EOS در آزمایش خون چیست؟

eo یا eos در آزمایش خون به معنای شمارش تعداد ائوزینوفیل (Eosinophil)های خون است. ائوزینوفیل نوعی سلول سفید خون است.

اگر بخواهیم کامل تر توضیح دهیم، در واقع سلول های سفید خون ۵ نوع هستند که عمر هرکدام از چند ساعت تا چند روز متغیر است. هر پنج نوع سلول سفید توسط مغز استخوان ساخته می شوند.

همان طور که همه میدانیم سلول های سفید خون بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند و بدن را در برابر ویروس ها، انگل ها و باکتری های مهاجم حفظ می کند.

تعداد سلول های سفید می تواند سلامتی بدن را نشان دهد؛ اگر تعدادشان زیاد شود یعنی به بخشی از بدن حمله شده و بدن برای مقابله با ویروس، انگل یا باکتری مهاجم شروع به تولید هرچه بیشتر سلول های سفید کرده است که در نتیجه آن تعداد آن ها در خون افزایش یافته.

آگاهی از اینکه کدام نوع از انواع سلول های سفید افزایش یافته، می تواند به تشخیص پزشک کمک کند.

ائوزینوفیل ها در بافت های سراسر بدن وجود دارند و قادرند تا چند هفته زنده بمانند. مغز استخوان هم به طور دائم ذخیره آن ها را تأمین می کند تا بدن با کمبودشان مواجه نشود.

ائوزینوفیل

eo در آزمایش خون چیست؟

معمولا مقدار eo طی شمارش کامل سلول های خونی صورت می گیرد. به آزمایشی که در آن کل سلول های خونی شمرده می شوند آزمایش CBC می گویند.

هنوز تحقیقات در مورد وظایفی که ائوزینوفیل ها در بدن انجام می دهند ادامه دارد. تا کنون مشخص شده که ائوزینوفیل ها به هر نحوی در نزدیکی تمام سیستم های بدن حضور دارند و دو کار مهم انجام می دهند؛ اول اینکه اجرام مهاجم مثل ویروس، باکتری یا انگل هایی مانند کرم قلاب‌دار را نابود می کند. به علاوه، در ایجاد التهاب -به خصوص التهابات ناشی از آلرژی- نقش دارد.

التهاب نه بد است و نه خوب. در واقع وقتی بخشی از بدن ملتهب می شود، یعنی سیستم ایمنی بدن در آن قسمت فعال شده. اما این فعالیت یک عارضه جانبی دارد و آن اینکه بافت اطراف آن بخش نیز آسیب می بیند. آلرژی هم در واقع واکنش سیستم ایمنی بدن است که گاهی باعث التهاب مزمن بخشی از بدن می شود. مشخص شده که ائوزینوفیل ها نقش مهمی در التهابات ناشی از آلرژی، اگزما و آسم دارند.

چرا گاهی لازم است ائوزینوفیل های خون شمرده شوند؟

وقتی آزمایش CBC از فردی گرفته می شود، تعداد مشتقات سلول های سفید هم در آن آزمایش مشخص می گردد. تعداد مشتقات سلول های سفید یعنی تعداد هریک از انواع سلول های سفید به تفکیک. این مقادیر به صورت درصد بیان می شوند. مثلا چند درصد از کل خون فرد را سلول های eo تشکیل داده است.

در بیماری های مختلف تعداد گلبول های سفید خون فرق دارد؛ مثلا اگر عامل افزایش تعدادشان آلرژی باشد تعداد گلبول های سفید متفاوت است از حالتی که بدن به یک دارو واکنش نشان داده یا حالتی که عفونتی در بدن باشد.

برخی داروها مثل قرص های لاغری، بعضی از داروهای درمان عفونت، بعضی از آنتی‌بیوتیک ها، ملین‌های حاوی پسیلیم و آرام‌بخش ها باعث می شوند eos در آزمایش خون افزایش یابد. بنابراین اگر از این نوع داروها استفاده می کنید، حتما قبل از آزمایش به پزشکتان اطلاع دهید.

تفسیر نتیجه eos در آزمایش خون

تعداد نرمال ائوزینوفیل در خون با افزایش سن تغییر می کند.

تعداد طبیعی ائوزینوفیل در خون بزرگسالان باید از ۵۰۰ سلول در هر میکرولیتر خون کمتر باشد.

انواع گلبول های سفید خون

eos بالا در آزمایش

تعداد بالای سلول های eos در هر میکرولیتر خون (بیشتر از ۵۰۰ عدد) نشان می دهد ائوزینوفیل های خون مشکلی را تشخیص داده و از این رو تکثیر شده اند.

وقتی تعداد ائوزینوفیل در خون یا بافت ها بیشتر از مقدار طبیعی باشد به آن ائوزینوفیلیا (Eosinophilia) می گویند.

Eos بالا در آزمایش نیز خود به سه دسته طبقه بندی می شود؛

 • بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ ملایم
 • بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ متوسط
 • بیش از ۵۰۰۰ شدید

این مقادیر بالا می تواند ناشی از هر یک از موارد زیر باشد:

 • عفونت با کرم های انگلی
 • بیماری های خودایمنی
 • واکنش های شدید آلرژی
 • اگزما
 • آسم
 • آلرژی های فصلی
 • لوسمی و بعضی دیگر از سرطان ها
 • کولیت اولسراتیو (زخم و التهاب مزمن روده بزرگ)
 • مخملک
 • لوپوس
 • بیماری های کرون
 • واکنش به یک داروی خاص
 • پس زدن عضو پیوندی

eos پایین در آزمایش خون

وقتی تعداد eo در آزمایش خون به طرز غیرنرمالی پایین باشد نشان از مسمومیت با الکل یا تولید بیش از حد کورتیزول -مثل بیماری کوشینگ- دارد. کورتیزول هورمونی است که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود.

تعداد ائوزینوفیل به ساعت شبانه روز هم بستگی دارد و در برخی ساعات تعدادشان کم می شود. در حالت طبیعی، تعداد eos در صبح به حداقل و در عصر به حداکثر خود خواهد رسید.

لذا اگر مصرف بیش از حد الکل  یا بیماری کوشینگ وجود نداشته باشد، نباید از پایین بودن eo نگران شد مگر اینکه تعداد سایر انواع سلول های سفید نیز به طور غیرنرمالی کم شده باشد. اگر تعداد همه گلبول های سفید خون پایین باشد از مشکلات مغز استخوان حکایت دارد.

منابع: خط سلامتی

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 14 Average: 4.8]
2 نظرات
 1. ه. عنایتی می گوید

  توضیحاتتون در مورد ازمایش Eos ناقص میباشد مثلا نگفته شده کم یا زیاد شدن ان مربوط به چه مشکلاتی در بدن میباشد…

 2. شپل می گوید

  ی بار میخوندی می‌دیدی توضیح داده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.