PCT در آزمایش خون چیست؟

شاید شما در جواب آزمایش خود با عبارت PCT مواجه شده باشید و برایتان این سوال پیش آمده باشد که PCT در آزمایش خون چیست .PCT در حال حاضر به طور گسترده‌ای در اروپا برای تشخیص و ارزیابی پاسخ التهابی سیستمیک به کار می‌رود. PCT یکی از علائم اختصاری آزمایش خون است. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی این علامت مهم پرداخته و عوارض بالا یا پایین بودن مقدار آن در خون را بررسی کنیم. با ایده آل مگ همراه باشید.
 از بین جدیدترین روش های تشخیص بیماری سپسیس، تست PCT بالاترین صحت را در تشخیص درست دارد.  نسبت و اندازه PCT در طی ۶ تا ۱۲ ساعت پس از حمله عفونی با عوارض سیستمیک افزایش می‌یابد. اندازه گیری PCT برای تشخیص دقیق و سریع در بیمارانی که مشکوک به بیماری سپسیس و پاسخ التهابی سیستمیک هستند توصیه شده است.

بیماری سپسیس چیست؟

بیماری سپسیس زمانی اتفاق می افتد که عفونتی در بدن وجود داشته باشد و درمان نشود. این عفونت در صورت خارج شدن از کنترل، سیستم ایمنی بدن از کار می‌اندازد و منجر به سپسیس یا عفونت خون می شود.

PCT در آزمایش خون چیست؟

یک نشانگر پاسخ التهابی است و توسط باکتری‌های (اندوتوکسین‌ها / LPS) و سیتوکین‌ها (IL-1، IL-2، IL-6، TNFα) تحریک می‌شود. نقش بنیادی و دقیق PCT تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است، داده‌های اخیر نشان می‌دهد که PCT ممکن است نقش پاتولوژیک در سپسیس داشته باشد.

PCT 116 prohormone اسید آمینه کلسیتونین هورمون است. کلسیتونین به وسیله سلول‌های C (غده تیروئید) در واکنش به محرک‌های هورمونی تولید می‌شود، در حالی که PCT می‌تواند توسط چندین سلول دیگر از طیف گسترده‌ای از اعضا در پاسخ به التهاب یا عفونت تولید شود.

آزمایش خون pct

علاوه بر اهمیت PCT در تشخیص سپسیس، این بیومارکر در بررسی روند و شدت پاسخ التهابی سیستمیک نیز مفید است. تغییرات روزانه میزان PCT در پلاسما، می‌تواند نشانگر روند بیماری و پیش آگاهی برای بیماران مبتلا به سپسیس باشد. ادامه داشتن میزان بالای PCT نشانه خوبی برای بیمار نیست و نشانگر نقص درمان یا عدم پاکسازی عفونت است.

PCT و سپسیس

پلاسمای PCT معمولا عمری در حدود ۲۵ تا ۳۰ ساعت دارد. در افراد سالم، غلظت PCT معمولا کمتر از ۰٫۰۵ نانوگرم در میلی لیتر است، اما غلظت آن می تواند تا ۱۰۰۰ نانوگرم در میلی لیتر در بیماران مبتلا به سپسیس، سپسیس شدید یا شوک سپتیک افزایش یابد. سطوح PCT در افراد سالم، پایینتر از حد تشخیص است.

از سال ۱۹۹۳ هنگامی که سطح بالای آن در بیماران مبتلا به عفونت باکتریایی یافت شد، PCT یک پروتئین مهم در تشخیص و تشخیص افتراقی بیماری‌های التهابی بود. PCT یک ابزار مفید است که می‌تواند در تشخیص سپسیس کمک کند. در جدول زیر شما می توانید مقادیر مختلف از PCT و علل احتمالی آن را مشاهده کنید.

سطح PCT و علل احتمالی

PCT (ng / mL)علل احتمالی
<0.05مقادیر طبیعی
التهاب موضعی یا عفونت ممکن است، پاسخ التهابی سیستمیک بعید است.
در اولین روز از ورود ICU خطر ابتلا به سپسیس شدید و یا شوک سپتیک را نشان می دهد.
≥۰٫۵ و <2.0پاسخ سیستماتیک التهابی به علت عفونت، یا ترومای شدید، یا جراحی بزرگ یا شوک قلبی عروقی است.
اگر بیمار یک عفونت اثبات شده داشته باشد، می تواند سپسیس باشد
≥۲٫۰ و <10احتمالا سپسیس (پاسخ التهابی سیستمیک شدید به علت عفونت)
در اولین روز از ورود ICU خطر بزرگی برای پیشرفت به سپسیس شدید و یا شوک سپتیک را نشان می دهد
≥۱۰سپسیس شدید یا شوک سپتیک
اختلال در عملکرد بدن
خطر بالای مرگ
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. مريم می گوید

    سلام وقتتون بخیر ، در آزمایش خون بنده میزان pct ٠/١ را نشان می دهد آیا میزان بالایی است؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code