چگونه یک شخصیت قوی داشته باشیم و آن را حفظ کنیم؟

به رفتارها، افکار و احساساتی که ما را از دیگران متمایز می‌کنند، شخصیت می‌گویند. افراد دارای شخصیت قوی زندگی موفق‌تری دارند و دوست‌داشتنی‌تر‌ به نظر می‌رسند؛ به همین دلیل، این سوال که چگونه شخصیت قوی داشته باشیم از سوی بسیاری از مردم مطرح می‌شود.

برای سال‌های متمادی دانشمندان در مورد این موضوع که رفتار ما بیشتر تحت تاثیر ژن‌ها قرار می‌گیرد یا محیط زندگی، بحث می‌کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که هم ژن‌ها و هم محیط در شکل‌گیری شخصیت نقش دارند؛ بنابراین، می‌توان با تلاش و تمرین به شخصیت قوی دست یافت.

در این مقاله از ایده آل مگ در مورد راه‌های قوی کردن شخصیت و اینکه چگونه یک شخصیت قوی به نظر برسیم صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

تاثیر شخصیت قوی در زندگی

قبل از اینکه به سوال چگونه شخصیت قوی داشته باشیم پاسخ دهیم، باید به فواید برخورداری از شخصیت قوی و تاثیر آن روی زندگی بپردازیم.

تاثیر شخصیت قوی در زندگی 

از بدو تولد، ما تحت تاثیر محیط، شیوه تربیتی والدین و تجربیات خودمان قرار می‌گیریم. هر تعاملی که با دیگران داریم، شخصیت ما را می‌سازد و هر چیزی که تجربه می‌کنیم، روی شخصیت ما تاثیر می‌گذارد. شخصیت ما همواره در حال رشد است.

یک دقیقه به کسی فکر کنید که از نظر شما شخصیت قوی دارد. او چگونه به نظر می‌رسد و چگونه برخورد می‌کند؟

غالبا کسانی که شخصیت قوی دارند، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسند. آن‌ها از اعتماد به نفس بالا برخوردارند، اما متکبر نیستند، در عین خوش‌بین بودن واقع‌بین هستند و مسئولیت‌ کامل اعمال خود را بر عهده می‌گیرند و شکست‌هایشان را می‌پذیرند.

مزایای به دست آوردن شخصیت قوی بر روابط، زندگی شخصی و شغل ما تاثیر می‌گذارد. افراد دارای شخصیت قوی به دلیل سرسخت بودن اغلب در محل کار مورد احترام رئیس و همکاران خود هستند که این امر می‌تواند به ارتقاء شغلی و افزایش دستمزد منجر شود.

به طور کلی، افرادی که شخصیت قوی دارند از نظر اجتماعی مورد توجه هستند و سایر مردم تمایل زیادی برای معاشرت با آن‌ها دارند.

این افراد توانایی زیادی در ایجاد ارتباطات اجتماعی دارند و به همین دلیل می‌توانند به راحتی با افراد جدید آشنا شوند و نیازهای خود را به شیوه درست رفع کنند.

صفات شخصیت | عوامل بزرگ و اصلی شخصیت چه هستند؟

5 راه برای داشتن یک شخصیت قوی

اینکه بدانیم چگونه شخصیت قوی داشته باشیم برای برخورداری از یک زندگی شاد و موفق ضروری است. خوشبختانه، شخصیت ما ثابت نیست و می‌توانیم برای بهبود رفتارهای خود اقدام کنیم. در ادامه به پنج راهکار برای قوی کردن شخصیت اشاره می‌کنیم.

راه‌های داشتن یک شخصیت قوی

1. زبان بدن و مهارت‌های ارتباط غیر‌کلامی خود را توسعه دهید

بهبود زبان بدن که شامل حالت چهره، حرکات بدن و ارتباط چشمی می‌شود، روی قضاوت دیگران تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین، باید مراقب پیام‌هایی که از طریق بدن و صورت خود منتقل می‌کنید، باشید.

ما بسیاری از پیام‌های خود را بدون صحبت کردن منتقل می‌کنیم. دانشمندان بر این باورند که 70 تا 93 درصد کل ارتباطات ما غیرکلامی است.

رعایت نکات زیر باعث بهبود ارتباطات غیرکلامی می‌شود و به شما کمک می‌کند که یک شخصیت قوی از خودتان به نمایش بگذارید:

 • سعی کنید حالت چهره شما با آنچه که می‌گویید هماهنگ باشد. احساساتی مانند علاقه، شگفتی، اشتیاق و… را از طریق حالت چهره خود نشان دهید.
 • هنگام گفتگو به چشم‌های طرف مقابل نگاه کنید، اما به او خیره نشوید. ارتباط چشمی مناسب نشان‌دهنده اعتماد به نفس است و همچنین علاقه شما را به معاشرت نشان می‌دهد.
 • صاف بایستید و بنشینید، اما خشک نباشید.
 • خیلی به طرف مقابل خود نزدیک نشوید و به حریم خصوصی او احترام بگذارید.
 • با توجه به شرایط لباس مناسب بپوشید.
چگونه هوش هیجانی را تقویت کنیم؟

2. مطالعه کنید و دانش خود را افزایش دهید

در پاسخ به این سوال که چگونه شخصیت قوی داشته باشیم می‌توان افزایش دانش و مهارت را توصیه کرد. کسانی که دانش عمیقی در مورد یک موضوع خاص دارند، قابل تحسین هستند. این افراد از اعتماد به نفس و تمرکز بالا برخوردارند و از نظر شخصیتی قوی به نظر می‌رسند.

فواید مطالعه کردن

وقتی از یادگیری استقبال می‌کنید، افق‌های جدیدی پیش‌روی شما گشوده می‌شود و فرصت‌های زیادی برای پیشرفت در اختیارتان قرار می‌گیرد. یادگیری باعث رشد و ایجاد تغییرات مثبت می‌شود و صلاحیت شما را افزایش می‌دهد.

مطالعه یکی از بهترین راه‌های یادگیری است. یک شخصیت قوی از قدرت بدنی به دست نمی‌آید، بلکه با ذهن قوی شکل می‌گیرد. هر چقدر بیشتر مطالعه کنید و مطالب جدید بیاموزید، از نظر دیگران قوی‌تر و جذاب‌تر به نظر می‌رسید.

خوشبختانه، این روزها حجم عظیمی از اطلاعات در دسترس ما است، بنابراین می‌توانیم هر روز یک چیز جدید یاد بگیریم. افزایش دانش به ما در رسیدن به اهداف بزرگی که در زندگی داریم، کمک می‌کند.

3. گوش دادن فعال را بیاموزید

گوش دادن فعال توصیه دیگری است که می‌توان در پاسخ به سوال چگونه شخصیت قوی داشته باشیم ارائه داد. گوش دادن فعال یکی از مهارت های نرم بسیار ارزشمند است که با توجه کردن به جزئیات، نگاه کردن به چشم‌های گوینده و نشان دادن علاقه به صحبت‌های او انجام می‌شود.

گوش دادن فعال این امکان را به شما می‌دهد که کاملا صحبت‌ها و نظرات طرف مقابل را درک کرده و با همدلی نسبت به آن واکنش نشان دهید.

این مهارت مهم به برقراری ارتباط موثر با دیگران و کسب اعتماد آن‌ها کمک می‌کند؛ به همین دلیل، افراد دارای این مهارت از دید دیگران قوی به نظر می‌رسند.

افرادی که شخصیت قوی دارند، مهارت خوب گوش دادن را بلد هستند و با تمرکز کامل و با تمام حواس خود به صحبت‌های طرف مقابل گوش می‌دهند.

4. کنجکاو باشید

وقتی کنجکاو هستید، ذهن شما برای یادگیری مطالب جدید و ایجاد تغییرات مثبت آماده است. کنجکاوی ذهن را فعال نگه می‌دارید و خلاقیت را افزایش می‌دهد. افرادی که ذهن کنجکاو دارند، کمتر دچار اضطراب می‌شوند و راحت‌تر می‌توانند بر ترس ناشی از ناشناخته‌ها غلبه کنند.

مزایای کنجکاو بودن

برای اینکه در زندگی روزمره خود کنجکاو باشید، نکات زیر را به خاطر سپرده و اجرا کنید:

 • چیزهای جدید را امتحان کنید.
 • غذاهای جدید را بچشید.
 • ژانرهای مختلف فیلم را تماشا کنید.
 • در مورد موضوعی که چیزی در مورد آن نمی‌دانید، کتاب بخوانید.
 • با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوید.
 • عادت‌های قدیمی را کنار گذاشته و آن‌ها را با عادت‌های جدید جایگزین کنید.
 • برای برقراری ارتباط با افراد جدید تلاش کنید تا با افکار و ایده‌های مختلف آشنا شوید.

5. اشتباهات خود را شناسایی کرده و از آن‌ها درس بگیرید

هر کسی ممکن است در مقطعی از زندگی خود دچار اشتباه شود، به خصوص زمانی که در حال یادگیری است. پیدا کردن اشتباهات و اعتراف به آن‌ها به معنای ضعف شخصیت نیست، بلکه نشان‌دهنده شخصیت قوی شما است.

قوی کردن شخصیت با درس گرفتن از اشتباهات

وقتی اشتباهات خود را کشف کردید، می‌توانید آن‌ها را به نقاط قوت خود تبدیل کنید. اشتباه کردن باعث می‌شود که به راه‌های جایگزین و راه حل‌های بهتر فکر کنید؛ پس به جای پنهان کردن اشتباهات از آن‌ها برای قوی کردن شخصیت‌تان استفاده کنید.

بعضی از افراد از اشتباه کردن می‌ترسند و آن را اسباب شرمندگی می‌دانند؛ در حالی که اشتباهات می‌توانند یک نقطه عطف و یک نیروی محرکه برای پیشرفت باشند.

از اشتباهات خود درس بگیرید، خودتان را ببخشید و به تلاش کردن ادامه دهید. اشتباهات خود را فراموش کنید، اما درسی را که از آن‌ها فراگرفته‌اید، به خاطر بسپارید.

کلام پایانی

شخصیت ما در دوران کودکی از طریق تجربیات و نحوه تربیت ما شکل می‌گیرد. خوشبختانه، همیشه فرصت برای تغییر شخصیت و تقویت آن وجود دارد. اینکه بدانیم چگونه شخصیت قوی داشته باشیم مهم است. داشتن شخصیت قوی مزایای زیادی برای زندگی شخصی و شغلی ما دارد.

در این مقاله از ایده آل مگ چند راهکار برای قوی کردن شخصیت را با شما به اشتراک گذاشتیم. شما چه راهکارهای دیگری را پیشنهاد می‌کنید؟

5 | (3)
منبع trackinghappiness scitechsociety
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x