راهنمای اخذ ویزای عراق

راهنمای اخذ ویزای عراق

عزاداری عنصر اصلی وحدت و رمز موفقیت ملل مختلف در طول تاریخ است. در این دو ماه محرم و صفر بیش از پیش، غم امام حسین(ع) در سراسر خانه ها حس می شود و همه برای مظلومیت آن حضرت و یارانش عزادار هستند. همه ساله سیل عظیمی از زائران و دوست داران راستین امام حسین (ع) بخصوص شیعیان، اعم از کودک و بزرگسال، جوان و پیر، از شهر های دور و نزدیک خود را آماده برای تشرف به بارگاه ملکوتی ایشان کرده تا دل هایشان با دیدن ضریح مبارکشان آرام گیرد.ما نیز بر آنیم که شما را برای رسیدن به هدفتان راهنمایی کنیم پس در این مطلب راهنمای اخذ ویزای عراق و باید ها و نبایدهای سفر به کربلا را شرح می دهیم:

راهنمای اخذ ویزای عراق

برای گرفتن ویزا چگونه اقدام کنیم؟

قدم اول : برای گرفتن ویزای عراق نیازی به مراجعه به سفارت این کشور نیست. برای گرفتن ویزای انفرادی شما باید به شرکت مرکزی کارگزاران امور زیارتی استان تهران؛ واقع در میدان فلسطین مراجعه نمایید. البته به دلیل زیاد شدن تقاضا این سفارت پنج شرکت خصوصی دیگر به جهت صدور ویزای کربلا معرفی کرده که شما می توانید از طریق این شعب نیز اقدام به گرفتن ویزای این کشور نمایید.

قدم دوم : با در دست داشتن مدارک به شعب اخذ ویزا مراجعه نمایید. اگر شما جز کسانی هستید که پاسپورت ندارند یا پاسپورت آنها اعتبار ندارد باید سریعتر اقدام به گرفتن آن نمایید چرا که به دلیل انبوه جمعیت زائران، فرصت زیادی ندارید.

قدم سوم : پرداخت هزینه های ویزا، طبق اعلام سازمان سماح هزینه نام نویسی برای زائران در سال ۹۸ رایگان است و فقط باید هزینه ی بیمه سماح که شامل خدمات درمانی و حوادث می شود به مبلغ ۲۵ هزار تومان پرداخت نمایید.

برای گرفتن ویزا چگونه اقدام کنیم؟

انواع ویزای عراق

ویزای کشور عراق انواع مختلفی دارد که به توضیح هرکدام می پردازیم:

ویزای انفرادی

در ویزای انفرادی ویزا تنها به اسم شخص صادر شده و آن شخص به صورت تک نفره و گروهی می تواند وارد خاک عراق شود .اعتبار این نوع ویزا ۶۰ روز است و افرادی که دارای این نوع ویزا هستند می توانند از ۱ الی ۳۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. که البته در صورت خروج از عراق باید دوباره برای گرفتن ویزا اقدام نمایند.

ویزا گروهی

همانگونه که از نام این ویزا مشخص است این ویزا به گروه تعلق می گیرد و افراد گروه تک نفره نمی توانند از مرز خارج شوند که البته این نوع ویزا در حال حاضر صادر نمی گردد.

ویزا طرح سماح

این ویزا فقط مخصوص زائرین اربعین حسینی می باشند و از روز اول شهریور ماه برای کاربران باز خواهد شد و نام‌نویسی در این سامانه (https://samah.haj.ir) تا روزهای منتهی به ایام اربعین ادامه خواهد داشت.

ویزا طرح سماح

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای عراق

 • ۲قطعه عکس ۴*۳
 • پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
 • دو کپی از صفحه اول پاسپورت

 

مدت زمان لازم برای صدور ویزای عراق چقدر است؟

مدت زمان صدور ویزا در مقاطع زمانی مختلف متفاوت است اما  برای گرفتن ویزای عراق در صورتی که تمام مدارک شما کامل باشد حدود ۳ تا۴ روز زمان می برد اما اگر مدارک شما ناقص باشد و مورد تایید قرار نگیرد باید برای رفع ایراد به سفارت مورد نظر مراجعه و اقدام به تکمیل مدارک خود نمایید.

 

مرزهای خروج از کشور

در ماه های محرم و صفر همانطور که می دانید زائرین بسیاری  قصد سفر به کربلای معلی را برای زیارت امام حسین(ع) دارند. سفر زائران به عراق در اربعین از سه راه زمینی، هوایی و ریلی امکان‌پذیر است و عده زیادی از زائران نیز با ماشین شخصی سفر می کنند. مرزهای مهران در ایلام، شلمچه و چزابه در خوزستان و مرز خسروی درکرمانشاه برای سفر زمینی، جز محل های مجاز خروج از کشور هستند.

مرزهای خروج از کشور

مرز خسروی

مرز خسروی نزدیک ترین مرز ایران تا بغداد است . این مرز در شهرستان قصرشیرین واقع شده است و ارتباط زمینی ایران و بخش عربی عراق با یکدیگر توسط این مرز انجام می شود. این مرز که سال های گذشته بسته بوده است، برای تسهیل روند انتقال زائران به کربلا دوباره بازگشایی شد. مرز خسروی از ساعت ۷صبح تا ۷شب آماده پذیرایی از زائران است.

مرز مهران

مرز مهران پس از مرز خسروی نزدیکترین مرز تا کربلا است که حدود۲۸۰ کیلومتر می باشد. این مرز همه ساله به دلیل نزدیکی و امنیت بالا به دلیل شیعه بودن همه روستا ها و شهرهای بین راهی تا نجف و کربلا و همچنین دارا بودن پارکینگ های بزرگ و امکانات بهتر مورد استقبال بسیاری از زائران قرار گرفته است. مرز مهران در نقطه صفر مرکزی قرار دارد. این بدین معناست که هنگام خروج از شهر مهران بلافاصله وارد پایانه مرزی می شوید.

مرز شلمچه

مرز شلمچه جنوبی ترین مرز زمینی ایران با عراق است. زائران برای رسیدن به نجف باید از منطقه شلمچه و تنومه وارد شهر بصره شده و پس از آن به نجف برسند. مسیر شلمچه تا نجف حدودا ۴۶۰ کیلومتر است. درحال­ حاضر زائرانی که می خواهند با قطار به کربلا مشرف شوند، تا شلمچه با قطار و از شلمچه تا بصره را با اتوبوس و دوباره از بصره تا کربلا را با قطار طی می‌کنند.

مرز چزابه

مرز چزابه در شمال غربی شهر بستان و نزدیکی سوسنگرد است. این مرز از دید رزمی بسیار استراتژیک است. مرز چزابه امکانات رفاهی زیادی برای زائرین ندارد اما یکی از مهم ترین شهرهای گذری برای رفتن به عراق می باشد.

مرزهای خروج از کشور

نکاتی که زائرین باید به آن توجه نمایند

 • روی تمام وسایل خود از قبیل ساک، چمدان، دوربین و … خود مشخصات کامل بزنید.
 • در کل طول مسیر پاسپورت خود را همراه داشته باشید.
 • به مقدار نیاز پول (ریال ایران رایج است) با خود داشته باشید.
 • در صورت بروز کوچکترین بیماری و مصدومیت به مراکز درمانی از پیش تعیین شده مراجعه و یا در صورت اعزام گروهی به سرپرست گروه خود اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف قرص و دارو (دارو های مجاز) به مقدار کل مدت اقامت خود، داروی خود را همراه داشته باشید.
 • به منظور حفظ سلامتی و ایمنی خود، به فاصله حداقل ۱۵ روز قبل از سفر تزریق واکسن های پیشگیرانه برای بیماری هایی چون مننژیت و آنفلوانزا بسیار ضروری است.
 • در صورت اعزام گروهی و یا اعزام با تور همواره مشخصات کاملی از کاروان خود داشته باشید تا در صورت گم یا جدا شدن از آنها به راحتی آنان را پیدا نمایید.
 • عکاسی و فیلمبرداری در داخل اماکن زیارتی ، فیلم برداری از پایانه های مرزی و ستونهای نظامی در جاده ها ممنوع است.
 • حتما در هنگام خوردن غذا و آب در عراق از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.
 • در زمان راهپیمایی اربعین از سفر به اماکن غیرمطمئن در عراق خودداری کنید و دراین مورد حتما به سفارش های مسوولان توجه نمایید.
 • اشیاء ارزشمند و گران بها و وجوه نقدی خود را به صندوق امانات هتل تحویل داده و حتما از آنان رسید کتبی دریافت کنید. گرفتن رسید کتبی بسیار مهم و ضروری است.
 • سعی کنید به صورت دسته جمعی به زیارات و یا بازار بروید و مراقب یکدیگر باشید همچنین بهتر است بانوان قبل از تاریکی هوا به هتل ها بازگردند تا امنیت بیشتری داشته باشند.
 • اگر افرادی از شما درخواست به امانت گرفتن بسته ای تا محلی را داشتند، از قبول اینکار اکیدا اجتناب کنید و هشیار باشید.نکاتی که زائرین باید به آن توجه نمایند
این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 1 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.