عقده حقارت چیست و چگونه بر آن مسلط شویم؟

آیا تا به حال احساس خود‌کم‌بینی را تجربه کرده‌اید؟ اینکه همیشه خود را با دیگران مقایسه کنید یا به‌طور‌ دائم فکر کنید، آن‌ها چگونه درباره شما قضاوت می‌کنند و لازم است چه کاری برای راضی شدن‌شان انجام دهید؟

وجود این موارد در افراد، ممکن است نشانه‌ای از اختلال «عقده حقارت» باشد. عقده حقارت (Inferiority complex)، به احساس مداوم بی‌کفایتی و خود‌کم‌بینی در برابر دیگران اشاره دارد که در عزت نفس، روابط، عملکرد و شادی فرد بیمار، تأثیر می‌گذارد. بسیاری از افراد در مرحله‌ای از زندگی خود، عقده حقارت را تجربه می‌کنند؛ اما خوشبختانه این اختلال، قابل درمان است.

اگر شما هم درگیر این اختلال روحی شده‌اید، باید بدانید که نه‌تنها کمبودی ندارید، بلکه منحصر‌به فرد، ارزشمند و شایسته احترام هستید. در ادامه این مطلب از مجله ایده آل مگ، به بررسی دلایل، علائم، راه‌حل‌ها و نقل‌قول‌های مهم درباره این موضوع، می‌پردازیم. همچنین توصیه‌ها و تمرین‌هایی را به شما ارائه خواهیم داد که به افزایش اعتماد‌به‌نفس، کمک می‌کنند؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عقده حقارت چیست؟

به‌طور‌معمول، عقده حقارت را به موقعیت‌ها یا روابطی نسبت می‌دهند که در آن، فرد بنا به دلایلی نگاه منفی نسبت به خود دارد. از طرفی، شخص احساس می‌کند که ارزش و احترام لازم را از جانب اطرافیان دریافت نمی‌کند. این اختلال می‌تواند در جنبه‌های مختلف زندگی، ظاهر شود.

روابط عاطفی، شغلی، آموزشی، اجتماعی و مواردی دیگر، از ابعاد مختلفی هستند که اختلال عقده حقارت، بر آن‌ها اثر‌گذار خواهد بود. به‌علاوه، این پدیده می‌تواند موجب کاهش اعتمادبه‌نفس و عدم رضایت شخصی ‌شود. به بیان ساده‌تر، وقتی یک فرد به اختلال عقده حقارت مبتلا باشد، حس کمبود و بی‌ارزش بودن را در زمینه‌های مختلف زندگی تجربه می‌کند.

اختلال عقده حقارت

این موضوع در ابتدا می‌تواند باعث ایجاد تصورات منفی شده و از‌طرف‌دیگر، فرد را دچار افکار پراکنده و تردیدآمیز درباره قابلیت‌های شخصی خود کند. در این شرایط، شخص حتی در حین تعامل با نزدیک‌ترین افراد زندگی‌اش نیز حس حقارت و ناتوانی را با تمام وجود احساس می‌کند.

موضوعی که باید در نظر داشت، این است که معمولاً افراد به طور ناخواسته دچار اختلال حقارت می‌شوند و اصولاً نقشی در ایجاد آن ندارد. البته این احتمال وجود دارد که احساس حقارت، از تجربه‌های ناخوشایند مختلفی که در طول زندگی برای فرد پیش‌آمده، نشأت بگیرد؛ مانند ناکامی‌های دوران کودکی، روابط خانوادگی نامناسب، فشارهای اجتماعی، تجربه از دست‌ دادن و تحقیر شدن از طرف دیگران.

به‌صورت خلاصه می‌توان گفت، در چنین شرایطی، تجربیات گذشته فرد سبب بروز افکار منفی و احساس ناامیدی در او می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، یک فرد ممکن است به دلیل تجربه‌های ناموفق قبلی، انتقادها یا رفتارهای منفی دیگران، خودش را بی‌ارزش دانسته و دچار خود سرزنشی شود؛ در نتیجه، حس حقارت و کمبود در فرد ایجاد می‌شود. در نظر داشته باشید که در مواجهه با حس حقارت، مواردی مانند: شناخت فرد از خود، اعتمادبه‌نفس و توانایی مقابله با تحقیرها بسیار اهمیت دارد.

غلبه بر استرس و افکار منفی با مثبت اندیشی
بخوانید

ریشه‌های عقده حقارت از کجا می‌آیند؟

همان‌طور که گفته شد، عقده حقارت در واقع به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن، فرد احساس کمبود و بی‌ارزشی بودن در برابر دیگران دارد. فرد مبتلا به احساس حقارت، نسبت به خودش بی‌اعتماد است. باید در نظر داشت که احساس حقارت می‌تواند باعث ایجاد محدودیت در پیشروی فرد به سمت اهداف و رشد شخصی او باشد. در ادامه این بخش، به بررسی و توضیح عواملی می‌پردازیم که در ابتلا به اختلال عقده حقارت، نقش مهمی دارند.

 • تجربه‌های دوران کودکی:
  مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین تجربه‌های زندگی هر فرد در دوران کودکی او اتفاق می‌افتد. در واقع کودکی هر شخص مملو از تجربیات خوب و ناخوشایندی است که می‌تواند آینده او را تغییر ‌دهد. تجربه‌های ناخوشایند در دوران کودکی، می‌تواند ریشه عقده حقارت باشد. به‌عنوان‌مثال، تجربه رویدادهایی مانند تحقیر و طردشدن (به‌ویژه از سمت دوستان و خانواده)، زورگویی، مورد توجه قرار نگرفتن یا نقصان عاطفی، ممکن است فرد را به احساس کمبود و ناتوانی سوق دهد.
 • تجربه‌های شخصی:
  مورد دیگری که زندگی فرد را دستخوش تغییر می‌کند، تجربیات فرد در دوران بزرگسالی است. در واقع تجربه حس‌هایی مانند ناکامی، شکست، انتقادات شدید، رفتارهای تحقیرآمیز از طرف دیگران، ازدست‌دادن شغل یا رابطه عاطفی و موارد مشابه، می‌تواند سبب ابتلا فرد به عقده حقارت باشد.حقارت ناشی از تجربه‌های شخصی، می‌تواند اثرات منفی بسیاری در زندگی اجتماعی افراد داشته باشد. مواردی مانند ترس از قبول یا مشارکت در فعالیت‌ها و فرصت‌های جدید.
 • تأثیرات فرهنگ و اجتماع:
  بدیهی است که نباید تأثیر مواردی از جمله فرهنگ جامعه و رسانه‌ها در بروز نشانه‌های عقده حقارت را نادیده گرفت. فرهنگ و اجتماعی که بر اساس تحقیر و توهین ساختاردهی شده باشد و تعریف‌های نادرستی از ارزش‌های شخصی ارائه می‌دهد، ممکن است عاملی برای شکل‌گیری و تشدید ابتلای افراد به این اختلال شود. انتظارات و فشارهای اجتماعی برای داشتن استانداردها و عملکرد بالا، تبعیض جنسیتی یا نژادی، استرس رقابتی و سایر عوامل مشابه نیز می‌توانند حس حقارت را تشدید کنند.
 • تأثیر رسانه‌ها:
  تأثیر رسانه‌ها در رواج یک پدیده یا نادیده‌گرفتن ارزش‌های فردی، بسیار زیاد است. به­‌ویژه در دنیای امروز که شرکت‌ها و برندهای مختلف برای تشویق به مصرف‌گرایی، حس کمبود را در مخاطبان خود ایجاد کنند؛ بنابراین رسانه‌ها نقش مهمی در شکل‌دهی عقده حقارت دارند. پرداختن به استانداردهای ساختگی مختلف، می‌تواند حس حقارت را در یک فرد تشدید کند؛ مانند زیبایی‌های غیرواقعی، ارزش‌گذاری بر اساس ثروت و موفقیت مادی، نمایش تصاویر غیرواقعی مانند زندگی‌های ایده‌آل و کامل.

آثار عقده حقارت در زندگی

در قسمت‌های قبلی این مقاله به بررسی چیستی اختلال حقارت و ریشه‌های آن پرداختیم. به‌صورت کلی می‌توان گفت که احساس حقارت باعث کاهش اعتمادبه‌نفس و تردید درباره توانایی‌ها و قابلیت‌های فردی می‌شود. تاثیر عقده حقارت

در این قسمت به بررسی تأثیر عقده حقارت در زندگی افراد می‌پردازیم:

 • کاهش اعتمادبه‌نفس:
  عقده حقارت می‌تواند سبب کاهش اعتمادبه‌نفس در افراد شود. به بیان دیگر حساسیت نسبت به خود و احساس کمبود می‌تواند باعث تردید در مواجهه با چالش‌ها شود. عدم‌اطمینان در تصمیم‌گیری، اجتناب از حضور در اجتماع و از‌دست‌دادن تجربه فرصت‌های جدید نیز از دیگر اثرات کاهش اعتمادبه‌نفس در افراد است. همچنین تردید در مورد قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود، می‌تواند از جنبه‌های دیگر این اختلال باشد.
 • افزایش استرس ناشی از اختلال حقارت:
  فرد دارای حس حقارت، ممکن است دائماً در حال اندیشیدن درباره نقاط ضعف و ناتوانی‌های خود باشد. فکرکردن زیاد به این موارد می‌تواند به افزایش اضطراب و استرس منجر شود. چنین شرایطی، ممکن است فرد را در مواجهه با فعالیت‌های نامطلوب یا موقعیت‌های اجتماعی، دچار نگرانی بیش از حد کرده و توانایی او برای عملکرد مناسب را کاهش دهد. این چرخه معیوب، بر حس حقارت فرد افزوده و زمینه­ دوری از جامعه و دوستان را، بیشتر از گذشته فراهم می‌کند.
 • روابط اجتماعی ضعیف:
  از دیگر عوارض عقده حقارت می‌توان به اثربخشی منفی روابط فرد با دیگران اشاره کرد. این شخص، از طرفی ممکن است با مخالفت و انتقاد دیگران سرسختانه برخورد کند و در مواردی نیز، از برقراری ارتباطات عمیق و صمیمی با سایر افراد پرهیز کند.

چگونه خود را با دیگران مقایسه نکنیم ؟ ۱۰ نکته کلیدی
بخوانید
 • حس حقارت و روابط عاطفی:
  علاوه‌بر عوارض این اختلال بر کاهش اعتمادبه‌نفس و مختل کردن زندگی اجتماعی اشخاص، شاهد تأثیر عقده حقارت در زندگی و از همه مهم‌تر بر روابط عاطفی افراد هستیم. فرد ممکن است ارزش کمی برای خود قائل بوده و با دیدی تحقیرآمیز به ادامه ارتباط عاطفی بپردازد. در این شرایط، به دلیل احساس کم ارزش بودن، تن به‌تمامی خواسته‌های شریک عاطفی خود می‌دهد. در واقع شخص مبتلا به حس حقارت، بدون درنظرگرفتن علایق خود، مدام در پی تبعیت بی‌چون‌وچرا از شریک عاطفی خود است. این مورد در طول زمان، به عدم توازن رابطه و کاهش عشق دو طرف، منجر می‌شود.
 • کاهش عملکرد شغلی:
  بدیهی است که عقده حقارت عملکرد شغلی افراد را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به این اختلال، ممکن است به خود اعتماد نکرده و با احساس کمبود در عملکرد و اتلاف ظرفیت خود مواجه شوند. این موضوع می‌تواند زمینه‌­هایی مانند کاهش انگیزه، عدم پیشرفت شغلی و کاهش اثربخشی فرد را نیز در بر گیرد.
 • تأثیرات روان‌شناسی در ایجاد حس حقارت:
  اولین عارضه این اختلال در حوزه روان‌شناسی را می‌توان تأثیر بر سلامت ذهن افراد دانست. در واقع اختلال حقارت، ممکن است با گذشت زمان به تشدید مشکلات روانی در فرد منجر شود که شامل افسردگی، اضطراب، افکار منفی، ناامیدی و حتی خودکشی باشد. فرد مبتلا به این اختلال، با وجود چنین شرایطی، دراسرع‌وقت نیاز به کمک و درمان روان‌شناختی خواهد داشت.

به‌طورکلی، اختلال حقارت می‌تواند به‌صورت گسترده و چندجانبه بر ابعاد مختلف زندگی اشخاص تأثیرگذار باشد. موضوعی که باید به آن توجه داشت، تأثیر روان‌درمانی در کنترل و بهبود اختلال حقارت است. در واقع روان‌درمانی یکی از راهکارهای مؤثر در مقابله با این مشکل است. درمان روان‌شناختی و روان‌درمانی می‌تواند به فرد کمک کند تا عقده حقارت را در خود شناسایی کرده و استراتژی‌های مناسبی را در راستای مقابله با آن اتخاذ کند. برای کنترل‌کردن اختلال حقارت و کاهش تأثیر آن در زندگی روزمره، قبول ارزش‌های شخصی، بسیار مهم است.

مدیریت و درمان عقده حقارت

لازمه غلبه بر این اختلال، خودشناسی، قبول ارزش شخصی، توجه به قابلیت‌ها و استعدادها و ایجاد روابط مثبت با دیگران است. بهترین روش برای درمان حس حقارت را می‌توان شناسایی باورهای منفی دانست. سپس به چالش کشیدن این باورها و در ادامه برقراری ارتباط مثبت با دیگران، از روش‌های درمان این اختلال است. مدیریت و درمان عقده حقارت و کنترل تأثیرات آن، می‌تواند از طریق روش‌های مختلف روان‌شناختی و روان‌درمانی صورت گیرد.

عقده حقارت چیست

البته در نظر داشته باشید که ارتباط مؤثر با افراد مثبت و حمایت‌کننده، می‌تواند نقش بسیار مهمی در درمان داشته باشد. همچنین استفاده از روش‌های مثبت‌اندیشی مانند تمرینات روان‌شناسی، مدیتیشن و سایر روش‌های تخلیه استرس نیز بسیار کمک کننده هستند.

در ادامه به برخی از روش‌ها و راهکارهای مدیریت و درمان حس حقارت اشاره می‌کنیم:

 • آگاهی از چیستی عقده حقارت:
  اولین و حیاتی‌ترین قدم در مدیریت هر مشکلی، آگاهی از ماهیت مسئله است. در واقع شناخت این اختلال و درک اثرات آن در زندگی فرد، ابتدایی‌ترین مرحله برای تغییر آن و شروع بهبودی محسوب می‌شود. جهت آگاهی از این اختلال، می‌توان از روش‌هایی نظیر تحقیق و مطالعه، خوداندیشی، روان‌آگاهی و مشاوره روان‌شناختی استفاده کرد.
 • تغییر الگوهای منفی:
  الگوهای منفی مرتبط با احساس حقارت می‌تواند فرد را محدود کرده و مانع از تجربه زندگی مطلوب و رضایتمند شود؛ به‌همین‌دلیل شناسایی و تغییر الگوهای منفی و خود تحمیلی، به عبور از این اختلال کمک می‌کند.

راهکارهایی برای تغییر الگوهای منفی 

 • شناسایی الگوهای منفی:
  ابتدا باید الگوهای منفی و محدودکننده خود را شناسایی کنید. آگاهی از افکار، اعتقادات و رفتارهایی که در حال حاضر در زمینه احساس حقارت دارید، می‌تواند اولین قدم در تغییر آن‌ها باشد.
 • ارزیابی مجدد افکار:
  بررسی و ارزیابی مجدد افکار درباره خود و دیگران، بسیار کمک‌کننده است. در نظر داشته باشید که بیان واقعیت‌های مثبت درباره خود و دیگران، می‌تواند تأثیر الگوهای منفی و مقبولیت آن‌ها را کم کند.
 • تغییر الگوهای افکاری:
  توجه به الگوهای منفی در افکار، نگرش‌ها و همچنین عادت‌کردن به مثبت‌اندیشی، تغییری اثربخش در فرد مبتلا به اختلال حقارت ایجاد می‌کند. این موضوع شامل تمریناتی راجع به مثبت‌اندیشی، تفکر انتقادی متعادل و تمرینات تغییر الگوی فکری است.
 • تغییر رفتارها:
  شناسایی رفتارهایی که به عقده حقارت منجر می‌شوند، برای درمان این اختلال مفید خواهد بود. به‌طورکلی تمرین‌ انجام رفتارهای مناسب، خودمحوری را کاهش داده و به ارتباطات مؤثرتر با دیگران، کمک می‌کند. برای مثال، یک فرد با اختلال حقارت، ممکن است در روابط عاطفی احساس کند که نیازها و خواسته‌هایش بی‌ارزش است؛ اما باید به‌خوبی خودش را شناخته و بتواند نیازها و خواسته‌‌های خود را بیان کند.
 • تقویت خودشناسی و اعتمادبه‌نفس:
  افزایش خودشناسی و ایجاد اعتمادبه‌نفس، در مدیریت اختلال حقارت بسیار مؤثر است. فرد می‌تواند خودشناسی را از روش مطالعه، تمرینات روان آگاهی، خودباوری و استفاده از تمرینات «تقویت خودارزیابی»، بهبود دهد.
 • مشارکت در گروه‌های حمایتی:
  پیوستن به گروه‌های حمایتی و مشارکت در جلسات گروهی، به فرد در مدیریت و درمان این اختلال کمک می‌کند. در این گروه‌ها، افراد تجربیات مشابه خود را باهم به اشتراک گذاشته و ارتباطی صمیمی با یکدیگر برقرار می‌کنند.
 • مشاوره روان‌شناختی:
  در کنار مواردی که مطرح شد، در صورت لزوم، فرد می‌تواند برای کاهش و درمان عقده حقارت از کارگاه‌ها و مشاوره‌های روان‌شناختی یا روان‌درمانی هم استفاده کند. در این مرحله، یک روان‌شناس متخصص، به فرد در کاهش تأثیرات این اختلال و مدیریت آن کمک خواهد کرد.

درمان عقده حقارت

نکته‌ای که باید به آن اهمیت داد، شدت احساس حقارت و تفاوت شخصیتی افراد است. به بیان دیگر، باتوجه‌‌ به ماهیت و شدت این اختلال، روش‌ها و درمان‌های گوناگونی نیاز است. مشاوره می‌تواند به فرد در راستای شناسایی ریشه‌های این عقده، توسعه مهارت‌ها و استراتژی‌های مؤثر در ارتقای خودشناسی و رشد شخصی، کمک کند.

نقل‌قول‌های مهم درباره عقده حقارت

فرد مبتلا به این اختلال، زندگی را با چشمی تار و غبارآلود نگاه می‌کند که می‌تواند ناشی از شکاف بین خودِ واقعی و خودِ ایده آل باشد.
«مارتین لوتر کینگ»

ترس از انتقاد، ابتکار انسان را از بین می‌برد، قدرت تخیل را نابود کرده و فردیت او را محدود می‌کند.
«ناپلئون هیل»

عقده حقارت، هرگز راهی برای پیشرفت و رشد به شما نخواهد داد.
«استیو مارابولی»

حقارت، نشانه کمبود عزت­‌نفس و کمترین میزان احترام نسبت به خود است.
«جیمز آلن»

هیچ‌کس نمی‌تواند شما را تحقیر کند مگر اینکه به او اجازه دهید که این کار را انجام دهد؛ همچنین هیچ‌کس نمی‌تواند شما را برتری دهد، مگر اینکه شما اجازه دهید.
«النور روزولت»

عقده حقارت نشانه‌ای از کمبود خودشناسی است.
«جوآن جت»

اجازه ندهید ترس از شکست، مانع از تلاش شما شود. همه ما به نوعی دارای نقص هستیم و در مواقعی شکست خواهیم خورد، اما بزرگترین شکست، ترس از خودِ شکست است.
«جان وودن»

هر‌طور که خودت را دوست داشته باشی، دیگران هم همان‌گونه دوستت خواهند داشت.
«روپی کور»

اختلال حقارت، دستاوردها را می‌کاهد و موانع را در راه موفقیت قرار می‌دهد.
«دیل کارنگی»

اگر می‌خواهید در زندگی بزرگ‌ترین موفقیت‌ها را به‌دست آورید، باید از احساس حقارت خود فاصله بگیرید.
«نلسون ماندلا»

به‌جای حقارت، همدلی و تسامح را انتخاب کنید. این مسیری است که شما را به سمت رشد و توسعه همگانی پیش می‌برد.
«مارتین لوتر‌کینگ»

عقده حقارت، نشانه ناکامی و نارضایتی است. بهتر است به‌جای آن با تمرکز بر تعامل احترام‌آمیز و سازنده، به همدیگر کمک کنیم.
«هلن کلر»

بزرگ‌ترین دشمنانتان هم حقارت شما را حس نمی‌کنند. آن‌ها به طور عمده به دنبال بلندمرتبه‌ترین ویژگی‌های شما هستند.
«رابرت گرین»

کلام آخر

به طور خلاصه می‌توان گفت، احساس حقارت یک وضعیت روحی نامطلوب است. در چنین شرایطی، شخص نشانه­‌هایی از خود کوچک‌بینی بروز می‌دهد که با احساس کمبود، ناامیدی و بی‌ارزش بودن همراه است.

از دیگر عوارض عقده حقارت این است که نه‌تنها باعث محدودیت در رشد و توسعه فردی می‌شود؛ بلکه انگیزه و اعتمادبه‌نفس فرد را نیز ضعیف می‌کند. برای غلبه بر این مسئله، یکی از مهم‌ترین روش‌ها، خودشناسی واقعی است. به بیان دیگر، هر انسانی دارای شخصیت منحصر‌به فردی است و باید به استعدادها و قدرت‌ خود اعتماد کند.

همچنین از طریق تغییر نگرش و ایجاد و افزایش اعتمادبه‌نفس، فرد می‌تواند از این حس خارج شده و به رشد و موفقیت هدف‌مند دست یابد. البته باید در نظر داشت که فرهنگ می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر ایجاد حس حقارت داشته باشد. فرهنگ شامل ارزش‌ها، باورها، روابط اجتماعی و انتظارات جامعه است که بر رفتار و نگرش افراد تأثیر می‌گذارد.

سؤالات متداول

اختلال حقارت چگونه ایجاد می‌شود؟
عقده حقارت معمولاً به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. تجربه‌های منفی گذشته، تحقیر و توهین‌های اجتماعی، مقایسه اشتباه خود با دیگران، کمبود اعتمادبه‌نفس، نادیده‌گرفتن قابلیت‌ها و ارزش‌های شخصی، نمونه‌هایی از دلایل ایجاد عقده حقارت هستند.

علائم و نشانه‌های عقده حقارت چیست؟
برخی از نشانه‌های اختلال حقارت شامل: احساس کمبود، بی‌ارزشی، اندوه و ناراحتی مداوم، اعتمادبه‌نفس ضعیف، اجتناب از مواجهه با دیگران، اجتناب از رویارویی با موقعیت‌های جدید و چالش‌برانگیز، ترس از مورد انتقاد قرار گرفن و تمایل به خودکشی.

تأثیر عقده حقارت در زندگی افراد چیست؟
عقده حقارت باعث محدود شدن رشد شخصی می‌شود. این اختلال می‌تواند با تضعیف اعتمادبه‌نفس شخص و انگیزه او همراه باشد. همچنین موجب ایجاد افسردگی، اضطراب و کاهش کیفیت زندگی خواهد شد. در برخی موارد حاد، ممکن است فرد دست به اقدامات جبران‌ناپذیری از جمله خودکشی یا آسیب به دیگران بزند.

۵ | (۱)
منبع verywellmind.com everydayhealth.com myonlinetherapy.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x