دریاچه چیتگر کجاست؟

کلان شهر تهران را معمولا همه به شلوغی و آلودگی هوایی که دارد می‌شناسند، اما جالب است بدانید که مجموعه‌های تفریحی این کلان شهر آنقدر زیاد هستند، که شما اگر چند هفته را به بازدید از جاذبه‌های گردشگری شهر تهران بپردازید، باز هم نمی‌توانید از همه‌ی آن‌ها دیدن کنید و جالب‌تر این است که بدانید اکثر این مجموعه‌های تفریحی و گردشگری رایگان هستند و شهروندان تهرانی و گردشگران می‌توانند از آن‌ها بدون پرداخت هیچگونه مبلغی بازدید کنند. از جمله این اماکن و جاذبه‌های گردشگری می‌توان به دریاچه چیتگر اشاره کرد، که به مکانی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت برای تهرانی‌ها تبدیل شده است.

ایده آل مگ در این مقاله قصد دارد تا شما عزیزان همیشه همراه را با متفاوت‌ترین و بهترین جاذبه‌ گردشگری و تفریحی شهر تهران آشنا کند. اگر یک شهروند تهرانی هستید، که در هر زمانی که بخواهید می‌توانید از دریاچه چیتگر دیدن کنید و اگر گردشگری هستید که به تهران سفر کرده‌اید، توصیه می‌کنیم پیش از اینکه شهر زیبا و پر هیاهوی تهران را ترک کنید، حتما از این دریاچه بسیار زیبا دیدن کنید. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

دریاچه چیتگر تهران

در میان مکان‌های تفریحی و گردشگری تهران، چند وقتی است که دریاچه چیتگر توانسته است، حجم زیادی از گردشگران را جذب خود کند، چرا که در میان هیاهوی زندگی شهری آن هم در کلان شهری مانند تهران، قطعا شهروندان تهرانی به دنبال راه‌حلی هستند تا بتوانند، کمی از زندگی شهری فاصله بگیرند و لحظاتی خوش را در کنار عزیزان‌شان سپری کنند، به هین خاطر شهروندان تهرانی، پس از آشنایی با این دریاچه بسیار زیبا، برای گذراندن اوقات فراغت‌شان و پرداختن به تفریح، حتما دریاچه چیتگر را انتخاب می‌کنند.

دریاچه چیتگر

شاید شما این دریاچه را با نام چیتگر نشناسید، چرا که به آن، دریاچه شهدای خلیج فارس نیز گفته می‌شود و برای برخی‌ها، نام چیتگر یک نام نا آشنا است. این دریاچه در شهر تهران و در منطقه ۲۲ و یا همان غرب تهران با وسعتی ۲۵۰ هکتاری  واقع شده است، که در محدوده‌ی بسیار وسیع آن، گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند از امکانات تفریحی بسیار هیجان انگیز، مرکز خرید بسیار جذاب و لوکس بام لند و همینطور رستوران‌های واقع شده در محدوده آن استفاده کنند.

در واقع اینطور می‌توان گفت، که دریاچه چیتگر به تنهایی نتوانسته است این حجم از محبوبیت را در بین گردشگران به دست آورد، چرا که  فضا و محدوده‌ی اطراف آن، متشکل از امکانات نام برده شده است، که در کنار هم قرار گرفتن این امکانات، موجب شده است تا گردشگران به پرداختن تفریح و گردش در این مکان تفریحی علاقه نشان دهند.

بخش‌های مختلف دریاچه چیتگر

در ایران تعداد قابل توجهی دریاچه مصنوعی وجود دارد، که چیتگر بزرگ‌ترین این دریاچه‌ها است و این امکان را فراهم آورده است، تا گردشگران در همه‌ی فصول سال، مکانی برای تفریح و گردش داشته باشند. زمانی که وارد محوطه‌ی دریاچه چیتگر شوید، با امکاناتی تفریحی و بسیار هیجان انگیز همچون سینمای چند بعدی، راید اسکیت هوایی، سرسره سقوط آزاد، چرخ و فلک، پرش آزاد و… روبرو خواهید شد، که این تفریحات بیشتر مناسب افراد جوان و کسانی هستند که عاشق شور و هیجان بالا هستند.

به نظر شما برای ساختن یک روز پر هیجان در یک مکان تفریحی به چه امکاناتی نیاز دارید، که در محوطه دریاچه چیتگر وجود نداشته باشد؟ قطعا جوابی برای این سوال نخواهید داشت، چرا که این دریاچه بسیار زیبا، در محوطه خود به طور تمام و کمال، امکاناتی عالی  برای گذراندن یک روز پر هیجان در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار می‌دهد.

البته ناگفته نماند، که اگر علاقه‌ای به پرداختن تفریحات هیجان‌انگیز ندارید، این دریاچه علاوه بر دارا بودن امکانات هیجان انگیز، یک انتخابی عالی برای افرادی است، که به دنبال مکانی تفریحی خلوت و دنج می‌گردند.

محوطه این دریاچه به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است، که جاذبه‌های مهیج و رستوران‌های اقتصادی در بخش غربی و در شرق آن مرکز خرید بام لند، کافه‌ها و رستوران‌های لوکس قرار گرفته‌اند.

پس از گشت و گذار در محوطه دریاچه چیتگر و استفاده از امکانات تفریحی آن، قطعا سرو یک وعده‌ی غذایی بسیار خوشمزه و دل چسب در رستوران‌های واقع شده در محوطه این دریاچه، بسیار برای شما لذت بخش خواهد بود و همچنین گشت و گذاری در یکی از بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین مراکز خرید تهران که در محوطه همین دریاچه واقع شده است، برای‌تان بسیار خاطره‌انگیز و لذت بخش خواهد بود.

چیتگر

برای مطالعه: آشنایی با پارک ژوراسیک تهران

پارک جنگلی چیتگر

در مجاورت دریاچه چیتگر، پارک جنگلی چیتگر قرار دارد، که با ۹۵۰ هکتار مساحت، جزء بزرگ‌ترین بوستان‌های شهر تهران است. فضای این پارک به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است، که امکاناتی همچون سرویس بهداشتی، پارکینگ، آلاچیق، رستوران بوفه و… در بخش غربی آن و در بخش شرقی یک پیست دوچرخه سواری با طول شش کیلومتر قرار دارد.

بازدید از این پارک جنگلی و استفاده از امکانات تفریحی آن نظیر اسکیت سواری و دوچرخه سواری، نیز همانند بازدید از دریاچه چیتگر می‌تواند برای شما لذت بخش و خاطره‌انگیز باشد.

فعالیت‌های تفریحی دریاچه چیتگر

در مجموعه تفریحی دریاچه چیتگر، شما می‌توانید از فعالیت‌های تفریحی رایگان و غیر رایگان این مکان تفریحی، از جمله: دوچرخه سواری، ماهیگیری، عکاسی، پیک نیک در کنار دریاچه، تفریح در ساحل سنگی دریاچه، پیاده روی در بخش گذر موج و… بپردازید، که این تفریحات و امکانات تنها به این موارد ختم نمی‌شود.

فعالیت های تفریحی در دریاچه شهدای خلیج فارس

بهترین زمان رفتن به دریاچه چیتگر

برای دانستن بهترین زمان رفتن به دریاچه چیتگر ابتدا لازم است بدانید که این دریاچه یک مکان تفریحی مناسب در تمامی فصول سال است، که اگر بخواهید از تمامی امکانات آن در یک آب و هوای عالی بهره ببرید، پس بهتر است، در ۶ ماه اول سال برای بازدید از این دریاچه برنامه‌ریزی کنید و اگر با ۶ ماه دوم سال که آب و هوا رو به سردی می‌رود، ناسازگار هستید، به علت سر پوشیده نبودن این مکان ممکن است، سرمای زیاد شما را اذیت کند.

اما اگر با سردی هوا مشکلی ندارید، تفریح در این مکان، با نوشیدن یک استکان چای و یا قهوه در کنار دریاچه و به تماشا نشستن مرغ‌های دریایی، می‌تواند لذت بیشتری از تفریح تابستانه در این مکان نصیب شما کند.

پس به طور کلی می‌توان گفت بازدید از این دریاچه در تمامی روزهای سال، لذت بخش و شیرین خواهد بود، به شرطی که پیش از بازدید، اولویت زمانی خود را مشخص کنید.

رستوران‌ها و کافه‌های اطراف دریاچه

از آنجایی که افراد با شرایط اقتصادی متفاوت از این مکان تفریحی بازدید می‌کنند، رستوران‌ها و کافه‌هایی با شرایط متفاوت در محوطه دریاچه ساخته شده‌اند، که برخی از این رستوران‌ها اقتصادی هستند و برخی دیگر از آن‌ها لوکس و بسیار گران قیمت هستند، که اگر صرف هزینه زیاد برای یک وعده غذایی برای شما مقدور نیست، رستوران‌های اقتصادی این مکان تفریحی گزینه‌های مناسبی هستند، تا شما را برای سرو یک وعده غذایی پس از گشت و گذار در محوطه دریاچه و استفاده از امکانات تفریحی، پذیرا باشند. این رستوران‌ها در نزدیکی دریاچه چیتگر و بخش غربی آن واقع شده‌اند.

اما در بخش شرقی دریاچه و در نزدیکی مرکز خرید بام لند، رستوران‌ها و کافه‌های لوکس واقع شده‌اند، که  صرف وعده‌های غذایی و نوشیدنی‌های مختلف در آن‌ها برای هر گردشگر و بازدید کننده‌ای امکان‌پذیر است. از جمله معروف‌ترین این رستوران‌ها و کافه‌ها می‌توان به رستوران باروژ، رستوران نیابارا، رستوران دروازه طهرون، مم مد استیک، کافه رستا، رستوران آنتیکا، کافه شمرون، کافه دوکاتی و… اشاره کرد، که قطعا صرف نوشیدنی‌های مختلف و وعده‌هایی غذایی در هر کدام از آن‌ها برای‌تان، بسیار لذت بخش خواهد بود.

مرکز خرید رویایی دریاچه چیتگر

در کنار دریاچه چیتگر و بخش شرقی محوطه آن، مرکز خرید لوکس و جذاب بام لند واقع شده است، این مرکز خرید یکی از متفاوت‌ترین و جدیدترین مراکز خرید تهران است، که همه روزه هزاران نفر به قصد خرید به این مرکز خرید مراجعه می‌کنند و در کنار آن از دریاچه چیتگر  نیز  بازدید می‌کنند.

اما جالب است بدانید بام لند تنها یک مرکز خرید نیست و وجود امکاناتی نظیر متنوع‌ترین و بهترین رستوران‌ها و کافه‌ها در کنار فضای دل انگیز دریاچه در بام لند، باعث شده است، تا به محبوبیت خاصی در بین شهروندان تهرانی و گردشگران دریاچه چیتگر ، دست پیدا کند. هر آنچه که باعث شده است تا بام لند نسبت به دیگر مراکز خرید تهران متمایز به نظر برسد، وجود محصولاتی از برترین برندهای دنیا و مراکز تفریحی جذاب در این مرکز خرید است.

از جمله این برندها می‌توان به برند آدیداس، منگو، کالینز، آلدو، ویمنز سیکرت، سواروفسکی و… اشاره کرد و همینطور مراکز تفریحی آن، مسیرهای مخصوص پیاده‌روی، مجموعه تفریحی مخصوص کودکان، سالن‌های سینما، کلوپ ماهی گیری، پاتیناژ، آمفی تئاتر روباز، آمفی تئاتر روبسته، وی آر لند و… هستند.

فروشگاه‌های بام لند در روزهای شنبه تا چهار شنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۱ شب فعالیت دارند و در روزهای تعطیل و همینطور روزهای پنج شنبه و جمعه این ساعت کاری، از ۱۰ صبح تا ۱۲ نیمه شب می‌باشد.

دریاچه چیتگر

برای مطالعه: آشنایی با هتل های لوکس و لاکچری تهران

ساعت کاری دریاچه

دریاچه چیتگر در تمامی روزهای هفته فقط در ساعات مشخصی پذیرای بازدیدکنندگان است. این ساعت کاری در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ۱۵.۵ تا ۲۲ است و در روزهای تعطیل و پنج شنبه و جمعه از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت  ۲۳ است.

این ساعت کاری برای استفاده از امکاناتی نظیر بازی‌های هیجانی در روزهای هفته متفاوت است. بلیط این بازی‌ها را در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ تا ۲۲ می‌توانید از گیشه واقع شده در ورودی و بخش غربی دریاچه تهیه و استفاده کنید، که در روزهای تعطیل این ساعت کاری از ۱۴  به ۱۳ و از ۲۲ به ۲۴ تغییر پیدا می‌کنند و شما می‌توانید ساعات بیشتری از امکانات تفریحی آن بهره ببرید.

مسیرهای دسترسی

برای رفتن به دریاچه شهدای خلیج فارس، از مترو، اتوبوس و ماشین شخصی می‌توانید استفاده کنید و از طریق مسیرهای مختلفی خود را به این دریاچه بسیار زیبا برسانید.

اگر می‌خواهید با خودروی شخصی مسیر دسترسی به این جاذبه ارزشمند و زیبا را بپیمایید، که دو راه پیش روی شماست. از بین بزرگراه آزادگان و بزرگراه همت غرب، شما باید یکی را به دلخواه انتخاب کنید و با خودروی شخصی خود، مسیر رسیدن به دریاچه چیتگر را بپیمایید.

برای رفتن به چیتگر با مترو، پس از پیاده شدن در ایستگاه ایران خودرو باید از طریق ایستگاه اتوبوس آنجا ادامه مسیر را طی کنید. اتوبوس‌های این ایستگاه شما را به شهرک شهید باقری که دریاچه شهدای خلیج فارس در آن واقع شده است، می‌رسانند.

علاوه بر مترو و خودروی شخصی، پایانه اتوبوس‌های صادقیه، سومین و آخرین گزینه‌ی انتخابی شما برای رفتن به دریاچه چیتگر هستند، که پس از رفتن به این پایانه باید از طریق اتوبوس‌های خط ۳۲۲، مسیر را ادامه دهید تا به دریاچه زیبای چیتگر برسید.

مسیر دسترسی

امکانات دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر دارای امکانات بسیاری است، که از جمله آن‌ها می‌توان به پارکینگ، نمازخانه، آب نمای موزیکال، مرکز خرید، رستوران‌های کوچک و بزرگ، زمین بازی و امکانات تفریحی متنوعی اشاره کرد، که در ادامه می‌توانید با چند مورد از امکانات  این جاذبه آشنا شوید.

پیست پرش

پیست پرش ازجمله امکانات تفریحی دریاچه چیتگر است، که برای بار اول در این مجموعه ارائه داده شده است و شهروندان تهرانی تنها نمونه‌ای از این پیست را می‌توانند در بوستان نهج‌البلاغه ببینند. قیمت این پیست ده هزار تومن است و برای همه اقشار یک سرگرمی جالب و بسیار مناسب است.

پیست پرش

امکانات غیر آبی دریاچه

مجموعه امکانات دریاچه چیتگر متشکل از امکانات آبی و غیر آبی هستند؛ در کنار گشت و گذارها قطعا خوردن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مختلفی اعم از ایرانی و یا فرنگی، لذت خاص خود را دارند، به همین خاطر فروشگاه‌هایی در محوطه دریاچه واقع شده‌اند، تا امکاناتی در این خصوص در اختیار گردشگران قرار دهند.

هرم هیجان، سافاری وحشت و اسکیت یو شکل از جمله بازی‌هایی هستند که در دو مجموعه بزرگ واقع شده در بخش ساحلی دریاچه ارائه داده می‌شوند. از دیگر امکانات غیر آبی دریاچه می‌توان به سرزمین بازی و پیست دوچرخه سواری آن اشاره کرد.

اگر می‌خواهید چشم‌اندازی زیبا از دریاچه ببینید، به قسمت شمال شرقی آن بروید، در این قسمت از دریاچه ماشین کوبنده، چرخ و فلک، پیست پرواز و… که از وسایل بازی‌های مخصوص کودکان و نوجوانان هستند، وجود دارد.

قایق‌سواری

در بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران، قایق‌سواری جزء آن دسته از تفریحاتی است، که اصلا نباید آن را فراموش کرد. در این دریاچه به گردشگران این امکان داده شده است، تا بتوانند در دریاچه به قایق‌سواری بپردازند. در دو بخش جنوب غربی و شمالی دریاچه دو اسکله به چشم می‌خورد، که در صورت تمایل به قایق‌سواری به صورت دسته جمعی و یا انفرادی می‌توانید با مراجعه به ورودی اصلی مجموعه، بلیط‌هایی را تهیه کنید. از آنجایی که باید از ورودی اصلی دریاچه بلیط‌ها را تهیه کنید، پس بهتر است از طریق اسکله جنوبی به خاطر نزدیک بودن به ورودی اصلی، این اقدام را انجام دهید.

قایق‌سواری در دریاچه چیتگر با قایق‌های موتوری، پدالی ۴ نفره و دو نفره امکان پذیر است، که قایق‌های موتوری موجود در اسکله‌ها، ظرفیتی ۶ نفره دارند و می‌توانند به مدت ۳۰ دقیقه شما را در فضای ۱۲۰ هکتاری دریاچه بگردانند.

جزیره‌ها

دریاچه چیتگر یک مجموعه تفریحی و توریستی است، که در مجموعه امکانات تفریحی خود، سه جزیره با نام‌های شهدای ابوموسی، شهدای تنب بزرگ و شهدای تنب کوچک دارد، که در هر کدام از این جزیره‌ها فعالیت‌های متفاوتی همچون فعالیت‌های فرهنگی هنری، فعالیت‌های تفریحی، پذیرایی، فعالیت‌های مذهبی و… انجام می‌شود.

جزیره شهدای ابوموسی مساحت ۱۳۰۰۰ مترمربعی، جزیره شهدای تنب بزرگ مساحتی ۱۰۰۰۰ مترمربعی و جزیره شهدای تنب کوچک یک مساحت ۴۰۰۰ مترمربعی دارد، که کاربری هر کدام از این‌ها با هم متفاوت هستند. کاربری جزیره ۴۰۰۰ مترمربعی شهدای تنب کوچک هنری، فرهنگی و اجتماعی است، که در شهدای تنب بزرگ این کاربری به مذهبی، فرهنگی تغییر پیدا کرده است و در شهدای ابوموسی گردشگران با یک جزیره مجهز به اسکله، قایق‌های تفریحی، پدالی، امداد و قایق برقی با کاربری پذیرایی، خدماتی و تفریحی روبرو هستند.

جزیره های چیتگر

ساحل سنگی

در میان جدیدترین امکانات دریاچه چیتگر، ساحل سنگی طرفدران بسیار زیادی دارد، این ساحل در بخش شمالی دریاچه با فضایی نوستالژیک و جالب برای بازدیدکنندگان فراهم آمده است، تا گردشگران بتوانند، با راه رفتن بر روی این ساحل سنگی پر آب، بدون جوراب و کفش حال و هوایی تازه کنند.

توصیه‌هایی جهت بازدید از دریاچه چیتگر

در بازدید از هر مکان تفریحی و گردشگری، چه طبیعی و چه مصنوعی، نیاز است تا نکاتی را رعایت کنید:

  • ابتدا توجه کنید که در استفاده از امکانات این دریاچه بسیار زیبا، صدمه‌ای وارد نکنید و در هر بار بازدید در حفظ محیط آن، نهایت تلاش و توجه را داشته باشید.
  • در هنگام قایق‌سواری ممکن است برخی‌ها تصور کنند، که شوخی کردن‌های نابجا در این دریاچه به دلیل مصنوعی بودن آن هیچ خطری نمی‌تواند به همراه داشته باشد، اما توجه کنید که عمق ۱۰ متری دریاچه چیتگر در صورت بی‌توجهی گردشگران ممکن است بروز اتفاقات ناگواری را به همراه داشته باشد.
  • غذا دادن به حیوانات و پرندگان اطراف دریاچه را با اجازه مسئولان دریاچه انجام دهید.

سخن پایانی

دریاچه چیتگر از جمله مکان‌های تفریحی خاص و منحصر به فرد در ایران و تهران است، که با وجود مصنوعی بودنش، توانسته است محبوبیت بسیار زیادی در بین شهروندان تهرانی و گردشگران به دست بیاورد، چرا که در این مجموعه تفریحی امکانات متفاوت و متنوع بسیار زیادی ارائه داده شده است.

افراد با بازدید از این جاذبه‌ی تفریحی، می‌توانند یک روز پر از هیجان و در عین حال پر از آرامش را تجربه کنند و لحظات خوشی را برای عزیزان‌شان رقم بزنند. فراموش نکنید که پیش از بازدید از این دریاچه، حتما به ساعات کاری بخش‌های مختلف آن توجه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. عارفه می گوید

    با خوندن این مطلب واقعا علاقه مند شدم حتما در سفر به تهران از این دریاچه زیبا دیدن کنم. ممنون از مطالب خوبتون

  2. مشاور می گوید

    با سپاس از مطلب خوب شما. لطفا در مورد مکان های جدید دیدنی دریاچه چیتگر هم مطلب قرار بدید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code