، اما مهم است که زمان انجام آن را هم مشخص کنید. زمان‌بندی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید هنگام مدیریت زمان به آن توجه کنید.

به عنوان مثال، بعضی از افراد صبح‌ها سرحال‌تر هستند و کارآیی بیشتری دارند. بهتر است این افراد کارهایی را که به دقت و هوشیاری زیاد نیاز دارند، در ساعات ابتدایی روز انجام دهند.

اهمیت مدیریت زمان: چرا مدیریت زمان مهم است؟
بخوانید

تعیین هدف

موفق‌ترین افراد در مدیریت زمان کسانی هستند که به روشنی اهداف‌شان را مشخص می‌کنند و به درستی بخشی از زمان خود را به آن‌ها اختصاص می‌دهند. با مشخص شدن اهداف است که می‌توانید به خوبی برنامه‌ریزی کرده و به آن پابیند بمانید.

افزایش تمرکز

اینکه فقط برای پیگیری اولویت‌هایتان وقت بگذارید، کافی نیست. شما باید از زمان خود به خوبی استفاده کنید؛ یعنی بتوانید روی کاری که در حال انجام آن هستید، تمرکز کنید و حواس‌پرتی را به حداقل برسانید.

جلوگیری از پرت شدن حواس

مدیریت زمان در عمل

گاهی اوقات ممکن است علیرغم در نظر گرفتن تمام نکات فوق همچنان در مدیریت زمان ناموفق باشید. برای حل این مشکل به شما توصیه می‌کنیم دو مقاله ۲۷ تکنیک موثر و ثابت شده مدیریت زمان و مهمترین مهارت های مدیریت زمان را بخوانید.

کلام پایانی

در زندگی پرمشغله امروزی، مدیریت مناسب زمان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های انسان‌ است. یادگیری این مهارت مهم برای تمام افرادی که می‌خواهند از وقت محدود خود بهترین استفاده را ببرند و از تلف شدن عمرشان جلوگیری کنند، ضروری است.

اگر می‌خواهید تمام کارهایتان را سر وقت و بدون نگرانی به پایان برسانید، استرس کمتری را تجربه کنید و در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود شانس بیشتری برای کسب موفقیت داشته باشید، با اصول مدیریت زمان آشنا شده و تکنیک‌های انجام آن را بیاموزید.

سوالات متداول

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان به این معنی است که کارها و وظایف خود را اولویت‌بندی کنید و وقتتان را به طور موثر به آن‌ها اختصاص دهید. با توجه به محدود بودن زمان، این کار به شما در استفاده بهینه از وقت کمک می‌کند.

آشنایی با چگونگی مدیریت زمان چه فوایدی دارد؟

آشنایی با نحوه مدیریت موثر زمان به افزایش بهره‌وری و کاهش استرس کمک می‌کند، شانس پیشرفت را افزایش می‌دهد و فرصت‌های بیشتری را برای دستیابی به اهداف در اختیارتان می‌گذارد.

تکنیک بلوکه کردن زمان چیست؟

با استفاده از این تکنیک می‌توانید بخش‌ها یا بلوک‌های مشخصی از زمان را به انجام یک کار خاص اختصاص دهید. به‌عنوان مثال، هر روز یک ساعت مشخص را برای چک کردن شبکه‌های اجتماعی یا خرید کردن در نظر بگیرید. این کار  به صرفه‌جویی در وقت و استفاده مناسب از زمان‌های مرده کمک می‌کند.

چگونه از تکنیک پومودورو برای مدیریت بهتر زمان استفاده کنیم؟

برای اجرای این تکنیک باید یک وظیفه مشخص را انتخاب کرده و بعد از ۲۵ دقیقه کار کردن پنج دقیقه استراحت کنید. بعد از اینکه این چرخه را چهار بار تکرار کردید، باید مدت زمان استراحت را افزایش داده و به ۱۵ تا ۳۰ دقیقه برسانید. این استراحت طولانی شما را برای شروع چهار دوره ۲۵ دقیقه‌ای دیگر آماده می‌کند.
برای اینکه بتوانید از این تکنیک بیشترین بهره را ببرید، باید عوامل ایجادکننده حواس‌پرتی را شناسایی کرده و راهی برای رفع آن‌ها بیابید تا بتوانید ۲۵ دقیقه بدون وقفه کار کنید.

امتیاز شما به این پست
منبع mindtools actitime
ممکن است شما دوست داشته باشید
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x