بایسکشوال چیست ؟ علائم بایسکشوال بودن

بایسکشوال چیست ؟ این سوال مدتی است ذهن برخی از افراد را به خود درگیر کرده است. شاید تا چند سال قبل، گرایش‌های مختلف جنسی از اهمیت چندانی برخوردار نبود. به عبارتی دیگر، با توجه به اینکه آگاهی رسانی در این زمنیه بسیار کم بود؛ خیلی از مردم هیچ اطلاع و برداشتی از گرایش و تمایلات جنسی خود نداشتند. اما اخیرا و افزایش سطح آگاهی مردم در این زمینه، این تمایلات به یکی از دغدغه‌های ذهنی جامعه و به ویژه جوانان تبدیل شده است. بای سکشوال ( Bisexuality ) یکی از همین تمایلات است که امروز می‌خواهیم به معرفی آن بپردازیم.

اکثر افراد بر این باورند که افراد بایسکشوال  همان افرادی هستند که به آن‌ها هم‌جنس‌گرا گفته می‌شود، در حالی که این تصور غلط است. افراد بایسکشوال در واقع دوجنسگرا هستند و به هر دو جنس تمایل نشان می‌دهند؛ به عبارت دیگر یک مرد بایسکشوال هم نسبت به مردان و هم به زنان تمایلات جنسی دارد. در زنان نیز ممکن است این پدیده رخ داده و یک زن به هر دو جنس مذکر و مونث تمایل داشته باشد.

بایسکشوال ( Bisexuality ) در واقع یکی از تمایلات جنسی است که در آن ، فرد به بیش از یک جنس تمایل دارد . این گرایش فقط در زمینه تمایلات جنسی بروز نمی‌کند؛ بلکه در مواردی دیده شده است که فرد ، از نظر عاطفی هم به هر دو جنس مذکر و مونث تمایل دارد. نکته قابل توجه در مورد دو جنس گرایی این است که تنها انسان‎‌ها نیستند که این تمایل را در خود احساس می‌کنند. مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است؛  نشان می دهد که در پاره‌ای از موارد،  این گرایش در حیوانات نیز مشاهده شده است .

باور غلط دیگری که در مورد افراد بایسکشوال وجود دارد، این است که بعضی‌ها، این افراد را با کسانی که در اصطلاح دوجنسه هستند اشتباه می گیرند. افراد دوجنسه با اینکه ظاهری بر فرض پسرانه دارند ولی روحیات و اخلاق و رفتار آن‌ها شبیه دختران است و بر عکس. تمایلات این افراد هم مانند تمایلات زنان نسبت به مردان است. این قضیه در مورد دخترانی که گرایش دو جنسه بودن را دارند کاملا برعکس است. بایسکشوال اما از پایه و اساس با دو جنسه بودن متفاوت است .

مجله اینترنتی ایده آل مگ امروز به بررسی افراد بیسکشوال پرداخته است . علل بروز این گرایش را بررسی کرده و به مشکلات احتمالی آن پرداخته است . در نهایت هم راه‌هایی را برای اینکه بفهمیم بایسکشوال هستیم یا خیر ارائه شده است . با ما همراه باشید

بای سکشوال یا بایسکشوال

بایسکشوال چیست ؟

نکته بسیار مهمی که باید در مورد این افراد بدانیم این است که بایسکشوال ها از نظر روحی و رفتاری با جنسیتی که از خود نشان می‌دهند، هیچ تضادی ندارند، مثلا یک مرد با این گرایش، از نظر رفتاری، کاملا مردانه رفتار می‌کند، هیچ تمایلی به اینکه زن باشد ندارد و روحیات این فرد دقیقا مثل روحیات سایر مردان است .

تفاوت این افراد با افراد معمولی در تمایلات آن‌هاست . به عبارتی دیگر، این افراد هم دوست دارند با جنس خودشان رابطه جنسی و عاطفی داشته باشند و هم با جنس مخالف!

لازم است بدانید افراد دو جنس گرا در زندگی خود به همان اندازه خیانت می‌کنند که افراد معمولی این کار را انجام می دهند . همانقدر هوسران هستند که بقیه به این شرایط دچار هستند . پس به هیچ وجه نباید در هنگام مواجه با افراد بایسکشوال ، خصوصیات اخلاقی منفی را فقط بخاطر گرایششان به آن ها نسبت دهیم .

علت بایسکشوال بودن برخی افراد چیست؟

محققان معتقدند احساسات جنسی یک مسئله صفر و صدی نیست که یا صفر باشد یا صد (یا کاملا به سمت مردان متمایل باشد یا کاملا زنان)، بلکه یک مقیاس است و بر اساس عواملی می‌تواند بیشتر متمایل به صد یا متمایل به صفر شود. حال اگر از میان این فاکتورها، فردی به مقدار تقریبا مساوی از فاکتورهای مرد بودن و زن بودن برخوردار باشد، مقیاس جنسیت وی در جایی بین زن و مرد قرار می گیرد. این افراد به هر دو جنس تمایل دارند و به هر دو جذب می شوند.

دوجنسگرا

اما باید توجه داشت که ممکن است میزان کشش فرد دوجنسگرا به هر دو جنسیت در همه زمان‌ها مساوی نباشد؛ مثلا در یک دوره از زندگی به برقراری روابط عاطفی با مردان علاقه داشته و در دوره ای دیگر تمایل به زنان داشته باشد. هرچند هنوز دلایل قطعی و اصلی این مسئله مشخص نشده؛ اما برخی تحقیقات علمی نشان‌دهنده دخالت عوامل ژنتیکی در این امر است. همانطور که می‌دانید عوامل ژنتیکی به وراثت برمی‌گردند و قبل از تولد در فرد شکل می‌گیرند.

از کجا بفهمیم بایسکشوال هستیم ؟

زمانی که می‌خواهید یک تمایز بین افراد هم جنس گرا با افراد دو جنس گرا قائل شوید ، یک راه ساده، سنجیدن علاقمندی‌های آنان به تماشای فیلم‌ها و عکس‌ها می‌باشد. افراد هم جنس گرا علاقه‌ای به تماشای عکس یا فیلم از جنس مخالف خود نشان نمی‌دهند. در حالی که افراد بایسکشوال به صورت برابر از عکس‌ها و فیلم های افراد موافق و مخالف جنسیت خود لذت می‌برند .

در اینجا توجه به این نکته ضروری است که زنان عادی ممکن است تمایل به تماشای عکس و فیلم زنان دیگر نیز داشته باشند و این امر در مورد زنان تا حدی طبیعی است. از همین رو، برخی زنان که چنین تمایلی را در خود بیشتر می‌بینند؛ در صورت عدم پایبندی به اخلاق، ممکن است خود را دگرباش فرض کرده و یا بیشتر به سمت دگرباشی کشیده شوند. همه این‌ها در حالی است که هر نوع دگرباشی اعم از دوجنسگرایی، همجنسگرایی و … یک اختلال است و نباید یک تمایل اندک عادی به فرد هم‌جنس را با دگرباش بودن اشتباه گرفت.

تمایلات جنسی افراد از همان اوایل دوره جوانی و برخی حتی قبل از بلوغ مشخص می‌شود. بسیاری از افراد با اختلالات جنسی عنوان می‌کنند که از همان دوران بچگی می‌دانستند یک دگرباش یا هم‌جنس‌گرا … هستند.

مشکلات افراد بای سکشوال چیست ؟

 

مشکلات افراد دوجنس گرا حتی از افراد هم‌جنس‌گرا نیز بیشتر است؛ با اینکه همجنسگراها نیز از سوی جوامع مورد پذیرش نیستند اما افراد بای سکشوال به دلیل اینکه به یک جنس مشخص تمایل ندارند و هر از گاهی ممکن است تمایلاتشان از جنسی به جنس دیگر تغییر کند، بسیار کمتر درک شده و حتی از سوی هم‌جنس‌گراها نیز مورد قبول واقع نمی‌شوند.

مشکلات افراد بایسکشوال

از این رو برخی از این افراد کلا از برقراری ارتباط عاطفی و جنسی با دیگر افراد (هم زنان و هم مردان) اجتناب می‌کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند تمایلشان به یک جنس را مخفی کرده و فقط با جنس دیگر رابطه عاشقانه برقرار کنند. شاید به همین دلیل، از نظر روانشناسی نیز تا مدت‌ها وجود چنین اختلالی پذیرفته نبود و برخی نیز تصور می‌کردند بایسکشوال بودن حالتی گذراست و فرد با گذشت زمان به یک ثبات خواهد رسید.

حتی اگر اطرافیان ایشان درک بالایی از تیپ‌های شخصیتی مختلف داشته باشند؛ ثابت کردن این قضیه که « من یک بایسکشوال هستم» کار دشواری است؛ چرا که هیچ علامت مشهودی وجود ندارد و آزمایشی نیست که بایسکشوال بودن یک نفر را ثابت کند. لذا زندگی این افراد تا زمانی که با یک فرد در یک رابطه عاطفی هستند می‌تواند ثبات داشته باشد، اما وقتی شریک جنسی و عاطفی خود را تغییر دهند، دوباره وارد درگیریهای جدیدی با اطرافیان خواهند شد.

آنچه مسلم و قطعی است، این است که شما نمی‌توانید تمایلات جنسی یک فرد را تحت هیچ شرایطی تغییر دهید؛ همان‌طورکه یک پسر معمولی از بدو تولد به دختران مانند یک عروسک زیبا نگاه می‌کرده و هرگز نمی‌تواند با هم‌جنس خود وارد رابطه عاطفی شود.

لازم است بدانید دگرباشی می تواند برای هر دو جنسیت زن یا مرد رخ دهد؛ هرچند اکثر این افراد برای اینکه از سوی جامعه طرد نشوند تمایلات خود را پنهان می‌کنند. به عنوان یک مثال کوچک، نه تنها افراد معمولی بلکه حتی هم‌جنس‌گراها نیز تمایلی به داشتن روابط احساسی با یک فرد بایسکشوال ندارند.

مشهورترین افراد بایسکشوال جهان

با گذشت زمان و پذیرفته شدن دو جنسگرایی به عنوان یک گراییش جنسی، افراد بسیاری در سراسر جهان به بایسکشوال بودن خود اقرار کردند. در این میان شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از افراد مشهور و شناخته شده جهان نیز در لیست افرادی که اعلام کرده‌اند بایسکشوال هستند قرار دارند. از جمله افراد مشهوری که رسما بایسکشوال بودن آن‌ها بنا به گفته‌های خودشان اثبات شده است؛ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کریستن استوارت 

Kristen Stewart

این بازیگر آمریکایی که از محبوبیت بسیار زیادی در سراسر جهان برخوردار است؛ در سال ۲۰۱۷ رسما اعلام کرد که بایسکشول است. استوارت در مصاحبه با گاردین گفت که به هیچ عنوان از اینکه یک دو جنس گرا است؛ گیج نشده است و به راحتی توانسته با این موضوع کنار بیاید.

میشل رودریگز

Michelle Rodriguez

Michelle Rodriguez دیگر بازیگر محبوب آمریکایی است که در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که یک بایسکشوال است. این بازیگر ۴۱ ساله معتقد بود که باید در این رابطه صادق بود و به جای کلنجار رفتن با این حقیقت، به راحتی آن را پذیرفت.

کینان لانسدیل

Keiynan Lonsdale

Keiynan Lonsdale بازیگر و خواننده استرالیایی نیز در فهرست افراد مشهوری قرار دارد که بایسکشوال بودن خود را به صورت رسمی اعلام کرده‌اند.

درو بریمور

Drew Barrymore

Drew Barrymore تهیه کننده و بازیگر سرشناس ۴۵ ساله نیز بایسکشوال است و اعلام کرده که این مساله باید همانند طرز لباس پوشیدن یا مدل موی سر افراد توسط جامعه پذیرفته شود.

جاش هاچرسون

Josh Hutcherson

Josh Hutcherson بازیگر ۲۷ ساله نیز اخیرا اعلام کرده است که یک دو جنس گرا می‌باشد.

جمع بندی‌

طبق تحقیقاتی که در امریکا انجام شده، تعداد افراد بایسکشوال طی دهه های اخیر افزایش یافته؛ اما این به معنی افزایش این اختلال در میان مردم نیست، بلکه نشان می دهد با آزادتر شدن جوامع ، از یک طرف افراد آزادانه‌تر در مورد تمایلاتشان صحبت می‌کنند و از طرف دیگر برخی افراد بدون رنج بردن از این مشکل، صرفا برای اغنای حس تنوع طلبی‌شان به هر دو جنس تمایل نشان می دهند.

آیا شما احساس می‌کنید که در دسته افراد بایسکشوال قرار می‌گیرید ؟ اگر پاسختان مثبت است برای ما بگویید که با چه مشلاتی رو به رو هستید؟ اطرافیان و نزدیکان شما از مشکل شما آگاه شده اند؟ واکنش آن‌ها به این تمایل شما چگونه است؟
آیا در بین نزدیکان شما فرد بایسکشوالی وجود دارد؟ شما چگونه با او برخورد کرده‌اید؟ تا چه اندازه تمایلات او را پذیرفته‌اید؟ تجربه‌های خود را در این زمینه با ما در میان بگذراید

ممکن است شما دوست داشته باشید
7 نظرات
 1. Wolfy می گوید

  اره اما میدونی مشکل اینه که نباید فکر کرد حتی اکثر این ترنس ها و لزبین هایی ک تو ایرانن بخاطر محدودیت های جنسی هست باید ازاد بشیم تا بفهمیم اینطوری نمیشه قضاوت کرد

 2. سارا می گوید

  سلام من چند ماهی است که متوجه شده ام بایسکشوال هستم ولی تا حالا این موضوع رو به یکی از اعضای خانواده ام گفتم و بهم گفت که من دارم دروغ میگم و یا شایدم این فقط یه دوره ی کوتاه که به خاطر بلوغم دارم میگذرونم، تا حالا به هر کسی این موضوع رو گفتم کم تر باهام حرف زده و یا فکر میکنن دروغ میگم، مخصوصا دخترها، چون من دختر هستم و وقتی با دوستام این موضوع رو درمیون گذاشتم ازم فاصله گرفتن، احساس میکنم دارم اشتباه میکنم، بعضی موقعا احساس گناه بهم دست میده، با خودم میگم شاید باید مث آدمای اطرافم رفتار کنم تا از دستشون ندم، همین دیروز روز بایسکشوال بود ولی من نتونستم راحت اینو جشن بگیرم چون میترسیدم خانواده ام بهم عکس الهام نشون بدن، واقعا دلم میخواد این موضوع رو بهشون بگم ولی خیلی میترسم که ازم دور بشن.😔

 3. سارا می گوید

  عکس العمل*🙏

 4. یاسمن می گوید

  منم یه دختر ۲۱ سالم که حس میکنم خیلی بیشتر از حد نرمال به یکی از دوست های دخترم تمایل دارم و عاشقش شدم الان چندین ماهه با این موضوع درگیرم و البته وه به پسر ها و عکساشون هم یه میل طبیعی دارم، نمیدونم واقعا بایسکشوال هستم یا نه و متاسفانه نمیتونم به یه روانشناس مراجعه کنم.

 5. حسین می گوید

  یاسمین
  طبیعیه تو بایسکشوال نیستی

 6. حسین می گوید

  سارا جان
  بخاطر سنت و یه سری حرمون های ترشح شدست که کاملا طبیعیه میل داشته باشی ولی بزرگ تر ک بشی درست میشه زیاد جدیش نگیر

 7. ایدا می گوید

  سلام من ۱۳ سالمع و تقریبا یک ماهی میشه ک فکر میکنم بایسکشوالم:) اخه همین چیزایی رو ک توی سایت گفت رو من دارم همشو خیلی وقته یعنی ولی مب زیاد با این موضوع اشنایی ندارم!پرچم بایسکشوالا هم همون ⁦🏳️‍🌈⁩ اینه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code