بایسکشوال

اکثر افراد بر این باورند که افراد بایسکشوال هم‌جنس‌گرا هستند، در حالی که این تصور غلط است. افراد بایسکشوال در واقع دوجنسگرا هستند و به هر دو جنس تمایل نشان می‌دهند؛ به عبارت دیگر یک مرد بایسکشوال هم نسبت به مردان و هم به زنان تمایلات جنسی دارد.

بایسکشوال ( Bisexuality ) در واقع یکی از تمایلات جنسی است که در آن ، فرد به بیش از یک جنس تمایل دارد . این گرایش فقط در زمینه تمایلات جنسی بروز نمیکند ، بلکه در مواردی دیده شده است که فرد ، از نظر عاطفی هم به هر دو جنس مذکر و مونث تمایل دارد . نکته قابل توجه در مورد دو جنس گرایی این است که تنها در انسان ها دیده نمی شود . مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که در پاره ای از موارد این گرایش در حیوانات نیز مشاهده شده است .

باور غلط دیگری که در مورد افراد بایسکشوال وجود دارد این است که بعضی ها این افراد را با کسانی که در اصطلاح دوجنسه هستند اشتباه می گیرند. افراد دوجنسه با اینکه ظاهری بر فرض پسرانه دارند ولی روحیات و اخلاق و رفتار آن ها شبیه دختران است و بر عکس .تمایلات این افراد هم مانند تمایلات زنان نسبت به مردان است . این قضیه در مورد دخترانی که گرایش دو جنسه بودن را دارند کاملا برعکس است. بایسکشوال اما از پایه و اساس با دو جنسه بودن متفاوت است .

مجله اینترنتی ایده آل مگ امروز به بررسی افراد بیسکشوال پرداخته است . علل وقوع این گرایش را بررسی کرده و به مشکلات احتمالی آن پرداخته است . در نهایت هم راه هایی را برای اینکه بفهمیم بایسکشوال هستیم یا خیر ارائه شده است . با ما همراه باشید

نماد افراد بایسکشوال
نماد بایسکشوال

بایسکشوال یعنی چه؟

نکته بسیار مهمی که باید در مورد این افراد بدانیم این است که بایسکشوال ها از نظر روحی و رفتاری با جنسیتی که از خود نشان می دهند هیچ تضادی ندارند، مثلا یک مرد با این گرایش از نظر رفتاری کاملا مردانه رفتار می کند ، هیچ تمایلی به اینکه زن باشد ندارد و روحیات این فرد دقیقا مثل روحیات سایر مردان است . تفاوت این افراد با افراد معمولی در تمایلات آن هاست . به عبارتی دیگر این افراد هم دوست دارند با جنس خودشان رابطه جنسی و عاطفی داشته باشند و هم با جس مخالفشان .

لازم است بدانید افراد دو جنس گرا در زندگی خود به همان اندازه خیانت می کنند که افراد معمولی این کار را انجام می دهند . همانقدر هوسران هستند که بقیه به این شرایط دچار هستند . پس به هیچ وجه نباید در هنگام مواجه با افراد بایسکشوال ، خصوصیات اخلاقی منفی را فقط بخاطر گرایششان به آن ها نسبت دهیم .

علت دوجنسگرا بودن برخی افراد چیست؟

محققان معتقدند احساسات جنسی یک مسئله صفر و صدی نیست که یا صفر باشد یا صد (یا کاملا به سمت مردان متمایل باشد یا کاملا زنان)، بلکه یک مقیاس است و بر اساس عواملی می تواند بیشتر متمایل به صد یا متمایل به صفر شود. حال اگر از میان این فاکتورها، فردی به مقدار تقریبا مساوی از فاکتورهای مرد بودن و زن بودن را داشته باشد، مقیاس جنسیت وی در جایی بین زن و مرد قرار می گیرد. این افراد به هر دو جنس تمایل دارند و به هر دو جذب می شوند.

دوجنسگرا

اما باید توجه داشت که ممکن است میزان کشش فرد دوجنسگرا به هر دو جنسیت در همه زمان ها مساوی نباشد؛ مثلا در یک دوره از زندگی به برقراری روابط عاطفی با مردان علاقه داشته و در دوره ای دیگر تمایل به زنان داشته باشد.

هرچند هنوز دلایل قطعی و اصلی این مسئله مشخص نشده؛ اما برخی تحقیقات علمی نشان‌دهنده دخالت عوامل ژنتیکی در این امر است. عوامل ژنتیکی به وراثت برمی‌گردند و قبل از تولد در فرد شکل می‌گیرند.

آیا بایسکشوال هستیم ؟

زمانی که می خواهید یک تمایز بین افراد هم جنس گرا با افراد دو جنس گرا قائل شوید ، یک راه ساده سنجیدن علاقمندی های آنان به تماشای فیلم ها و عکس ها می باشد . افراد هم جنس گرا علاقه ای به تماشای عکس یا فیلم از جنس مخالف خود نشان نمی دهند . در حالی که افراد بایسکشوال به صورت برابر از عکس ها و فیلم های افراد موافق و مخالف جنسیت خود لذت می برند .

در اینجا توجه به این نکته ضروری است که زنان عادی ممکن است تمایل به تماشای عکس و فیلم زنان دیگر نیز داشته باشند و این امر در مورد زنان تا حدی طبیعی است. از همین رو، برخی زنان که چنین تمایلی را در خود بیشتر می بینند، در صورت عدم پایبندی به اخلاق ممکن است خود را دگرباش فرض کرده و یا بیشتر به سمت دگرباشی کشیده شوند. همه این‌ها در حالی است که هر نوع دگرباشی اعم از دوجنسگرایی، همجنسگرایی و … یک اختلال است و نباید یک تمایل اندک عادی به فرد هم‌جنس را با دگرباش بودن اشتباه گرفت.

تمایلات جنسی افراد از همان اوایل دوره جوانی و برخی حتی قبل از بلوغ مشخص می‌شود. بسیاری از افراد با اختلالات جنسی عنوان می‌کنند که از همان دوران بچگی می‌دانستند یک دگرباش یا هم‌جنس‌گرا … هستند.

مشکلات افراد دوجنسگرا

مشکلات افراد دوجنس گرا حتی از افراد هم‌جنس‌گرا نیز بیشتر است؛ با اینکه همجنسگراها نیز از سوی جوامع مورد پذیرش نیستند اما افراد بایسکشوال به دلیل اینکه به یک جنس مشخص تمایل ندارند و هر از گاهی ممکن است تمایلاتشان از جنسی به جنس دیگر تغییر کند، بسیار کمتر درک شده و حتی از سوی هم‌جنس‌گراها نیز مورد قبول واقع نمی‌شوند.

از این رو برخی از این افراد کلا از برقراری ارتباط عاطفی و جنسی با دیگر افراد (هم زنان و هم مردان) اجتناب می کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند تمایلشان به یک جنس را مخفی کرده و فقط با جنس دیگر رابطه عاشقانه برقرار  کنند. شاید به همین دلیل، از نظر روانشناسی نیز تا مدت ها وجود چنین اختلالی پذیرفته نبود و برخی نیز تصور می کردند بایسکشوال بودن حالتی گذراست و فرد با گذشت زمان به یک ثبات خواهد رسید.

حتی اگر اطرافیان ایشان درک بالایی از تیپ‌های شخصیتی مختلف داشته باشند، ثابت کردن این قضیه که «من یک دوجنسگرا هستم» کار دشواری است؛ چرا که هیچ علامت مشهودی وجود ندارد و آزمایشی نیست که بایسکشوال بودن یک نفر را ثابت کند. لذا زندگی این افراد تا زمانی که با یک فرد در یک رابطه عاطفی هستند می تواند ثبات داشته باشد، اما وقتی شریک جنسی و عاطفی خود را تغییر دهند دوباره وارد درگیریهای جدیدی با اطرافیان خواهند شد.

آنچه مسلم و قطعی است ین است که، شما نمی‌توانید تمایلات جنسی یک فرد را تحت هیچ شرایطی تغییر دهید؛ همان‌طورکه یک پسر معمولی از بدو تولد به دختران مانند یک عروسک زیبا نگاه می‌کرده و هرگز نمی‌تواند با هم‌جنس خود وارد رابطه عاطفی شود. لازم است بدانید دگرباشی می تواند برای هر دو جنسیت زن یا مرد رخ دهد؛ هرچند اکثر این افراد برای اینکه از سوی جامعه طرد نشوند تمایلات خود را پنهان می‌کنند. به عنوان یک مثال کوچک، نه تنها افراد معمولی بلکه حتی هم‌جنس‌گراها نیز تمایلی به داشتن روابط احساسی با یک فرد بایسکشوال ندارند.

جمع بندی‌

طبق تحقیقاتی که در امریکا انجام شده، تعداد افراد بایسکشوال طی دهه های اخیر افزایش یافته؛ اما این به معنی افزایش این اختلال در میان مردم نیست، بلکه نشان می دهد با آزادتر شدن جوامع ، از یک طرف افراد آزادانه تر در مورد تمایلاتشان صحبت می کنند و از طرف دیگر برخی افراد بدون رنج بردن از این مشکل، صرفا برای اغنای حس تنوع طلبی‌شان به هر دو جنس تمایل نشان می دهند.


آیا شما احساس می کنید که در دسته افراد بایسکشوال قرار می گیرید ؟ اگر پاسختان مثبت است برای ما بگویید که با چه مشلاتی رو به رو هستید ؟ اطرافیان و نزدیکان شما از مشکل شما آگاه شده اند ؟ واکنش آن ها به این تمایل شما چگونه است ؟
آیا در بین نزدیکان شما فرد بایسکشوالی وجود دارد ؟ شما چگونه با او برخورد کرده اید ؟ تا چه اندازه تمایلات او را پذیرفته اید ؟ تجربه های خود را در این زمینه با ما در میان بگذراید 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.