آشنایی با جاذبه های گردشگری بندر انزلی

بندر انزلی از شهرهای مهم استان گیلان، از اولین و بزرگترین بندر ایران در سواحل دریای خزر محسوب می شود. این شهر که در فاصله ۴۰ کیلومتر رشت مرکز استان گیلان قرار دارد، دستکم از دو جنبه شامل گردشگری و اقتصادی دارای اهمیت است. اینجا به دلیل راه دریایی با کشورهای حاشیه این دریا، کشتی های تجاری دائم در حال بارگیری و حرکت هستند.

دیدن دریای خزر در این نقطه کشور و همچنین کشتی های در حال تردد از جاذبه های گردشگری این منطقه است که گردشگران را ساعت ها به خود مشغول می کند.

اقتصاد انزلی

منطقه آزاد تجاری بندرانزلی از نظر اقتصادی دارای اهمیت ویژه ای است. بازارچه اینجا و کالاها و اجناسی که در این منطقه ارائه می شود معمولا از کشورهای حاشیه این دریا به این منطقه حمل می شود و خیلی از گردشگران و مسافران برای تهیه این کالاها که نسبت به سایر نقاط ایران ارزان تر است، به این مکان مسافرت می کنند.

اما انگیزه سفر خیلی از گردشگران فقط این نیست بلکه این شهر دارای جاذبه های مختلف گردشگری مثل آثار تاریخی و فرهنگی نیز هست. این شهر سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر داخلی  و خارجی است.

بندرانزلی از نظر آب وهوایی مانند شهرهای دیگر استان گیلان، معتدل و مطبوع است. این شهر را یکی از پر بارش ترین شهرهای ایران می دانند. تالاب انزلی، پناهگاه حیات وحش سرخانکل، موج‌شکن و شهرک دهکده ساحلی بندر انزلی از جمله جاهای دیدنی این شهر است.

این شهر به دلیل مرز دریایی با شوروی سابق، در جریان جنگ جهانی دوم پذیرای مهاجران اروپایی بوده است و جزو اولین شهرهای ایران است که به‌دلیل ورود مهاجران ارمنی و اروپایی که از جنگ جهانی گریخته بودند با فرهنگ غربی آشنا شد. بندر انزلی به دلیل نزدیکی به کشورهای شمالی و نیز مسیرهای ارتباطی به اروپا از طریق رود ولگا و دریای سیاه از جنبه اقتصادی و استراتژیک نیز برای ایران حائز اهمیت است.

تالاب انزلی

تالاب انزلی یکی از مکان های دیدنی این شهر محسوب می شود که بعید است مسافر یا گردشگری به این شهر سفر کند اما این تالاب را از نزدیک نبیند. اینجا فضای مطبوع و دلپذیری وجود دارد که خاطره حضور در آن برای مدت ها در ذهن گردشگر باقی می ماند.

در این بخش احداث و امتداد پل های چوبی تا عمق تالاب باعث شده گردشگران بتوانند تا چند متر به داخل تالاب بروند و از فضای آن لذت ببرند.

در این قسمت عبور بازدید کننده از میان نیزارهای تالاب که هر لحظه با پرواز پرندگان مهاجر و بومی همراه است، مناظر بسیار شگفت انگیزی برای هر گردشگری فراهم می کند. همچنین آب و هوای مطبوع که با فضای دلپذیر تالاب همراه است لحظات خوشی برای بازدید کننده فراهم می کند تا سفر خوبی را تجربه کنند.

عکس های تالاب انزلی

تالاب یا مرداب انزلی یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی استان گیلان است که در جنوب غربی شهر انزلی قرار دارد. این تالاب در عین حال یکی از مهم‌ترین تالاب‌های ایران محسوب می‌شود که در فهرست تالاب‌های بین‌المللی نیز به ثبت رسیده است.

تالاب بین‌المللی انزلی محل تخم‌ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است. در میانه تالاب جزایر زیبایی وجود دارد و دو شهر زیبای بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند. وسعت این تالاب فصول زمستان و بهار به علت افزایش بارندگی به حدود ۱۲۰ کیلومترمربع می‌رسد و در تابستان و پاییز به حدود ۸۰ کیلومتر تقلیل می‌باید.

پناهگاه حیات وحش سرخانکل

در این منطقه تالاب دیگری نیز وجود دارد که موسم به منطقه حفاظت‌شده سرخانکل است. اینجا در واقع بخشی از مجموعه تالاب انزلی است، که در بخش میانی آن واقع‌ شده است.

در این بخش پرندگان مهاجر نظیر قو، غاز، چنگر و انواع مرغابی‌ها، طاووسک، یلوه، کاکایی به ویژه در زمستان دیده می شوند. اینجا منطقه ای پوشیده  از آزولا، سه کوله خیز، لاله تالابی و نیزار است که گونه غالب گیاهی آن را نی و لوئی تشکیل می‌دهد. منطقه رویش گل‌های نیلوفر آبی یکی از مکان‌های اصلی تخم‌گذاری و جوجه آوری پرستوهای دریایی در تالاب انزلی محسوب می‌شود.

مکان های دیدنی بندر انزلی

پناهگاه حیات وحش سرخانکل در غرب سلکه واقع شده که از طرف شمال به کانال ماهروزه و از طرف جنوب به روستاهای هندخاله، سیاه درویشان و از طرف شرق به رودخانه هندخاله و از طرف غرب به رودخانه تازه بکنده محدود می‌شود.

اینجا گونه هایی از پرندگان مهاجر نظیر قو، غاز، چنگر و انواع مرغابی‌ها، طاووسک، یلوه، کاکایی و ماهی‌های بومی مانند سوف، هشترخان، کپور، سیم، شوک (اردک ماهی) و ماهیان مهاجر از قبیل ماهی سفید ، سفید کولی و سیاه کولی دیده می شوند.

بلوار ساحلی بندر انزلی

از جاذبه های گردشگری دیگر انزلی است که به بوستان ساحلی انزلی یا بلوار ساحلی بندرانزلی هم معروف می باشد. این پارک به سبک اروپایی و نوین ساخته شده و اولین بوستان از این نوع در ایران محسوب می شود.

این بلوار از چشم انداز بسیار جالبی برخوردار است که مورد توجه هر گردشگری است. این بلوار به تاسیسات بندری و دریای خزر و ورودی تالاب بین‌المللی انزلی مشرف است که همه اینها چشم انداز بسیار زبیایی برای گردشگری به همراه دارد.

بلوار ساحلی قدس بندر انزلی

از گذشته های دور معماری برخی ساختمان های بندر انزلی به دلیل روابط تجاری با شوروی سابق، به سبک اروپایی بوده است. در اینجا علاوه بر رفت و آمد کشتی های تجاری می توان مناظر زیبای دیگری مانند مجسمه زیبای شیر، پلکان‌های خوش‌ساخت، آلاچیق و حوضچه‌هایی با فواره‌های بلند در میان درختان کاج و مرکبات، درختچه‌های تزئینی، شمشادهای سرسبز و گل‌ها و سبزه‌ها، گلدان‌های سپید بزرگ پر از گل‌های رنگارنگ را هم دید.

حافظیه انزلی

در میان این همه زیبایی های بندر انزلی، بنایی سفید رنگ شبیه حافظیه شیراز در این شهر دیده می شود. این بنا در بلوار ساحلی انزل و در کنار بنای شهرداری قرار دارد که سال ۱۳۱۱ توسط گروهی از مهندسان آلمانی ساخته شده است.

عکس حافظیه بندر انزلی

پیش تر در این مکان برای برگزاری کنسرت موسیقی استفاده می شد اما حالا درکنار جذابیت گردشگری به عنوان مکان برگزاری نمایشگاه های کوچک نقاشی و صنایع دستی استفاده می شود. حافظیه بندر انزلی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسيده است.

پل‌های انزلی

بندرانزلی یکی از نقاط استان گیلان است که در طول سال همراه با بارش باران می باشد و برای هدایت این آب ها نیز رودخانه های زیادی در این شهر جاری است. برای رفت و آمد بین دو طرف رودخانه پل هایی زیادی در این منطقه ساخته شده است که برخی از آن ها به خاطر نوع معماری و ساخت معروف است که یکی از این پل های مهم پل های انزلی و غازیان است.

در سال ۱۳۱۴ ساخت پل‌های انزلی و غازیان به‌منظور اتصال این دو مکان آغاز شد. پل تاریخی غازیان یکی از دو پل مهم شهر انزلی است و زمان ساخت آن به دوره پهلوی می‌رسد. این پل روی رودخانه انزلی، بین غازیان و میان پشته و در مسیر ارتباطی تهران – رشت قرار دارد. پل غازیان در زمان خود از معدود پل‌های پیشرفته جهان در نوع خود بوده و بر همین اساس، جزو پل‌های تاریخی ایران به ثبت رسیده‌ است.

پل‌ انزلی نیز بندر انزلی را به غازیان به‌صورت زمینی متصل می‌کند. این پل با استفاده از بتون مسلح ساخته شده است.

کاخ موزه نظامی انزلی، دهکده ساحلی بندر انزلی، برج ساعت انزلی، موج‌شکن انزلی و کشتی تفریحی میرزا کوچک خان از جاذبه های دیگر گردشگری بندر انزلی است.

رودبار، شهر باغ های زیتون

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code