چگونه بهتر زندگی کنیم

همه انسان ها برای رسیدن به زندگی بهتر تلاش می کنند و وقت زیادی از روز یا حتی شب را به کار و تلاش مشغول می شوند تا به هدف خود برسند.

اما دستیابی به زندگی بهتر همواره تلاش بیشتر یا کار افزون تر نیست بلکه به لوازمات دیگری نیز نیاز دارد تا به این مقصود برسند.

برای زندگی بهتر و سعادت در دنیا و آخرت، ما گذشتگان را نیز داریم یعنی تجربیات آنان می تواند بهتر چراغ راه ما باشد تا این تجربیات و رفتارها ما را به سمت سبک زندگی بهتر هدایت کند.

کسب تجربه از دیگران و به ویژه پشینیان؛ صرف وقت، تلاش ها و زحمات ما را کمتر می کند و به همین دلیل باید از گذشتگان و نیاکان خود درس بگیریم و راه و رسم اینکه چگونه بهتر زندگی کنیم را بیاموزیم تا کیفیت زندگی خود را ارتقاء دهیم.

آرامش، رمز زندگی بهتر


جدا از استفاده از تجربه گذشتگان، رسیدن به زندگی بهتر به اصول دیگری نیز نیازمند است که بدون توجه به آن، این مسیر به سختی قابل دست یابی است.

در عصر کنونی «آرامش» از گمشده های بشر است و همین عامل باعث شده که دغدغه های انسان هرگز کاهش پیدا نکند به همین دلیل دل ها آرام نمی گیرد و زندگی برای خیلی از آن ها راحت نمی گذرد.

انسان در قرون گذشته و حاضر هر چند به پیشرفت های چشمگیری در علوم و فنون رسیده و در ظاهر به رفاه رسیده و مثل گذشته به سختی زندگی نمی کند اما هرگز به آرامشی که در گذشته وجود داشته نرسیده است.

به آرامش رسیدن، ارتباط زیادی به ثروتمند بودن و نبودن کسی ندارد خیلی از کسانی که هیچ ثروتی ندارند چنان در دنیا احساس آرامش و بی نیازی می کنند که ممکن است خیلی از ثروتمندان یک لحظه از آن را در زندگی خود تجربه نکرده باشند.

برای به آرامش رسیدن راه های ساده ای وجود که می تواند انسان را به آرامش برساند. برای پاسخ به سوال چگونه بهتر زندگی کنیم  باید خاطرنشان کرد هرکس با هر امکاناتی می تواند به چنین شرایطی برسد برای مثال نگاه کردن به ماهی ها می تواند انسان را اندکی از دغدغه های زندگی دور کند. ماهی ها در آب آرام حرکت می کنند و همین حرکت آرام می تواند انسان را آرام کند. تماشا کردن انواع گل و گیاهان زیبا که در اطراف ما هستند نیز حس ارامش را به انسان القا می کنند.

دویدن و پیاده روی راه دیگر به آرامش رسیدن انسان است. این دویدن ها و پیاده روی را می تواند در همه جا انجام داد و ازمسایل زندگی اندکی فاصله گرفت.

توجه به صدای تنفس خود، حضور در پارک ها و نگاه کردن به گل ها، بازی با بچه ها و مطالعه کتاب های مورد علاقه همه می تواند انسان را به آرامش برساند هرچند این آرامش رسیدن شاید برای برخی از افراد محقق نشود و از سوی دیگر برای همه نیز یکسان انجام نگیرد.

آرامش، رمز زندگی بهتر

دغدغه های خود را بنویسید


نگرانی ها و دغدغه ها می تواند آرامش انسان را به هم بریزند و افراد را از حالت عادی خارج کنند. خیلی از افراد در مقابل مسایل خیلی کوچک نیز طاقت و تحمل زیادی از خود نشان نمی دهند و به طور طبیعی درمقابل مشکلات بزرگتر، کاملا طاقت خود را از دست می دهند.

بسیاری از موارد مشکلات به اندازه ای نیست که انسان نتواند آن را رفع کند. برخی از افراد علاوه بر اینکه مسایل کوچک خود را بزرگ می کنند تعداد آن را نیز زیاد می دانند اما در واقع این طور نیست.

برای رفع این مساله سعی کنید مشکلات خود را روی کاغذ بنویسید و در این صورت خواهید دید که مسایل شما چنان زیاد نیست و این موضوع سبب می شود مشکلات شما کمتر به نظر برسد و آن را قابل رفع بدانید. نوشتن دغدغه ها بر روی کاغذ در واقع ذهن را از آن مسائل تهی می کند و همین خالی شدن ذهن به ما نشان می دهد که چگونه بهتر زندگی کنیم. پیدا کردن ریشه افکار منفی و راه حل رهایی از آن نیز می تواند یکی از راه های موثر برای غلبه بر دغدغه ها باشد.

دغدغه های خود را بنویسید

مکان های مذهبی و آرامش


برخی از افراد در مواقع سختی به یاد خد امی افتند هرچند نباید این طور عمل کرد اما این نشان می دهد که ذات خیلی از افراد به قدرت خداوند متعال ابمان دارد که در زمان های مصائب خود را بیشتر بروز می دهد.

معابد و مساجد از مکان هایی است که به انسان آرامش می بخشد و مهم نیست فرد چه اعتقادی داشته باشد. افراد در این مکان ها با دیدن دیگران، آرامش را کاملا حس می کنند و این آرامش تا مدت ها در انسان باقی می ماند.

انسان هرچه از مسایل دنیوی فاصله بگیرد آرامش بیشتری پیدا می کند و به عبارتی هرچه به آخرت تفکر می کند این آرامش بیشتر در آنان ایجاد می شود.

بچه ها نسبت به بزرگترها از آرامش بیشتری برخوردارند زیرا دغدغه چندانی برای زندگی ندارند و نداشتن مسئولیت یکی از علل آن است.

رابطه غذا با آرامش

نوع مصرف غذا نیز در ایجاد آرامش در انسان نقش دارد به طوری که مصرف میوه و سبزیجات در این زمینه نقش زیادی دارد.

مصرف چنین غذاهایی نه تنها می تواند انسان را ازبیماری ها دور کند بلکه انسان سالم بیشتر از زندگی لذت می برد و همین عامل می تواند انسان را به آرامش بیشتری برساند. پس سلامت جسمی انسان نیز در اینکه چگونه بهتر زندگی کنیم تاثیر زیادی دارد.

رابطه غذا با آرامش

کمک به دیگران


کمک به همنوعان همواره حس خوبی به انسان دست می دهد. نمونه های زیادی از این افراد در اطرافمان وجود دارد که به دیگران کمک می کنند که نه تنها به آرامش می رسند بلکه از زندگی  خود نیز لذت بیشتری می برند.

مهم نیست که این کمک ها فقط مالی باشد بلکه هر نوع کمکی که مشکل یک فرد یا افراد بیشتری را رفع کند کمک محسوب می شود. انسان اگر به یک نفر هم کمک کند باز حس خوبی به او دست خواهد داد و در صورت حصول به این حس، تفاوتی بین کمک به یک نفر یا چند نفر وجود ندارد.

کمک به دیگران

هر روز بهتر از دیروز


کسانی که سعی می کنند امروز خود را بهتر از دیروز آغاز کنند و کارها و اعمال بهتر از روز گذشته انجام دهند این افراد از زندگی حس بهتری نسبت به دیگران پیدا خواهند کرد و این موضوع آنان را به آرامش می رساند.

رسول خدا (ص) فرمودند: کسی که دو روزش مساوی باشد، ضرر کرده است .

راه های دیگر رسیدن به آرامش

برنامه ریزی و فهرست برداری از کارهای روزانه و جشن گرفتن موفقیت های خود، انسان را راضی می کند و این موضوع آرامش تان را افزایش می دهد.

همواره خود را لایق خوشبختی بدانید و حتی آن را تکرار کنید و بارها بخوانید و فریاد بکشید. از حسادت به دیگران پرهیز کنید که این مساله می تواند دنیا و آخرت شما را خراب کند.

چند راهکار افزایش سوخت و ساز بدن بدون قرص

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code