pap اسمیر در آزمایش خون چیست ؟ تست سرطان دهانه رحم

تست Pap در آزمایش خون یا تست Pap اسمیر یکی از روش‌های غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم است. این آزمایش وجود سلول‌های سرطانی یا پیش‌سرطانی در دهانه را مشخص می‌کند. از این تست برای تشخیص وجود ویروس پاپیلومای انسانی در بدن نیز استفاده می‌شود.

در این روش متخصص زنان از دهانه رحم نمونه‌برداری می‌کند. نمونه برداشت شده به آزمایشگاه منتقل و وجود سلول‌های سرطانی و ویروس پاپیلومای انسانی در آن بررسی می‌شود.

همه خانم‌هایی که زندگی جنسی فعالی دارند باید این تست را به طور مرتب انجام دهند. در این مقاله از ایده آل مگ هر آن‌چه باید درباره تست پاپ اسمیر بدانید را خواهید یافت.

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم یکی از انواع سرطان رایج در بین زنان است. این سرطان با تغییر بافت‌های دهانه رحم ایجاد می‌شود. هنگامی که سلول‌های دهانه رحم دچار تغییرات ژنتیکی برگشت‌ناپذیر شوند، فرآیند تقسیم سلولی آن‌ها از حالت طبیعی خارج می‌شود.

در  این حالت سلول‌ها با سرعت بیشتری تکثیر شده و یک بافت غیرطبیعی به نام بافت سرطانی را ایجاد می‌کنند.

دانشمندان علت اصلی ابتلا به سرطان دهانه رحم را ویروس پاپیلومای انسانی می‌دانند.

ویروس پاپیلومای انسانی

سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه علائم مشخصی ندارد. این بیماری می‌تواند به سایر بخش‌های اندام تولید مثلی و یا سایر بافت‌های و اندام‌های بدن گسترش یابد.

این بیماری در مراحل انتهایی بسیار کشنده است اما در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل درمان است.

یکی از روش‌های تشخیص سرطان دهانه رحم و یا وجود ویروس پاپیلومای انسانی، انجام تست Pap اسمیر است. زنان باید به طور دوره‌ای این تست را انجام دهند تا از سلامت دهانه رحم خود مطلع شوند.

تست Pap در آزمایش خون چیست؟

تست پاپ اسمیر روشی برای تشخیص بیماری‌های دهانه رحم است. در این آزمایش خون فرد روی تخت ژنیکولوژی می‌خوابد و متخصص از دهانه آن نمونه‌برداری می‌کند.

تست pop در آزمایش خون

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟

طبق یک دستورالعمل کلی پزشکی، زنان بالای ۲۱ سال که فعالیت جنسی دارند باید هر سه سال یکبار این تست را انجام دهند.

ابتلا به ایدز و استفاده از داروهای شیمی‌درمانی باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند. سیستم ایمنی ضعیف خطر ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی و درنتیجه آن سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

زنان بالای ۶۵ سال که آزمایش‌های دوره‌ای پاپ اسمیر آن‌ها طبیعی بوده، دیگر نیازی به انجام این تست ندارند مگر این‌که پزشک این تست را برای آن‌ها تجویز کند.

هر چند وقت یک‌بار باید تست پاپ را انجام داد؟

این‌که تست پاپ اسمیر را هر چند وقت یک‌بار باید انجام داد به وضعیت سلامتی و سن زنان بستگی دارد؛ اما به طور کلی زنان بالای ۲۱ سال باید هر سه سال یکبار این غربالگری را انجام دهند در جدول زیر می‌توانید اطلاعاتن بیشتری درباره این موضوع بدست آورید.

بازه سنیتکرار تست پاپ اسمیر
زنان زیر ۲۱ سال و دختران باکرهنیازی به انجام تست ندارند
زنان ۲۱ تا ۲۹ سالهر ۳ سال  یک‌بار
زنان ۳۰ تا ۶۵ سالدر صورت طبیعی بودن تست‌های قبلی هر ۳ تا ۵ سال یک‌بار
زنان بالای ۶۵ سالدر صورت طبیعی بودن تست‌های قبلی نیازی به انجام پاپ اسمیر ندارند

چگونه برای انجام تست پاپ اسمیر آماده شویم؟

برای انجام بهتر تست پاپ اسمیر و نداشتن نتایج کاذب، بانوان بهتر است آمادگی و شرایط زیر را برای انجام بهتر این تست داشته باشند:

  • حداقل تا یک هفته قبل از انجام تست از داروها، پمادها و اسپری‌های واژینال استفاده نکنند.
  • باید حین انجام تست ۲۴ از آخرین رابطه جنسی آن‌ها گذشته باشد.
  • تا ۴۸ سال قبل، از دوش واژینال استفاده نکنند.
  • بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر روز ۱۵ چرخه قائدگی است.
اگر فرد در دوران قائدگی است یا لکه‌بینی دارد باید این موضوع را با پزشک خود مطرح کند. این موضوع ممکن است نتایج آزمایش را تحت تاثیر قرار دهد.

انجام تست پاپ اسمیر در دوران بارداری

در بیشتر موارد انجام تست بارداری تا ۲۴ هفته اول بارداری بی‌خطر است. خانم‌های باردار نیز برای انجام این تست باید آمادگی‌های گفته شده را داشته باشند.

این سری از خانم‌ها اگر بخواهند تست پاپ اسمیر را بعد از زایمان انجام دهند باید حداقل تا ۱۲ هفته پس از زایمان صبر کنند.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می‌شود؟

تست پاپ اسمیر معمولا در مطب پزشک انجام می‌شود. برای انجام این تست، فرد باید پوشش پایین تنه خود را کامل درآورد. سپس روی تخت ژنیکولوژی دراز بکشد و ساق پاهای خود را روی قسمت رکاب قرار دهد.

مراحل انجام تست pop در آزمایش خون

بعد از آن پزشک با وسیله‌ای به نام اسپکولوم دیوارهای واژن شما را باز می‌کند تا بتواند دهانه رحم را به خوبی ببیند. در هنگام قرار دادن اسپکولوم ممکن است کمی فشار به فرد وارد شود. اسپکولوم ممکن است فلزی یا پلاستیکی باشد.

در این موقع بهتر است بانوان نفس عمیق بکشند و سعی کنند اندام تحتانی خود را منقبض نکنند.

بعد از قرار دادن اسپکولوم، پزشک با وسیله‌ای به نام برس از دهانه رحم نمونه‌برداری می‌کند. بعد از نمونه‌بردرای با برس، نمونه‌برداری با کارک صورت می‌گیرد.

در صورتی که فرد عفونت یا التهابی در واژن و دهانه رحم خود نداشته باشد، انجام تست پاپ اسمیر بدون درد خواهد بود. بعد از انجام تست نیاز به مراقبت خاص نیست و فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد.

 

تفسیر نتایج تست Pap

pap در آزمایش خون، پزشک را از وجود سلول‌های سرطانی با پیش‌سرطانی آگاه می‌کند. این تست ممکن است یکی از نتایج زیر را نشان دهد:

نتایج منفی تست (طبیعی بودن سلول‌های دهانه رحم)

در صورتی که جواب تست، منفی باشد، در نمونه گرفته شده از دهانه رحم تنها سلول‌های طبیعی دیده شده است. در این صورت فرد نیاز به درمان یا آزمایش‌ دیگری ندارد اما باید تست پاپ اسمیر بعدی را حتما انجام دهد.

منفی شدن یکی از تست‌های پاپ اسمیر به معنی مصونیت و برطرف شدن خطر ابتلا به بیماری نیست.

نتایج مثبت تست (وجود سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم)

در این مورد نتایج تست مثبت و سلول‌های غیرطبیعی در نمونه دیده شده است. در این حالت پزشک دستور به انجام آزمایش‌ها و تست‌های دیگری می‌دهد؛

بررسی وجود ویروس پاپیلومای انسانی: در صورتی جاب تست پاپ اسمیر مثبت باشد پزشک دستور به بررسی وجود ویروس پاپیلومای انسانی در دهانه رحم می‌دهد.

کولپوسکوپی و بیوپسی: در این تست نیز در مطب پزشک انجام می‌شود. در این تست نیز فرد باید روی تخت ژنیکولوژی بخوابد و دیواره‌های واژن توسط اسپکولوم باز شود.

پزشک توسط دستگاهی به نام کولپوسکوپ به بافت‌های دهانه رحم نگاه دقیق‌تری می‌اندازد و در صورت مشکوک شدن به بافت یا توده با انجام عمل بیوپسی از نمونه‌برداری می‌کند. بیوپسی از دهانه رحم معمولا درد زیادی ندارد و پزشک ممکن است از داروهای بی‌حسی برای این کار استفاده کند.

کولپوسکوپی از دهانه رحم

پس از بیوپسی، نمونه به آزمایشگاه می‌رود تا نوع سلول‌های مشکوک شناسایی شود. سلول‌های مشکوک ممکن است در مرحله پیش‌سرطانی یا سرطانی باشند.

مرحله پیش‌سرطانی فاصله زیادی تا سرطانی شدن بافت سرطان دهانه رحم دارد و درمان‌پذیر است.

در صورتی که سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه باشد می‌توان آن را با رادیوتراپی، شیمی‌درمانی و انجام عمل جراحی درمان کرد.

سخن پایانی

انجام تست پاپ اسمیر درد ندارد و اصلا ترسناک نیست. خانم‌ها باید بدانند که انجام دوره‌ای این تست به آن‌ها کمک می‌کند تا ابتلا به بیماری‌ سرطان دهانه رحم را زودتر تشخیص دهند.

تشخیص این بیماری در مراحل اولیه درمان آن را ساده‌تر می‌کند. باید بدانید که سرطان دهانه رحم در مراحل پیشرفته، به سایر بافت‌های دستگاه تولید مثل و حتی سایر بافت‌های بدن گسترش می‌یابد و این موضوع ممکن است باعث مرگ شود.

اگر درباره تست Pap در آزماش خون سوالی دارید می‌توانید آن را از ما بپرسید.

سوالات متداول

من عمل جراحی رحم (برداشتن رحم) انجام داده‌ام، آیا باز هم باید تست پاپ اسمیر انجام دهم؟

این موضوع به جراحی رحم شما بستگی دارد. اگر در طی این عمل کل رحم، دهانه رحم و واژن برداشته شده‌باشد، نیازی به انجام تست پاپ اسمیر نیست. در صورتی که تنها رحم طی عمل برداشته شده و دهانه آن و واژن هنوز وجود دارد، باید تست پاپ اسمیر انجام شود.

کدام سری از زنان باید تست پاپ اسمیر را در بازه‌های زمانی کمتری انجام دهند؟

پزشکان معمولا به خانم‌هایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (ابتلا به ایدز، پیوند عضو، شیمی‌درمانی و مصرف برخی داروها باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شود) و یا تست‌های پاپ اسمیر قبلی آن‌ها نتایج مثبتی داشته است توصیه می‌کنند که این تست را در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری تکرار کنند.

در گذشته مورد تجاوز قرار گرفته‌ام، آیا باید تست پاپ اسمیر را انجام دهم؟

بله، اگر تجربه تجاوز یا آزار جنسی دارید بهتر است این تست را انجام دهید چون ممکن است به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا شده باشید.

آیا می‌توانم تست Pap را در دوران قائدگی انجام دهم؟

بله، این تست را می‌توانید در دوران قائدگی انجام دهید، اما باید بدانید که بسته به میزان خونریزی، ممکن است این وضعیت بر روی نتیجه تست تاثیر بگذارد و آن را تغییر دهد.

منبع womenshealth mayoclinic
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code