جاذبه های دیدنی گالیکش | شهری زیبا در استان گلستان

گالیکش شهری واقع در استان گلستان، سالانه میزبان علاقمندان گردشگری فراوانی است. جاذبه های دیدنی گالیکش شامل جنگل، دشت‌های سرسبز، چشمه‌ها، آبشارها، موزه و بقعه متبرکه می‌باشند. این شهرستان در سال ۱۳۸۹ از مینودشت جدا و به شهرستانی مستقل ارتقاء یافت. گالیکش محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان می‌باشد و به عنوان گلوگاه استان گلستان در منتهی الیه شرق این استان قرار دارد. این شهرستان به مرکزیت گالیکش شامل ۲ بخش مرکزی و بخش لوه و ۴ دهستان به نام‌های نیلکوه، ینقاق، گلستان و قراولان می‌باشد. گالیکش شامل دو بخش کوهستانی و جلگه‌ای است که سراسر این مناطق مملو از سرسبزی و زیبایی‌های طبیعی می‌باشد.

جاهای دیدنی گالیکش

نواحی جنوبی و شرقی این شهرستان را کوه‌های البرز شرقیدر بر گرفته‌اند. اراضی جلگه‌ای این شهرستان به سبب مرغوبیت جنس خاک از حاصل‌خیزی بالایی برخوردار می‌باشند. نامگذاری این شهرستان به رویش گیاهی بنام «گالی» بر می‌گردد که رویش آن به صورت خودرو و انبوه است. بدین سبب آنرا «گالی کش» (کش به معنی فعل کشتن یا کاشتن) گفته‌اند. در وجه تسمیه دیگر آمده است به دلیل وزش بادهای شدید و متناوب در تمام فصول پاییز و بخشی از زمستان، مردم آن دیار پشت بام‌های خود را با گیاه خود رویی به نام «گالی» می‌پوشانیدند، بدین علت آن را «گالیکش» گفته‌اند.

قدمت گالیکش

قدمت این شهرستان به حدود ۳۰۰ سال پیش می‌رسد. ساکنان اولیه این منطقه، مهاجران شیرازی شامل اقوام نوری (خسروی)، رنگرزها و ملکان می‌باشند که در روستاهای فعلی فارسیان و فرهنگ شاکن شده‌اند. صدها سال پیش مکان فعلی گالیکش، محلی بود برای قشلاق کشاورزان و دامداران روستای فارسیان، آنان در فصل کشت به این جا می‌آمدند و پس از مدتی دوباره به جایگاه اصلی خویش یعنی روستای فارسیان باز می‌گشتند و اصولا اهالی به سبب ناامنی آن دوره، تمایلی برای سکونت دائمی در جلگه را نداشتند. گالیکش در حدود شصت سال پیش از حالت مکان قشلاقی به شکل روستا و بعد‌ها شهر در آمد.

چشمه لال

چشمه لال

سرچشمه این مجموعه در پای صخره بلندی قرار دارد که آب از درون آن می‌جوشد. چشمه لال با مساحت حدود ۳۰ هکتار، مجموعه‌ای است بسیار زیبا و دیدنی، که در ۲۰ کیلومتری شهرستان گالیکش و در حاشیه جاده بین المللی گالیکش – مشهد واقع است . در مجاورت این چشمه روستای ترکمن‌نشین بش اویلی قرار گرفته است. این منطقه دارای جاذبه‌های مختلف گردشگری است و سالانه گردشگران زیادی به این منطقه سفر می‌کنند.

جنگل دانه

جنگل‌های سرسبز و پوشیده از درخت و گل و گیاه از جاذبه های دیدنی گالیکش محسوب می‌شوند. جنگل دانه دو و نیم کیلومتری شمالی شهرستان گالیکش و در انتهای جاده‌ای معروف به جاده سلامت قرار دارد. برخورداری از تنوع درختان انبوه و کهنسال از ویژگی‌های این جنگل است. در این منطقه رودخانه اوغان عبور می‌کند. این رودخانه دائمی است و معمولا پر از آب می‌باشد. جنگل دانه در فصل تابستان میزبان گردشگران و خانواده‌های زیادی است که در حاشیه آن به استراحت و شنا می‌پردازند.

در این منطقه، پارک جنگلی فارسیان قرار گرفته است و دارای امکانات مناسب اقامت و تفریح موقت می‌باشد. آب و هوای لطیف از ویژگی‌های این پارک جنگلی است و در کنار آن مناظر زیبا و رودخانه اوغان بر زیبایی‌های منحصر به فرد آن افزوده است.

موزه باستان شناسی گالیکش

فرهنگیان و دبیران آموزش و پرورش شهرستان گالیکش بانی تاسیس این موزه بوده‌اند. دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی این موزه در سال ۸۲ تشکیل شده است. سفالینه، سکه، اشیاء فلزات و ابزار آلات و ادوات مردم شناسی از جمله اشیای به نمایش گذشته شده در این موزه است. این ابزار آلات و ادوات بیانگر شیوه معیشت و کشاورزی مردم منطقه است. اشیاء این دوره از طرف مردم، دانش آموزان و علاقمندان اهدا شده است.

جنگل و چشمه ده چشمه

چشمه ده چشمه

این چشمه در منطقه‌ای کوهستانی و زیبا قرار گرفته است. چشمه ده چشمه از دل کوه می‌جوشد و همین خصوصیت بر زیبایی این فضا افزوده است. آب آن زلال، سرد و معدنی است که پیرامون چشمه را مناظر روح بخشی احاطه کرده‌اند . این جاذبه در ۲۴ کیلو متری شهر گالیکش و ۲ کیلومتری روستای فارسیان قرار دارد.

موزه حیات وحش پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان

در این موزه مجموعه غنی و متنوع از جوامع گیاهی و جانوری نگهداری می‌شود. موزه حیات وحش پارک ملی گلستان یا میرزا بایلو دارای گیاهان و حیوانات وحشی و منحصر به فرد است که سالانه خیلی از گردشگران برای بازدید به این منطقه سفر می‌کنند. این موزه در منتهی الیه شرقی محدوده پارک ملی گلستان قرار دارد. این موزه بعداز سال ۱۳۶۲ توسعه یافت و به یک موزه تکمیل‌تر تبدیل شد.

درخت کهنسال گردو

این درخت کهنسال در ۲۲ کیلومتری شهرستان گالیکش و در روستای فارسیان واقع است. به استناد برخی مدارک و اظهارات معتمدین محل این درخت حدود ۷۰۰ سال قدمت دارد. سالانه گردشگران و مسافران فراوانی در کنار دیدن سایر جاذبه‌های گردشگری گالیکش، از این درخت کهنسال نیز دیدن می‌کنند.

بقعه متبرکه بابا تکیه گالیکش

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی گالیکش بقعه بابا تکیه گالیکش می‌باشد. در محوطه این بقعه، درختان کهنسال دیده می‌شوند که فضای این مکان را قدیمی‌تر نشان می‌دهند. این بقعه شریف در دامنه شمالی نیلکوه و در حاشیه جنوب غربی روستای پاسنگ بالا از توابع شهرستان گالیکش واقع شده است. این بقعه با شهر گالیکش حدود ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. برابر با شجره نامه موجود در این بقعه ، بابا تکیه همان آصف برخیا ، وزیر و جانشین حضرت سلیمان نبی (ع) است.


زیباترین شهرهای استان گلستان:

جاهای دیدنی آق قلا | شهر گل فشان ها در استان گلستان

جاذبه های گردشگری کردکوی | بهشت گمشده گلستان

جاهای دیدنی آزادشهر | شهری آزاد در استان گلستان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code