Lymph در آزمایش خون چیست؟

لنفوسیت ها یکی از انواع گلبول های سفید مهم در بدن می باشند . این سلول ها در مغز و استخوان تولید می شوند از اجزای مهم سیستم ایمنی بدن می باشند . Lymph آزمایش خونی است که تعداد لنفوسیت ها در خون یک فرد را محاسبه می کند .Lymph در آزمایش خون مخفف و مختصر شده برای کلمه LYMPHOCYTE است که از گلبول های سفید مهم خون می باشد. در این آزمایش میزان انواع اصلی گلبولهای سفید در بدن اندازه گیری می شود. شمارش لنفوسیت ها بخشی از آزمایش خون بزرگتر به نام شمارش خون کامل (CBC) است.

سلولهای T (سلولهای تیموس) و سلولهای B (سلولهای مغزی استخوان یا مشتق شده از بورسا) اجزای اصلی سلولهای پاسخ ایمنی سازگار هستند. سطح لنفوسیت ها بسته به نژاد ، جنسیت ، موقعیت مکانی و عادات سبک زندگی فرد می توانند تغییر کنند. دامنه طبیعی لنفوسیتها در بزرگسالان بین ۱۰۰۰ تا ۴۸۰۰ لنفوسیت در ۱ میکرولیتر (میکرولیتر) خون است. در کودکان ، محدوده طبیعی بین ۳۰۰۰ و ۹۵۰۰ لنفوسیت در ۱ میلی لیتر خون می باشد. تعداد غیرمعمول زیاد یا کم تعداد لنفوسیت ها می تواند نشانه بیماری باشد.

LYMPHOCYTE  نشانه چیست؟

بسیاری از افراد هنگام  دریافت جواب آزمایش خود بسیار نسبت به نتیجه آن کنجکاو هستند و تمایل دارند قبل از مراجعه به نزد پزشک از نتیجه آن با خبر شوند. لازم به ذکر است که تنها پزشک و افراد مطلع توانایی خواندن یک جواب آزمایش را دارند.

آزمایش خون یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین آزمایش هایی است که یک پزشک برای تشخیص بیماری اقدام به انجام آن می کند. علائم اختصاری زیادی در یک جواب برگه آزمایش وجود دارند که هر کدام مختصر و کوتاه شده یک کلمه می باشد و معنای خاص خود را دارند. به عنوان مثال CBC کوتاه شده عبارت شمارش کامل خون است و یکی از اصلی ترین آزمایشاتی است که در هنگام آزمایش خون انجام می شود. آزمایش های مختلفی وجود دارند که هر کدام برای چک کردن یک قسمت از بدن انسان می باشد. به عنوان مثال به جدول زیر دقت کنید.

-آزمایش خون CBC_FBS_BS_Hb-HCT_PLT-PT-PTT-Cholestrol_Fb-Cr- BUN-Na- K-Ca-LDL-HDL- روتین
آزمایش ادرار UA-UC روتین
آزمایش مدفوع: گایاگ و کشت مدفوع روتین
آزمایش مغز نخاع غیر روتین
آزمایش خلط غیر روتین
آزمایش کشت تراشه غیر روتین
سایر آزمایشات غیر روتین

در برگه های آزمایش یک سری مشخصه وجود دارند که برای هر کدام یک بازه نرمال تعریف شده است . عددی که در برگه آزمایش می بینیم اگر در آن بازه قرار نگیرد به معنی کمبود و نقص بدن در آن خصیصه می باشد. به عنوان یک مثال ساده در هنگام آزمای خون اگر آهن بدن شما نرمال نباشد ، شما به کم خونی مبتلا هستید.

انواع لنفوسیت ها

انواع لنفوسیت در بدن


 در بدن انسان دو نوع لنفوسیت وجود دارد . لنفوسیت نوع B و نوع T که به اصطلاح به آن ها سلول های B و T هم گفته می شود . هر دو نوع از سلولهای بنیادی مغز استخوان سرچشمه می گیرند. از آنجا ، برخی سلول ها به تیموس می روند و در آنجا تبدیل بهسلول های T می شوند. برخی دیگر نیز در مغز استخوان ، جایی که سلولهای B تولید می شوند ، باقی می مانند. کار سلول های B ساخت آنتی بادی ها است ، یعنی پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با مواد خارجی معروف به آنتی ژن ها تولید می شوند. هر سلول B برای ساختن یک آنتی بادی اختصاصی تنظیم شده است. هر آنتی بادی با یک آنتی ژن مطابقت دارد ، همانطور که یک کلید با یک قفل مطابقت دارد و وقتی که این تطبیق تشخیص داده می شود ، آنتی ژن در بدن تخریب می شود .

کار سلولهای T کمک به بدن در جهت از بین بردن سلولهای سرطانی و کنترل پاسخ ایمنی به مواد خارجی است.  نوع سوم لنفوسیت ها ، که به عنوان یک قاتل طبیعی یا سلول NK شناخته می شود ، از همان مکان به سلول های B و T می رسد. سلولهای NK به سرعت به چندین ماده خارجی پاسخ می دهند و در کشتن سلولهای سرطانی و سلولهای آلوده به ویروس تخصص دارند.

بالا بودن سطح Lymph

بالا بودن سطح Lymph


شمارش لنفوسیت ها کمی بالاتر از حد طبیعی می تواند به دلیل پاسخ طبیعی بدن به یک عفونت یا التهاب و یک وضعیت بی ضرر و موقتی باشد. اما سطح بالای لنفوسیت ها همچنین می تواند نشانه لنفوسیتوز باشد که یک وضعیت جدی تر است. لنفوسیتوز غالباً با عفونتهای مزمن ، برخی از سرطانهای خون و بیماریهای خود ایمنی مانند بیماری التهابی روده همراه است.

پایین بودن سطح Lymph


شمارش لنفوسیت ها در زیر حد طبیعی نیز می تواند موقتی باشد. آنها می توانند بعد از سرماخوردگی یا عفونت های دیگر ایجاد شوند ، یا در اثر ورزش شدید بدنی ، استرس شدید یا سوء تغذیه ایجاد شوند. سطح پایین همچنین می تواند نشانه ای از بیماری باشد که به لنفوسیتوپنی یا لنفوپنی معروف است.

لنفوسیتوپنی را می توان به ارث برد ، یا می تواند در کنار برخی بیماری ها خود را نشان دهد  از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماریهای ارثی نادر ، مانند آتاکسی – telangiectasia
 • بیماری های عصبی مانند بیماری اسکلروز
 • بیماری های خود ایمنی
 • ایدز یا سایر بیماریهای عفونی

نتایج آزمایش Lymph چه معنی ای می دهد؟


بعد از اعلام نتایج آزمایش Lymph ممکن است یکی از ۴ حالت زیر رخ داده باشد که هر کدام نشانه یک سری از بیماری های خاص می باشند :

سلول های T بیش از حد طبیعی

 • بیماری مقاربتی مانند سفلیس
 • عفونت ویروسی ، مانند مونونوکلئوز عفونی
 • عفونت ناشی از یک انگل ، مانند توکسوپلاسموز
 • سل ، بیماری که بر ریه ها و سایر ارگان ها تأثیر می گذارد
 • سرطان گلبولهای سفید
 • سرطان خون ، از مغز استخوان شروع می شود

سلول های B بیش از حد طبیعی

 • لوسمی لنفوسیتی مزمن
 • میلوما متعدد
 • یک بیماری ژنتیکی معروف به سندرم DiGeorge
 • نوعی سرطان به نام ماکروگلوبولینمی والدن استروم

سلول های T کمتر از حد طبیعی

 • بیماری از بدو تولد وجود دارد
 • بیماری کمبود سلول T به دست آمده ، مانند HIV ، که می تواند به ایدز یا HTLV-1 پیشرفت کند
 • نوعی سرطان

سلول های B کمتر از حد طبیعی

 • لوسمی لنفوبلاستی حاد
 • HIV یا بیماری دیگری که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند

تعداد غیرمعمول زیاد یا کم لنفوسیت ها ممکن است به خودی خود هیچ مشکل جدی ایجاد نکند. آنها می توانند پاسخ طبیعی بدن به عفونت ، بیماری التهابی یا بیماری غیرمعمول دیگر باشند و پس از مدتی به حالت عادی برمی گردند.

اگر تعداد لنفوسیت ها به مرور زمان زیاد یا کم باقی بماند ، می تواند نشانه وضعیت سلامتی باشد و یا ممکن است به عنوان لنفوسیتوپنی یا لنفوسیتوز تشخیص داده شود. این شرایط می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد ، و مدت زمان آن بستگی به دلیلی که باعث آنها شده است دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.