معرفی بهترین و موثرترین راه های درمان افسردگی

افرادی که به افسردگی مبتلا می‌شوند، معمولا در برداشتن قدم اول برای درمان، مشکل دارند. اغراق نیست اگر بگوییم که درمان افسردگی بیش از هر چیز دیگری، به اراده فرد برای رهایی از این وضعیت روحی ناراحت کننده بستگی دارد. این‌جاست که خانواده، دوستان و مشاوره‌های پزشکی، می‌توانند راه‌گشا باشند!

بر اساس گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تقریبا ۴ درصد از جمعیت جهان (بالغ بر ۳۰۰ میلیون نفر) از بیماری افسردگی رنج می‌برند! بنابراین اگر احساس می‌کنید افسرده شده‌اید، بدانید که تنها نیستید و به دنبال راه‌هایی برای کنترل و بهبود وضعیت روحی خود باشید.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به معرفی بهترین راه‌ های درمان افسردگی بپردازیم. اگر به افسردگی دچار شده‌اید و دلتان برای روز‌های شاد گذشته تنگ شده است، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

افسردگی چیست ؟

افسردگی یک وضعیت پزشکی است که می‌تواند بر خلق و خو، روحیه، عادت‌های و فعالیت‌های روزانه، خواب و اشتهای فرد تاثیر بگذارد. سازمان جهانی بهداشت، در تعریف افسردگی، به ویژگی‌ها و علائم زیر اشاره می‌کند:

در طول دوره افسردگی، فرد احساس غم، بی‌انگیزگی، تهی بودن و پوچی می‌کند. در این شرایط، از دست دادن لذت یا علاقه به انجام فعالیت‌های روزانه، تقریبا به صورت مداوم و برای حداقل دو هفته، مشاهده می‌شود.

افسردگی چیست ؟

علائم و نشانه‌های دیگری هم برای افسردگی در نظر گرفته شده‌اند. این علامت‌ها عبارتند از:

 1. ناامیدی نسبت به آینده
 2. احساس گناه بیش از حد
 3. فکر کردن به مرگ و میل به خودکشی
 4. عدم توانایی در تمرکز
 5. از دست دادن اشتها
 6. اختلال خواب
 7. احساس خستگی همیشگی
 8. از دست دادن انرژی
در طول یک دوره افسردگی، فرد با مشکلات قابل توجهی در زمینه‌های شخصی، خانوادگی، اجتماعی، آموزشی، شغلی و سایر زمینه‌های مهم، مواجه می شود.

یک دوره افسردگی، بسته به تعداد و شدت علائم و هم‌چنین تأثیر بر عملکرد فرد، می‌تواند به عنوان افسردگی خفیف، متوسط یا شدید، طبقه‌بندی شود.

علت ابتلا به افسردگی چیست ؟

هرگز نمی‌توان به صورت قطعی از علت ابتلای فرد به افسردگی صحبت کرد. در حقیقت، هر کسی می‌تواند با توجه به وضعیت زندگی و اتفاقاتی که برایش رخ می‌دهند، به افسردگی دچار شود. شاید اغراق نباشد اگر ادعا کنیم، به تعداد انسان‌های جهان، دلیل برای مبتلا شدن به افسردگی وجود دارند!

علل ایجاد افسردگی

با این حال، برخی از علت‌های رایج ابتلا به افسردگی عبارتند از:

 1. بالا رفتن سن، تنهایی و نداشتن حمایت اجتماعی
 2. برخی از داروهای خاص مانند ایزوترتینوئین (برای درمان آکنه) و داروی ضد ویروسی اینترفرون آلفا و کورتیکواستروئیدها
 3. درگیری‌های شخصی یا اختلاف‌های مداوم با اعضای خانواده
 4. از دست دادن عزیزان (مرگ یا فقدان)
 5. داشتن سابقه خانوادگی
 6. مهاجرت
 7. از دست دادن شغل یا درآمد
 8. شروع سال تحصیلی جدید
 9. طلاق
 10. بازنشستگی
 11. طرد شدن توسط دوستان
 12. انزوای اجتماعی
نکته: میزان افسردگی در زنان، تقریبا دو برابر بیشتر از افسردگی مردان است. هنوز هیچ‌کس، دلیل این موضوع را نمی‌داند! با این حال، تغییرات هورمونی که زنان در مقاطع مختلف زندگی خود تجربه می‌کنند، ممکن است در این امر نقش داشته باشند.

نزدیک به ۳۰ درصد از افرادی که به صورت مداوم از مواد مخدر یا مشروبات الکلی استفاده می‌کنند، به افسردگی مبتلا هستند. حتی اگر مصرف آن‌ها در کوتاه مدت به بهبود روحیه فرد کمک کنند، در نهایت باعث تشدید افسردگی خواهند شد.

آیا ممکن است افسردگی خود به خود رفع شود؟

برخی از افراد، افسردگی را با یک وضعیت روحی نامناسب موقت اشتباه می‌گیرند! آن‌ها هیچ تلاشی برای درمان و بهبود روحیه خود انجام نمی‌دهند و معتقد هستند که خود به خود، خوب می‌شوند. باید بدانید که این یک تصور اشتباه و بسیار خطرناک است!

آیا افسردگی خود به خود رفع می‌شود؟

در صورتی که وارد دوره افسردگی شده باشید، هرگز نمی‌توانید بدون یک روند درمانی مناسب، از دست آن خلاص شوید. این روند می‌تواند شامل خود درمانی، کمک گرفتن از دوستان و خانواده، مشاوره و مراجعه به پزشک باشد.

فراموش نکنید که درمان نشدن افسردگی، نتایج خطرناکی به همراه دارد. تشدید این بیماری در بسیاری از موارد، رابطه فرد را به صورت کامل با زندگی قطع می‌کند. حتی در برخی از موارد، درمان نشدن افسردگی، می‌تواند منجر به مرگ یا خودکشی شود!

بنابراین اگر احساس افسردگی می‌کنید یا شاهد این اختلال در یکی از نزدیکان خود هستید، بدون فوت وقت روند درمان را شروع کنید. با یک برنامه دقیق و حساب شده، قطعا می‌توانید افسردگی را کنترل کنید.

چه زمانی باید برای درمان افسردگی اقدام کنیم؟

همه ما ممکن است گاهی وقت‌ها، احساس غم، ناراحتی، بی‌انگیزگی و … داشته باشیم. اما این علائم، لزوما نشانه ابتلا به افسردگی نیستند. افسردگی بالینی معمولا علائم شدیدتری دارد و بیش از دو هفته نیز طول می‌کشد!

چه زمانی باید برای درمان افسردگی اقدام کرد؟

در صورتی که نشانه‌ها و علائم افسردگی را برای مدت حداقل ۲ هفته در خود مشاهده می‌کنید، باید بلافاصله روند درمانی خود را شروع کنید. به این منظور و قبل از هر اقدامی، باید به پزشک مراجعه کنید. البته می‌توانید از دوستان و اعضای خانواده هم در این زمینه، کمک بگیرید.

روند درمان افسردگی، معمولا با داروهای شیمیایی شروع نمی‌شوند. پزشک در ابتدا با درمان‌های روان‌شناختی سعی می‌کند علت اصلی افسردگی فرا را ریشه‌یابی و رفع کند. با این حال و در صورت تشدید افسردگی، ممکن است برخی از داروها نیز تجویز شوند.

درمان افسردگی به چند روش انجام می‌شود؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، هنوز درمان قطعی و مشخصی برای افسردگی کشف نشده است. با این‌حال، روش‌های درمانی مختلفی برای کنترل و بهبود این بیماری، در دسترس قرار دارند. هر فرد باید با صبر و حوصله و دریافت مشاوره‌های لازم، درمان مناسب خود را پیدا کند.

انواع روش های درمان افسردگی

افسردگی انواع مختلفی دارد و که هر کدام از آن‌ها، روش درمانی مخصوص به خود را دارند. افسردگی خفیف، معمولا با روش‌های درمانی زیر، قابل درمان و رفع شدن است:

 1. یادگیری و به دست آوردن اطلاعات در مورد افسردگی
 2. تغییر سبک زندگی (ورزش کردن، شرکت در مهمانی‌ها و …)
 3. درمان روان‌شناختی توسط یک متخصص بهداشت روان

برای افسردگی‌های متوسط یا شدید، ممکن است داروهای شیمیایی، داروهای طبیعی، درمان افسردگی با طب سنتی، جلسات مشاوره‌ای منظم و ادامه‌دار و … نیز، به روند درمانی فرد اضافه شوند. به طور کلی، افسردگی با یک یا چند مورد از روش‌های زیر، درمان می‌شود:

 1. مراجعه به روان‌شناس و روان‌درمان‌گر
 2. مراجعه به روان‌پزشک
 3. خود درمانی در منزل
 4. طب سنتی
 5. گیاهان دارویی
نکته: در صورتی که به افسردگی مبتلا شده‌اید، باید روش درمانی متناسب با علائم، وضعیت روحی، شدت بیماری و … خود را پیدا کنید. به این منظور، باید مدت زمان مشخصی را صرف دریافت مشاوره، مطالعه و … نمایید.

موثرترین راه های درمان افسردگی

تا این‌جای مقاله دانستیم که افسردگی در هر شکل و با هر شدتی که باشد، قابل درمان است. بنابراین اگر به این بیماری دچار شده‌اید، زندگی را تمام شده ندانید! با یک روند درمان و استفاده از راه های درمان افسردگی می‌توانید دوباره لبخند را به لب‌های خود هدیه دهید.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی بهترین راه‌ها برای رهایی از افسردگی بپردازیم:

افسردگی را بیشتر بشناسید

هرچقدر که درباره افسردگی بیشتر بدانید، راحت‌تر می‌توانید درمان مناسب خود را پیدا کنید. بنابراین در اولین قدم، علائم، علل و روش‌های درمانی افسردگی را بشناسید و در مورد آن‌ها تحقیق کنید.

برای افرادی که به افسردگی مبتلا شده‌اند، شناخت علائم این بیماری بسیار مهم است. در صورتی که از افسردگی رنج می‌برید، حتما باید مراقب تشدید نشانه‌های آن باشید و این موضوع، تنها با داشتن اطلاعات دقیق، ممکن می‌شود.

دانستن این‌که چه عواملی باعث ایجاد افسردگی می‌شوند، می‌تواند به افراد در اجتناب یا مدیریت عوامل محرک کمک کند. این اتفاق، ممکن است دوره‌های افسردگی آینده را کاهش دهد.

در مورد افسردگی خود با یک نفر صحبت کنید

ارتباط با عزیزان، می‌تواند به افراد در گذراندن دوران سخت افسردگی کمک کند. فراموش نکنید که حتی صحبت کردن درباره آن‌چه در حال رخ دادن است هم می‌تواند کمک کننده باشد.

با یک نفر درباره افسردگی خود صحبت کنید

علاوه بر این، ارتباط با دیگران به کاهش احساس تنهایی و انزوا نیز کمک می‌کند. اگر صحبت با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده امکان‌پذیر نیست، به پیوستن به یک گروه حمایتی یا مراجعه به درمان‌گر را امتحان کنید.

به پزشک مراجعه کنید

مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان، بخش مهمی از روند درمانی افسردگی است. پزشک می‌تواند پشتیبانی، راهنمایی و گزینه‌های درمانی مناسب را به فرد ارائه دهد. بسته به علائم و خواسته‌های شما، پزشک ممکن است تجویز دارو یا مراجعه به روان درمان‌گر را پیشنهاد دهد.

برای درمان افسردگی به پزشک مراجعه کنید

هر فردی که افسردگی شدید دارد، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. در صورتی که یکی از عزیزان یا نزدیکان‌تان در این وضعیت قرار دارد، باید مراقب خودکشی او باشید:

 1. بدون قضاوت به حرف‌های او گوش دهید.
 2. تا حد امکان، او را تنها نگذارید.
 3. بلافاصله او را به یک مشاور معرفی کنید.
 4. وسایل خطرناک از قبیل دارو، چاقو و … را از دسترس او خارج کنید.

هرگز افسردگی را به حال خود رها نکنید؛ زیرا بدون درمان مناسب، این بیماری ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد. بنابراین مراجعه به پزشک را حتما در دستور کار خود قرار دهید. (البته اگر مطمئن هستید که افسرده شده‌اید!)

روان درمانی را امتحان کنید

روان‌درمانی یا گفتاردرمانی، یکی از بهترین راه های درمان افسردگی محسوب می‌شود. برخی از فواید این روش درمانی عبارتند از:

 1. شناسایی افکار منفی و جایگزین کردن آن‌ه با افکار مثبت
 2. پیدا کردن استراتژی‌های موثر برای مقابله و درمان افسردگی
 3. یادگیری تکنیک‌های حل مساله
 4. درک کردن تاثیر تجربیات زندگی و روابط بر افسردگی
 5. شناسایی عواملی که منجر به ایجاد افسردگی در فرد شده‌اند
 6. کمک به حل بحران

روان درمانی را امتحان کنید

پزشکان معمولا درمان رفتاری شناختی (CBT) را برای افسردگی توصیه می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که CBT می‌تواند به درمان افسردگی کمک کند و جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی باشد.

تمرکز حواس را تمرین کنید

ذهن‌آگاهی شامل تمرکز بر لحظه حال است. این امر باعث می‌شود افراد نتوانند بر گذشته تمرکز کنند یا نگران آینده باشند. هر کسی می‌تواند در هر زمان تمرکز حواس را تمرین کند

شما می‌توانید در هر زمان و در هر موقعیتی، تمرکز حواس را تمرین کنید. با این‌حال و در صورتی که به تنهایی از عهده این کار برنمی‌آیید، شرکت در کلاس‌ها و جلسات تمرینی، می‌تواند مشکل شما را حل کند.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده‌اند، سطح بالای ذهن‌آگاهی، می‌تواند احتمال ابتلای افراد به افسردگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

ذهن و بدن خود را به هم متصل کنید

افرادی که به ذهن و بدن به عنوان دو بخش جدا از هم نگاه می‌کنند، بیشتر در معرض تعارضات روحی و در نهایت افسردگی قرار می‌گیرند. اقدامات زیر می‌توانند به شما در اتصال ذهن و بدن کمک کنند:

 1. طب سوزنی
 2. مراقبه
 3. ماساژ
 4. ذهن آگاهی
 5. موسیقی درمانی

ورزش کنید

فعالیت‌های بدنی می‌تواند آندروفین‌هایی را در بدن آزاد کند که باعث بهبود روحیه و خلق و خو شوند. تحقیقات زیادی ثابت کرده‌اند که ورزش کردن، تاثیر مستقیمی روی کاهش افسردگی در افراد مختلف دارد.

تاثیر ورزش بر کاهش افسردگی

اگرچه ورزش ممکن است آخرین کاری باشد که بسیاری از افراد، هنگام گذراندن یک دوره افسردگی به انجام آن تمایل داشته باشند، اغلب می‌تواند مفید باشد.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، ورزش کردن در ۷۵ درصد از مواد، توانست به رفع کامل یا کاهش علائم افسردگی در افراد، کمک کند.

به تغذیه سالم توجه کنید

سالم بخورید! هیچ رژیم جادویی وجود ندارد که افسردگی را برطرف کند؛ اما اگر شما احساس افسردگی دارید، بهتر است دقت بیشتری به تغذیه خود داشته باشید. در برخی از موارد، افرادی که مبتلا به افسردگی هستند، تمایل بیشتری به پرخوری پیدا خواهند کرد.

این ایده خوبی است که بتوانید حجم غذای خود را کنترل کنید. اگر افسردگی تمایل شما را نسبت به پرخوری افزایش می‌دهد، می‌توانید با کنترل حجم غذایی خود، احساس بهتری داشته باشید. همین احساس خوب، می‌تواند به درمان افسردگی نیز کمک کند.

همچنین شواهدی وجود دارد که غذاهای دارای اسیدهای چرب امگا ۳ (مانند ماهی سالمون و ماهی تن) و اسید فولیک (مانند اسفناج و آووکادو) می‌توانند به کاهش افسردگی کمک کنند. بنابراین تغذیه سالم از جمله راه های درمان افسردگی محسوب می‌شود.

خواب کافی داشته باشید

یکی از علایم افسردگی، کم خوابی است. متاسفانه کم خوابی و نداشتن خواب مفید باعث پیشرفت افسردگی در افراد خواهد شد. اگر شما بیشتر مواقع احساس کم خوابی دارید، بهتر است که برای رفع این مشکل چاره‌ای بیندیشید.

بهتر است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود شروع کنید. هر روز در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و در ساعت مشخصی از خواب بلند شوید. سعی کنید چرت نزنید. همه عوامل حواس پرتی، مانند گوشی موبایل، کامپیوتر و تلویزیون را از اتاق خواب خود خارج کنید. با گذشت زمان ممکن است متوجه بهبود وضعیت خواب‌تان شوید.

آیا درمان افسردگی در مردان، زنان و دیگر گروه‎های جنسی متفاوت است؟

پاسخ این سوال، قطعا مثبت است. همان‌طور که علل و علائم افسردگی در مردان و زنان، متفاوت است، قطعا درمان آن‌ها نیز با هم‌دیگر فرق خواهد داشت. در بسیاری از موارد، عواملی که یک زن را به سمت افسرده شدن می‌کشند، برای یک مرد، هیچ تهدیدی محسوب نمی‌شوند!

بنابراین بسیار مهم است که با توجه به جنسیت، سن و سال، عوامل محرک، شدت بیماری و … خود به دنبال یک درمان مناسب برای افسردگی باشید. هرگز خیال نکنید که یک روش درمان، می‌تواند برای تمام موارد افسردگی موثر باشد.

کلام پایانی

افسردگی همیشه در کمین ما قرار دارد. یک رابطه عاطفی شکست خورده، یک تجربه شغلی ناموفق، بالا رفتن سن، بیماری و … همه و همه می‌توانند به سادگی از ما، یک فرد افسرده بسازند. به همین دلیل، شناخت راه‌های درمان این بیماری، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در این مقاله به بررسی راه های درمان افسردگی و علائم و نشانه‌های این بیماری پرداختیم. در صورتی که هم‌چنان در این رابطه سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت، پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول 

روش‌های کلی برای درمان افسردگی چیست؟

روش‌هایی که برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می‌‎گیرند عبارتند از: خود درمانی، کمک گرفتن از دوستان و آشنایان، روان درمانی، جلسات مشاوره، استفاده از داروای شیمیایی و …

سریعترین درمان افسردگی چیست؟

برای درمان افسردگی اصلا نباید به دنبال سرعت باشید! درمان شما بسته به شدت و علائم بیماری، ممکن است برای مدت زمانی مشخص و گاه طولانی، ادامه داشته باشد. بنابراین صبور باشید.

امتیاز شما به این پست
منبع betterhealth verywellmind webmd
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x