طرز تهیه سوشی خانگی به روش سریع و آسان: قدم به قدم با عکس

سوشی یکی از محبوب‌ترین غذاهای ژاپنی است که شهرت و محبوبیت آن خیلی فراتر از مرزهای ژاپن رفته است.

طرز تهیه سوشی بر پایه برنج، غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو و انواع سبزیجات پیش می‌رود.

البته بسته به ترکیبات سس سوشی و تنوع سبزیجات، طعم‌های متفاوت و بی‌نظیری را تجربه خواهید کرد.

در نمونه‌های خاصی از این غذا از ماهی خام استفاده می‌شود، اما از آنجا که احتمالا خوردن ماهی خام برای بسیاری از افراد خوشایند نیست، می‌توان از ماهی کبابی و پخته هم استفاده کرد.

حالا اگر کنجکاوید بدانید که این غذای خوشمزه ژاپنی چطور درست می‌شود، با ایده آل مگ همراه باشید تا با هم ۴ رسپی مختلف و متنوع این فینگر فود لذیذ را یاد بگیریم.

سوشی ایرانی

طرز تهیه سوشی ایرانی
طرز تهیه سوشی با تن ماهی

محبوبیت سوشی در بین ایرانی‌ها باعث شده تا نسخه ایرانی این فینگرفود خوشمزه هم طرفداران زیادی پیدا کند.

در این رسپی به جای ماهی از تن ماهی استفاده می‌شود و البته همان‌طور که می‌دانید، خوشمزه ترین دستور پخت های غذا با تن ماهی به همین جا ختم نمی‌شود و با ترکیب تن ماهی و برنج می‌توان به طعم‌هایی استثنایی و مزه‌هایی بی‌نظیر رسید.

در ادامه، مواد لازم و مراحل طرز تهیه سوشی با تن ماهی آمده است:

مواد لازم برای تهیه سوشی ایرانی

مواد اولیه سوشی ایرانی را مطابق جدول زیر آماده کنید:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
برنج پخته شده ۲ پیمانه
کنسرو تن ماهی ۱ قوطی
جلبک ۴ عدد
پیازچه خرد شده ۲ عدد
سرکه یک چهارم پیمانه
سس قرمز تند ۱.۵ قاشق غذاخوری
سس مایونز ۱.۵ قاشق غذاخوری
روغن کنجد ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه سوشی ایرانی به صورت گام به گام

دستور تهیه سوشی ایرانی شامل مراحل زیر است:

 • مرحله اول: طرز تهیه سوشی ایرانی، با آماده کردن برنج آغاز می‌شود. برای این کار، برنج را با مقداری آب و بدون نمک و روغن بپزید تا به حالت شفته درآید.
 • مرحله دوم: پس از پخت برنج، سرکه و نمک را با هم ترکیب کرده و روی برنج بریزید. سپس، برنج را در دمای آشپزخانه قرار دهید تا کاملا طعم بگیرد.
نکته مهم: برنج سوشی باید حالت چسبنده داشته باشد تا راحت‌تر بتوان آن را رول کرد.
 • مرحله سوم: حالا تن ماهی را به مدت ۲۰ دقیقه در آب جوش، بجوشانید. سپس سس مایونز، روغن تن ماهی، سس قرمز، پیازچه و روغن کنجد را در کاسه‌ای دیگر با هم ترکیب کنید.
 • مرحله چهارم: در ادامه کار، یک لایه جلبک را روی تخته آشپزخانه قرار دهید. سپس روی آن و به صورت طبقه طبقه، برنج، مقداری تن ماهی و سس ترکیبی ریخته و جلبک را رول کنید.
نکته: مواد داخل رول را با کمی فاصله از لبه‌های جلبک بریزید و سعی کنید مقدار مواد طوری باشد که هنگام رول کردن جلبک، از آن بیرون نریزد.
 • مرحله پنجم: جلبک رول شده را به قسمت‌های مساوی برش بزنید و آ‌ن‌ها را در ظرفی مناسب سرو کنید. مقداری از سس ترکیبی آماده شده در مرحله سوم را هم در کاسه‌ای کوچک ریخته و با سوشی‌ها سرو کنید. نوش جان.

حالا که پای سبزیجاتی مثل پیازچه و تن ماهی به میان آمد، سری هم به دنیای رنگارنگ سالادها بزنید و با آموزش بهترین طرز تهیه سالاد با تن ماهی، تنوع سفره غذایی خود را بیشتر کنید.

سوشی کلاسیک با سس سویا

سوشی کلاسیک
روش پخت سوشی کلاسیک

یکی از شیوه‌های رایج و پرطرفدار طرز تهیه سوشی، سوشی کلاسیک است که در آن از انواع سبزیجات در کنار ماهی و جلبک دریایی استفاده می‌شود.

این سوشی، طعم فوق‌العاده‌ای دارد و پیشنهاد می‌کنیم که آن را به لیست تجربه‌های آشپزی خودتان اضافه کنید. در ادامه، مواد لازم و مراحل طرز تهیه سوشی کلاسیک را با هم می‌بینیم.

مواد لازم برای تهیه سوشی کلاسیک

مواد مورد استفاده در تهیه سوشی کلاسیک به صورت زیر است:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
برنج ۴ پیمانه
جلبک ۴ ورق
گوشت ماهی دودی ۲۵۰ گرم
پیازچه خرد شده ۲ عدد
خیار ۱ عدد
آووکادو ۱ عدد
سرکه برنج ۴ قاشق غذاخوری
شکر ۲ قاشق غذاخوری
سس مایونز ۳ قاشق غذاخوری
سس سویا ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه سوشی کلاسیک به صورت گام به گام

برای درست کردن سوشی به روش کلاسیک، مطابق مراحل زیر پیش بروید:

 • مرحله اول: ابتدا مانند دستور قبل، برنج را بدون نمک و روغن به صورت کته بپزید. سپس شکر را با ۳ قاشق غذاخوری سرکه برنج مخلوط کرده و روی برنج بریزید و آن را چند دقیقه در دمای محیط بگذارید تا طعم بگیرد.
 • مرحله دوم: در ظرفی جداگانه، سس سویا، سس مایونز و یک قاشق باقیمانده از سرکه برنج را ترکیب کرده و آن را کنار دست خود بگذارید.
 • مرحله سوم: گوشت ماهی دودی، خیار، آووکادو و پیازچه‌ها را هم به صورت یکدست و کوچک، خرد کرده و کنار بگذارید.
 • مرحله چهارم: حالا جلبک‌ها را روی یک سینی یا تخته آشپزخانه پهن کنید. سپس، سه چهارم از سطح آن‌ها را با لایه‌ای نازک از برنج بپوشانید.
 • مرحله پنجم: در ادامه طرز تهیه سوشی، مقداری از سس ترکیبی را روی برنج ریخته و به خوبی در سطح آن پخش کنید.
 • مرحله ششم: حالا تکه‌های ماهی دودی و سبزیجات خرد شده را روی بقیه مواد بریزید و به صورت لایه‌ای نازک پخش کنید.
 • مرحله هفتم: در نهایت، جلبک را رول کرده و آن را به قسمت‌های مساوی و کوچک‌تر برش بزنید.

به همین سادگی، سوشی کلاسیک شما آماده است. آن را در کنار سس دلخواه و سایر مخلفات، نوش جان کنید.

سوشی سبزیجات

استفاده از سبزیجات در طرز تهیه سوشی
استفاده از سبزیجات در طرز تهیه سوشی

اگر گیاه‌خوار هستید یا به هر دلیلی منع مصرف گوشت دارید، این فینگر فود لذیذ و دوست‌داشتنی را از قلم نیندازید.

مطمئن باشید که ترکیب طعم برنج مزه‌دار شده در کنار انواع سبزیجات و چاشنی سس سویا هم به اندازه بقیه انواع سوشی‌ها، لذیذ و دلچسب خواهد بود.

به‌علاوه، شما می‌توانید طرز تهیه انواع خورش های گیاهی را هم در همین مجله ببینید و تنوع بیشتری به لیست غذاهای خود بدهید. در ادامه، مواد لازم و مراحل طرز تهیه سوشی بدون گوشت آمده است:

مواد لازم برای تهیه سوشی سبزیجات

مواد مورد نیاز برای تهیه سوشی سبزیجات به ترتیب جدول زیر است:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
برنج ۴ پیمانه
جلبک ۴ ورق
قارچ ۱ پیمانه
سیب زمینی شیرین ۱ عدد
سرکه سفید ۲ قاشق غذاخوری
سس سویا ۱ قاشق غذاخوری
شکر ۱ قاشق غذاخوری
نمک دریا ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه سوشی سبزیجات به صورت گام به گام

برای درست کردن سوشی سبزیجات، مطابق دستور زیر عمل کنید:

 • مرحله اول: برنج را با مقداری آب در حد شفته شدن بپزید. در همین فاصله و در ظرفی دیگر، سرکه، شکر و نمک را ترکیب کرده و آن را مقداری حرارت دهید تا شکر کاملا حل شود.
 • مرحله دوم: ترکیب سرکه و نمک و شکر را روی برنج پخته شده بریزید. ظرف برنج را به مدت ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت در دمای محیط قرار دهید تا برنج کاملا طعم‌دار شود.
 • مرحله سوم: سیب زمینی و قارچ را خرد کرده و در ظرفی دیگر با سس سویا مخلوط کرده و چند دقیقه کنار بگذارید تا طعم سس سویا به خورد سبزیجات برود.
 • مرحله چهارم: حالا مخلوط سیب زمینی و قارچ طعم‌دار شده را به مدت چند دقیقه در تابه‌ای مناسب تفت دهید تا حالت ترد پیدا کند. البته از فر هم می‌توان استفاده کرد. در این صورت، مدت پخت نیم ساعت با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد خواهد بود.
 • مرحله پنجم: در ادامه طرز تهیه سوشی سبزیجات، ورقه‌های جلبک را روی سطحی تمیز و صاف پهن کرده و روی هر کدام مقداری برنج بریزید.
 • مرحله ششم: با پشت یک قاشق، برنج را به صورت لایه‌ای نازک پهن کرده و کمی فشار دهید. سپس، لایه قارچ و سیب زمینی را هم روی برنج بریزید و پخش کنید.
 • مرحله هفتم: در نهایت، مثل دستورهای قبل، جلبک را به صورت رولی بپیچید و با استفاده از چاقویی تیز، آن را به قطعات هم‌اندازه برش بزنید.

سوشی بدون جلبک

دستور تهیه سوشی بدون جلبک دریایی
تهیه سوشی بدون استفاده از جلبک

این رسپی بسیار ساده است و نشان می‌دهد که بدون استفاده از جلبک دریایی و با کمی خلاقیت هم می‌توان سوشی‌های خوشمزه‌ای درست کرد. کافی است مواد لازم را مطابق جدول زیر آماده کرده و مراحل کار را مطابق دستور آن پیش ببرید:

مواد لازم برای تهیه سوشی بدون جلبک

مواد اولیه سوشی بدون جلبک را مطابق جدول زیر آماده کنید:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
برنج ۱ پیمانه
تن ماهی ۱ عدد
هویج ۱ عدد
فلفل دلمه‌ای ۱ عدد
سرکه ۲ قاشق غذاخوری
شکر ۱ قاشق غذاخوری
سس مایونز ۳ قاشق چایخوری
سس سویا ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه سوشی بدون جلبک به صورت گام به گام

مراحل طرز تهیه سوشی بدون جلبک، به ترتیب زیر است:

 • مرحله اول: برنج را بدون نمک و روغن و تنها با مقداری آب به صورت شفته بپزید. سپس، در ظرفی دیگر شکر و سرکه را با هم مخلوط کنید و پس از حل شدن شکر، این ترکیب را روی برنج بریزید و آن را کنار بگذارید تا مزه‌دار شود.
 • مرحله دوم: هویج و فلفل دلمه را هم به صورت خلالی و ریز خرد کرده و کنار بگذارید.
 • مرحله سوم: حالا برنج شفته را روی یک لایه ورق پلاستیکی به صورت لایه‌ای یکنواخت پهن کرده و روی آن را با لایه‌ای از تن ماهی بپوشانید. سپس، مخلوط فلفل دلمه‌ای و هویج را هم به عنوان لایه سوم اضافه کنید.
سوشی خوشمزه بدون جلبک
طرز درست کردن سوشی بدون جلبک
 • مرحله چهارم: کیسه پلاستکی را به صورت رولی حرکت دهید تا لایه برنج دور بقیه مواد را به صورت رولی بپوشاند. البته برای این منظور و به جای جلبک از قالب‌های دایره‌ای و کمربندی هم می‌توانید استفاده کنید.
 • مرحله پنجم: سوشی رول شده را به مدت یک ساعت داخل یخچال قرار دهید تا مواد سوشی کاملاً منسجم شوند. در همین فاصله، با مخلوط کردن سس مایونز و سس سویا، سس سوشی را هم آماده کنید.
 • مرحله ششم: در نهایت، رول سوشی را به اندازه‌های دلخواه برش زده و در ظرفی مناسب بچینید. سپس، مقداری از سس سوشی را هم روی آن بریزید و سرو کنید. نوش جان.

امیدوارم که با استفاده از این روش ها بتوانید یک سوشی خوشمزه در منزل تهیه کنید و از طعم این غذای ژاپنی لذت ببرید. اگر نظر یا پیشنهادی در ارتباط با این مقاله دارید با ما در کامنت های ایده آل مگ در ارتباط باشید. 

سوالات متداول

جایگزین ماهی در طرز تهیه سوشی چیست؟

در بعضی رسپی‌های این غذا، از تن ماهی یا گوشت مرغ استفاده می‌شود. اما می‌توان این غذا را بدون گوشت و به صورت کاملاً گیاهی هم طبخ کرد.

ماهی مورد استفاده در طرز تهیه سوشی از چه نوعی است؟

برای این منظور می‌توان از هر نوع ماهی بدون تیغ یا تن ماهی استفاده کرد.

آیا می‌توان در طرز تهیه سوشی، به جای سرکه از آب استفاده کرد؟

خیر، وجود سرکه در تهیه سوشی ضروری است. با‌این‌حال می‌توان غلظت سرکه را با استفاده از مقداری آب، رقیق‌تر کرد یا سرکه سیب را جایگزین سرکه برنج کرد.

۵ | (۳)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x