علائم کم خونی

انواع کمبود خون و روش های درمان

کم خونی یک بیماری است که در آن شما به اندازه کافی سلول های قرمز خون سالم برای حمل اکسیژن کافی به بافت های بدن را ندارید. داشتن کم خونی ممکن است بیمار را خسته و ضعیف کند.

اشکال مختلف کم خونی وجود دارد، هر کدام دارای علت خاصی هستند. کم خونی می تواند موقت یا بلند مدت باشد همچنین می تواند خفیف یا شدید باشد.برای درمان کم خونی از مکمل های پزشکی استفاده می شود. ممکن است هر شخصی قادر به جلوگیری از کم خونی با خوردن رژیم سالم و متنوع باشد.

 

علائم کم خونی

علائم کم خونی

علائم و نشانه های کم خونی بسته به علت کم خونی متفاوت است. آنها عبارتند از:

 • خستگی
 • ضعف
 • رنگ پوست زرد
 • ضربان قلب نامنظم
 • تنگی نفس
 • سرماخوردگی یا سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • دست و پا سرد
 • سردرد

چه وقتی نیاز به مراجعه به پزشک است؟

 اگر به دلایل ناخواسته احساس خستگی می کنید، با پزشک خود ملاقات کنید. برخی کم خونی ها مانند کم خونی فقر آهن یا کمبود ویتامین B-12 ، رایج است و باعث ایجاد خستگی و ضعف در بیمار می شود.

خستگی به جز کم خونی، علل بسیاری دارد، بنابراین فرض نکنید که اگر خسته هستید، حتما مبتلا به کم خونی هستید.

علائم کم خونی

کم خونی چه زمانی اتفاق می افتد؟

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که خون بیمار به اندازه کافی گلبول های قرمز ندارد. این مشکل زمانی رخ می دهد که:

 • بدن به اندازه کافی گلبول های قرمزخون را نمی سازد
 • خونریزی باعث می شود که گلبول های قرمز برای جایگزینی سریع از بین برود
 • بدن شما گلبول های قرمز را از بین می برد

بدن شما سه نوع از سلول های خونی ایجاد می کند  گلبول های سفید خون برای مبارزه با عفونت، پلاکت ها برای کمک به لخته شدن خون و گلبول های قرمز برای حمل اکسیژن در بدن.

علائم کم خونی

گلبول های قرمز حاوی هموگلوبین هستند که یک پروتئین غنی از آهن است. هموگلوبین باعث انتقال راحت سلول های قرمز خون برای حمل اکسیژن از ریه ها به تمام قسمت های بدن و انتقال دی اکسید کربن از سایر قسمت های بدن به ریه ها می شود.

بیشتر گلبول های قرمز، به طور مرتب در مغز استخوان تولید می شوند که مواد اسفنجی موجود در حفره های بسیاری از استخوان های بزرگ از این گلبول ها ساخته می شود برای تولید هموگلوبین و گلبول قرمز، بدن شما نیاز به آهن، ویتامین B-12، فولات و دیگر مواد مغذی را دارد که ازغذاهایی که می خورید می گیرید.

علل کم خونی

انواع مختلف کم خونی و علل آن عبارتند از:

نارسایی کمبود آهن

این شایعترین نوع کم خونی در سراسر جهان است. کم خونی فقر آهن ناشی از کمبود آهن در بدن شما است. مغز استخوان نیاز به آهن برای تولید هموگلوبین دارد. بدون آهن کافی، بدن شما نمی تواند هموگلوبین کافی برای گلبول های قرمز تولید کند.

علائم کم خونی

مصرف نکردن مکمل آهن

 این نوع کم خونی در بسیاری از زنان باردار رخ می دهد. همچنین از دست دادن خون، از جمله خونریزی شدید قاعدگی، زخم، سرطان و استفاده منظم از بعضی از داروهای ضد درد، به ویژه آسپرین باعث ایجاد کم خونی می شود.

کم خونی کمبود ویتامین

 علاوه بر آهن، بدن شما نیاز به فولات و ویتامین B-12 برای تولید گلبول های قرمز سالم دارد.

علاوه بر این، برخی افراد ممکن است به اندازه کافی B-12 مصرف کنند اما بدن آنها قادر به جذب ویتامین نیست. این می تواند منجر به کم خونی فقدان ویتامین یا کم خونی pernicious شناخته شود.

کم خونی ناشی از بیماری مزمن

 برخی بیماری ها مانند سرطان، HIV ایدز، آرتریت روماتوئید، بیماری کلیوی، بیماری کرون و سایر بیماری های التهابی مزمن می توانند مانع تولید گلبول های قرمز شوند.

کم خونی پروستات

این کم خونی ناخوشایند و تهدید کننده زندگی وقتی اتفاق می افتد که بدن شما به اندازه کافی گلبول های قرمز تولید نمی کند. علایم آنمی آپلاستیک عبارتند از عفونت، داروهای خاص، بیماری های خود ایمنی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی.

 بیماری های ناشی از بیماری مغز استخوان

 انواع بیماری ها، مانند لوسمی و میلوفیفروس، می توانند باعث ایجاد کم خونی در اثر تولید خون در مغز استخوان شوند. اثرات این نوع کم خونی سرطان و اختلالات سرطانی است.

 بی حسی همولیتیک

 این گروه وقتی رشد می کند که گلبول های قرمز سریع تر از مغز استخوان می توانند جایگزین شوند. برخی بیماری های خون باعث تخریب سلول های قرمز می شوند.

 کم خونی سلولی شکم

این ناشی از یک فرم معیوب هموگلوبین است که باعث می شود سلول های قرمز خون به شکل نیمه ناهنجار تبدیل شوند. این سلول های خون نامنظم قبل از موعد می میرند و منجر به کمبود شدید گلبول های قرمز در بدن می شوند.

سایر آنمی ها. چندین نوع دیگر از کم خونی وجود دارد، مانند تالاسمی و آنمی مالاریا.

عوامل خطرناک کم خونی چیست؟

این عوامل باعث افزایش خطر ابتلا به کم خونی می شوند:

یک رژیم غذایی نامناسب (کمبود ویتامین های خاص)

داشتن یک رژیم غذایی نامناسب که، ویتامین B-12 و فولات و آهن را به بدن نمی رساند ابتلا به کم خونی را افزایش می دهد.

 

اختلالات روده

 داشتن اختلال روده ای که بر جذب مواد مغذی در روده کوچک شما تأثیر می گذارد مانند بیماری کرون و بیماری سلیاک، شما را در معرض ابتلا به کم خونی قرار می دهد.

قاعدگی زنان

 به طور کلی، زنان مبتلا به یائسگی خطر ابتلا به کمبود آهن کمتری نسبت به مردان و زنانی که یائسه نمی شوند، دارند. به این دلیل است که قاعدگی باعث از دست دادن سلول های قرمز خون می شود.

بارداری

 اگر باردار هستید و چندین ویتامین با اسید فولیک مصرف نمی کنید، شما در معرض خطر ابتلا به کم خونی هستید.

علائم کم خونی

شرایط مزمن

 اگر سرطان، نارسایی کلیه یا یک بیماری مزمن دیگر وجود داشته باشد، ممکن است در معرض ابتلا به کم خونی از بیماری مزمن قرار داشته باشید. این شرایط می تواند منجر به کمبود گلبول های قرمز شود.

روش کند خونریزی

آهسته شدن خونریزی مزمن از زخم یا منبع دیگری در بدن شما می تواند ذخیره آهن بدن را کاهش دهد و منجربه کمبود آهن شود.

سابقه خانوادگی

 اگر خانواده شما سابقه کم خونی ارثی داشته باشد، مانند کم خونی سلول داسی شکل، ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

سایر عوامل سابقه

 عفونت های خاص، بیماری های خون و اختلالات خود ایمنی، الکل، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی و استفاده از برخی داروها می تواند بر تولید گلبول های قرمز تاثیر بگذارد و منجر به کم خونی شود.

سن

 افراد بالای ۶۵ سال در معرض خطر کم خونی هستند.

علائم کم خونی

عوارض جانبی کم خونی

در صورت عدم درمان، کم خونی می تواند بسیاری از مشکلات سلامتی، شود:

خستگی شدید

وقتی کم خونی به اندازه کافی شدید باشد، ممکن است خیلی خسته باشید که حتی نتوانید کارهای روزمره را انجام دهید.

عوارض بارداری

 زنان باردار مبتلا به کم خونی فقر آهن ممکن است بیشتر در معرض عوارض مانند زایمان زودرس باشند.

مشکلات قلب

 کم خونی می تواند به ضربان قلب سریع و یا نامنظم (آریتمی) منجر شود.

مرگ

 برخی از کم خونی های ارثی مانند کم خونی سلول داسی شکل می توانند جدی و منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شوند. از دست دادن مقدار زیادی خون به سرعت منجر به کم خونی شدید می شود و می تواند منجر به مرگ شود.

روش های جلوگیری از کم خونی چیست؟

خوردن یک رژیم غذایی غنی از ویتامین

بسیاری از انواع کم خونی را نمی توان پیشگیری کرد. اما با داشتن یک رژیم غذایی حاوی انواع ویتامین ها و مواد مغذی از کم خونی فقر آهن و فقدان کمبود ویتامین می توان جلوگیری کرد، از جمله:

علائم کم خونی

آهن

غذاهای غنی از آهن عبارتند از گوشت گاو و گوشت های دیگر، لوبیا، عدس، غلات غنی شده آهن، سبزیجات برگ سبز تیره و میوه های خشک.

فولاد این مواد مغذی و اسید فولیک مصنوعی

این مواد را می توان در میوه ها و میوه ها، سبزیجات برگ سبز تیره ، نخود سبز، لوبیای کرفس، بادام زمینی و محصولات دانه غنی شده مانند نان، غلات، ماکارونی و برنج یافت.

ویتامین B-12

غذاهای غنی از ویتامین ب ۱۲ شامل گوشت، محصولات لبنی و محصولات غلات و سویا است.

ویتامین C

مواد غذایی غنی از ویتامین C شامل میوه های مرکبات و آب میوه، فلفل، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، خربزه و توت فرنگی است. این موارد باعث افزایش جذب آهن می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments