سفر به جزیره موریس | 11 حقیقت درباره زیباترین جزیره آفریقا

جزیره موریس در واقع یک کشور جزیره‌ای بسیار زیبا در جنوب غربی اقیانوس هند می‌باشد که عمده شهرت خود را مدیون سواحل شنی و آب‌های لاجوردی است. از حیث گردشگری این جزیره شلوغ‌ترین کشور در قاره آفریقا می‌باشد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی موریس در جنوب شرقی قاره آفریقا قرار گرفته است و زبان رسمی آن انگلییسی می‌باشد. این حزیره هم از نظر جمعیت و هم از لحاظ وسعت یک منطقه کوچک به شمار می‌رود. جالب است بدانید در ۲ هزار کیلومتر وسعت این کشور، تنها ۱ میلیون نفر زندگی می‌کنند که بیانگیر تراکم پایین جمعیت آن است.

جزیره زیبای موریس در اقیانوس هند

جزیره موریس تا سال‌های سال مستعمره هلندی‌ها بود و آنها به افتخار شاهزاده موریس ناساو، نام موریس را بر روی این سرزمین گذاشتند. البته در طول تاریخ، فرانسوی‌ها و بعد از آن‌ها هم انگلیسی‌ها جزیره موریس را استعمار کردند و امروزه هم بخشی از کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا می‌باشد. همانطور که گفته شد عمده شهرت این کشور به خاطر سواحل زیبا و شنی آن می‌باشد. بیش از ۱۸۰ کیلومتر خط ساحلی که تماما به ماسه‌های سفید پوشیده شده است؛ سالانه صدها هزار نفر را به این منطقه می‌کشاند. در ادامه به بررسی حقایقی جالب از سفر به جزیره موریس خوهیم پرداخت.

این جزیره بهشت روی زمین است

موریس بهشت روی زمین

بسیاری بر این باور هستن که مارک تواین ( نویسنده و طنزپرداز آمریکایی ) موریس را به عنوان بهشت روی زمین توصیف کرده است. او معتقد بود که ابتدا موریس ساخته شد و بعد از آن بهشت از روی این جزیره کپی برداری و ساخته شد. اگر از کسانی که سفری به این جزیره کوچک در شمال آفریقا سفر کرده‌اند بپرسید که چه چیزی را در طول این سفر بیشتر دوست داشتید؛ احتمال با پاسخ‌های زیر مواجه خواهید شد:

  • آرامش در سواحلی با شن‌هاای سفید
  • آب لاجوردی و بی‌نهایت شفاف
  • پیاده‌روی افسانه‌ای در سراسر جزیره
  • صخره‌نوردی
  • ماهیگیری در آب‌های عمیق
  • شنا با دلفین‌ها

در این جزیره شما در هر لحظه از شبانه روز کاری برای انجام دادن دارید و هرگز حوصله‌تان سر نخواهد رفت. وسعت جزیره موریس ۳ برابر شهر تهران است و تنها ۱ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. جالبت است بدانید ۸۵  درصد از این ۱ میلیون نفر نیز در پایتخت آن، یعنی شهر پورت لوئیس سکونت دارند. این بدین معناست که ساحل‌ها و جنکل‌های این جزیره بسیار خلوت هستند و شما می‌توانید از آرامشی تکرار نشدنی بهره‌مند شوید.

موریس تحت استعمار هلند، فرانسه و انگلیس قرار گرفته است

موریس مستعمره هلند فرانسه و انگلیس

جزیره موریس بعد از سفر مارک تواین به این سرزمین به شهرت رسید. اما خیلی قبل از این سفر, اعراب اولین کسانی بودند که راهی این جزیره کوچک شدند و آن را دنیای آبی نامیدند. البته اولین مردمی که در موریس سکونت داشتند پرتغالی‌ها بودند که در سال ۱۵۰۷ میلادی بساط خود را در سواحل سفید جزیره پهن کردند. از سال ۱۶۳۸ تا ۱۷۱۰ هلندی‌ها این جزیره را تحت استعمار خود قرار داده و آن را موریس نامیدند.

از سال ۱۷۱۵ تا ۱۸۱۰ فرانسوی‌ها بر موریس احاطه پیدا کرده و نام آن را به جزیره فرانسوی (Isle de France ) تغییر دادند. در سال ۱۸۱۰ نوبت بریتانیا شد که برای این سرزمین دندان تیز کند و در کمال تعجب دوباره نام موریس را بر آن گذاشت. در سال ۱۹۶۸ این کشور اعلام استفلال کرده و امروز به عنوان یکی از کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا شناخته می‌شود.

یک رمان فرانسوی باعث معرفیت موریس شد

رمان پل و ویرژینی

رمان پل و ویرژینی نام یک کتاب ادبی مشهور جهان است که توسط نویسنده فرانسوی ” برنارد دوسن پیر ” در سال ۱۷۸۷ نوشته شده است. موریس اقامتگاه عاشقانه پل و ویرجینی ( شخصیت‌های اصلی رمان ) بود و این کتاب مارک تواین را علاقمند کرد به این سرزمین سفر کند. پل و ویرژینی همراه با مادرهایشان در یک جزیره کوچک و کم جمعیت زندگی می‌کنند. این دو نفر عاشق همدیگر می‌شوند و بعد از آن ویرژینی به درخواست عمه‌اش و علی‌رغم موافقت پل راهی فرانسه می‌شود و …

جزیره کوچک و کم جمعیت این کتاب، همان موریس می‌باشد که بعدها مارک تواین به آن سفر کرد و لقب بهشت روی زمین را بر رویش گذاشت.

بسیار دور ولی زیباست

موریس دور اما زیباست

این روزها تقریبا همه می‎دانند که جزیره موریس در کجا قرار دارد. در جنوب غربی اقیانوس هند و ۶۰۰ مایل آن طرف ماداگاسکار. کاملا مشخص است که بهشت روی زمین فاصله زیادی با ما دارد؛ اما آنقدر زیباست که نمی‌شود به راحتی قیدش را زد. موریس بسیار کوچک است ولی در جاه طلبی دست کمی از آلپ ندارد. مناطق وسیعی از گرانیت در ارتفاعی به بلنی ۲۶۰۰ فوت منتظر شماست. در بین قله‌های مرتفع آن، تپه‌های کوتاه و بلندی دیده می‌شوند که در کنار آن‌ها شاهد جنگل‌های کاج و آبشارها هستیم. در یک کلام به نظر می‌رسد مارک تواین یک لقب کاملا درست به این سرزمین داده است: بهشت روی زمین.

اهالی محلی جزیره موریس معتقدند ۸ میلیون سال قبل کف اقیانوس هند پاره شد و این سرزمین از درون آن به بیرون پرتاب شد. از آن زمان به بعد موریس محل سکونت موجودات خیالی شد و آرامشی عجیب بر آن حاکم شد. حتی اگر مطمئن باشیم که این فقط یک روایت افسانه‌ای است؛ بازهم نمی‌توانیم منکر آرامش عحیب این سرزمین شویم

پرنده‌ای منقرض شده موریس را مشهورتر کرد

پرنده منقرض شده دودو

تمام موجودات خارقالعاده‌ای که در موریس زندگی می‌کرده‌اند؛ هنوز هم با ما نیستند. تعدادی از آن‌ها منقرض شده و دیگر در دسترس نیستند. تا چند سال پیش، موریس محل زندگی پرنده‌ای به نام ” دودو “بود که بسیاری معتقدند زیباترین و بهترین گونه جانوری منقرض شده به شمار می‌رود. این پرنده بومی، متاسفانه تنها در طول چند دهه از بین رفت و منقرض شد. این پرنده اولین بار در سال ۱۵۹۸ و توسط دریانوردان هلندی مشاهده شد و آخرین بار نیز در سال ۱۶۶۲ دیده شد. عمده شهرت این پرنده به واسطه حضور در ماجرای آلیس در سرزمین عجایب است.

متاسفانه یادگاری‌های به جا مانده از این پرنده به شکل عجیبی کم هستند. با وجود وفور دودو در موریس در قرن ۱۷ میلادی، این روزها نشانه‌های بسیار کمی از آن در موزه‌ها باقی مانده است. چند اسکلت جزئی از این پرنده وجود باقی مانده‌اند. یک جمجمه در کپنهاگ، منقاری در پراگ، یک پا در موزه تاریخ طبیعی و یک سر و پا در آکسفورد تنها میراث‌های دودو می‌باشند.

سرزمین ماسه‌های رنگارنگ

ماسه های رنگارگ در موریس

در جنوب غربی جزیره موریس یک منطقه شکل گرفته است که در نوع خود منحصر به فرد است و از جاذبه‌های گردشگری این منطقه به شمار می‌رود. تپه‌هایی ماسه‌ای با هفت رنگ مجزا که نمی‎‌توانید به راحتی از آن‌ها چشم بردارید. افسوس که شما فقط از راه دور می‌توانید آن‌ها را ببیند و تحسینشان کیند؛ چون هیچ مسیری برای دسترسی به تپه‌ها وجود ندارد.

کشتارگاه بردگان

کشتارگاه بردگان در موریس

بر اساس داستان‌های قدیمی، برده‌های فراری یکبار در غارها و فراز و نشیب‌های ” Le Morne Brabant ” در جنوب غربی موریس پنهان شده‌اند. در سال ۱۸۳۵ پلیس‌ها برای بازگرداندن بردگان راهی موریس شدند. فراری‌ها از ترس بردگی و اسارت دوباره، مرگ را بر دستگیری ترجیح دادند و دسته جمعی خودکشی کردند. بنای یادبود آن‌ها در پای یک صخره در ” Le Morne Brabant ” قرار دارد و از سال ۲۰۰۸ به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

یک میراث جهانی دیگر

میراث گردشگری موریس

یکی دیگر از میراث‌های جهانی موریس، “Aapravasi Ghat ” نام دارد که در پورت لوئیس پایتخت این کشور قرار دارد. در بین سال‌های ۱۸۳۴ تا ۱۹۲۰، بیش از نیم میلیون کارگر هندی برای کار در مزارع شکر این جزیره از این ساختمان عبور کردند. این ساختنمان‌ها امروزه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تجلی‌های سیستم اقتصاد جهانی و نحوه به کارگیری کارگران برای پر شدن جیب سرمایه داران مطرح است.

بخش جدا افتاده‌ی موریس

موریس مدت‌هاست به دنبال حاکمیت بر مجمع‌الجزایر “Chagos Archipelago” است که در ۸۰۰ مایلی شمال شرقی این کشور قرار دارند و ۳ قبل از استقلال موریس، توسط انگلیس از اراضی تحت حکمیت این کشور جدا شده است. این سرزمین در سال ۱۹۶۶ به آمریکا اجاره داده شد تا از آن به عنوان پایگاه نظامی استفاده کند. تلاش‌ها برای بازگرداندن این سرزمین به موریس و بازگشت تبعیدی‌ها به خانه همچنان ادامه دارد .

پایتخت پرتراکم و شلوغ 

پایتخ شلوغ موریس

در آفریقا هیچ شهری را متراکم‌تر و شلوغ‌تر از پورت لوئیس پیدا نخواهید کرد. تقریبا ۱ میلیون نفر در این منطقه زندگی می‌کنند آن‌هم در شرایطی که تنها ۷۹۰ مایل وسعت دارد. تنها کشورهایی مانند ماکائو ، مالزی ، مالت ، بحرین ، بنگلادش و سنگاپور از نظر تراکم جمعیت وضعیت بدتری از پورت لوئیس را تجربه کرده‌اند.  بر اساس تخمین‌های زده شده، سالانه حدود ۱ میلیون ۳۶۰ هزار نفر از این جزیره بازدید می‌کنند که این عدد، کمی بیشتر از کل جمعیت کشور موریس می‌باشد. اقتصاد این کشور که زمانی متکی بر کشاوزی بود؛ امروزه تا حد بسیار زیادی به گردشگری وابسته است.

جنگ در دستور کار نیست

براساس گزارش صلح جهانی در سال ۲۰۱۷، تنها چهار کشور هیچ تنشی با کشورهای همسایه‌ خود ندارند و اخیراً درگیر هیچ درگیری داخلی یا بین المللی نشده‌اند: بوتسوانا، شیلی، اروگوئه و موریس. این مورد به خوبی ثابت می‌کند که این کشور از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و البته مردمی به شدت صلح دوست دارد. سفر به جزیره موریس هرچند ممکن است کمی سخت باشد، اما قطعا به امتحانش می‌ارزد.

 

منبع 16 fascinating facts about Mauritius Mark Twain’s Heaven on Earth
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code