قرص هیدروکسی کات برای لاغری مناسب است؟ از مزایا و عوارض تا روش مصرف

لاغری، چاقی و وزن ایده‌آل از بزرگترین دغدغه‌های افراد در زمینه سلامت‌ و زیبایی به شمار می‌روند. کاهش وزن به یکی از آرزوهای مهم بسیاری از مردم تبدیل شده است. یکی از اولین راه‌هایی که در این زمینه به ذهن‌ها خطور می‌کند، استفاده از مکمل‌هایی مانند هیدروکسی کات است.

همانطور که می‌دانید ورزش، رژیم غذایی و البته مکمل‌های دارویی از اصلی‌ترین راه‌هایی هستند که می‌توانیم برای لاغری و کاهش وزن در پیش بگیریم تا به وزن ایده آل و دل‌خواه خود دست پیدا کنیم.

ورزش و تغذیه را امروز کنار می‌گذاریم و به سراغ یکی از مکمل‌های غذایی مهم می‌رویم. قرص هیدروکسی کات یکی از مکمل‌های غذایی رایج است که این روزها در بازار به وفور یافت می‌شود.

امروز در مجله اینترنتی ایده آل مگ به بررسی هیدروکسی کات به عنوان یک مکمل غذایی می‌پردازیم و تاثیرات آن را بر روی کاهش وزن بررسی می‌کنیم. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به سلامتی و تناسب اندام خود اهمیت زیادی می‌دهید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

هیدروکسی کات چیست؟

هیدروکسی کات که آن را با برند Hydroxycut می‌شناسیم، یک مکمل دارویی است که به عنوان کاهش دهنده وزن به بازار عرضه می‌شود. این قرص در اثر توسعه داروی MuscleTech که تا سال ۲۰۰۴ به عنوان یک داروی لاغری توزیع می‌شد، ساخته شد.

قرص لاغری هیدروکسی کات ترکیبی از کلسیم، ویتامین سی و یک سری ترکیبات فرعی دیگر است. اما جالب است بدانید که این قرص، عمده اثرگذاری خود را از ترکیبات گیاهی زیر می گیرد :

  • کافئین
  • عصاره پای شیر
  • عصاره زیتون وحشی
  • عصاره زیره
  • عصاره نعنا وحشی

در ادامه و به صورت مفصل با هرکدام از بخش‌های تشکیل دهنده هیدروکسی کات بیشتر آشنا خواهیم شد.

قرص هیدروکسی کات از چه موادی تشکیل شده است؟

قرص هیدروکسی کات در انواع مختلفی تولید می‌شود که می‌توان گفت تمامی انواع آن به منظور لاغری و کاهش وزن استفاده می‌شوند. اما معروف‌ترین و رایج‌تر نوع هیدروکسی کات، همان نوعی است که در بالا معرفی و به آن پرداخته شد.

مواد تشکیل دهنده هیدروکسی کات

مهم‌ترین عنصر تشکیل دهنده هیدروکسی کات

کافئین مهم‌ترین عنصر و ماده‌ی موجود در هیدروکسی کات است. این ترکیب متابولیسم بدن را بین ۳ تا ۱۱ درصد افزایش می‌دهد و چربی‌ها را حدود ۱۰ تا ۲۹ درصد بیشتر می‌سوزاند.

اما اشکال موجود در آن این است که اثر کافئین کوتاه مدت است و بعد از مدتی بدن به آن عادت می‌کند. در نتیجه کافئین به مرور اثرش را از دست خواهد داد. حتی در تحقیقات صورت گرفته هم هیچ اثری از تاثیر بلند مدت کافئین بر روی لاغری در افراد مختلف دیده نمی‌شود.

نقش زیره در افزایش تاثیر قرص هیدروکسی کات

طبق نتایج یک تحقیق، برای بررسی اثر عصاره زیره بر لاغری، به تعدادی از افراد تحت آزمایش کپسول زیره داده‌ شد و تعدادی دیگر کپسولی دریافت کردند که از نظر ظاهری کاملا مشابه کپسول‌های زیره بود؛ درحالی‌ که کپسول‌ها خالی و بی‌اثر بودند.

نتایج نشان داد، کاهش وزن افرادی که کپسول حاوی زیره را مصرف کردند، نسبت به گروه دیگر قابل‌ توجه بوده است. از اینجا مشخص می‌شود که این کاهش وزن مربوط به زیره بوده و تحت تأثیر عوامل روانی به وجود نیامده است. در داروهای دیگری که حاوی عصاره زیره هستند نیز همین اثر مشاهده شده است.

سایر ترکیبات موثر هیدروکسی کات

اثر ترکیب گیاهان پای شیر، زیتون وحشی و نعنای وحشی نیز بر روی کاهش وزن جوجه‌ها و موش‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و منجر به کاهش وزن قابل توجه در هر دو گروه شده است.

البته توجه داشته باشید که گاهی همین نتایج بر روی انسان‌ها مشاهده نمی‌شوند. در ضمن این آزمایش در دوزهای خیلی بالا انجام شده است.

هیدروکسی کات چگونه باعث لاغری می‌شود؟

همانطور که گفته شد، هیدروکسی کات در اساس، ترکیبی از چند ماده مختلف است که در نهایت، قرار است به کاهش وزن منجر شود. اما سوال اینجاست که این قرص، چگونه می‌تواند وزن افراد را کاهش دهد؟

اصلی‌ترین وظیفه هیدروکسی‌کات، افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن است. این وظیفه را کافئین موجود در این قرص بر عهده دارد و تاثیر آن نیز کاملا اثبات شده و مشخص است.

البته سایر مواد تشکیل دهنده قرص هیدروکسی کات نیز در نهایت قرار است سوخت و ساز بدن را بالا ببرند. تاثیر مثبت همگی آن‌ها بر روی انسان، همچنان اثبات نشده است. با این وجود، آزمایش‌هایی بر روی موش‌های صحرایی و جوجه‌ها، اثر موارد تشکیل دهنده هیدروکسی کات بر روی افزایش متابولیسم را نشان داده‌اند.

یک آزمایش جالب، برای اثبات تاثیر مواد تشکیل دهنده هیدروکسی کات (به غیر از کافئین که اثر آن از قبل اثبات شده است) بر روی دو گروه از افراد دارای اضافه وزن انجام شد:

آزمایش به این صورت بود که به گروه اول، یک داروی متشکل از موارد تشکیل دهنده هیدروکسی کات ( زیره، زیتون وحشی، نعنای وحشی و …) داده شد؛ در حالی که گروه دوم، تنها یک داروی ظاهری و بی اثر ( یک دارونما) دریافت کردند.

این دو گروه در طول مدت آزمایش، هیچگونه ورزشی انجام نداده و تنها ۳ وعده غذا در روز مصرف کردند. همچنین این افراد از مصرف میان وعده‌های غذایی نیز خودداری کردند.

نتایج این آزمایش را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

جدول مشاهده نتایج آزمایش هیدروکسی کاتدر پایان مشخص شد گروهی که مواد تشکیل دهنده هیدروکسی کات را مصرف کرده بودند، ۱۰ کیلوگرم وزن کم کردند؛ این در حالی بود که افرادی که از دارونما استفاده کرده بودند، کمتر از ۱ کیلوگرم از وزن خود را از دست دادند.

بر اساس نتایج همین آزمایش، سازندگان داروی هیدروکسی کات ادعا می‌کنند که این مکمل دارویی، می‌تواند به سوخت و ساز بدن کمک کرده و وزن افراد مختلف را کاهش دهد.

قرص لاکتوفم چیست و در درمان عفونت واژن چه تاثیری دارد؟
بخوانید

عوارض قرص هیدروکسی کات

بسیاری از عوارض کنونی قرص هیدروکسی کات به خاطر وجود کافئین است که منجر به بی‌خوابی، ضعف، استرس، تهوع، اسهال و یک‌سری علائم دیگر می‌شود. به همین دلیل افرادی که نسبت به کافئین حساس هستند، باید از نوع بدون کافئین هیدروکسی کات استفاده کنند.

عوارض استفاده از هیدروکسی کات

از سال ۲۰۰۹ به بعد، عوارضی مانند نارسایی کبد در افرادی که هیدروکسی کات مصرف کرده‌اند گزارش شده است. پزشکان این عارضه‌ها را با مصرف این مکمل دارویی مرتبط دانسته‌اند. در ادامه به مهم‌ترین عوارض مصرف هیدروکسی کات اشاره خواهیم کرد:

کولیت ischemic (کاهش جریان خون به یک اندام)

در سال ۲۰۱۱ گزارش‌هایی مبنی بر ایجاد کولیت ایسکمی در تعدادی از مصرف کنندگان هیدروکسی کات دریافت شدند. این اختلال زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به روده بزرگ در اثر باریک شدن عروق، کاهش یابد.

کولیت ischemic

پزشکان حدس می‌زنند که کافئین و یا یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده هیدروکسی کات بر روی انسداد عروق و در نهایت کم شدن جریان خون در روده بزرگ، تاثیرگذار هستند.

اوردوز کافئین

برخی از انواع هیدروکسی کات به اندازه ۳ فنجان قهوه (۴۰۰ میلی گرم) کافئین دارند؛ این درحالیست که بدن انسان نباید در طول شبانه روز، بیشتر از ۳۰۰ میلی‌گرم از این ماده را دریافت کند.

عوارض مصرف زیاد کافئین می‌توانند شامل تنگی نفس، اختلالات عصبی و یا حتی ضربان قلب نامنظم باشند.

رابدومیولیز

پارگی عضلات اسکلتی که مایعات را در سیستم گردش خون آزاد می‌کنند، باعث ایجاد رابدومیولیز می‌شود که می‌تواند منجر به مشکلات متابولیکی، خونی و کبدی شود.

Rhabdomyolysis

در سال ۲۰۱۱ مصرف هیدروکسی کات توسط ۳ سرباز آمریکایی و به طبع آن، افزایش کافئین بدن آن‌ها، منجر به ابتلای آن‌ها به این بیماری خطرناک شد.

سایر عوارض جانبی هیدروکسی کات

نتایج یک تحقیقات معتبر در زمینه اختلالات روانی در استرالیا و نیوزیلند نشان داده است که مصرف هیدروکسی کات می‌تواند منجر به اختلالات خودشیدایی در افراد شود.

مسمومیت ناشی از قرص هیدروکسی کات

هیدروکسی کات در گذشته حاوی افدرا (Ephedra) بود. افدرا یک محرک بسیار قوی است و به خاطر عوارض خطرناکی که داشت استفاده از آن بعدها ممنوع اعلام شد.

در حدود ۱۵۵ مورد مرگ در اثر استفاده از مکمل‌های حاوی افدرا  (از جمله هیدروکسی کات) گزارش شده است. اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد و حتی بعد از حذف افدرا مجددا چند سال بعد، به خاطر مسمومیت‌های کلیوی و یک سری عوارض خطرناک دیگر، تولید این مکمل لاغر کننده ممنوع اعلام شد.
Ephedra

برند تولید کننده قرص‌های هیدروکسی کات، دو سال بعد این مکمل را با یک فرمول جدید به بازار عرضه کرد. در نتیج به کارگیری این فرمول جدید، بیشتر عوارض منفی هیدروکسی کات از بین رفتند.

با این‌حال همچنان ده‌ها مورد عارضه جانبی دیگر برای این مکمل لاغری وجود دارد و با توجه به پیشینه‌ای که برای آن بیان شد، پیشنهاد می‌شود با احتیاط زیادی مصرف شود.

قرص توپیرامات : کاربرد، عوارض جانبی و نحوه مصرف
بخوانید

نحوه مصرف هیدروکسی کات

مصرف Hydroxycutتوجه داشته باشید که هر چه دوز مصرف دارو بیشتر باشد، احتمال بروز عوارض جانبی نیز بیشتر خواهد شد. بهتر است که مقدار مصرف از دوزهای پایین شروع شود و به تدریج افزایش یابد. مثلا با روزی یک قرص شروع شود و هر چهار روز یک قرص در روز اضافه شود تا به روزی سه قرص برسد.

 

همان‌طور که گفته شد بدن برخی افراد ممکن است نسبت به کافئین موجود در هیدروکسی کات مقاوم شود. به همین دلیل توصیه می‌شود به‌ صورت دوره‌ای مصرف شود. به طور مثال چهار هفته مصرف شود و طی چهار هفته بعد مصرف نشود و به‌همین‌ ترتیب این چرخه ادامه پیدا کند.

تجربه مصرف هیدروکسی کات

وقتی با افرادی که تجربه مصرف هیدروکسی کات را دارند صحبت کنید، متوجه خواهید شد که برخی از مصرف این مکمل برای لاغری نتیجه دلخواه را گرفته اند و برخی دیگر معتقدند تأثیری در لاغری ندارد.

همین مسئله در مورد سایر مکمل های لاغری نیز صادق است، یعنی برای بعضی افراد نتیجه‌بخش بوده و برای بعضی دیگر خیر. در هر حال اگر قصد دارید در مدت‌ زمان کوتاهی با هیدروکسی کات به وزن دلخواه خود برسید، باید در کنار مصرف قرص به ورزش نیز پرداخته و در عین حال تغذیه مناسبی هم داشته باشید.

برای اینکه نتایج آن در طولانی مدت باقی بماند باید روش زندگی خود را برای همیشه به این صورت تغییر دهید. در واقع اگر بخواهیم کاهش وزن را به مسابقه دو میدانی تشبیه کنیم، باید مثل دونده دوی ماراتن آهسته و پیوسته بدوید.

کلام پایانی 

همه ما دوست داریم در کمترین زمان ممکن به وزن دلخواه خود رسیده و لاغر شویم. چاقی هم روی سلامتی تاثیر منفی می‌گذارد و هم تناسب اندام را بر هم می‌زند. با این‌حال، هرگز نباید به صورت خودسر و کنترل نشده، اقدام به مصرف مکمل‌های دارویی نماییم؛ زیرا ممکن است این کار، عوارضی جبران نشدنی به همراه داشته باشد.

در این مقاله شما را به صورت کامل با هیدروکس کات و عوارض احتمالی آن آشنا کردیم. اگر شما عزیزان تجربه استفاده از این مکمل دارویی را داشته‌اید، لطفا در بخش نظرات همین مقاله با ما و سایر کاربران ایده آل مگ از نحوه مصرف هیدروکسی کات و نتایج حاصل شده بگویید.

سوالات متداول در رابطه با هیدروکسی کات

قرص هیدروکسی کات چیست ؟

هیدروکسی کات یک مکمل دارویی است که تاثیر آن بر کاهش وزن در افراد مختلف اثبات شده است. البته مصرف این دارو می‌توانید عوارض جانبی مهمی نیز به دنبال داشته باشد.

روش تشخیص هیدروکسی کات اصل و تقلبی چگونه است؟

بهترین راه برای تشخیص هیدروکسی کات اصل، توجه به بسته بندی آن است. روی بسته‌های هیدروکسی کات تقلبی، شعارهای اغراق‌آمیزی در رابطه با کاهش وزن سریع و تاثیرات عجیب و غریب هیدروکسی کات نوشته شده است.

ماده اصلی تشکیل دهنده هیدروکسی کات چیست ؟

مهم‌ترین ماده‌ای که در مکمل دارویی هیدروکسی کات به کار رفته، کافئین است. این ماده می‌تواند سوخت و ساز و متابولیسم بدن را افزایش داده و موجب کاهش وزن شود.

عوارض مصرف هیدروکسی کات کدامند؟

مهم‌ترین عوارض مصرف داروی هیدروکسی کات، مربوط به مقدار زیاد کافئین آن است که در نهایت منجر به عارضه‌هایی مانند ضربان قلب نامنظم و تنگی نفس می‌شود. البته مواردی مانند پارگی عضلات، کم شدن جریان خون در روده بزرگ و … نیز از عوارض مصرف این قرص محسوب می‌شوند

۵ | (۱)
منبع healthline webmd
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x