اشعه مادون قرمز چیست؟

مادون قرمز چیست؟

نور مادون قرمز (IR) تابش الکترومغناطیسی است که با طول موجهای طولانی تری نسبت به نور مرئی انتشار پیدا می کند. این طیف ازطول موج ها به دامنه فرکانسی تقریبا ۱ تا ۴۰۰ THz مربوط می شود و شامل بیشترین تابش حرارتی از اجسامی است که دارای دمای اتاق می باشند. هنگام تغییر حرکات چرخشی-ارتعاشات، نور مادون قرمز توسط مولکول ها منتشر می شود یا جذب می شود.

اشعه مادون قرمز چیست؟

تاریخچه

وجود اشعه مادون قرمز در سال ۱۸۰۰ توسط اخترشناس ویلیام هرشل کشف شد. او یک وسیله به نام اسپکترومتر برای اندازه گیری قدرت تابشی در طول موج های مختلف ساخته است. این وسیله از سه قطعه ساخته شده است. اولین قطعه، منشوری برای گرفتن نور خورشید بود که رنگ ها را روی یک میز قرار می داد و آن ها را جداسازی می کرد، دوم پانل کوچکی از مقوا بود که دارای یک شکاف بود و تنها یک رنگ از آن عبور می کرد و در نهایت، سومین قطعه، سه جیوه در داخل دماسنج شیشه ای بود.

اشعه مادون قرمز چیست؟

هرشل در آزمایش خود دریافت که نور قرمز دارای بالاترین درجه تغییر دما در طیف نور بود، با این حال، حرارت مادون قرمز به طور معمول تا زمان جنگ جهانی دوم استفاده نمی شد. در طول جنگ جهانی دوم حرارت مادون قرمز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت و شناخته شده است. برنامه های کاربردی اصلی در زمینه اتمام فلز بود، به ویژه در درمان و خشک کردن رنگ ها و لاک الکل ها در تجهیزات نظامی. با استفاده از این تکنیک زمان خشک شدن بسیار سریع تر از کوره های کنونی سوخت را ارائه می داد. پس از جنگ جهانی دوم، تصویب تکنیک های حرارت مادون قرمز ادامه یافت اما به مراتب کندتر شد.

خواص اشعه مادون قرمز و نور مادون قرمز

بخش اعظم انرژی از خورشید به صورت تابش مادون قرمز بر روی زمین وارد می شود.

خورشید ، میزان نور بیش از ۱ کیلووات در هر متر مربع را در سطح دریا فراهم می کند. از این انرژی ۵۲۷ وات تابش مادون قرمز است، ۴۴۵ وات نور قابل مشاهده است و ۳۲ وات تابش اشعه ماوراء بنفش است. تعادل بین اشعه مادون قرمز جذب شده و انتشار یافته تأثیر مهمی بر آب و هوای زمین دارد.

نور InfraredWavesBodyInfrared در برنامه های صنعتی، علمی و پزشکی استفاده می شود. دستگاه های دید در شب با استفاده از نور مادون قرمز اجازه می دهد مردم و حیوانات بدون مشاهده ناظر شناسایی شوند.

در نجوم، تصویربرداری در طول موج مادون قرمز اجازه می دهد تا اشیائی که با گرد و خاک بین ستاره ای پوشانده شده اند، مشاهده شود. دوربین های تصویربرداری مادون قرمز برای تشخیص ضایعات گرما در سیستم های عایق شده و همچنین مشاهده جریان خون در پوست و تشخیص بیش از حد از دستگاه الکتریکی استفاده می شود. تصویربرداری مادون قرمز به طور گسترده ای برای اهداف نظامی و غیر نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

برنامه های نظامی عبارتند از دستیابی به هدف، نظارت، دید در شب، تعقیب و پیگیری. استفاده های غیر نظامی شامل تجزیه و تحلیل کارایی حرارتی، نظارت بر محیط زیست، بازرسی های صنعتی، سنجش از دور، ارتباط بی سیم کوتاه مدت، طیف سنجی و پیش بینی آب و هوا است

ستاره شناسی مادون قرمز از تلسکوپ های مجهز به سنسور برای نفوذ به مناطق گرد و خاکی فضا مانند ابرهای مولکولی استفاده می کند؛ اشیاء مانند سیارات را شناسایی می کنند. انسان ها در دمای طبیعی بدن ، به طور عمده در طول موج های ۱۰ میکرون (میکرومتر) شعله ور می شوند، همانطور که توسط قانون جابجایی وین مطرح شده است. در سطح اتمی، انرژی مادون قرمز، حالت های ارتعاشی را در مولکول بوسیله تغییر در لحظه دو قطبی، موجب می شود که محدوده فرکانسی مفید برای مطالعه این حالت های انرژی برای مولکول های تقارن مناسب باشد.

اثر درمانی پرتوهای مادون قرمز

  • کمک به عادی شدن فشار خون بالا
  • بهبود و تثبیت گردش خون
  • کاهش درد ستون فقرات، برونشیت، اختلالات آسم؛
  • کمک به سرماخوردگی و خستگی
  • مفید در التهاب گوش، بینی و گلو؛
  • کاهش درد در بیماری های آرتریتی و روماتیسمی
  • تسهیل عملکرد کلیه؛

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.