Lymph آزمایش خون چیست و بالا بودن آن چه معنی دارد؟

لنفوسیت‌ها یکی از انواع گلبول‌های سفید مهم در بدن می‌باشند. این سلول‌ها در مغز و استخوان تولید می‌شوند از اجزای مهم سیستم ایمنی بدن می‌باشند . Lymph آزمایش خونی است که تعداد لنفوسیت‌ها در خون یک فرد را محاسبه می‌کند .Lymph در آزمایش خون مخفف و مختصر شده برای کلمه LYMPHOCYTE است که از گلبول‌های سفید مهم خون می‌باشد.

در این آزمایش میزان انواع اصلی گلبول‌های سفید در بدن اندازه‌گیری می‌شوند. شمارش لنفوسیت‌ها بخشی از آزمایش خون بزرگتر به نام شمارش خون کامل (CBC) است.

سلولهای T (سلولهای تیموس) و سلولهای B (سلولهای مغزی استخوان یا مشتق شده از بورسا) اجزای اصلی سلول‌های پاسخ ایمنی سازگار هستند. سطح لنفوسیت‌ها بسته به نژاد، جنسیت، موقعیت مکانی و عادات سبک زندگی فرد می‌توانند تغییر کنند. دامنه طبیعی لنفوسیت‌ها در بزرگسالان بین ۱۰۰۰ تا ۴۸۰۰ لنفوسیت در ۱ میکرولیتر (میکرولیتر) خون است. در کودکان، محدوده طبیعی بین ۳۰۰۰ و ۹۵۰۰ لنفوسیت در ۱ میلی لیتر خون می‌باشد. تعداد غیرمعمول زیاد یا کم تعداد لنفوسیت‌ها می‌تواند نشانه بیماری باشد.

lymphocytes در آزمایش خون چیست

بسیاری از افراد هنگام  دریافت برگه آزمایش خون خود، بسیار نسبت به نتیجه آن کنجکاو هستند و تمایل دارند قبل از مراجعه به نزد پزشک از نتیجه آن باخبر شوند. لازم به ذکر است که تنها پزشک و افراد مطلع توانایی خواندن یک جواب آزمایش را دارند.

آزمایش خون یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین آزمایش‌هایی است که یک پزشک برای تشخیص بیماری اقدام به انجام آن می‌کند. علائم اختصاری زیادی در یک جواب برگه آزمایش وجود دارند که هر کدام مختصر و کوتاه شده یک کلمه می‌باشند و معنای خاص خود را دارند. به عنوان مثال CBC کوتاه شده عبارت شمارش کامل خون است و یکی از اصلی‌ترین آزمایشاتی است که در هنگام آزمایش خون انجام می‌شود. آزمایش‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام برای چک کردن یک قسمت از بدن انسان می‌باشد. به عنوان مثال به جدول زیر دقت کنید.

عنوان آزمایشنوع آزمایش
-آزمایش خون CBC_FBS_BS_Hb-HCT_PLT-PT-PTT-Cholestrol_Fb-Cr- BUN-Na- K-Ca-LDL-HDL-روتین
آزمایش ادرار UA-UCروتین
آزمایش مدفوع: گایاگ و کشت مدفوعروتین
آزمایش مغز نخاعغیر روتین
آزمایش خلطغیر روتین
آزمایش کشت تراشهغیر روتین
سایر آزمایشاتغیر روتین

در برگه‌های آزمایش یک سری مشخصه وجود دارند که برای هر کدام یک بازه نرمال تعریف شده است. عددی که در برگه آزمایش می‌بینیم اگر در آن بازه قرار نگیرد به معنی کمبود و نقص بدن در آن خصیصه می‌باشد. به عنوان یک مثال ساده در هنگام آزمایش خون اگر آهن بدن شما نرمال نباشد، شما به کم خونی مبتلا هستید.

انواع لنفوسیت ها

انواع لنفوسیت‌ها

در بدن انسان دو نوع لنفوسیت وجود دارد. لنفوسیت نوع B و نوع T که به اصطلاح به آن‌ها سلول‌های B و T هم گفته می‌شود. هر دو نوع از سلول‌های بنیادی مغز استخوان سرچشمه می‌گیرند. از آنجا، برخی سلول‌ها به تیموس می‌روند و در آنجا تبدیل به سلول‌های T می‌شوند. برخی دیگر نیز در مغز استخوان، جایی که سلول‌های B تولید می‌شوند، باقی می‌مانند.

کار سلول‌های B ساخت آنتی بادی‌ها است. یعنی پروتئین‌هایی که توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با مواد خارجی معروف به آنتی ژن‌ها تولید می‌شوند. هر سلول B برای ساختن یک آنتی بادی اختصاصی تنظیم شده است. هر آنتی بادی با یک آنتی ژن مطابقت دارد. همانطور که یک کلید با یک قفل مطابقت دارد و وقتی که این تطبیق تشخیص داده می‌شود، آنتی ژن در بدن تخریب می‌شود .

کار سلول‌های T کمک به بدن در جهت از بین بردن سلول‌های سرطانی و کنترل پاسخ ایمنی به مواد خارجی است. نوع سوم لنفوسیت‌ها، که به عنوان یک قاتل طبیعی یا سلول NK شناخته می‌شوند، از همان مکان به سلول‌های B و T می‌رسند. سلول‌های NK به سرعت به چندین ماده خارجی پاسخ می‌دهند و در کشتن سلول‌های سرطانی و سلول‌های آلوده به ویروس تخصص دارند.

بالا بودن سطح لنفوسیت‌

شمارش لنفوسیت‌ها کمی بالاتر از حد طبیعی می‌تواند به دلیل پاسخ طبیعی بدن به یک عفونت یا التهاب و یک وضعیت بی‌ضرر و موقتی باشد. اما سطح بالای لنفوسیت‌ها همچنین می‌تواند نشانه لنفوسیتوز باشد که یک وضعیت جدی‌تر است. لنفوسیتوز غالباً با عفونت‌های مزمن، برخی از سرطان‌های خون و بیماری‌های خود ایمنی مانند بیماری التهابی روده همراه است.

پایین بودن سطح لنفوسیت

شمارش لنفوسیت‌ها در زیر حد طبیعی نیز می‌تواند موقتی باشد. آنها می‌توانند بعد از سرماخوردگی یا عفونت‌های دیگر ایجاد شوند، یا در اثر ورزش شدید بدنی، استرس شدید یا سوء تغذیه ایجاد شوند. سطح پایین همچنین می‌تواند نشانه‌ای از بیماری باشد که به لنفوسیتوپنی یا لنفوپنی معروف است.

لنفوسیتوپنی را می‌توان به ارث برد، یا می‌تواند در کنار برخی بیماری‌ها خود را نشان دهد  از جمله این بیماری‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماری‌های ارثی نادر، مانند آتاکسی – telangiectasia
 • بیماری‌های عصبی مانند بیماری اسکلروز
 • بیماری‌های خود ایمنی
 • ایدز یا سایر بیماری‌های عفونی

نتایج آزمایش Lymph چه معنی ای می دهد؟


نتایج آزمایش لنف چه معنی‌ای می‌دهد

بعد از اعلام نتایج آزمایش لنف ممکن است یکی از ۴ حالت زیر رخ داده باشد که هر کدام نشانه یک سری از بیماری‌های خاص می‌باشند :

سلول‌های T بیش از حد طبیعی

 • بیماری مقاربتی مانند سفلیس
 • عفونت ویروسی، مانند مونونوکلئوز عفونی
 • عفونت ناشی از یک انگل، مانند توکسوپلاسموز
 • سل، بیماری که بر ریه‌ها و سایر ارگان‌ها تأثیر می‌گذارد
 • سرطان گلبول‌های سفید
 • سرطان خون، از مغز استخوان شروع می‌شود

سلول‌های B بیش از حد طبیعی

 • لوسمی لنفوسیتی مزمن
 • میلوما متعدد
 • یک بیماری ژنتیکی معروف به سندرم DiGeorge
 • نوعی سرطان به نام ماکروگلوبولینمی والدن استروم

سلول‌های T کمتر از حد طبیعی

 • بیماری از بدو تولد وجود دارد
 • بیماری کمبود سلول T به دست آمده، مانند HIV ، که می‌تواند به ایدز یا HTLV-1 پیشرفت کند
 • نوعی سرطان

سلول‌های B کمتر از حد طبیعی

 • لوسمی لنفوبلاستی حاد
 • HIV یا بیماری دیگری که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند

تعداد غیرمعمول زیاد یا کم لنفوسیت‌ها ممکن است به خودی خود هیچ مشکل جدی ایجاد نکند. آنها می‌توانند پاسخ طبیعی بدن به عفونت، بیماری التهابی یا بیماری غیرمعمول دیگر باشند و پس از مدتی به حالت عادی برمی‌گردند.

اگر تعداد لنفوسیت‌ها به مرور زمان زیاد یا کم باقی بماند، می‌تواند نشانه وضعیت سلامتی باشد و یا ممکن است به عنوان لنفوسیتوپنی یا لنفوسیتوز تشخیص داده شود. این شرایط می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد، و مدت زمان آن بستگی به دلیلی که باعث آنها شده است دارد.

سوالات متداول در ارتباط با لنفوسیت‌ها


Lymph به چه معنی است؟

این واژه مخفف کلمه LYMPHOCYTE می‌باشد که یکی از گلبول‌های سفید موجود در خون می‌باشد. Lymph یکی از علائم اختصاری موجود در آزمایش خون می‌باشد که بیانگر تعداد لنفوسیت‌ها در خون است.

Lymph در آزمایش خون به چه معناست ؟

این علامت در آزمایش خون به معنی تعداد لنفوسیت‌ها می‌باشد. در صورتی که مقدار Lymph بیش از حد بالا و یا به شکل قابل توجه‌ای پایین باشد، می‌تواند به عنوان علامت بیماری شاناخته شود.

بالا بودن Lymph در آزمایش نشانه چیست ؟

دلیل این اتفاق می‌تواند، پاسخ طبیعی بدن به یک عفونت یا التهاب و یک وضعیت گذرا و بی‌خطر باشد. اما در پاره‌ای از مواقع نیز سطح بالای لنفوسیت‌ها  می‌تواند نشانه لنفوسیتوز باشد که یک وضعیت خطرناک‌تر است و باید به آن توجه بیشتری شود. لنفوسیتوز معمولا با عفونت‌های مزمن، برخی از سرطان‌های خون و بیماری‌های خود ایمنی همراه است.

دلیل بالا بودن Lymph چیست؟

تعداد لنفوسیت‌ها با توجه به برخی از بیماری‌ها و مشکلات، می‌توانند افزایش یابند. از جمله این عوامل می‌توان به: بیماری مقاربتی مانند سفلیس، عفونت ویروسی، عفونت ناشی از یک انگل، سل و سرطان خون اشاره کرد.

منبع سلامت ایده آل مگ
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code