افزایش حقوق 1401 چقدر است؟

افزایش حقوق ۱۴۰۱ برای کارمندان دولت و همچنین کارگران، موضوع بسیار مهمی است. این بحث از اواخر سال (روزهای پایانی اسفند) شروع می‌شود و تاثیر بسیار زیادی بر زندگی افراد مختلف جامعه می‌گذارد.

درصد افزایش حقوق و مزایای کارمندان و کارگران بر اساس تصمیم شورای عالی کار و با تصویب مجلس شورای اسلامی مشخص می‌شود. روالی که هر ساله انجام شده و معمولا با شایعات زیادی هم همراه است.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به بررسی افزایش حقوق ۱۴۰۱ بپردازیم. اگر شما هم با جدیت اخبار مربوط به این حوزه را دنبال می‌کنید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

افزایش حقوق سال ۱۴۰۱

با تصمیم شورای عالی کار، حداقل حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۱ با افزایش ۵۷.۴ درصدی همراه بود. به این ترتیب، حداقل دستمزد ماهانه (در ماه‌های ۳۰ روزه) به ۴ میلیون و ۱۷۹هزار و۷۵۰ تومان رسید.

مقدار افزایش حقوق در سال 1401

بر اساس این مصوبه، حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۱۳۹ هزار تومان افزایش یافت. این در حالیست که این رقم در سال ۱۴۰۰ برابر با ۸۸ هزار تومان بود.

جدول حقوق و مزایا در سال ۱۴۰۱ 

در جدول زیر می‌توانید به صورت کامل جزئیات افزایش حقوق و مزایای مختلف در سال ۱۴۰۱ را مشاهده نمایید:

حقوق و مزایامبلغ در سال ۱۴۰۱درصد افزایش نسبت به ۱۴۰۰
حداقل دستمزد روزانه ۱۳۹ هزار و ۳۲۵ تومان۵۷.۴ درصد
حداقل دستمزد ماهیانه ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۵ تومان۵۷.۴ درصد
حق مسکن ماهیانه ۶۵۰ هزار تومان۴۴.۴ درصد
بن نقدی ۸۵۰ هزار تومان۴۱.۷ درصد
حق اولاد برای هر فرزند ۴۱۷ هزار تومان۵۷.۴ درصد
حق سنوات ماهانه ۲۱۰ هزار تومان۵۰ درصد

به این ترتیب و بر اساس جدول بالا، حداقل حقوق دریافتی برای کارمندان و کارگران مختلف، به شرح زیر است:

 • مجموع دریافتی کارمندان و کارگران بدون فرزند و بدون سابقه کار: مبلغ ۵ میلیون و ۶۷۹ هزار تومان
 • مجموع دریافتی افراد متاهل با تک فرزند: مبلغ ۶ میلیون و ۳۰۷ هزار تومان
 • مجموع دریافتی افراد متاهل با دو فرزند: مبلغ ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان
 • مجموع دریافتی افراد متاهل ۳/۳ نفری: مبلغ ۶ میلیون و ۴۳۳ هزار تومان

افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۱

بر اساس مصوبه مجلس حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرائی در سال ۱۴۰۱، مبلغ ۵ میلیون تومان تعیین شد.

به این ترتیب، میزان افزایش آن ده درصد خواهد بود. طبق مصوبه مجلس، حقوق بازنشستگان متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، نباید از پنجاه میلیون ریال کمتر باشد.

چه افرادی شامل افزایش حقوق ۱۴۰۱ می‌شوند؟

طبق تصویب مجلس شورای اسلامی، افرادی که در ارگان‌ها و سازمان‌های زیر مشغول به کار هستند، شامل افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ خواهند شد:

 • نیروهای مسلح
 • وزارت اطلاعات
 • دستگاه‌های اجرایی
 • کارکنان کشوری و لشکری
 • سازمان انرژی اتمی
 • اعضای هیئت عملی دانشگاه‌ها
 • موسسات آموزش عالی و پژوهشی
 • قضات

همچنین برای کارکنان رسمی، پیمانی، قرارداد کار معین (مشخص)، والدین شهداء و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صدق می‌کند.

آیا از افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ راضی هستید؟

به نظر شما آیا مبالغی که به عنوان پایه حقوق در سال ۱۴۰۱ تعیین شده‌اند، برای گذراندن یک ماه زندگی کافی هستند؟ شما به عنوان یک سرپرست خانوار، از میزان افزایش دستمزد  و مزایا در سال ۱۴۰۱ رضایت دارید؟ لطفا دیدگاه‌های خود را در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۱.۷ | (۳۵)
ممکن است شما دوست داشته باشید
13 نظرات
 1. محسن می گوید

  باسلام لطفا قیمتها برگرانید به سال قبل ما افزایش حقوق نمیخواهیم

 2. م.م می گوید

  والله اگر قیمتها و یارانه را بردارید و و افزایش حقوق اعمال کنید نه گرانی میاد نه تورم و من بازنشسته حداقل میتونم روزانه سه وعده غذای معمولی بخورم نه اینکه الان فقط یک وعده شده غذا خوردنمون
  و گردن کلفت ها هنوز توی فکر بالا بردن اقلام مواد غذایی و.سود بیشتری برای خودشون هستند

 3. سیدابراهیم می گوید

  فقط یادتان باشد خداوند از عدالت سوال میکند و اگر بگویید ما سعی کردیم و نشد ،آنجا خداوند بگوید چرا مثل بقیه کارمندان که سی سال انجام وظیفه کردید ،پی بازنشستگی نرفتید؟چه جواب خواهید داد؟ اکثریتتان برای یکبار از مناطق مرزی دیدن کردید که جان برکفان چطور و با چه وضعیتی کشور را نگه میدارند ،حال باید از نظر حقوق و مزایا از آبدارچی بانک هم کمتر حقوق داشته باشیم. واقعا رویتان میشود به چشمان رهبرعزیز نگاه کنید؟توجه به حقوق نیروهای مسلح ندارید ،و انجایی از ما یاد خواهید کرد که دشمن پشت دروازه های شهر برسند. انجا هم امنیت را از مجلسی ها و دیگر کارمندان کت و شلواری بخواهید.

  1. رضا می گوید

   این گره باید به دست رهبر عزیزتان باز شود

  2. ب می گوید

   دقیقا

 4. حسن می گوید

  حقوق ما اصلا کفایت نمی کند .چون به ازای افزایش‌هردرصد حقوق ما.اقلام دیگر افزایش چند برابر ی پیدا میکنند .حق الماس نکنیییید .آه خانواده ما دامنتان را می گیرد.

 5. ستاره می گوید

  هر افزایش حقوقی ، افزایش چند برابری قیمت تمام کالا های ضروری و غیر ضروری رو به دنبال داره!
  پس هیچ لطفی در حق کارگر نمیکنید هیچ! از سال قبل هم فقیر تر میکنید!!
  اگه واقعا به فکر ملت هستید راهکاری پیدا کنید سال تا سال تورم نداشته باشیم . . .

 6. مصطفی می گوید

  مصطفی هستم ،،،همونطور که ما پرسنل نیروهای مسلح ارتش همیشه شرمنده زن و بچه هامون هستیم امیدوارم مسولین هم شرمنده زن و بچه هاشون بشن ،،وقتی بچه ای میگوید فلان چیزرامیخوام بایدسرخ وسفید بشی پیش بچت ازشرمندگی ،،مطمئن باشید آه خانواده های مانظامی ها یه روزی دامنگیر شما مسولین میشود ،،،توسرمای زمستان باید بدون امکانات تومرزها نگهبانی بدیم و توی گرمای ۶۰,درجه بدون امکانات از مرزهای کشورمون در جنوب و غرب کشور محافظت بکنیم ،،،اضاف حقوق نخواستیم حداقل قیمتها رابالانبرید،،،بخدا بچم مریض شده پول نداشتم ببرمش دکتری ،،هبچ کس به فکریک نظامی نیست و نظامی را به یاد ندارد تا روزی که دشمن به پشت دروازه های شهر برسد ،،،بخدا اندازه یک آبدارچی بانک حقوق نمی‌گیریم که بابهترین امکانات ازقییل کولرگازی ،بخاری تو ساختمانهای مجهز دارن صفا میکنن با کت شلوار ،،ماباید توی گرمای ۶۰ درجه آب وعرقمان یکی بشه روزی دوبار لباسهامون رابشوریم ،،خواشأ بخاطر خون شهدای عزیزمان بخاطر رضای امام زمان به فکر ما نظامیها باشین ،،

 7. محسن می گوید

  بابی وامی ونفسی ومالی واولاوی ،جانم فدای رهبرم ،

 8. افشین می گوید

  سلام با۲۲ سال خدمت ۶ ملیون میگیرم اخه چراکسی به فکر نظامیها نیست .افزایش ۱۰ درصدی پول مای بیبی بچه ام نیست .یه کم مثل ارگانهای دیگه به فکر نظامیها هم باشید .قیمت ها روبرگردونید افزایش حقوق وبفرستید برای برادران عراقی .

 9. انصارالمهدی می گوید

  رئیس جمهور رئیسی وهیئت دولت با تصویب حقوق ده درصد؟؟؟ظلم بزرگی در این تورم ۵۷درصدی وجراحی به اصطلاح اقتصادی فقط وفقط به کارمندان بی نوا که تمام امیدشان به پایان ماه است نموده اند ..!!آقایان توجه نکردند که با تورم ۵۷درصدی وافزایش ۱۰درصدی اگر عدد ۵۷رو منهای۱۰بکنید می شود ۴۷درصد یعنی آقای رئیسی عدالت طلب وپاکدست در یک اقدام ظالمانه :«حقوق کارمندان خصوصا حجم عظیم کارمندان جزءوکارکنان عادی نیروهای مسلح رو امسال۴۷درصد کاهش داد » وبا این کار زد زیر همه ادعاهای عدالت خواهانه اش واقعا کارمند چون کسی رو ندارد که ازش دفاع کند باید اینطوری مظلوم واقع شود …باید مجلس وقوع قضائیه مردمی!!!کشور وارد عمل شوند و هر چه زودتر جلوی ظلم دولت رو تو این تورم وگرونی به کارمندان بگیرند …..شما رو به آرمانهای عدالت خواهان شهدا وامام این پیام رو به رئیسی واعوان وانصارش برسونید …اللهم عجل لولیک الفرج یا امام زمان مردم ما دیگه جز شما کسی رو ندارند چون بزرگان ما عجیب ما مردم رو تحویل نمی گیرند!!!

  1. میثم می گوید

   کاملا صحیح است میلیونها کارمند واقعا امسال به شدت در سختی می باشند …شما رو خدا فکری کنید

 10. امیر می گوید

  بسه چاپلوسی نکنید همه ما میدونیم حقوق نمیدن استعسماره بردگی نوین .حقتونه آه بکشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱.۷ | (۳۵)