ریشه افکار منفی و راه‌حل رهایی از آن

ریشه افکار منفی می تواند به عوامل متعددی وابسته باشد. از سوی دیگر تفکر منفی ممکن است یک عادت ذهنی باشد. فکرهای منفی در ذهن جمع می شوند و تا وقتی که برای رهاشدن از آن ها چاره ای نیاندیشید در همانجا اقامت می گزینند.

زمانی که اولین بار به منفی فکر کردن روی می آورید، تفکر درباره راه حل رهایی از آن ها ممکن است برای شما وسوسه انگیز باشد. علاوه بر این تمام تلاشتان را به کار خواهید گرفت تا ریشه افکار منفی و راه‌حل رهایی از آن را بیابید. حتی امکان دارد دیگر به آن ها فکر نکنید تا اینکه آن ها را از سر خود بیرون برانید.

افکار منفی اگر مداوم باشند در مقابل آن ها نوعی مقاومت نیز در ذهن به وجود می آید. این مقاومت ممکن است حتی به تقویت این الگوی تفکر بیانجامد و اوضاع را به مراتب بدتر کند. هر قدر تلاش کنید تا به موضوعی فکر نکنید در واقع بیشتر به آن موضوع فکر خواهید کرد. در نتیجه مقاومت نتیجه عکس می دهد.

برای رهایی یافتن از افکار منفی لازم است که رویکرد متفاوتی را نیز در پیش گیرید. رویکردی که به یکباره ذهن شما را از آن افکار پاک کند.

با ایده‌آل مگ همراه باشید تا راه های عملی و موثری را برای جستجوی ریشه افکار منفی، تغییر رویکرد در برابر آن ها و پاک کردن شان از ذهن به شما ارائه دهیم.

ریشه افکار منفی


زمانی که از موفقیت در زندگی سخن به میان می آید، بزرگترین دشمن موفقیت تحت عنوان احساسات منفی در ذهن پنهان بوده و از رسیدن به آن ممانعت به عمل می آورد. احساسات منفی از علل اصلی به وجود آمدن شک و گمان در ذهن، ناراضی بودن از زندگی و جست و جوی بهانه هایی برای انجام ندادن کارها می باشد. همین افکار سلامت افراد و جامعه را به خطر می اندازد.

در اینجا به چند راهکار برای پیدا کردن ریشه افکار منفی اشاره‌ای مختصر خواهیم داشت.

 • مقایسه خود با دیگران
 • تکرار کردن اظهارات منفی
 • دست کم گرفتن توانایی ها
 • خودداری از تاثیرگذاری بر زندگی

ریشه افکار منفی

مقایسه خود با دیگران


به خاطر داشته باشید که شخصیت هر انسانی از جایی شروع می شود که دست از مقایسه خود با دیگران بردارد. تا بتواند بی نظیر باشد، به یاد ماندنی باشد، مطمئن باشد و به خود افتخار کند.

امروزه شبکه های اجتماعی مقایسه کردن را در انسان ها نهادینه کرده اند. وقتی به فیسبوک و یا اینستاگرام خود سر می زنید متوجه می شوید که افراد دیگر نکته های برجسته و مثبت زندگی خود را به اشتراک می گذارند. مسلما هیچ فردی دوست ندارد کم و کاست زندگی خود را به اشتراک بگذارد. به همین دلیل حس منفی زمانی پیش می آید که ما کاستی های زندگی خود را با نکات برجسته و مثبت زندگی افراد مقایسه کنیم. ما فقط ظاهر زندگی افراد را می بینیم نه باطن آن را.

مقایسه خود با دیگران

تکرار کردن اظهارات منفی


مغز هر انسانی ابزار بسیار قدرتمندی برای کامیابی یا شکست او می باشد. در بیشتر موارد مغز ممکن است علیه انسان دست به کار شود. ما باید تلاش کنیم تا مغز را وادار کنیم که به نفع ما کار کند و این فقط از طریق جایگزینی نکات مثبت به جای افکار منفی حاصل می شود. افکار و احساسات منفی توانایی های انسان را برای موفقیت و خوشبختی فلج می کند. این زمانی به وجود می آید که اظهارات منفی را تکرار می کنید و به یک باور غلط در ذهن مبدل گشته و شما به آن باور اشتباه ایمان می آورید.

دست کم گرفتن توانایی ها


هیچ وقت نباید مهارت های خود را در مقابل ایده‌آل های خود دست کم بگیرید. همیشه بحواهید تا کاری انجام دهید اگر در انجام آن با شکست مواجه شدید به این معنی است که بیشتر باید تلاش کنید. وقتی به توانایی های خود شک می کنید در حقیقت اعتماد به نفس خود را پایین آورده و به افکار منفی اجازه می دهید تا پرورش و رشد یابند.

 در مواجهه با چالش ها و هدف های جدید خود به نوع نگرش خود توجه بیشتری داشته باشید این نگرش مثبت می تواند ریشه افکار منفی و راه حل رهایی از آن را در ذهن  شما پیدا کند.

دست کم گرفتن توانایی ها

خودداری از تاثیرگذاری بر زندگی


راضی بودن و راضی کردن به این عامل بستگی دارد که تا چه اندازه می توانید بر زندگی تاثیر بگذارید و از آن استفاده کنید.

امروزه با پیشرفت بسیار زیاد تکنولوژی ذهن افراد بازتر شده و می توانند سبک زندگی خود را با روش های گوناگون تغییر دهند. انسان ها می توانند در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگ و حتی محیط زیست بر زندگی خود و جهان تاثیر بگذارید.

این نکته را قبول کنید که می توانید پادشاه زندگی خود در جهان باشیو این حس مثبت در شما به یک باور درست تبدیل گشته و به آن معتقد می شوید.

راه‌حل های رهایی از افکار منفی


اکنون که تا حدودی با ریشه های افکار منفی آشنا شدیم سعی می کنیم راه حل هایی را برای رهاشدن از این افکار به صورت خلاصه برای شما بیان می کنیم.

 • تغییر زبان بدن
 • صجبت کردن
 • برای آرام کردن ذهن از شر افکار یک دقیقه وقت بگذارید
 • خلاق و آفریننده بودن
 • سپاسگزاری از نعمت هایی که دارید
 • سپاسگزاری در قبال نعمت ها
 • به قدم زدن بپردازید

راه‌حل های رهایی از افکار منفی

تغییر زبان بدن


برای لحظاتی زبان خود را تحت نظر بگیرید. در حال موضع گیری خاصی هستید یا اخم می کنید؟ اگر در این حالات باشید به احتما زیاد دارید فکر منفی می کنید.

اگر زبان بدن بد باشد تصور خودتان را از خودتان در حد نامطلوبی پایین آورده و منجر به عدم اعتماد به نفس در شما می شود. در آن شرایط چیز طبیعی است اگر تفکر منفی داشته باشید.

محکم و با اطمینان نشسته و موضع خود را مورد بازبینی قرار دهید و بیشتر بخندید. زبان بدن خود را در این حالات تثبیت کنید؛ این ثبات باعث می شود تا ریشه افکار منفی و راه حل رهایی از آن را بیابید.

تغییر زبان بدن

صحبت کردن


اغلب اوقات تفکرات منفی به سراغ انسان می آیند. این احساسات منفی ناشی از مسائل و شرایط عاطفی ناشی از آن مشکلات می باشد که ذهن را درگیر می کند. انسان همیشه برای رهایی از این شرایط تلاش می کند.

این کار خوبی نیست که سعی کنید بسیاری از چیزها را برای خودتان نگه دارید. اگر مسئله ای دارید که توجه به آن لازم است باید در مورد آن با کسی صحبت کنید. قرار دادن این مسائل در قالب کلمات باعث شکل گرفتن افکار شما نیز می شود.

صحبت کردن درباره مسائلتان باعث می شود تا به یک چشم انداز دست پیدا کنید و به وسیله آن ریشه مسئله را حل کنید. پس تا جایی که لازم است در مورد مسائلی که احتیاج به راهکار دارند با دیگران صخبت کنید.

صحبت کردن

برای آرام کردن ذهن از شر افکار یک دقیقه وقت بگذارید


سعی کنید افکار را در ذهنتان دسته بندی کنید. افکار مثبت را تایید و افکار منفی را از ذهن خود برانید. ذهن به سکوت و تهی شدن از افکار نیاز مبرم دارد پس یک دقیقه به آرام کردن ذهن خود بپردازید. افکارتان را کاهش دهید و به ذهن خود فرصت دهید دوباره سامان یابد.

این راه‌حل در واقع نوعی مراقبه است که به تهی شدن ذهن خواهد انجامید. بعد از خالی شدن ذهن شما قادر خواهید بود آن را از افکار مثبت لبریز کنید.

برای آرام کردن ذهن از شر افکار یک دقیقه وقت بگذارید

خلاقیت و آفرینندگی


باید بتوانید از تهدیدات فرصت بسازید. به وجود آمدن افکار منفی به خودی خود یک تهدید است ولی همین که سعی کنید تا با خلاقیت از آن رهایی یابید تبدیل به فرصتی گرانبها برای پیشرفت می شود. ریشه افکار منفی و راه حل رهایی از آن با استفاده از این راهکار بسیار موثر می باشد.

تلاش کنید که برای ایده های خود به جستجوی یک منبع خلاق بپردازید. می توانید همه چیزها را به روی کاغذ بیاورید و بنویسید، چیزی بکشید و یا به رنگ آمیزی بپردازید. تنها تلاشتان این باشد که برای رهایی یافتن از افکار منفی از خلاقیت خود بهره ببرید. این باعث می شود تا موثر باشید و احساس اعتماد به نفس بالایی پیدا کنید.

کاوش و جست و جو در احساسات از طریق آفرینندگی و خلاقیت همانند خوددرمانی می باشد و می تواند تاثیر بسیار مثبتی در روحیه شما داشته باشد. حس آفرینندگی به انسان احساس دوباره متولد شدن می دهد.

خلاقیت و آفرینندگی

سپاسگزاری در قبال نعمت ها


هر انسانی در زندگی خود و حتی در شخصیت خود دارای نعمت هایی است که به خاطر آن ها همیشه شکرگزاری می کند. همانند زنده بودن. زنده بودن و زندگی کردن یکی از نعمت هایی است که به خاطر آن باید همیشه شکرگزار باشید. سپاسگزاری، کائنات را در جهت رسیدن شما به خواسته هایتان بسیج می کند و نعمت ها را فزون می کند. چناچه مولوی می گوید: شکر نعمت، نعمتت افزون کند / کفر نعمت از کفت بیرون کند.

ما در زندگی روزمره خود بسیاری از کارها را داریم که به خوبی و خوشی به انجام رسیده‌اند پس به خاطر آن ها سپاسگزار باشیم. بر شکرگزاری متمرکز باشیم. ذهن خود را آموزش دهیم که به جای اتفاقات بد روی نعمت ها و اتفاقات خوب تمرکز کند.

به قدم زدن بپردازید


بعضی وقت ها افکار ما نشات‌گرفته از محیط پیرامونمان می باشند. اگر خود را با فکرها و تصورات منفی احاطه کرده اید حتما به تفکر منفی دچار خواهید شد.

دور شدن از محیط های منفی نیز می تواند به داشتن احساس خوب و رهایی از منفیگرایی کمک شایانی بکند. در فضاهای معمولی اطراف خود پیاده‌روی کنید. می توانید به پارک، موزه و یا جاهای دیدنی دیگر بروید تا روحیه شما متحول گردد. آن مدت زمانی را که به دور شدن از افکار و محیط های منفی اختصاص می دهید در واقع برای تفکر مثبت خود سرمایه‌گذاری می کنید.

به قدم زدن بپردازید

کلام اخر

ریشه افکار منفی و راه حل رهایی از آن می تواند به شرایط و عوامل زیادی وابستگی داشته باشد. ما در این مقاله سعی کردیم لیستی از بهترین و موثرترین آن ها را به شما ارائه دهیم. در ابتدا به ریشه افکار منفی و عوامل پیدایش آن پرداختیم و سپس راه حل های لازم را به صورت خلاصه بیان داشتیم. امیدواریم که مطالب ما در نوع نگرش افراد در مواجه با این افکار تاثیر لازم را داشته باشد.

چند راهکار افزایش سوخت و ساز بدن بدون قرص

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code