برابری قدرت خرید

عدم برابری قدرت خرید

افت روند اقتصادی ایران یکی از معضلاتی است که دامن گیر افراد ساکن در ایران شده است. قدرت اقتصادی مردم و به دنبال آن قدرت خرید مردم با شیب بسیار زیادی افت کرده است. این شیب بسیار زیاد برای یک کشور نشانه خوبی نیست و ندایی از آینده ای خطرناک برای یک ملت را می دهد.

افزایش مقدار دلار و در نتیجه آن عدم فروش طلا، ارز و هر کالایی که روند صعودی دلار باعث افزایش قیمت آن شده است باعث شده که وضع اقتصادی مردم به سخت ترین حالت خود برسد. برای برخی این سوال پیش آمده است که واحد ارزی ایران ( ریال )، چرا انقد بی ارزش شده است؟ آیا در تمامی سال های گذشته این واحد پولی همیشه بی ارزش بوده است؟ گزارشات موجود حاکی از آن است که در این سال های اخیر و یا حداقل در این ۱۰ سال اخیر افزایش دلار بیشترین نرخ صعودی خود را داشته است. در سال ۲۰۰۱ مقدار یک دلار برابر با ۷۵۸ تومان بوده است تا این که در سال ۲۰۱۵ این نرخ به ۲۸۰۰ رسیده است. در طی ۳ سال گذشته این نرخ ارزی به حداقل ۳ برابر خود رسیده است و قیمتی حدود به ۸۰۰۰ تومان رسیده است.

با افزایش دلار بسیاری از حوزه های ایران که وابسته به ارز هستند با مشکل مواجه شده اند و خطر جدی آن ها را تهدید می کند. اولین دلیل کاهش ارزش ریال در برابر دلار کاهش قابل توجه ذخایر ارز خارجی ایران به دلیل تداوم مناقشات ایران با غرب و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور برای مدت زمان طولانی است.

جالبت ترین نکته در این موضوع نابرابری قدرت خرید مردم می باشد. عده ای از مردم حتی خبر از قیمت ضروری ترین اجناس مورد نیاز را هم ندارند ودسته ای دیگر از مردم حتی قادر به تهیه کردن این اقلام نیستند. این عدم برابری قدرت خرید ناشی از چیست؟ چرا اختلاف طبقاتی خرید اقتصادی در ایران انقدر شایان است؟ راه های رفع این نابرابری اقتصادی در ایران چه چیزی می باشد؟

1 نظر
  1. tank trouble می گوید

    If you are going for most excellent contents like me, only visit this web site all the time because it provides feature contents, thanks

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.