جاذبه های گردشگری استان اصفهان

جاذبه های گردشگری استان اصفهان


اصفهان نصف جهان است البته این صفت شهر اصفهان است چرا که این ویژگی با داشتن آثار فراوان تاریخی، فرهنگی و طبیعی برازنده این شهر است اما اگر جاذبه های گردشگری سایر شهرهای  استان اصفهان را در نظربگیریم بضاعت های توریستی این استان چند برابر می شود.

آران و بیدگل، اردستان، اصفهان، برخوار، بوئین و میاندشت، خمینی شهر، خوانسار، سمیرم، شاهین شهر و میمه، شهرضا، فریدون شهر، فلاوجان، کاشان،گلپایگان، لنجان،مبارکه، نایین، نجف آباد و نطنز برخی از شهرهای این استان است.

اغلب این شهرها قدمت طولانی دارند و به همین دلیل دارای آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی فراوانی هستند. استان اصفهان هرچند در منطقه خشک و بیابانی قرار گرفته است اما دارای طبیعت سرسبز و چشمه های فراوان آب نیز هست.

روستاهای تاریخی در کنار آتشکده های قدیمی و سنگ قبرهای باستانی از جمله مشخصه های آثار این استان است که در جای جای استان اصفهان دیده می شود. اصفهان از پرددترین استان های ایران از نظر تعداد ورودی گردشگران داخلی و خارجی است که این منطقه را از سایر مناطق کشور متمایز کرده است.

این منطقه مملو از آثار تاریخی دوره صفویه، قاجار و قبل از آن است و برای مثال اگر گردشگران پس از ورود به شهر اصفهان به هر خیابانی مراجعه کنند چنین آثاری را مشاهده خواهند کرد.

خوانسار

شهرستان خوانسار در منطقه خوش آب و هوا واقع شده که این مزیت بیشتر به خاطر کوهستانی بودن آن حاصل شده است.

این شهرستان تا اصفهان مرکز استان ۱۶۰ کیلومتر فاصله دارد. وقتی وارد خوانسار می شوید  با طبیعتی سرسبز و چشمه های فراوان آب و دشت های لاله واژگون روبرو می شود.

این شهر در بهار و تابستان معتدل است و به همین دلیل گردشگران و مسافران این فصول را برای سفر به خوانسار انتخاب می کنند. در این شهر باغ های دل انگیز زیادی وجود دارد که از زمان های قدیم در این منطقه وجود داشته است.

در زمان شاه عباس صنایع کارگاهی و سپس مدارس دینی، کارگاه های چیت بافی و کوزه گری و پشم زنی و قالی بافی وعصارخانه ها دراین شهر ایجاد شد.

گلستانکوه از مناطق دیدنی خوانسار محسوب می شود که منطقه ای با لاله های واژگون پوشانده شده که زیبایی خاصی در این منطقه ایجاد کرده است.

گردنگاه یکی از گذرگاه های زیبا و باصفای این شهر را تشکیل می دهد که بین خوانسار و فریدن واقع است. اینجا طبیعتی بکر و زیبا دارد و به دلیل ناشناخته بودن، میزبان گردشگران کمتری هم بوده است.

پل تاریخی ساسون ، مقبره دختران بکر و بقعه حلیمه ونرگس از آثار تاریخی و فرهنگی دیگر شهرستان خوانسار است که می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

کشت انواع محصولات کشاورزی در شهرستان خوانسار رواج دارد که فرآورده های خشکبار و تنقلات محلی و عسل و انگور و بادام و گردو وبرگ زرد آلوی از محصولات و سوغات این شهر را تشکیل می دهد.

خوانسار-اصفهان-

گلپایگان

گلپایگان یکی از شهرهای معروف استان اصفهان است که در فاصله ۱۵۶ کیلومتری شمال غربی اصفهان قرار دارد. گلپایگان هرچند در نگاه عام به لبنیاتش معروف است اما دارای آثار تاریخی فراوان از دوره های گذشته است.

اگر به سنگ نگاره های گلپایگان به طور دقیق نگاه کنید کاملا متوجه خواهید شد که قدمت این شهر خیلی طولانی است. سنگ نگاره های این منطقه حکاکی هایی از ابزارهای نخستین شکار (سنگهای تیز) را در خود دارد که برای رام کردن حیوانات و استفاده در کشاورزی و کاشت گیاهان استفاده می شد.

اثر دیگر این شهر مناره ۱۸ متری معروف به میل گلپایگان است. این اثر در ردیف بلندترین مناره مربوط به دوره سلجوقی (قرن پنچم) است که از جمله بلندترین مناره های ایران نیز محسوب می شود.

ارگ گوگد گلپایگان به عنوان اثر دیگر تاریخی در پنج کیلومتری جاده گلپایگان به تهران و در شهر گوگد واقع شده است. این ارگ به عنوان کاروانسرا در زمان صلح و دژ نظامی در زمان جنگ  استفاده می شد.

گلپایگان اصفهان

تنگه غرقاب

تنگه غرقاب با قدمت ۴۰ هزار ساله اثردیدنی دیگر استان اصفهان را تشکیل می دهد که در کنار رودخانه گلپایگان در شرق شهرستان خمین واقع است. این منطقه از جمله مهم ترین مراکزی است که دارای بیشترین سنگ نگاره می باشد.

کردستان و جاذبه های گردشگری این استان

نطنز

خیلی ها شهرستان نظنز را یکی از نواحی خوش آب و هوای ایران می شناسند. این منطقه از رشته کوه های کرکس تا کویر گسترش یافته که حاوی مناظر بکر و خوب آب و هواست.

نطنز در ۱۲۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است و سالانه گردشگران زیادی به خاطرهمین ویژگی های آب وهوایی و اقلیمی به این منطقه می آیند.

نطنز اصفهان

ابیانه

روستای تاریخی ابیانه معمولا مقصد دیگر گردشگران است که در اینجا به فضاهای بکر و دست نخورده مواجه می شوند. این بناها با خشت، گل، آجر و تیرچوبی ساخته شده وهمین نشان می دهد که هنوز می توان خانه ها را بدون بکارگیری مصالح و ابزارهای جدید بنا کرد.

در فاصله ۲۲ کیلومتری این روستا دره زیبا و دل انگیزی می بینید که هر گردشگری را مدهوش خود می کند. این دره در دامنه کوه های کرکس واقع شده است. آنچه در ورود به این منطقه ذهن هر گردشگری را به خود مشغول می کند نوع آداب و رسوم ساکنان این منطقه است که مثل گذشته حرف می زنند مثل پیشینان خود لباس می پوشند و مانند آنان تکلم می کنند. قدمت زبان آنان به دوران هخامنشیان و ساسانیان باز می گردد.

ابیانه اصفهان

نجف آباد

در مسیر سفر به شهرهای استان اصفهان، هرجا که گروهی از کبوتران را در حال پرواز بر فراز آسمان ها دیدید بدانید که اینجا نجف آباد است.

نجف آباد را شهر کبوتران و کبوترخانه می نامند. اینجا مردم به خاطر تامین کودک محصولات کشاورزیشان کبوتر پرورش می دهند. نجف آباد از گذشته های دور یکی از باغ شهرهای بزرگ ایران بوده که محصولات کشاورزی در اینجا کشت می شود.

نجف-آباد اصفهان

کاشان

کاشان یکی از شهرهای تاریخی استان اصفهان که دارای آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی فراوان است. این شهر در ۲۰۰ کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد که سالانه گردشگران زیادی به خود جذب می کند.

کاشان از نظر موقعیت جغرافیایی در دامنه رشته کوه های مرکزی قرار گرفته که دارای زمستان های سرد و تابستان های گرم وخشک است. خیلی ها فصول بهار و پاییز را برای گردشگری و مسافرت، این شهر را انتخاب می کنند زیرا دارای آب و هوای معتدل است.

باغ فین، کاروانسرای تاریخی ابوزیدآباد، دریاچه زیبای نمک و کویرمرنجاب و پارک ساحلی زرین شهر از جمله آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی دیگر شهرهای مختلف استان اصفهان است.

بازار-کاشان-

قلعه قمیشلو

قلعه تاریخی قمیشلو متعلق به دوره قاجار است که در دشت پهناور شهرستان تیران و کرون واقع شده است. در اینجا گونه های متنوع از حیوانات وجود دارد که مناظر منطقه را بیش از پیش دیدنی تر کرده است.

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو در ۴۵ کیلومتری شمال غرب اصفهان و مجاور شهر تیران واقع شده ‌است. این پناهنگاه در دوره  ناصرالدین شاه به عنوان قرق و شکارگاه اختصاصی استفاده می شد که در آن گونه های مختلف حیوانات از جمله آهو، قوچ، میش وگرگ وجود داشت.

آران و بیدگل

آران و بیدگل با قدمت حدود ۹ هزار سال از قدیمی ترین سکونت های بشر نامیده می شود. انسان های نخستین در این منطقه آبادی هایی به صورت قلعه می ساختند و محل زندگی آنان بوده است. این شهر به دلیل ساخت چنین قلعه هایی به عنوان چهل حصاران شهرت یافت.

جاذبه های گردشگری استان لرستان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code