کالری مرغ چقدر است؟

با رواج یافتن زندگی کم تحرک و افزایش وزن، بسیاری از افراد به دنبال راه‌هایی برای کاهش کالری دریافتی خود از رژیم غذایی هستند. این موضوع باعث شده تا افراد ترجیح دهند تا کالری غذاهایی که می‌خورند را بدانند و تا حد امکان کالری دریافتی خود را کم کنند. یکی از غذاهای محبوب و پرمصرف ما ایرانی‌ها مرغ است؛ از این رو اطلاع از میزان کالری مرغ برای تنظیم میزان کالری رژیم غذایی مهم است.

این ماده غذایی غنی از مواد مغذی است و می‌تواند یک بخش مهم رژیم غذایی سالم را تشکیل دهد. مرغ پروتئین زیادی دارد و در مقایسه با سایر گوشت‌ها حاوی چربی و کالری کمتری است. پس اگر هدف‌تان کاهش وزن است خوردن این ماده غذایی برای شما مفید است. غذاهای حاوی پروتئین حس سیری را بیشتر می‌کنند؛ بنابراین، مانع از پرخوری می‌شوند و سرعت کاهش وزن را افزایش می‌دهند.

در ایران با مرغ غذاهای مختلفی پخته می‌شود. شیوه طبخ مرغ بر میزان کالری آن تاثیر زیادی دارد و می‌تواند آن را به یک غذای پرکالری و چاق‌کننده هم تبدیل کند.

در این مقاله از ایده آل مگ با این ماده غذایی و خواص آن آشنا می‌شویم. در این جا به شما می‌گوییم که کالری قسمت‌های مختلف مرغ چقدر است و کدام بخش از آن کالری کمتری دارد.

کالری قسمت های مختلف مرغ چقدر است؟

قسمت‌های مختلف مرغ از نظر مقدار کالری، چربی و مواد مغذی با هم فرق دارند. سینه مرغ کم‌ چرب‌ترین قسمت این ماده غذایی است. در مقابل، پای مرغ که برخی افراد برای تقویت استخوان‌ها استفاده می‌کنند، چربی زیادی دارد. به علت وجود چربی، کالری پای مرغ بالا و در هر ۱۰۰ گرم آن حدود ۲۱۵ است.

غذای کم کالری

کالری سینه مرغ ‌

مقدار کالری ۱۰۰ گرم سینه مرغ بدون استخوان و بدون پوست که بدون روغن پخته شده است حدود ۱۶۵ است. این میزان سینه مرغ ۳۱ گرم پروتئین، ۶/۳ گرم چربی و ۱ میلی‌گرم آهن دارد.

جدا نکردن پوست مرغ مقدار چربی آن را بالا می‌برد. کالری ۱۰۰ گرم سینه مرغ پخته شده که پوست آن جدا نشده، حدود ۱۹۷ است. این میزان سینه مرغ ۳۰ گرم پروتئین، ۸/۷ گرم چربی و ۱ میلی‌گرم آهن دارد.

جدول کالری مواد غذایی پرمصرف
بخوانید

کالری ساق مرغ

ساق به قسمت پایین پای مرغ گفته می‌شود. کالری ۱۰۰ گرم ساق مرغ که پوست آن جدا نشده و بدون روغن پخته شده حدود ۲۱۶ است. این مقدار ساق مرغ ۲۷ گرم پروتئین، ۲/۱۱ گرم چربی و ۳/۱ میلی‌گرم آهن دارد. اگر پوست این قسمت از مرغ جدا شود، کالری آن به ۱۷۵ و مقدار چربی به ۷/۵ گرم کاهش پیدا می‌کند.

کالری ران مرغ

کالری ۱۰۰ گرم ران مرغ (با پوست) که بدون روغن پخته شده حدود ۲۲۹ است. این مقدار ران ۲۵ گرم پروتئین، ۸ گرم چربی و ۳/۱ میلی‌گرم آهن دارد. با حذف پوست، مقدار کالری به ۲۰۹ و مقدار چربی به ۵/۱۵ گرم می‌رسد.

کالری بال مرغ

بال مرغ در مقایسه با سایر قسمت‌ها پروتئین کمتر و کالری بیشتری دارد. کالری ۱۰۰ گرم بال که پوست آن جدا نشده و بدون روغن پخته شده حدود ۲۹۰ است. همچنین ۲۷ گرم پروتئین، ۵/۱۹ گرم چربی و ۳/۱ میلی‌گرم آهن دارد. اگر پوست بال جدا شود، مقدار کالری به ۲۰۳ و چربی به ۱/۸ گرم کاهش پیدا می‌کند.

کالری بال مرغ

کالری گردن مرغ

وقتی گردن مرغ بدون پوست پخته می‌شود کالری آن در هر ۱۰۰ گرم حدود ۱۷۹ است. این مقدار گردن حاوی ۶/۲۴ گرم پروتئین و ۲/۸ گرم چربی است. اگر پوست جدا نشود کالری ۲۴۷ و مقدار چربی ۱/۱۸ گرم است.

پوست مرغ چقدر کالری دارد؟

مرغی که همراه با پوست طبخ و مصرف می‌شود در مقایسه با زمانی که پوست آن جدا شده، کالری و چربی بالاتری دارد. پس اگر می‌خواهید وزن کم کنید باید قبل یا بعد از پختن پوست آن را جدا کنید. چون برای کاهش وزن باید دریافت چربی و کالری را کم کنید. برای افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند سینه مرغ بدون پوست بهترین گزینه است.

۱۰۰ گرم سینه مرغ را در نظر بگیرید. وقتی بدون پوست باشد حاوی ۸۰ درصد پروتئین و ۲۰ درصد چربی است. اما اگر پوست جدا نشود میزان چربی می‌تواند تا ۵۰ درصد هم بیشتر شود. کالری ۱۰۰گرم سینه مرغ پخته شده، بدون پوست ۱۶۵ و با پوست ۱۹۷ است.

همه چیز درباره مقدار کالری انواع برنج از پخته تا خام
بخوانید

کالری آب مرغ چقدر است؟

کالری یک لیوان آب مرغ ۳۸ است. برای تهیه یک لیوان آب مرغ باید چند تکه مرغ را با سبزیجات و مقداری آب پخت. پس از پخت کامل، آب را از صافی رد کرد. از این آب مرغ می‌توان برای پخت انواع سوپ استفاده کرد.

تاثیر روش پخت مرغ بر مقدار کالری مرغ چقدر است؟

سالم‌ترین روش برای طبخ این ماده غذایی، پختن آن بدون اضافه کردن روغن است. اگر می‌خواهید به غذا روغن اضافه کنید بهتر است از اسپری روغن استفاده کنید.

تاثیر شیوه پخت بر میزان انرژی مرغ

استفاده از کره در طبخ غذا یا سرخ کردن ‌آن‌ با روغن زیاد کالری را به شدت افزایش می‌دهد. هر چقدر غذا چرب‌تر باشد تاثیر بیشتری در چاق شدن دارد.همین روغن اضافی است که باعث می‌شود کالری مرغ سوخاری از کالری مرغ آبپز بیشتر باشد.

جدول زیر کالری انواع غذاهایی که با مرغ پخته می‌شود را نشان می‌دهد. با مشاهده این جدول می‌توانید به راحتی متوجه تاثیر روش پخت و پز روی میزان کالری گوشت مرغ شوید؛ مثلاً کالری مرغ بریان با کالری مرغ شکم پر یا کالری مرغ کبابی چقدر تفاوت دارد.

نام غذاانرژی در ۱۰۰ گرم (کیلوکالری)
سینه مرغ خام۱۱۰
سینه مرغ کبابی۱۶۵
سینه مرغ بریان۱۷۶
سینه مرغ سوخاری (با پوست)۲۲۲
ران مرغ خام۱۱۹
ران مرغ کبابی۲۰۹
ران مرغ سوخاری (با پوست)۲۶۲
ساق مرغ خام۱۱۹
ساق مرغ کبابی۱۷۲
ساق مرغ سوخاری (با پوست)۲۴۵
بال مرغ خام (با پوست)۲۲۲
بال مرغ کبابی (با پوست)۲۹۰
بال مرغ سوخاری (با پوست)۳۲۴
مرغ شکم پر۲۰۲
ناگت مرغ۲۹۶
شنیسل مرغ۲۹۷

ارزش غذایی مرغ چیست؟

مرغ یک جایگزین مناسب برای گوشت قرمز است. این ماده غذایی یک منبع خوب پروتئین است که چربی زیادی ندارد. در مرغ به جز پروتئین، ویتامین B12، آهن، روی، مس، کولین و اسید آمینه تریپتوفان نیز وجود دارد. فوایدی که این غذا برای سلامتی دارد عبارتند از:

تقویت استخوان‌ها و عضلات

پروتئین مرغ منبع عالی اسیدهای آمینه است. بدن از اسیدهای آمینه برای ساخت عضلات استفاده می‌کند. عضلات قوی‌تر فشار کمتری بر روی استخوان‌ها وارد می‌کند؛ از این رو با مصرف این غذا احتمال آسیب به استخوان‌ها و بروز مشکلاتی چون پوکی استخوان کمتر می‌شود.

کنترل وزن و سلامت قلب

اگر در هر وعده غذایی ۲۵ تا ۳۰ گرم پروتئین دریافت کنید زودتر سیر می‌شوید. غذاها با محتوای پروتئین بیشتر با ایجاد حس سیری به کنترل بهتر وزن کمک می‌کنند. وقتی وزن مناسبی داشته باشید احتمال اینکه چربی و فشار خون شما بالا رود، کمتر می‌شود. در نتیجه، قلب سالم‌تری خواهید داشت.

بهبود خلق و خو

مرغ به علت داشتن اسید آمینه تریپتوفان که در ساخت هورمونی به نام سروتونین نقش دارد، باعث بهبود خلق و خو می‌شود. سروتونین یک نوع هورمون ضد افسردگی است. وقتی این هورمون به مقدار کافی در مغز ترشح شود احساس بهتری دارید و شادتر هستید.

تاثیر تغذیه بر بهبود خلق و خو

برای دریافت بیشترین مزیت و خواص مرغ کدام قسمت آن را بخوریم؟

پاسخ به این سوال به نوع رژیم غذایی شما بستگی دارد. تقریباً تمام قسمت‌های مرغ منبع خوب پروتئین هستند؛ اما مقدار چربی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. اگر می‌خواهید وزن کم کنید بهتر است از سینه مرغ استفاده کنید. چون کم چرب‌ترین قسمت مرغ است و کالری کمتری دارد.

اگر هدف افزایش وزن است باید کالری دریافتی شما در مقایسه با کالری که بدن‌تان می‌سوزاند، بیشتر باشد؛ بنابراین، می‌توانید از قسمت‌های پرچرب‌تر مثل بال و ران مرغ که حاوی کالری بالاتری هستند، استفاده کنید.

کالری نان چقدر است؟ [کالری نان لواش و سنگگ و ...]
بخوانید

آیا مرغ برای لاغری مفید است؟

کالری گوشت مرغ در مقایسه با گوشت‌های دیگر کمتر است. قسمت‌های مختلف این ماده غذایی منبع غنی پروتئین هستند؛ اما اگر پوست آن‌ها جدا نشود یا سرخ شوند کالری زیادی وارد بدن می‌کنند.

مرغ و کاهش وزن

پروتئین حس گرسنگی را کم می‌کند، از ترشح هورمون‌های افزایش دهنده اشتها جلوگیری می‌کند. متابولیسم بدن را بالا می‌برد و موجب می‌شود بدن کالری بیشتری بسوزاند.

برای افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند سینه مرغ بدون پوست یک انتخاب مناسب است. البته به شرط اینکه از روغن زیاد برای پخت آن استفاده نشود و در چارچوب یک رژیم غذایی سالم مصرف شود.

کالری پیتزا چقدر است؟ + روش‌های سوزاندن کالری پیتزا
بخوانید

سخن آخر

مرغ سرشار از پروتئین و مواد مغذی مهم مثل ویتامین B12 و آهن است. مصرف این غذا به کاهش وزن کمک می‌کند. مصرف این غذا به علت داشتن آهن مانع ابتلا به کم خونی می‌شود؛ بنابراین، توصیه می‌شود از مرغ در کنار سایر غذاهای سالم در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

 کالری قسمت‌ های مختلف مرغ با هم متفاوت است. روشی که برای پختن مرغ بکار می‌برید هم روی کالری آن تاثیر دارد؛ مثلاً کالری مرغ سوخاری از کالری نوع کبابی آن بیشتر است. هر چقدر از روغن کمتری برای پخت و پز استفاده کنید غذای سالم‌تری مصرف می‌کنید.

اگر باز هم سوالی درباره مقدار کالری این ماده غذایی و نقش آن در سلامتی و کاهش وزن دارید، می‌توانید آن را از ایده آل مگ بپرسید.

سوالات متداول

آیا مرغ‌ها هورمون دارند؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند مصرف هورمون موجب رشد زیاد مرغ‌ها در مدت کوتاه می‌شود؛ در حالیکه به دلیل هزینه زیاد، استفاده از هورمون برای مرغداران صرفه اقتصادی ندارد. استفاده از هورمون، حتی در مقادیر ناچیز، هزینه تولید را چندین برابر افزایش می‌دهد؛ به عبارت دیگر، هزینه این کار از ارزش یک مرغ بیشتر می شود. علت رشد سریع مرغ‌های گوشتی اصلاح نژاد و نوع تغذیه آن‌ها است. آنچه که در پرورش مرغ استفاده می‌شود، آنتی بیوتیک است. اگر در مورد این دارو «دوره منع مصرف» رعایت نشود، می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. دوره منع مصرف به مدت زمانی گفته می‌شود که قبل از کشتار مرغ نباید هیچ دارویی به آن تزریق یا داده شود. در این دوره بدن مرغ زمان کافی برای تجزیه و دفع داروها را دارد.

چرا مصرف جگر مرغ توصیه نمی‌شود؟

کبد یا جگر مرغ به علت آنزیم‌هایی که دارد، محل سم‌زدایی است. سموم، آنتی ‌بیوتیک‌ها و واکسن‌های تلقیحی در جگر انباشته و سپس خنثی‌سازی می‌شوند. آنتی ‌بیوتیک با هدف کنترل بیماری‌های عفونی به مرغ تزریق می‌شود. فاصله تجویز آنتی بیوتیک تا زمان کشتار باید به حدی باشد که دارو از بدن حیوان دفع شود. اگر این کار ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از کشتار انجام شود دارو در جگر مرغ رسوب می‌کند؛ چون کبد فرصت نمی‌کند مواد مضر را پاکسازی و دفع کند. این آنتی بیوتیک رسوب کرده در جگر مرغ احتمال ابتلا به سرطان را در انسان بالا می‌برد و مقاومت دارویی نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها ایجاد می‌کند؛ به همین دلیل، توصیه می‌شود از مصرف جگر مرغی که از نحوه پرورش آن آگاه نیستید، خودداری کنید.

چرا نباید پوست مرغ را مصرف کنیم؟

پوست مرغ چربی و کالری بالایی دارد. مصرف این بخش از مرغ موجب اضافه وزن و ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌شود؛ از طرف دیگر آنتی بیوتیکی که در پرورش مرغ استفاده می‌شود در پوست آن ذخیره می‌شود. ورود مقدار زیادی آنتی بیوتیک به بدن برای سلامتی مضر است.

به غیر از مرغ، کدام غذاها پروتئین بالایی دارند؟

گوشت قرمز، ماهی، تخم‌مرغ، لبنیات و حبوبات هم پروتئین زیادی دارند. مصرف این غذاها می‌تواند به کاهش اشتها، ساخت عضلات و کاهش وزن کمک کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code