جدول کالری مواد غذایی پرمصرف

بیشتر اوقات وقتی از غذا و ورزش صحبت می‌کنیم پای کالری به میان می‌آید. ممکن است فکر کنید این واژه فقط برای افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند، مهم است. چون بیشتر اوقات شنیده‌اید افراد سعی می‌کنند کالری کمتری مصرف و کالری بیشتری بسوزانند تا وزن‌شان کم شود. اما واقعیت آن است که کالری برای همه مهم است پس داشتن یک جدول کالری کالری مواد غذایی می‌تواند برای همه مفید باشد.

کالری واحد اندازه‌گیری انرژی است. بدن برای ادامه حیات به انرژی نیاز دارد و دریافت کم یا زیاد انرژی به سلامتی آسیب می‌زند. در این مقاله از ایده آل مگ به کمک جدول کالری مواد غذایی به شما خواهیم گفت که با خوردن هر غذا چه مقدار انرژی وارد بدن‌تان می‌شود.

غذایی که می‌خورید سوخت مورد نیاز بدن شما را تامین می‌کند. غذاهای سالم هم انرژی مورد نیاز بدن و هم مواد مغذی مورد نیاز برای ساخت استخوان‌ها و عضلات را تامین می‌کنند.

اگر انرژی دریافتی شما بیش از نیاز بدن‌تان باشد به تدریج وزن اضافه می‌کنید. انرژی اضافی به شکل چربی در بدن ذخیره می‌شود. بدن برای زنده ماندن به مقداری چربی ذخیره شده نیاز دارد. اما اگر این مقدار از حد نیاز فراتر رود مشکلات زیادی برای سلامتی به وجود می‌آید.

کالری چیست و چرا اندازه‌گیری آن در رژیم غذایی اهمیت دارد؟

کالری مثل متر یا کیلوگرم واحد اندازه‌گیری است. این واحد اندازه‌گیری انرژی را می‌سنجد. کالری میزان انرژی موجود در غذاها را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند بدن چه میزان انرژی استفاده می‌کند.

دستگاه اندازه گیری کالری مواد غذایی یا کالری متر

هنگامی که ما در مورد کالری غذاها صحبت می‌کنیم در واقع به کیلوکالری اشاره می‌کنیم. یک کیلوکالری مقدار انرژی لازم برای افزایش دمای یک کیلوگرم آب به اندازه یک درجه سانتی‌گراد است. هر کیلوکالری معادل هزار کالری است. به میزان انرژی که می‌تواند دمای یک گرم آب را به اندازه یک درجه سانتی‌گراد بالا ببرد یک کالری گفته می‌شود.

در محیط آزمایشگاه ماده غذایی درون یک محفظه مخصوص سوزانده می‌شود. گرمایی که از سوزاندن غذا تولید می‌شود دمای آب اطراف محفظه را افزایش می‌دهد. محاسبه کالری مواد غذایی از طریق بررسی میزان افزایش دمای آب انجام می‌شود. این کار، دقیق‌ترین روش برای محاسبه کالری غذاها است.

بدن طی فرآیند هضم که در دستگاه گوارش انجام می‌شود انرژی ذخیره شده در مواد غذایی را آزاد می‎کند. انرژی به شکل درشت مغذی‌هایی به نام‌های کربوهیدرات، پروتئین و چربی در مواد غذایی وجود دارد. مقدار انرژی این درشت مغذی‌ها برابر نیست. پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها، هر کدام، ۴ کیلوکالری و چربی‌ها ۹ کیلوکالری انرژی دارند.

غذاهای پرکالری

نان و غلات، میوه‌ها، سبزیجات و لبنیات حاوی کربوهیدرات و انواع گوشت، لبنیات و حبوبات حاوی پروتئین هستند. چربی‌ها در انواع روغن، انواع گوشت، لبنیات و مغزهای خوراکی وجود دارند.

شما با مصرف غذا انرژی را وارد بدن‌تان می‎کنید. بخشی از این انرژی در عضلات و بافت چربی ذخیره می‌شود. اگر زمانی قادر به غذا خوردن نباشید بدن به سراغ این ذخایر می‌رود و سوخت مورد نیاز خود را تامین می‌کند.

اگر مقدار انرژی که وارد بدن می‌شود بیش از حد باشد چربی زیادی در بدن ذخیره می‌شود. با گذشت زمان ذخایر چربی بیشتر و بیشتر می‌شوند و وزن شما بالا می‌رود.

مصرف غذاهای پرکالری که بیشتر آن‌ها فاقد ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند یکی از دلایل مهم چاقی است. اگر می‌خواهید وزن مناسبی داشته باشید باید غذاهایی مصرف کنید که هم مقدار انرژی مناسبی داشته باشند و هم نیاز بدن به ویتامین‌ها و مواد معدنی را تامین کنند.

میزان کالری موجود در مواد غذایی مختلف چقدر است؟

یک مرد یا زن بالغ با فعالیت بدنی متوسط باید روزانه به ترتیب ۲۰۰۰ و ۲۶۰۰ کیلو کالری انرژی دریافت کند. با این حال، انرژی مورد نیاز بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

انتخاب مواد غذایی سالم

در دنیای امروز مواد غذایی زیادی برای انتخاب کردن وجود دارند. به طوریکه خیلی اوقات در راهروی فروشگاه‌ها سرگردان و از دیدن تنوع مواد غذایی شگفت‌زده می‌شوید.

به غیر از گرسنگی، عوامل دیگری هم در انتخاب غذاها نقش دارند. سلیقه شخصی، تاثیرات فرهنگی، فشارهای اجتماعی، وضعیت سلامتی و هزینه از جمله مواردی هستند که روی انتخاب‌های غذایی شما اثر می‌گذارند. هر چقدر اطلاعات شما در مورد آنچه که می‌خورید بیشتر باشد بهتر می‌توانید رژیم غذایی خود را کنترل کنید.

یکی از چالش‌های قرن ۲۱ افزایش قابل توجه شیوع چاقی در جهان است. چاقی منشاء بسیاری از بیماری‌های مزمن است و طول عمر را کاهش می‌دهد. توجه به رژیم غذایی و کاهش دریافت انرژی به کنترل وزن کمک می‌کند.

در این قسمت می‌توانید جدول کالری مواد غذایی را مشاهده کنید. این بخش شامل جدول کالری میوه‌ها، کالری تخم مرغ ، سبزیجات، غلات، لبنیات، گوشت، حبوبات، فست فودها، برخی غذاهای ایرانی و کالری برنج است.

جدول کالری مواد غذایی به شما می‌گوید که با مصرف هر کدام از غذاهای مورد علاقه خود چه مقدار انرژی وارد بدن‌تان می‌کنید. در نتیجه، می‌توانید در هنگام غذا خوردن انتخاب‌های هوشمندانه‌تری داشته باشید.

جدول کالری مواد غذایی

در جدول زیر می‌توانید کالری غذاهای پرمصرف را ببینید:

نام ماده غذاییمقدارانرژی (کیلوکالری)
نان لواشیک کف دست۴۳
نان سنگکیک کف دست۷۵
نان بربرییک کف دست۷۶
نان تافتونیک کف دست۴۳
نان تستیک عدد۷۵
نان باگت۳۰ گرم۷۵
نان سوخارییک عدد۴۱
سیبیک عدد۹۵
پرتقالیک عدد۷۲
نارنگییک عدد۵۸
کیوییک عدد۴۲
گریپ فروتیک عدد۷۶
گیلاس۱۰ عدد۵۰
زردآلویک عدد۱۷
هلویک عدد۵۹
آلویک عدد۳۱
موزیک عدد۱۰۵
گلابییک عدد۱۰۲
انارنصف لیوان۷۲
انگوریک لیوان۱۰۴
توت فرنگییک عدد۴
انجیریک عدد۳۷
توت سفیدیک لیوان۶۰
توت خشکیک قاشق غذاخوری۳۷
کشمشیک قاشق غذاخوری۴۰
خرمایک عدد۲۳
خرمالویک عدد متوسط۱۱۲
خربزهیک لیوان۶۱
هندوانهیک لیوان۴۶
طالبییک لیوان۶۰
کلم برگیک لیوان۳۳
پیازیک عدد۴۴
سیب زمینی آبپزیک عدد۷۵
گوجه‌فرنگییک عدد۳۲
هویجیک عدد۲۵
فلفل دلمه‌یک عدد۱۵
کرفسیک لیوان۱۴
کاهویک لیوان۵
کدو سبز پختهیک لیوان۲۷
بادمجان پختهیک لیوان۳۵
کدو حلوایی پختهیک لیوان۴۹
سالاد شیرازییک لیوان۵۲
شیر ۱.۵ درصد چربییک لیوان۱۱۰
ماست کم چربیک لیوان۱۰۰
پنیر سفیدیک قوطی کبریت۷۵
مغز گردویک عدد۲۷
مفز بادامیک عدد۷
مغز بادام زمینییک عدد۶
آجیل مخلوطنصف لیوان۳۵۰
جوجه کبابیک سیخ۲۰۰
کباب کوبیدهیک سیخ۲۷۰
کباب تابه‌اییک کف دست۲۱۰
گوشت کوبیدهیک قاشق غذاخوری۶۰
تن ماهی با روغنیک قاشق غذاخوری۶۵
ماهی قزل‌آلایک فیله۱۰۰
تخم‌مرغ آبپزیک عدد۷۸
نیمرویک عدد۹۰
کوکو سیب زمینییک عدد۱۵۰
عدسییک لیوان۲۵۰
خوراک لوبیا چیتییک لیوان۱۹۹
خورشت آلو۱ قاشق غذاخوری۴۴
خورشت بامیهیک قاشق غذاخوری۳۷
خورشت کرفسیک قاشق غذاخوری۳۴
خورشت قیمهیک قاشق غذاخوری۴۴
خورشت فسنجانیک قاشق غذاخوری۵۸
خورشت قورمه سبزییک قاشق غذاخوری۴۴
خورش هویجیک قاشق غذاخوری۴۴
آش رشتهیک لیوان۲۶۰
آش جویک لیوان۱۵۰
آش شله قلمکاریک لیوان۲۱۷
سوپ جویک لیوان۱۵۰
سوپ ورمیشلیک لیوان۱۶۷
عدس پلویک کفگیر۳۳۲
لوبیا پلویک کفگیر۳۲۹
سبزی پلویک کفگیر۳۳۹
باقالی پلویک کفگیر۳۱۷
ته چین مرغیک کفگیر۲۸۰
زرشک پلویک کفگیر۳۰۰
برنج کتهیک کفگیر۲۶۰
برنج آبکشیک کفگیر۲۳۸
ماکارونییک لیوان۲۲۱
سالاد الویهیک قاشق غذاخوری۹۰
سالاد ماکارونییک لیوان۳۲۵
لازانیای گوشت۱۰۰ گرم۱۳۵
ساندویچ همبرگریک عدد۵۰۰
ساندویچ ژامبونیک عدد۴۸۰
ساندویچ فلافلیک عدد۴۰۹
پیتزا سبزیجاتیک برش۱۷۰
پیتزا پپرونییک برش۲۶۷
پیتزا مخلوطیک برش۲۴۰
شیرینی تریک عدد۲۷۰
شیرینی دانمارکییک عدد۲۵۰
شیرینی ناپلئونییک عدد۲۸۴
شیرینی نارگیلییک عدد۷۰
شیرینی نخودچییک عدد۴۰
نوشابهیک لیوان۱۰۱
دلستریک لیوان۹۶
عسلیک قاشق غذاخوری۶۴
مربای هویجیک قاشق غذاخوری۳۵
مربای آلبالویک قاشق غذاخوری۵۰
شکریک قاشق چایخوری۱۶
روغن مایعیک قاشق غذاخوری۱۲۰
روغن حیوانییک قاشق غذاخوری۱۲۵

به چه مواد غذایی پرمصرف گفته می‌شود؟

به مواد غذایی که به طور روزانه با آن‌ها سر و کار دارید و بیش از سایر غذاها استفاده می‌کنید، مواد غذایی پرمصرف گفته می‌شود. از مواد غذایی پرمصرف می‌توان به نان و غلات، میوه‌ها و لبنیات اشاره کرد. آمارها نشان ‌می‌دهد که در ایران مقدار مصرف نوشابه و غذاهای حاوی شکر هم بالا و بیش از میانگین جهانی است.

کالری نان چقدر است؟ [کالری نان لواش و سنگگ و ...]
بخوانید

سخن آخر

تامین انرژی مورد نیاز بدن به کمک یک رژیم غذایی مناسب به حفظ سلامتی کمک می‌کند. برای رسیدن به این هدف باید مصرف غذاهای پرچرب و نوشیدنی‌های شیرین را محدود کنید. در مقابل، سهم سبزیجات، میوه‌ها و نان سبوس‌دار را در برنامه غذایی خود بیشتر کنید. همچنین به جای گوشت و لبنیات پرچرب از انواع کم چرب آن‌ها استفاده کنید.

جدول کالری مواد غذایی به شما در انتخاب غذاهای کم کالری‌تر کمک می‌کند. اگر سوالی در مورد کالری غذاها دارید می‌توانید آن را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

آیا فواید غذاها فقط به تامین انرژی مورد نیاز بدن خلاصه می‌شود؟

فواید غذاها و درشت مغذی‌های موجود در آن‌ها فراتر از تامین انرژی است. ویتامین‌ها و ‌مواد معدنی که در غذاهای مختلف وجود دارند به رشد بدن، عملکرد مناسب بافت‌ها و تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند. پروتئین‌ها در ساخت عضلات و آنتی‌بادی‌ها نقش دارند. سیستم ایمنی با ترشح آنتی‌بادی‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌های وارد شده به بدن را از بین می‌برد. چربی‌های سالم به جذب ویتامین‌های A، D، E و K در روده کمک می‌کنند. امگا ۳ که یک چربی سالم به شمار می‌رود احتمال ابتلای شما را به بیماری قلبی کم می‌کند. ماهی و مغزهای خوراکی مثل گردو منبع چربی‌های سالم هستند.

چرا مقدار کالری میوه‌های خشک از میوه‌های تازه بیشتر است؟

حجم میوه‌های خشک از میوه‌های تازه کمتر است. چون طی فرآیند خشک شدن آب از آن‌ها خارج شده است. به عنوان مثال، یک لیوان توت خشک در مقایسه با یک لیوان توت تازه حاوی تعداد توت بیشتری است. در نتیجه، مقدار انرژی یک لیوان توت خشک از یک لیوان توت تازه بیشتر است.

آیا راهی برای کاهش کالری مواد غذایی وجود دارد؟

روش پخت غذاها تاثیر زیادی روی مقدار انرژی موجود در آن‌ها دارد. سرخ کردن غذاها و پخت آن‌ها با روغن زیاد موجب می‌شود مقدار زیادی انرژی وارد بدن شود. کاهش مصرف روغن و پخت غذاها به روش آبپز کردن، بخارپز کردن یا پخت در فر تاثیر چشمیگری در کاهش انرژی دریافتی دارد.

غذاهای کالری منفی کدامند؟

به غذاهایی که برای جویدن و هضم آن‌ها در بدن به کالری زیادی نیاز است، غذاهای کالری منفی گفته می‌شود. به عبارت دیگر، گفته می‌شود انرژی مورد نیاز برای پردازش این غذا‎‌ها در بدن از انرژی موجود در خود غذا بیشتر است. بنابراین، مصرف آن‌ها نه تنها باعث بالا رفتن وزن نمی‌شود بلکه به کاهش وزن کمک می‌کند. از این غذاها می‌توان به کرفس، کاهو، بروکلی و خیار اشاره کرد. معمولاً غذاهای کالری منفی، سالم و سرشار از مواد مغذی هستند. اما هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد مصرف این غذاها موجب کاهش وزن می‌شود. بهتر است به جای محدود کردن رژیم غذایی به چند غذای خاص طیف متنوعی از غذاهای سالم را مصرف کنید.

۳.۸ | (۵)
منبع verywellfit discovermagazine
ممکن است شما دوست داشته باشید
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x