8 گیاه با برگ سبز و قرمز برای زیبایی آپارتمان

آیا در هنگام انتخاب و خرید گیاه مناسب برای خانه و آپارتمان خود به رنگ برگ‌های آن هم دقت می‌کنید؟ به نظر شما یک گل با برگ‌های سبز زیباتر است یا یک گیاه با برگ‌های ابلق و دو رنگ؟ نظر شما درباره خرید یک گیاه با برگ سبز و قرمز چیست؟

همه ما از گیاهان آپارتمانی برای ایجاد حس شادی و طراوت در محیط خانه استفاده می‌کنیم. این گیاهان بخشی از دکوراسیون خانه ما هستند و باید با سایر اجزا هماهنگی داشته باشند. این موضوع باعث شده تا بسیاری از خانم‌های خوش سلیقه به دنبال گیاهان آپارتمانی با رنگ برگ‌های خاص باشند.

در این مقاله از ایده آل مگ ۸ گیاه زیبای آپارتمانی را به شما معرفی می‌کنیم که برگ‌های سبز و قرمز دارند. بیشتر این گیاهان زیبا شرایط نگهداری سختی ندارند و شما می‌توانید با کمی دقت به راحتی آن‌ها را در منزل نگهداری کنید.

دراسنا قرمز

گونه خاصی از درسنا گیاهی با برگ‌های سبز و قرمز است که به آن دراسنا قرمز می‌گویند. این گیاه آپارتمانی شرایط نگهداری ساده‌ای دارد و به دلیل نیاز نوری کم، گیاهی محبوب برای نگهداری در ادارات و آپارتمان‌هاست. در مطالعات ناسا اثبات شد که دراسنا قدرت زیادی در خنثی کردن فرمالدئید دارد.

دراسنا قرمز

خاک مناسب

این گیاه آپارتمانی به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد. برای خاک گلدان این گیاه می‌توانید از مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ و ماسه یا پرلیت استفاده کنید.

آبیاری

دراستا قرمز به کم‌آبی حساس نیست و می‌تواند دوره‌های خشکی را به خوبی تحمل کند. نکته مهم در پرورش و نگهداری دراسنا قرمز، حساسیت آن به خاک همیشه مرطوب است؛ و در صورتی که در آبیاری آن زیاد باشد، دچار پوسیدگی ریشه می‌شود. اگر برگ‌های دراسنای قرمز شما می‌ریزد یا نوک آن‌ها قهوه‌ای شده باید تعداد دفعات آبیاری را کم کنید.

برگ‌های سبز و قرمز دراسنا

اگر از آب لوله‌کشی برای آبیاری این گیاه استفاده می‌کنید بهتر است آب را ۱۲ ساعت در ظرف نگهداری کنید تا غلظت کلر آن کاهش پیدا کند. این گیاه به غلظت بالای فلوراید هم حساس است؛ پس برای آبیاری آن از آب معدنی‌های فلوراید دار استفاده نکنید.

نور مورد نیاز

همان‌طور که گفتیم این گیاه، نیاز نوری زیادی ندارد؛ البته این گیاه در مکان‌های روشن و در نور غیر مستقیم خورشید رشد سریعی دارد. به این نکته دقت کنید که نور مستقیم خورشید باعث از بین رفتن دراسنا قرمز می‌شود.

بنت قنسول

گیاه با برگ سبز و قرمز بنت قنسول یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب و زیبا در ایران است. بنت قنسول هم شرایط نگهداری سختی ندارد. به دلیل گلدهی بنت قنسول در نزدیک شروع سال میلادی به آن گل کریسمس هم می‌گویند. این گیاه به محیطی خنک و مرطوب نیاز دارد؛ پس آن را نزدیک وسایل گرمایشی مثل بخاری و شوفاژ قرار ندهید.

گیاه آپارتمانی بنت قنسول

خاک مناسب

خاک مناسب این گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد؛ به همین دلیل مخلوطی از خاک باغچه، پرلیت و کمی خاک برگ برای این گیاه بسیار مناسب است.

آبیاری

برای انجام آبیاری باید خاک سطحی گلدان خشک شود. گلدان بنت قنسول را تا جایی آبیاری کنید که مقداری آب از ته گلدان خارج شود. دقت کنید که گلدان این گیاه نباید در ظرف آب قرار گیرد؛ چون دچار آب ماندگی می‌شود و ریشه‌های آن می‌پوسد. آبیاری بیش از حد یا خشکی زیاد باعث ریزش برگ‌های گیاه می‌شود.

گیاه آپارتمانی با برگ سبز و قرمز

نور مورد نیاز

این گیاه آپارتمانی زیبا به نور غیرمستقیم و زیاد خورشید نیاز دارد. در صورتی که نیاز نوری آن تامین نشود برگ‌‌های گیاه میریزد.

بعد از آن که گلدهی گیاه تمام شد می‎‌توانید گیاه را دور بریزید؛ اما اگر قصد نگهداری از آن را دارید، در بین دو دوره گلدهی بنت قنسول باید مقدار و تعداد دفعات آبیاری را کم کنید تا گیاه تا سال بعد زنده بماند و دوباره گل دهد.

آگلونما قرمز

آگلونماها یک گروه بزرگ از گیاهان آپارتمانی هستند که رنگ برگ متفاوتی دارند. یکی از گونه‌های زیبای این گروه، آگلونمای قرمز است. آگلونمای قرمز شرایط نگهداری آسانی دارد و به خشکی و گرما مقاوم است.

گیاه با برگ سبز و قرمز

خاک مناسب

خاک گلدان آگلونمای قرمز باید زهکشی خوبی داشته باشد. مخلوطی از خاک‌برگ، پیت ماس و ماسه برای رشد بهینه این گیاه بسیار مناسب است. این گیاه به آب ماندگی حساس است  و ریشه‌های آن سریع می‌پوسد؛ پس از خاک رسی و سنگین برای گلدان آن استفاده نکنید.

آبیاری

آگلونما به آبیاری زیادی احتیاج ندارد. تنها زمانی به این گیاه آب بدهید که خاک رویی آن خشک باشد. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه و مرگ گیاه می‌شود.

آگلونما قرمز و سبز

نور مورد نیاز

به طور کلی آگلونماها برای زنده ماندن به نور زیادی نیاز ندارند؛ اما آگلونمای قرمز برای زیباتر شدن برگ‌هایش به نور بیشتری می‌خواهد. برای افزایش رنگ قرمز برگ‌های آگلونما آن را جایی نزدیک پنجره شمالی و در نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

کالادیوم

یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی کالادیوم است. این گیاه آپارتمانی زیبا به دلیل رنگ خاص برگ‌هایش در تمام دنیا طرفداران زیادی دارد. به دلیل بزرگی برگ‌های کالادیوم به آن گوش فیل هم می‌گویند.

زیباترین گیاهان آپارتمانی

نور مناسب

کالادیوم برای حفظ رنگ برگ‌هایش به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. اگر نور مناسب این گیاه تامین نشود سبزی برگ‌ها بیشتر و قرمزی آن کمتر می‌شود. برای داشتن یک کالادیوم زیبا، گلدان آن را در اتاق پرنور قرار دهید. به این نکته دقت کنید که نور شدید و مستقیم خورشید برگ‌های این گیاه را می‌سوزاند.

خاک مناسب

کالادیوم هم به زهکشی خاک حساس است. آب ماندگی باعث پوسیدگی و ازبین رفتن گیاه می‌شود. مخلوطی از پیت ماس و خاک برگ با نسبت مساوی یک خاک ایده آل برای کالادیوم است.

گیاه با رنگ سبز و قرمز

آبیاری

کالادیوم از اوایل بهار تا اواخر پاییز برگ دارد. در این دوره نیاز آبی گیاه بالاست. زمانی که کالادیوم برگ دارد باید دو تا سه بار در هفته آبیاری شود. با ریزش برگ‌ها و شروع خواب زمستانی نیاز آبی کالادیوم کاهش می‌یابد؛ پس در این دوره ماهی یک بار گلدان را آبیاری کنید.

بگونیا رکس

بگونیا رکس هم یکی دیگر از ۸ گیاه با برگ سبز و قرمز لیست ماست. این گیاه آپارتمانی به دلیل رنگ خاص برگ‌هایش مشهور و محبوب است. شرایط نگهداری آسان و مقاوم آن به خشکی و کم آبی محبوبیت بگونیا رکس را دو برابر کرده است.

بگونیا رکس

نور مناسب

بگونیا رکس برای رشد بهینه، حفظ رنگ و زیبایی برگ‌هایش به نور غیر مستقیم و زیاد خورشید نیاز دارد. این گیاه را در نزدیکی پنجره قرار دهید و هر چند وقت یک بار گلدان آن را بچرخانید تا رشد متعادلی داشته باشد. نور مستقیم خورشید به خصوص در هنگام ظهر به برگ‌های بگونیا رکس آسیب می‌رساند.

خاک مناسب

زهکشی خاک برای بگونیا رکس بسیار مهم است. خاک مناسب برای این گیاه مخلوطی از خاک برگ و پیت ماس است. استفاده از خاک باغچه برای این گیاه باعث مرگ آن می‌شود.

آبیاری

بگونیا معمولا به آبیاری هفتگی نیاز دارد. برای تعیین زمان دقیق آبیاری گلدان گیاه خود به خاک سطحی آن دقت کنید؛ هر زمان خاک سطحی خشک شد گلدان بگونیا رکس را آبیاری کنید.

گل سنگ قرمز

گل سنگ یک گیاه آپارتمانی کوچک با برگ‌های رنگی است. این گیاه زیبا شرایط نگهداری آسانی دارد و در برابر خشکی مقاوم است. عمر گل سنگ کوتاه است و اگر بعد از گلدهی برگ‌هایش بریزد، عمر آن به پایان رسیده است.

گیاه گل سنگ

نور مناسب

گل سنگ گیاهی نوردوست است. برای نگهداری از این گیاه مکانی پرنور را انتخاب کنید؛ اما مراقب تابش مستقیم خورشید به برگ‌های آن باشید. نور مستقیم برگ‌های گل سنگ را می‌سوزاند.

در صورتی که نور مورد نیاز گل سنگ تامین نشود، کم کم لکه‌های قرمز گیاه از بین می‌رود و برگ‌ها سبز رنگ می‌شوند.

خاک مناسب

این گیاه زیبای برگ رنگی هم به زهکشی خاک حساس است. مخلوطی از خاک برگ، ماسه و ورمی کمپوست می‌تواند نیازهای گل سنگ را تامین کند.

رنگ برگ های گل سنگ

آبیاری

نیاز آبی گل سنگ در دوره‌های مختلف رشد متفاوت است. این گیاه بهار و تابستان رشد فعالی دارد؛ به همین دلیل باید بیشتر آبیاری شود. در دوره رشد این گیاه برگ سبز و قرمز بعد از خشک شدن خاک سطحی گلدان را آبیاری کنید. در دوره استراحت گیاه یعنی پاییز و زمستان، آبیاری را کمتر کنید و تنها ماهی یک بار گلدان گل سنگ را آبیاری کنید.

کروتون

کروتون یک گیاه گرمسیری با برگ‌های رنگارنگ است. این گیاه آپارتمانی زیبا به شرایط محیطی بسیار حساس است و نباید گلدان آن زیاد جا به جا شود. در مناطق گرمسیر می‌توان آن را در باغچه و بالکن پرورش داد؛ اما در مناطق معتدل و سردسیر باید کروتون را در داخل خانه نگهداری کرد.

گیاه آپارتمانی کروتون

خاک و گلدان مناسب

کروتون به زهکشی خاک حساس است. این گیاه در خاک‌های رسی نمی‌تواند رشد کند. مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه برای این گیاه مناسب است.

اگر می‌خواهید گلدان این گیاه زیبای آپارتمانی را عوض کنید، گلدانی انتخاب کنید که کف آن چند سوراخ برای خروج آب اضافی آبیاری داشته باشد. قبل از انتقال گیاه کروتون به گلدان کف آن را تا چند سانتی‌متر از شن ریز پر کنید تا خاک گلدان دچار آب ماندگی‌نشود.

آبیاری

تعداد دفعات آبیاری کروتون، بسته به فصل متفاوت است. این گیاه در تابستان به هفته‌ای سه بار آبیاری نیاز دارد؛ اما در فصل زمستان باید تعداد دفعات آبیاری کمتر شود. به صورت یک قاعده کلی هنگامی که حدود ۱ سانتی‌متر از خاک رویی گلدان خشک شد باید کروتون را آبیاری کنید.

گیاه با برگ سبز و قرمز

دقت کنید که نباید از آب سرد برای آبیاری این گیاه استفاده کنید چون ریشه‌ها دچار شوک می‌شوند. بهترین آب برای آبیاری این گیاه آب ولرم است. حجم آب آبیاری باید به صورتی باشد که مقداری آب از ته گلدان خارج شود.

نور مورد نیاز

کروتون برای زنده ماندن به ۶ تا ۸ ساعت نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد؛ پس گیاه را در مکانی پر نور از خانه خود قرار دهید. دقت کنید که نور مستقیم خورشید به برگ‌های این گیاه آسیب می‌رساند.

کراسولا کاپیتلا

کراسولا کاپیتلا یکی از انواع گیاهان گوشتی یا ساکولنت است. این ساکولنت به دلیل رنگ خاص برگ‌هایش کراسولای آتشین هم نامیده می‌شود. این گیاه زیبا شرایط نگهداری سختی ندارد و افراد مبتدی هم می‌توانند به راحتی آن را پرورش دهند.

ساکولنت کراسولا کاپیتلا

نور مناسب

این گیاه برای رشد و شادابی خود به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. در صورتی که نور بهینه این ساکولنت تامین نشود رنگ قرمزی برگ‌ها از بین می‌رود.

خاک مناسب

به طور کلی ساکولنت‌ها برای رشد به خاکی سبک با زهکشی خوب نیاز دارند. مخلوطی از ماسه و شن ریز، خاکی مناسب برای کراسولا کاپیتلا است.

گیاه با برگ سبز و قرمز

آبیاری

کراسولا کاپیتلا نسبت به سایر ساکولنت‌ها به آبیاری بیشتری نیاز دارد. سعی کنید هر روز خاک گلدان این گیاه زیبا را چک کنید و در صورت خشک بودن آن، گیاه را آبیاری کنید.

سخن پایانی

در این مقاله ۸ گیاه با برگ سبز و قرمز را شناختید و با شرایط نگهداری آن‌ها آشنا شدید. بیشتر این گیاهان برای حفظ رنگ قرمز برگ‌هایشان به نور خورشید نیاز دارند.

آیا شما گیاه با برگ سبز و قرمز دیگری را می‌شناسید؟ به نظر شما کدامیک از این ۸ گیاه زیباتر هستند؟ لطفا نظرات و ایده‌های خود را با ما درمیان بگذارید.

سوالات متداول

برای قرمزتر شدن رنگ برگ گیاهان آپارتمانی قرمز و سبز چه باید کرد؟

برای این که میزان قرمزی برگ‌های این گیاهان بیشتر شود باید زمان که نور به گیاه می‌رسد را افزایش دهید؛ مثلا می‌توانید آن را کمی به پنجره نزدیک‌تر یا از یک لامپ رشد گیاه استفاده کنید.

از کجا بفهمم آبی که به گیاه می‌هیم، کافی است؟

وضعیت سلامت برگ‌های گیاه معیار خوبی برای تنظیم آب آبیاری است. اگر برگ‌ها زرد و پژمرده شود؛ یعنی آبی که به گیاه می‌دهید، کم یا زیاد است. به خاک سطحی گلدان گیاه توجه کنید؛ هر زمان احساس کردید این خاک خشک است، گلدان را آبیاری کنید.

آیا می‌توان در خانه هم گیاهان آپارتمانی را تکثیر کرد؟

بله، اغلب گیاهان آپارتمانی با روش‌های ساده‌ای تکثیر می‌شوند. برای اطلاع از نحوه تکثیر این گیاهان می‌توانید مقاله آشنایی با روش های تکثیر و تولید مثل گلهای آپارتمانی ایده آل مگ را بخوانید.

چگونه یک گیاه سالم بخریم؟

برای خرید گیاهان آپارتمانی جدید حتما به یک فروشگاه معتبر مراجعه و به نکات زیر دقت کنید:

 • گیاه برگ‌های شاداب داشته باشد.
 • گیاه و گلدان آن بوی بدی نداشته باشد.
 • در خاک سطحی گلدان حشراتی مانند شته و مگس وجود نداشته باشد.
 • ساقه گیاه کپک نداشته باشد.
 • ساقه و برگ‌های گیاه لک‌های قهوه‌ای نداشته باشند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. لیلی فاطمه ظ می گوید

  به نظر من برگ بیدی صورتی هم زیباست.

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام بله گیاهان با برگ صورتی هم زیبایی منحصر به فردی دارند. ایده آل مگ در مقاله ۱۵ گیاه با برگ سبز و صورتی، این گیاهان را معرفی کرده و شرایط نگهداری از آن‌ها را توضیح داده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

sister cheating.xxx2
fapfapfaphub.com