شهر اسفراین | جاذبه های گردشگری و تاریخی اسفراین

اسفراین از شهرستان‌های استان خراسان شمالی است که مرکز آن شهر اسفراین می‌باشد. این شهرستان یکی از شهرهای منطقه سربداران محسوب می‌شود. سربداران در قرن هشتم شمسی پس از ۱۲۰ سال چیرگی قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، با شعار(سر به دار می‌دهیم تن به ذلت نمی‌دهیم) در باشتین، سبزوار و اسفراین شکل گرفت. شهرستان اسفراین از جنوب و جنوب غربی با شهرستان‌های جوین و جغتای، از شرق با خوشاب و سبزوار و از غرب با بجنورد و شیروان همسایه ‌است.

اسفراین در کنار کوه‌های آلاداغ نزدیک رشته کوه البرز قرار دارد و در قسمت جنوبی به ارتفاعات جغتای می‌پیوندد. در آلاداغ، قله های متعددی قرار دارند که بلندترین آن قله شاه جهان است. شانو، دلقره، برمهان، پاتو، نادری، خیبران، ارسن، کول، گاوتیغ و قره داش از قله های دیگر این منطقه می‌باشد. در این منطقه کوهها و رشته کوه‌های دیگری نیز به موازات رودخانه جوین قرار دارد.

قدمت شهر اسفراین

قدمت اسفراین

این شهر از قدمتی طولانی و آثار مختلف تاریخی برخوردار است. اسفراین در سال ۳۱ هجری قمری در دوره  خلافت عثمان بن عفان، به دست عبدالله بن عامر گشوده شد و در سال ۲۰۵ هجری قمری طاهر ذوالیمینین، فرمانروای خراسان گردید. در سال های ۶۱۷ و ۷۲۵ هجری قمری به ترتیب مغولان و تیمور لنگ، اسفراین را مورد هجوم و غارت قرار دادند. جنبش سربداری در سال ۷۳۷ هجری قمری در پی مرگ ایلخان ابوسعید، نخست در سبزوار، اسفراین، جاجرم و بیارجمند شکل گرفت. در دوران قاجاریه، حکومت اسفراین از سوی شاهان قاجار در دست بزرگان شادلو بود.

ترک‌ها، تات‌ها و بربرها و کردها مهم‌ترین قومیت‌های اسفراین را تشکیل می‌دهند. این اقوام  حدود سال ۱۰۰۰ هجری قمری به دستور شاه عباس از نواحی غرب ایران به شمال خراسان کوچانده شدند. کردهای ساکن شهرستان اسفراین حدود ۳۹ طایفه هستند که مهم ‌ترین آن‌ها استاجلوها، جافکانلو، جهانبگلو و اصطخری هستند.

جنگل ها و مزارع اسفراین

این شهرستان از نظر کشاورزی و تولیدات محصولات مختلف در شرایط مناسبی قرار دارد. شغل اغلب روستاییان این منطقه کشاورزی است و از این راه  درآمد کسب می‌کنند. در این منطقه جنگل‌ها و مراتع مختلفی وجود دارند و در کنار آن نیز مزارع و باغات زیادی دیده می‌شوند.

در این جنگل‌ها که در ارتفاعات شمالی و شمالی شرقی قرار دارند، درختان و درختچه‌هایی مانند پسته، انار، سماق، زبان گنجشک، انجیر، زالزالک، ارغوان، زغال‌ اخته، گلابی وحشی و سنجد وحشی (در دره‌ها) دیده می‌شوند. جنگل‌های این منطقه به همین جا محدود نمی‌شوند و در ارتفاعات ساریگل، سالوک و شاه ‌جهان جنگل‌های پراکنده‌ای از درختان ارس وجود دارند.

پارک ملی ساریگل

پارک ملی ساریگل

شهر اسفراین دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است. منطقه ساریگل با وسعتی معادل ۲۸ هزار هکتار در شرق شهرستان اسفراین واقع شده‌ است. این پارک در فاصلهٔ ۸ کیلومتری اسفراین و ۹۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد. در این منطقه گونه‌های مختلفی از حیوانات و گیاهان وجود دارند. پلنگ، کفتار، گرگ، روباه، گربه وحشی، قوچ اورال، بز، آهو و کبک از جمله این حیوانات محسوب می‌شوند. در این منطقه حفاظت شده همچنین بیش از ۲۰۰ گونه گیاهی دیده می‌شوند که بخش عمده گیاهان منطقه را گونه‌های گلدار تشکیل می‌‌دهند.

پارک ملی سالوک

پارک ملی سالوک

پارک ملی و منطقه حفاظت شدهٔ سالوک ۱۷ هزار هکتار وسعت دارد که در شمال غربی شهرستان اسفراین و در فاصله ۳۰ کیلومتری بجنورد مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد. تنوع جانوری در این پارک در شرایط مناسبی قرار دارد و منطقه حفاظت شده سالوک یکی از مناطق مهم ایران در حفظ گونه‌های مختلف جانوری است.

بخش شمالی این پارک کوهستانی و محل زیست‌ حیوانات گوناگون کوه ‌زی و بخش جنوبی آن  مناسب زیست حیوانات دشت‌ زی می‌باشد. در مناطق پست و دره‌های این پارک گونه‌‌های درختی و درختچه‌‌ای مانند زرشک، بید، انجیر و گردو دیده می‌شوند در حالی که در مناطق مرتفع این پارک، گونه‌‌های درخت ارس مشاهده می‌گردد.

منطقه نمونه گردشگری بیدو

روستای بیدواز از توابع دهستان میلانلو بخش مرکزی شهرستان اسفراین از مناطق نمونه گردشگری محسوب می‌شود. این منطقه  که در ۱۹ کیلومتری شمال شرق شهر اسفراین واقع شده است از شمال شرقی به دهستان گلیان شهرستان شیروان از شرق به دهستان شاه جهان شهرستان فاروج و از جنوب به دهستان بام وصفی آباد و از غرب به دهستان روئین متصل می‌باشد. در این منطقه جاذبه‌های گردشگری فراوانی از جمله چشمه علی بره در ابتدای ورودی روستا، چشمه مسجد، چشمه رشیدالدین بیدوازی ، رودخانه بیدواز، سد بیدواز دیده می‌شوند. قلعه بالا، حمام قدیمی روستا و آرامگاه شیخ رشیدالدین بیدوازی از آثار فرهنگی این منطقه می‌باشند.

صنایع دستی از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستا محسوب می‌شوند و گلیم بافی و  پلاس جاجیم و سفره کردی از جمله صنایع دستی فعال در روستای بیدو می‌باشند.

منطقه نمونه گردشگری میلانلو

منطقه نمونه گردشگری میلانلو

دهستان میلانلو به مرکزیت روستای پرکانلو در ۹ کیلومتری شرق شهر اسفراین قرار دارد. میلانلو  شامل ۲۰ روستا و ۳۷ مزرعه است که در مناطق کوهستانی و دره‌ای واقع شده اند. این دهستان کوهستانی دارای چشمه‌های متعدد چهل چشمه (روستای سرچشمه) تو رودخانه دائمی است. این رودخانه بخشی از آب خود را از چهل چشمه تامین می‌کند و زمین‌های زراعی پیرامون خود را آبیاری می‌کند. در این منطقه محصولات باغی فراوانی وجود دارند. سیب، هلو، زردالو و گردو از جمله این محصولات هستند. دهستان میلانلو همچنین دارای جاذبه‌های گردشگری غار سنجد سرچشمه، غار نوشیروان، منطقه تفریحی چمن، کوه‌های شاه جهان و کرکزاب، باغ دره‌ها و فضاهای باز و سرسبز جویبارها، چشمه سارها و بافت معماری متفاوت روستای منطقه است.

رودخانه بیدواز (میلانلو)

رودخانه بیدواز

این رودخانه که در ۱۸ کیلومتری شمال اسفراین قرار دارد از کوه‌های شاه نظر، برمهان و تبران سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه پس از آبیاری آبادی‌های سرخ قلعه، سرچشمه، اردوغان، بیدواز، قلعه سفید، دنج، پرکانلو، قزاقی و شهر اسفراین در نهایت در غرب شهر اسفراین در دشت پخش می‌شود. این رودخانه در روستای قهرمان آباد با رودخانه بام یا کال ولایت متصل شده و رودخانه قره سو یا جاجرم را ایجاد می کند.

آرامگاه شیخ شاه علی اسفراینی، قلعه حسن آباد، قلعه قیصر، قلعه صعولک، زادگاه نوشیروان، بازمانده شهرقدیمی بلقیس، غارنوشیروان، غارعبادتگاه شیخ احمدذاکر، امامزاده عبدالله کوران، امامزاده شاهزاده زید، بقعه شیخ محمدرشیدالدین و امامزاده شاهزاده جعفر از جاذبه‌های دیگر گردشگری شهر اسفراین می‌باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code