بایسکشوال

اکثر افراد بر این تصورند که افراد بایسکشوال هم‌جنس‌گرا هستند، در حالی که این تصور غلط است. افراد بایسکشوال در واقع دوجنسگرا هستند و به هر دو جنس تمایل نشان می‌دهند؛ به عبارت دیگر یک مرد بایسکشوال هم نسبت به مردان و هم به زنان تمایلات جنسی دارد.

برخی دیگر نیز دوجنسگراها را با دوجنسه ها اشتباه می گیرند. افراد دوجنسه از نظر روانی و رفتاری مانند جنسیت خودشان نیستند. این افراد با اینکه ظاهری فرضا پسرانه دارند ولی روحیات دخترانه داشته و رفتار و ظاهری دخترانه از خود نشان می دهند. تمایلاتشان جنسی‌شان نیز مانند دختران به سمت مردان است؛ اما تعریف بایسکشوال چیز دیگری است.

نماد افراد بایسکشوال
نماد بایسکشوال

بایسکشوال یعنی چه؟

بایسکشوال ها از نظر روحی و رفتاری با جنسیتی که از خود نشان می دهند کاملا تطابق دارند، مثلا یک مرد بایسکشوال از نظر روحیات و رفتار کاملا مردانه رفتار می‌کند ولی از نظر تمایلات عاطفی و جنسی به هر دو جنس زن و مرد تمایل دارد.

لازم است بدانید نسبت افراد دوجنسگرا از نظر میزان خیانت، هوسران بودن و … با یک شخص معمولی و یا هم‌جنس‌گرا تفاوتی  ندارد.

علت دوجنسگرا بودن برخی افراد چیست؟

محققان معتقدند احساسات جنسی یک مسئله صفر و صدی نیست که یا صفر باشد یا صد (یا کاملا به سمت مردان متمایل باشد یا کاملا زنان)، بلکه یک مقیاس است و بر اساس عواملی می تواند بیشتر متمایل به صد یا متمایل به صفر شود.

حال اگر از میان این فاکتورها، فردی به مقدار تقریبا مساوی از فاکتورهای مرد بودن و زن بودن را داشته باشد، مقیاس جنسیت وی در جایی بین زن و مرد قرار می گیرد. این افراد به هر دو جنس تمایل دارند و به هر دو جذب می شوند.

دوجنسگرا

اما باید توجه داشت که ممکن است میزان کشش فرد دوجنسگرا به هر دو جنسیت در همه زمان ها مساوی نباشد؛ مثلا در یک دوره از زندگی به برقراری روابط عاطفی با مردان علاقه داشته و در دوره ای دیگر تمایل به زنان داشته باشد.

هرچند هنوز دلایل قطعی و اصلی این مسئله مشخص نشده؛ اما برخی تحقیقات علمی نشان‌دهنده دخالت عوامل ژنتیکی در این امر است. عوامل ژنتیکی به وراثت برمی‌گردند و قبل از تولد در فرد شکل می‌گیرند.

از کجا بفهمیم بایسکشوال هستیم؟

افراد بایسکشوال به تماشای عکس های هر دو جنس متمایل‌اند؛ درحالی‌که افراد هم‌جنس‌گرا فقط از تماشای عکس و فیلم‌های جنس موافق خود لذت می‌برند.

در اینجا توجه به این نکته ضروری است که زنان عادی ممکن است تمایل به تماشای عکس و فیلم زنان دیگر نیز داشته باشند و این امر در مورد زنان تا حدی طبیعی است. از همین رو، برخی زنان که چنین تمایلی را در خود بیشتر می بینند، در صورت عدم پایبندی به اخلاق ممکن است خود را دگرباش فرض کرده و یا بیشتر به سمت دگرباشی کشیده شوند.

همه این‌ها در حالی است که هر نوع دگرباشی اعم از دوجنسگرایی، همجنسگرایی و … یک اختلال است و نباید یک تمایل اندک عادی به فرد هم‌جنس را با دگرباش بودن اشتباه گرفت.

تمایلات جنسی افراد از همان اوایل دوره جوانی و برخی حتی قبل از بلوغ مشخص می‌شود. بسیاری از افراد با اختلالات جنسی عنوان می‌کنند که از همان دوران بچگی می‌دانستند یک دگرباش یا هم‌جنس‌گرا … هستند.

مشکلات افراد دوجنسگرا

مشکلات افراد دوجنسگرا حتی از افراد هم‌جنس‌گرا نیز بیشتر است؛ با اینکه همجنسگراها نیز از سوی جوامع مورد پذیرش نیستند اما افراد بایسکشوال به دلیل اینکه به یک جنس مشخص تمایل ندارند و هر از گاهی ممکن است تمایلاتشان از جنسی به جنس دیگر تغییر کند، بسیار کمتر درک شده و حتی از سوی هم‌جنس‌گراها نیز مورد قبول واقع نمی‌شوند.

از این رو برخی از این افراد کلا از برقراری ارتباط عاطفی و جنسی با دیگر افراد (هم زنان و هم مردان) اجتناب می کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند تمایلشان به یک جنس را مخفی کرده و فقط با جنس دیگر رابطه عاشقانه برقرار  کنند.

شاید به همین دلیل، از نظر روانشناسی نیز تا مدت ها وجود چنین اختلالی از نظر روانشناسان پنهان بود و برخی نیز تصور می کردند بایسکشوال بودن حالتی گذراست و فرد با گذشت زمان به یک ثبات خواهد رسید.

حتی اگر اطرافیان ایشان درک بالایی از تیپ‌های شخصیتی مختلف داشته باشند، ثابت کردن این قضیه که «من یک دوجنسگرا هستم» کار دشواری است؛ چرا که هیچ علامت مشهودی وجود ندارد و آزمایشی نیست که بایسکشوال بودن یک نفر را ثابت کند. لذا زندگی این افراد تا زمانی که با یک فرد در یک رابطه عاطفی هستند می تواند ثبات داشته باشد، اما وقتی شریک جنسی و عاطفی خود را تغییر دهند دوباره وارد درگیریهای جدیدی با اطرافیان خواهند شد.

آنچه مسلم و قطعی است، شما نمی‌توانید تمایلات جنسی یک فرد را تحت هیچ شرایطی تغییر دهید؛ همان‌طورکه یک پسر معمولی از بدو تولد به دختران مانند یک عروسک زیبا نگاه می‌کرده و هرگز نمی‌تواند با هم‌جنس خود وارد رابطه عاطفی شود.

لازم است بدانید دگرباشی می تواند برای هر دو جنسیت زن یا مرد رخ دهد؛ هرچند اکثر این افراد برای اینکه از سوی جامعه طرد نشوند تمایلات خود را پنهان می‌کنند. به عنوان یک مثال کوچک، نه تنها افراد معمولی بلکه حتی هم‌جنس‌گراها نیز تمایلی به داشتن روابط احساسی با یک فرد بایسکشوال ندارند.

جمع بندی‌

طبق تحقیقاتی که در امریکا انجام شده، تعداد افراد بایسکشوال طی دهه های اخیر افزایش یافته؛ اما این به معنی افزایش این اختلال در میان مردم نیست، بلکه نشان می دهد با آزادتر شدن جوامع از یک طرف افراد آزادانه تر در مورد تمایلاتشان صحبت می کنند و از طرف دیگر برخی افراد بدون رنج بردن از این مشکل، صرفا برای اغنای حس تنوع طلبی‌شان به هر دو جنس تمایل نشان می دهند.

برخی تصور می کنند افراد دوجنسگرا از نظر جنسی بی بند و بارند و یا انسانهای هوسرانی هستند؛ در حالی که روانشناسان معتقدند آن ها نیز مانند هم‌جنس‌گراها و افراد معمولی هم افراد مقید دارند، هم بی قید و بند و هم هوسران. به این معنی که برخی از آن ها تا وقتی در رابطه عاطفی با فردی هستند نسبت به وی وفادارند و از این نظر نمی توان آن ها را هوسران دانست.

منابع

plannedparenthood

mirror

lehmiller

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.