با تمرینات عملی افزایش اعتماد به نفس، زندگی خود را تغییر دهید

از همان زمانی که مفهومی به نام اعتماد به نفس شناسایی، تعریف و مطرح شد، افزایش آن نیز به یکی از دغدغه‌های ثابت و همشگی مردم تبدیل شد. آیا می‌دانستید که با انجام تمریناتی ساده، می‌توانید اعتماد به نفس خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید؟ تمرینات عملی افزایش اعتماد به نفس را دنبال کنید تا به فردی موفق، با شهامت و ثابت قدم تبدیل شوید.

من نمی‌توانم! از من برنمی‌آید! اگر مورد تمسخر قرار بگیرم چه! این کار برای من زیادی سخت است! اگر از آن دسته افرادی هستید که در طول روز بارها این جملات را بر زبان می‌آورید؛ وقت آن است که تغییری بزرگ در زندگی خود ایجاد کنید. اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و یکبار برای همیشه از شر همه این جملات، راحت شوید.

نگران نباشید… شما در راه افزایش اعتماد به نفس خود تنها نیستید! مجله اینترنتی ایده آل مگ مانند همیشه در کنار شما خواهد بود. تنها کافیست چند راهکار عملی معرفی شده در این مقاله را با دقت و جدیت دنبال کنید تا تاثیر آن‌ها را بر روی زندگی خود، مشاهده کنید؛ با ما همراه باشید.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس، مفهومی است که بیشتر ما با آن آشنا هستیم. اغلب، وقتی سخن از موفقیت، توانایی یا حتی شهامت به میان می‌آید، مفهوم اعتماد به نفس در ذهنمان تداعی می‌گردد. اما اگر از شما بخواهند اعتماد به نفس را تعریف کنید، چگونه آن را تعریف خواهید کرد؟

چیستی اعتماد به نفس، پرسش بسیاری از روان‌شناسان بوده است. یکی از چالش‌های مهم در تعریف اعتماد به نفس، شباهت آن با مفاهیم دیگری؛ چون: «خودکارآمدی» و «عزت به نفس» است. هرچندکه تعیین مرز دقیق بین این مفاهیم کار آسانی نیست؛ اما ارائۀ تعریفی دقیق از هریک از آن‌ها در تفکیک و درک مفهوم اعتماد به نفس کمک‌کننده خواهد بود.

براساس تعریف «آلبرت بندورا»، روان‌شناس مشهور آمریکایی، خودکارآمدی به باور ما نسبت به توانایی‌مان در به انجام رساندن یک کار یا یک فعالیت مشخص اشاره دارد. برای مثال؛ باور به توانایی خود در پیگیری یک پروژه از ابتدا تا به اتمام رسانیدن آن؛ نشان می‌دهد که از سطح خوبی از خودکارآمدی برخوردار هستیم.

با تمریناتی عملی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

در مقابل، سطح پایین خودکارآمدی، موجب خواهد شد تا تلاش کمتری برای اجرای یک فعالیت صرف کنیم که این خود احتمال شکست را بالا خواهد برد.

عزت نفس، مفهوم دیگری است که اغلب با اعتماد به نفس اشتباه گرفته می‌شود. مفهوم عزت نفس بیانگر ارزشی است که برای خود قائل هستیم. باوری مثل «من، انسان خوبی هستم»، نشان دهندۀ عزت نفس ما خواهد بود. شاید بتوان گفت، عزت نفس بخشی از اعتماد به نفس است. به بیان دیگر؛ اعتماد به نفس بالا می‌تواند عزت به نفس را در ما شکل بدهد.

هرچند که شاید جداسازی کامل این مفاهیم، از مفهوم اعتماد به نفس کار آسانی نباشد؛ اما با در نظر داشتن این توضیحات، اعتماد به نفس را اینگونه می‌توان تعریف نمود:

اعتماد به نفس به نگرش ما نسبت به مهارت‌ها و توانایی‌هایمان اشاره دارد. در واقع؛ اعتماد به نفس به معنای پذیرش خود و توانایی کنترل و مدیریت جریانات زندگی به بهترین شکل ممکن است.

هنگامی که نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی بشناسیم و با دید مثبت به آن‌ها بنگریم؛ قادر خواهیم بود که انتظارات و اهداف‌مان را مطابق با واقعیت تعیین نماییم و ارتباطاتی مؤثر با دیگران برقرار کنیم. این ویژگی‌ها که در قالب مفهوم اعتماد به نفس قرار دارند، ما را برای مبارزه با بحران‌های احتمالی نیرومند ساخته و به زندگی موفقیت‌آمیز سوق خواهند داد.

همچنین بخوانید: چگونه اعتماد به نفس خود را در رانندگی افزایش دهیم

تمرینات عملی افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس را می‌توان به هوا تشبیه کرد. ما به‌طور دائم، بدون اینکه متوجه باشیم، در حال نفس کشیدن هستیم. با وجود این؛ اگر فقط برای چند لحظه از آن محروم گردیم، حیاتی بودن هوا چنان برجسته خواهد شد که جز آن به هیچ چیز دیگری نمی‌توانیم فکر کنیم.

تمرینات عملی افزایش اعتماد به نفس

زندگی بدون اعتماد به نفس نیز به همین اندازه دشوار یا حتی غیر ممکن خواهد بود. اما خوشبختانه؛ راه‌های مختلفی برای تقویت اعتماد به نفس وجود دارد. در این مقاله سعی داریم با بیان تمرینات روزانه اعتماد به نفس شما را در مسیر جدیدی از زندگی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید:

هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید

یکی از راه های راه های افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران این است که هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید. براساس نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت؛ مقایسه کردن خود با دیگران با احساس فرد نسبت به خود ارتباط دارد. محققان نشان داده‌اند که افرادی که خود را با دیگران مقایسه می‌کنند؛ بیشتر دچار احساس رشک یا حسادت می‌شوند. از طرفی؛ احساس رشک با احساس منفی نسبت به خود همراه است. در نتیجه، مقایسه کردن فرد را در حلقه‌ای باطل از احساسات ناخوشایند و آزاردهنده گرفتار می‌سازد.

خود را با دیگران مقایسه نکنید

برای افزایش اعتماد به نفس، از این پس، هوشیارانه مراقب مواقعی باشید که در حال مقایسۀ توانایی‌ها، مهارت‌ها، دارایی‌ها، سطح مالی و موفقیت خود با دیگران هستید.

هرگاه متوجه شدید که در حال مقایسه هستید؛ سریع به یاد آورید که شرایط زندگی افراد با یکدیگر متفاوت است و شرایط متفاوت، نتایج مختلفی را به وجود خواهند آورد. و مهم‌تر از همه اینکه مقایسه کردن، فقط شما را مضطرب ساخته و اعتماد به نفس‌تان را تخریب خواهد کرد.

مراقب جسم خود باشید

مطالعات نشان می‌دهند که فعالیت فیزیکی منظم در افزایش اعتماد به نفس افراد نقش دارد. نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۶  انجام گرفت؛ نشان داد که فعالیت فیزیکی در بهبود تصویر بدنی (تصویری که افراد نسبت به جسم خود دارند؛ مثل: چاق، لاغر، زشت و زیبا) دخیل است و افزایش بهبود تصویر بدنی با افزایش اعتماد به نفس ارتباط دارد.

با خود مهربان باشید

یکی دیگر از تمرینات عملی افزایش اعتماد به نفس مهربانی با خودمان است. خود دلسوزی یا Self-Compassion به معنای مهربان بودن با خود یا غمخواری کردن برای خود در مواقعی است که مرتکب اشتباه شده‌اید، شکست خورده یا پسرفت کرده‌اید. طبق گفتۀ روان‌شناسان؛ نوع تکلم و برخورد ما با خود در چنین مواقعی، یکی از عوامل مهم در افزایش میزان اعتماد به نفس است.

براساس مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۹ انتشار یافت؛ خود دلسوزی با افزایش اعتماد به نفس همراه است. در موقعیت‌های سخت، به جای اینکه به خود بگویید: «چقدر احمقم!» یا «همه چیز را خراب کردم!» اینگونه فکر کنید که تجربیات تلخ تنها برای شما اتفاق نمی‌افتند و این فقط شما نیستید که اشتباه می‌کنید.

هرگاه که اتفاقات ناخوشایند یا رفتارهای اشتباه‌تان را مرور می‌نمایید؛ چنین تصور کنید که در حال صحبت با یک دوست صمیمی هستید و قصد دارید دوست‌تان را از حال و هوای ناراحتی و افسوس درآورده و به او انگیزه دهید. پس خود را ملامت نکنید و همیشه به یاد داشته باشید که هیچ کس کامل نیست.

با خود مهربان باشید

فراموش نکنید که خود دلسوزی باید موجب پیشرفت و حرکت شما شود، نه اینکه شما را در افسوس و دلسوزیِ بی‌فایده غرق سازد! در واقع هدف از خود دلسوزی، پذیرش اشتباه برای اصلاح و جلوگیری از تکرار آن است.

بیشتر بخوانید: تمرین اعتماد به نفس در قانون جذب

شک و تردید را کنار بگذارید

برخی به اشتباه گمان می‌کنند که کنار گذاشتن کارهایی که نسبت به انجام آن‌ها مردد هستند، راهی برای حفظ اعتماد به نفس خواهد بود. در حالی‌که در بسیاری از موارد رویارویی با اینگونه کارها موجب افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

علت اصلی به تعویق انداختن یا حذف کارهایی مانند: ارائه سخنرانی یا قرار ملاقات گذاشتن با یک شخص مهم را تحلیل کنید. در بیشتر مواقع ریشۀ علت‌‌ها در ترس‌های ما نهفته است. ترس از قضاوت شدن یا ناتوان و بی‌مهارت به نظر آمدن در مقابل جمع نمونه‌های بارز این ترس‌ها هستند.

شک و تردید را کنار بگذارید

اگر به دنبال تقویت اعتماد به نفس هستید، کارهایی که به تعویق انداخته‌اید را یکی یکی بررسی کنید و با جرئت به سمت اجرای آن‌ها حرکت کنید.

روش‌هایی ساده برای افزایش اعتماد به نفس

علاوه بر مواردی که ذکر شد، برخی از روش های ساده برای افزایش اعتماد به نفس، شما را هرچه زودتر در تقویت و دستیابی به اعتماد به نفس بالا کمک خواهند کرد. شماری از این راهکارها بدین قرارند:

  • همواره به دنبال یادگیری و گسترش مهارت‌های خود باشید.
  • برای هر روز خود برنامه داشته باشید و هر کاری را که تمام می‌کنید علامت بزنید. بررسی لیست کارهای انجام‌شده در آخر روز، حس رضایت و اعتماد به نفس را به شما منتقل خواهد کرد.
  • لیستی از کارهای مثبتی که انجام آن‌ها شما را شاد می‌سازد تهیه کرده و سعی کنید هر روز حداقل یکی از آن‌ها را اجرا نمایید.
  • موفقیت‌های خود را کوچک نشمارید.
  • هرگز اجازه ندهید نظرات منفیِ دیگران بر روی شما اثر بگذارند.
  • در مسیر موفقیت به هدف نهایی‌تان فکر کنید و اجازه ندهید شکست در مسیر، شما را نا امید سازد.
  • با افراد هدفمند و مثبت معاشرت کنید.
  • اتفاقات نامطلوبی که خارج از کنترل شما هستند را بپذیرید و به این فکر کنید که چگونه می‌توان با وجود آن‌ها، بهترینِ خودتان باشید.

کلام آخر

در هر سنی و با هر موقعیتی که قرار دارید، می‌توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و سطح رضایت از زندگیتان را بالا ببرید. هرگز فکر نکنید که دیر شده است و یا دیگر فرصت انجام این کار را ندارید. شما هر زمان که اراده کنید، می‌توانید به راحتی اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

از تمرینات عملی افزایش اعتماد به نفس غافل نشوید. کارهایی که می‌توانند سطح رضایت شما از زندگی را بالا ببرند، در برنامه خود قرار دهید و در نهایت تاثیر آن‌ها را بر روی زندگی خود مشاهده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments