چگونه رابطه خوبی داشته باشیم

چگونه در رابطه موفق باشیم؟ برای حفظ روابط خود چه مدتی را به تحقیق و جستجو اختصاص داده‌اید؟ تابه‌حال برای ارتقا شخصیت خود مطالعه داشته‌اید؟ این موارد پرسش‌هایی است که قبل از جدی شدن هر رابطه باید از خود بپرسید. البته در نظر داشته باشید که این مطالب به‌تنهایی یک رابطه را نجات نخواهد داد، اما باعث می‌شود کیفیت آن به طرز چشمگیری بالا برود.

برای داشتن یک رابطه موفق، راهکارهایی وجود دارد که لازم است هر فرد آن‌ها را بداند. البته ممکن است این راهکارها ساده و ابتدایی به نظر برسند، درصورتی‌که با به‌کاربردن آن‌ها می‌توان از بروز چالش‌های مختلف در هر رابطه‌ای جلوگیری کرد. در نظر داشته باشید که روابط خوب هرگز یک‌شبه به وجود نمی‌آیند و به بخشش، سازش، تعهد و مهم‌تر از همه تلاش نیاز دارند. در این مقاله سعی داریم شما را با چگونگی ایجاد رابطه سالم آشنا کنیم.

بعد از خیانت چگونه رفتار کنیم؟ راههای ترمیم رابطه بعد از خیانت
بخوانید

راز داشتن رابطه موفق چیست؟

داشتن رابطه موفق یکی از دغدغه­‌های افراد در زمان شروع ارتباط است. در واقع دانستن اینکه چگونه رابطه خوبی داشته باشیم، مستلزم این است که اصول یک رابطه خوب و موفق را بشناسیم. همه ارتباطات یکسان و مشابه نیستند و عوامل بسیاری در موفق‌ بودن یا نبودن آن­ها نقش دارند.

روابط سالم و موفق دارای ویژگی‌های کلیدی و مهمی هستند. از جمله اینکه افراد در آن احساس ارزشمندی، اعتماد و احترام دارند. برای تشخیص یک رابطه سالم کافی است از خود بپرسید که آیا رابطه شما ویژگی‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود را دارد یا خیر. همچنین برای اینکه بدانیم چگونه در رابطه موفق باشیم، توجه به این موارد اهمیت بسیار زیادی دارد.

۱. رشد

یک رابطه موفق و سالم باعث رشد و پیشرفت افراد می‌شود. زمانی که افراد در هر رابطه‌ای زمینه رشد یکدیگر را فراهم می‌کنند، می‌توانند خود و دیگری را به سطح بالایی ارتقا دهند. اگر در رابطه خود احساس عقب‌ماندگی یا اتلاف وقت می‌کنید، بهتر است در نوع و نحوه ارتباط خود با افراد تجدیدنظر کنید. در برخی موارد این موضوع می‌تواند به طرفین رابطه آسیب زیادی وارد کند؛ بنابراین رشد و پیشرفت شخصی و گروهی یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های یک رابطه خوب است.

چگونه در رابطه میان زن و شوهر اعتماد ایجاد می‌شود؟
بخوانید

۲. صداقت

رابطه موفق رابطه‌ای است که افراد در همه زمینه‌­ها با یکدیگر صداقت داشته باشند. به‌ویژه در بیان احساس، افکار و مواردی از این‌ قبیل. به‌طورکلی برای اینکه بدانیم چگونه رابطه خوبی داشته باشیم باید به نحوه برقراری ارتباط بین خود و افراد دیگر بیشتر دقت کنید.

۳. صمیمیت

صمیمیت بسیار فراتر از شب‌نشینی‌ها یا خوش‌گذرانی کوتاه‌مدت یا بلندمدت است. در واقع منظور از صمیمیت، داشتن حس نزدیکی و اعتماد متقابل است که در یک رابطه سالم از موارد بسیار مهم محسوب می‌شود. اینکه چگونه رابطه خوبی داشته باشیم تا حد زیادی به این موضوع و تلاش برای ایجاد صمیمیت و صداقت بستگی دارد.

راز داشتن رابطه موفق

۴. ارتباط

شاید برقراری ارتباط با دوستان، همکاران و همچنین شریک عاطفی آسان به نظر برسد؛ درحالی‌که معنای ارتباط فراتر از صحبت‌کردن معمولی است. داشتن ارتباط صحیح و واقعی با طرفین رابطه منجر به داشتن یک رابطه سالم و موفق می‌شود. این مورد ساده و درعین‌حال بسیار حیاتی است. در پاسخ به این سوال که چگونه رابطه خوبی داشته باشیم، باید گفت که داشتن ارتباط دوستانه و انعطاف در هر شرایطی تضمین‌کننده شکل‌گیری روابط صمیمی برای طولانی‌مدت است.

۵. اعتماد

وجود اعتماد در هر رابطه‌ای می‌تواند تضمین‌ کننده آرامش و موفقیت در آن باشد. اگر به دوستان، همکاران یا شریک عاطفی خود اعتماد ندارید، بهتر است به فکر چاره باشید. قبل از اینکه چالش‌های مختلفی در مسیر روابط ایجاد شود بهتر است اول اعتماد یکدیگر را جلب کنید. در نظر داشته باشید که برقراری ارتباط با افراد مختلف بسیار ساده است. آنچه اهمیت دارد، نگهداری و تلاش برای حفظ آن است.

بهتر است بدانید که مهم‌ترین عامل هر رابطه‌ای داشتن تعهد در آن است. این موضوع آسان نیست و برای حفظ آن تلاش زیادی نیاز است؛ اما همیشه ارزشش را دارد.

یک رابطه خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

راز داشتن رابطه موفق چیست؟ این سوالی است که ذهن افراد زیادی را به خود درگیر کرده است. بیایید قبل از پاسخ به این سوال، ویژگی‌های یک رابطه خوب را بررسی کنیم. هر رابطه‌ای هدفی دارد. هدف‌هایی که افراد در رابطه دارند می‌تواند رضایت یا نارضایتی را در طرفین ایجاد کند. آنچه اهمیت دارد داشتن هدف مشترک است. این موضوع تنها با صحبت‌کردن صادقانه با افراد مشخص خواهد شد.

چگونه در رابطه موفق باشیم

هر رابطه‌ای منحصربه‌فرد و متفاوت است، بااین‌حال ویژگی‌هایی در روابط خوب و موفق به صورت مشترک وجود دارد؛ از جمله:

۱. حفظ ارتباط معنادار با سایر افراد

هر یک از ما با نحوه برخوردی که با دیگران داریم، حس ارزشمندی و رضایت از رابطه را به‌طرف مقابل انتقال می‌دهیم. چنین رفتارهایی باعث می‌شود روابط شما پایدار و ارزشمند یا موقتی و گذرا باشد. زمانی که افراد احساس ارزشمندی کنند، برای رابطه خود اهمیت زیادی قایل خواهند شد؛ به این دلیل که می‌دانند از سمت مقابل پذیرفته و درک شده‌اند. اینکه چگونه در رابطه موفق باشیم بستگی زیادی به رعایت این اصل دارد.

۲. احترام متقابل

در پاسخ به اینکه راز داشتن رابطه موفق چیست، باید بگوییم که روابط سالم بر اساس احترام متقابل ساخته می‌شوند. احترام متقابل در یک رابطه خوب به این معنا است که طرفین رابطه برای شخصیت و باورهای یکدیگر احترام قایل شوند. همچنین در هر زمینه‌ای از یکدیگر حمایت کرده و از خط‌قرمزهای هم عبور نکنند.

نداشتن اعتماد به نفس در رابطه + راه افزایش اعتماد به نفس در رابطه
بخوانید

۳. ارتباط صادقانه و بدون توقع

در یک رابطه خوب، هیچ‌یک از طرفین انتظار و توقع بیش از حد از هم ندارند. در واقع هیچ فردی وجود ندارد که بتواند تمام نیازهای ما را برطرف کند. در یک رابطه سالم، افراد در کنار هم برای رشد جنبه‌های مختلف یکدیگر تلاش می‌کنند. در چنین شرایطی هر یک از طرفین رابطه، خوشحال و موفق خواهد بود. دقت کنید که داشتن توقع بیش از حد از طرف مقابل به‌راحتی می‌تواند زمینه تنش و فشار روانی را  ایجاد کند.

در یک رابطه خوب باید با طرف مقابل، ارتباط صریح و صادقانه داشته باشید. داشتن یک ارتباط خوب و قوی بخشی کلیدی از هر رابطه است. در چنین رابطه‌ای هر دو طرف در بیان نیازها، ترس‌ها و خواسته‌های خود احساس راحتی کرده و اگر نارضایتی از موقعیت خاصی داشته باشند به‌راحتی بیان می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا اعتماد بین اعضا تقویت شود.

راز داشتن رابطه موفق چیست؟

۴. داشتن تعهد

یک رابطه خوب و باکیفیت مستلزم تعهد است. تعهد در زمینه‌های مختلف باعث تداوم رابطه می‌شود. شما در یک رابطه خوب نسبت به یکدیگر متعهد هستید. زمانی که فرد تعهدی نسبت به رابطه یا موقعیتی داشته باشد به‌راحتی می‌تواند با مشکلات پیش‌آمده برخورد کرده و آنها را رفع کند.

۵. نترسیدن از اختلاف‌نظر

اختلاف‌نظر یکی از مواردی است که در میان همه افراد و در هر رابطه‌ای وجود دارد. اختلاف‌نظر گاهی اوقات باعث ایجاد چالش‌های زیادی در کار یا زندگی می‌شود. سعی کنید در این شرایط آرامش خود را حفظ کرده و شنوای نظرات یکدیگر باشید. کلید داشتن یک رابطه قوی، نترسیدن از اختلاف‌نظر است. شما باید احساس امنیت کرده و بدون ترس از بیان نظر خود، درباره مسایلی که شما را آزار می‌دهد، صحبت کنید. همچنین باید بتوانید بدون تحقیر یا اصرار بر حق بودن خود، تعارض ایجاد شده را برطرف کرده و از آن برای شناخت اطرافیان خود استفاده کنید.

چگونه در رابطه موفق باشیم؟

هیچ رابطه‌ای بی‌نقص نیست. بهتر است در نظر داشته باشید که هر یک از طرفین رابطه سطح تحصیلات متفاوت، باورها و نگرش‌های مختلفی دارند. به همین دلیل طبیعی است که در مواردی با هم اختلاف‌نظر و سلیقه داشته باشند. یک رابطه سالم کمک می‌کند که افراد بتوانند مسایل را از جنبه‌های مختلف مورد ارزیابی قرار داده و ایرادهای آن را رفع کنند. زمانی که افراد تعهد لازم را در رابطه داشته باشند، علی‌رغم اختلافات و مسایلی که وجود دارد، برای رفع مشکلات و بهبود رابطه تلاش خواهند کرد.

به طور خلاصه پاسخ مربوط به سوال راز داشتن رابطه موفق چیست و چگونه رابطه خوبی داشته باشیم؟ را می‌توان در چند سطر بیان کرد:

 1. سعی کنید بخشنده باشید و بدانید که هرکسی ممکن است اشتباه کند.
 2. برای روابط خود ارزش قایل بوده و شنوای نظرات، مشکلات و نگرانی‌های طرفین رابطه باشید.
 3. برای خود و نگرش‌های خود ارزش قایل باشید. در این صورت است که می‌توانید دیگران را دوست داشته و احساس ارزشمندی کنید.
 4. در روابط خود صادق باشید و از هرگونه دروغ یا پنهان‌کاری خودداری کنید. صداقت باعث ایجاد اعتماد و استحکام رابطه خواهد شد.
 5. در زمینه دغدغه‌ها و نیازهای خود با طرف مقابل صحبت کنید. اگر مساله‌ای شما را ناراحت کرده، بیان کنید. این موضوع باعث تقویت حس اعتماد در طرفین رابطه می‌شود.
 6. به یکدیگر فضای کافی بدهید.
 7. سعی کنید به نظرات و عقاید یکدیگر احترام بگذارید. در صورت بروز مشکل در آرامش و احترام با یکدیگر صحبت کنید.
 8. از یکدیگر و رابطه‌ای که در آن قرار دارید، حمایت کنید.
 9. انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. هیچ‌کس نمی‌تواند کامل باشد و روابط سالم به این معنا است که یکدیگر را همان‌طور که هستید بپذیرید. سعی نکنید دیگران را تغییر دهید.
 10. مسوولیت اشتباهات خود را بپذیرید و اگر کار اشتباهی انجام داده‌اید، عذرخواهی کنید.
 11. سعی کنید انعطاف‌پذیر باشید.
 12. قابل‌ اعتماد باشید و اگر مسوولیتی به عهده دارید، آن را کامل کنید.

و کلام آخر، چگونه در رابطه موفق باشیم؟

داشتن یک رابطه سالم و موفق به عملکرد و رفتار طرفین رابطه بستگی دارد. می‌توانید با راهکارهای مختلفی رابطه خود را بهبود داده و بهتر کنید. یکی از مهم‌ترین مواردی که در هر رابطه‌ای باید به آن اشاره کرد، صحبت‌کردن است. تلاش نکنید با رفتار، ناراحتی خود را به دیگران نشان دهید، بلکه با طرف مقابل صحبت کنید. با صحبت‌کردن بسیاری از مسایل رفع شده و اعتماد بیشتر خواهد شد. از مهم‌ترین مشخصه‌های یک رابطه موفق، داشتن تعهد و صداقت است. علاوه بر این، رابطه سالم یک‌شبه ایجاد نمی‌شود. برای بهبود روابط خود تلاش کنید و بدانید که نگهداری یک رابطه خوب و سالم بسیار مهم‌تر از شروع دایمی رابطه‌های متعدد است.

سوالات متداول

چگونه می‌توانیم یک رابطه سالم و موفق داشته باشیم؟

هیچ رابطه‌ای کامل نیست. با استفاده از راهکارهای مختلف می‌توان در جهت بهبود و ارتقا روابط تلاش کرد. از جمله داشتن تعهد، صمیمت، بیان نظرات به‌صورت واضح، تلاش برای رفع مشکلات پیش‌آمده در رابطه، اعتماد متقابل و مواردی از این‌ قبیل.

از کجا بدانیم روابط ما سالم است؟

اگر در زمان بروز ناراحتی، با آرامش نگرانی خود را مطرح می‌کنید، یا توانایی صحبت‌کردن در زمینه‌های مختلف را با طرف مقابل خود دارید، به شما تبریک می‌گوییم. رابطه شما سالم است. در رابطه سالم افراد دارای اعتماد و تعهدی متقابل نسبت به یکدیگر و رابطه هستند. در چنین شرایطی هر یک از طرفین برای رشد دیگری تلاش کرده و صمیمت در این‌ رابطه برقرار است.

راز داشتن رابطه موفق چیست؟

راز داشتن یک رابطه موفق در واقع ایجاد حس ارزشمند بودن برای یکدیگر، تعهد، برقراری ارتباط عمیق و صمیمی، صداقت و صحبت درباره مشکلات و حمایت از یکدیگر است. برای داشتن رابطه سالم بهتر است مراقب خود و افراد دیگر دخیل در رابطه باشید و در حفظ رابطه خود تلاش کنید.

۵ | (۱)
منبع nytimes plannedparenthood helpguide
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x