دیدنی ها و جاذبه های گردشگری پارس آباد اردبیل

پارس‌آباد مغان یکی از شهرهای استان اردبیل در شمال غرب ایران است، که در دهه ها و سال های اخیر بیشتر به یک منطقه اقتصادی مورد توجه بوده با اینحال آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی این منطقه نیز گردشگران زیادی به این منطقه می کشاند.

این شهر به عنوان مرکز شهرستان پارس آباد هم مرز با جمهوری آذربایجان است و از نظر فعالیت های اقتصادی در جایگاه مناسبی قرار دارد. اکنون شرکت بزرگ کشت و صنعت و دامپروری مغان و پارس به عنوان بزرگترین شرکت در نوع خود در کشور و در خاورمیانه محسوب می شود.

کارخانه‌ قند، کمپوت‌سازی، مرباسازی، پنبه پاک‌ کنی و کارگاه تولید لبنیات از دیگر مراکز اقتصادی این شهر محسوب می شود.

شهرستان پارس آباد مغان  با ۲۲۵کیلومتر فاصله جغرافیایی با اردبیل، در جلگه‌ای هموار، با آب و هوایی معتدل تا گرم واقع است. این جلگه مستعدترین خاک و شرایط آب و هوایی برای زراعت دامپروری و باغداری را دارا می باشد.

این منطقه همچنین مستعد رشد علوفه دامی و پوشش گیاهی دامی است. عشایر ائل سئون از قدیمی ترین طایفه ها در این بخش زندگی می کنند که از طریق دامداری و دامپروری به امرار معاش می پردازند.

پنبه، چغندر قند، ذرت، گندم، حبوبات، دانه‌های روغنی، کنجد و میوه‌ها از جمله محصولات کشاورزی شهرستان پارس آباد را تشکیل می دهد.

نکاتی درباره اهرام مصر

صنایع‌دستی


صنایع دستی ازجمله فعالیت هایی است که در این منطقه جریان دارد. عشایر و روستایی منطقه مغان در استان اردبیل صنایع دستی مختلف از ورنی های نفیسی را تولید می کنند. نقش و نگارهای این صنایع بیشتر ملهم از طبیعت منطقه و شیوه زندگی عشیره ای آنان است.

صنایع-دستی-پارس-آباد-اردبیل

جاذبه‌های طبیعی و تاریخی


جلگه پارس آباد مغان از آبرفت رود ارس و شعبات آن بوجود آمده است که در مسیر همین آبرفت جذابیت های طبیعی بسیار زیبای طبیعی بوجود آمده است.

جاذبه های پارس آباد هنوز ناشناخته و بکر باقی مانده است و حتی خیلی از بومیان نیز از آن اطلاع درستی ندارند. این منطقه از نظر جذب گردشگر می تواند خیلی بهتر از این عمل کند و گردشگران زیادی به این منطقه بکشاند.

  • ورثان یا اولتان قلعه سی

پارس آباد مغان در کنار آثار طبیعی و مراکز اقتصادی، دارای آثار تاریخی و فرهنگی هم هست که همه اینها سبب جذب گردشگر به این منطقه شده است.

محوطه باستانی اولتان قلعه سی از جمله این آثار است که در ۱۲ کیلومتری پارس آباد و در حاشیه‌ رود مرزی ارس (آراز) واقع شده است. این محوطه باستانی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری استان فارس

  • تپه نادری

محل تاجگذاری نادرشاه کجاست؟ اگر می خواهید این محل را ببینید به پارس آباد مغان بروید.

تپه نادری(نادرشاه) که در بخش اصلاندوز واقع است از تپه‌های باستانی و تاریخی شهرستان پارس آباد و محل تاجگذاری نادرشاه افشار است.

بلندی این تپه ۳۰ متر و محیط اطراف آن حدود ۱۵۰۰ متر و طول آن ۱۲۰ متر و عرض آن حدود ۱۰۰ متر است. در این بخش آشیای مختلف این دوره تاریخی کشف شده است. از اشیای مکشوفه در آن می‌توان از سفال خشت پخته‌ دوران پارتی سفال‌های منقوش دوره اسلامی تعداد زیادی سنگ اپسیدین به حالت تیغه و سنگ خام را نام برد.

تپه-نادری-پارس-آباد

  • گورستان‌های قدیمی

گورستان های دشت مغان از قدمت طولانی برخوردارند و حتی برخی از آنان مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است. اما در برخی موارد بی توجهی ها و عدم حفاظت و مراقبت از آن در معرض تجاوز وحفاری قاچاق قرار گرفته و می گیرد.

در نزدیکی اصلاندوز گورستان‌های قوش اوتران، قلی بیگلو، اخجی، گدائیلو، گل تپه و کرار واقع مربوط به هزار اول پیش از میلاد از گورستان های نزدیک اصلاندوز است که در دامنه‌ کوه‌ها و رودخانه‌ها آفتاب‌گیر قرار گرفته است.

  • سد میل مغان

سدها و رودخانه ها از جمله چشم اندازهای زیبای این منطقه را تشکیل می دهد. سد (بند) میل مغان یکی از این چشم اندازهای ساخت بشرمی باشد که در این منطقه قرار گرفته است.

کانال اصلی و بزرگ منطقه مغان از این سد که نیمه متحرک با بدنه بتنی و خاکی است، سرچشمه می گیرد. همه اراضی زیر کشت این منطقه و بخشی از اراضی شهرستان بیله سوار از آب این کانال آبیاری می شوند. همچنین آب این رودخانه بوسیله کانال‌های تعبیه شده در سد میل مغان به مصرف آبیاری اراضی کشاورزی رسیده و سبب رونق کشاورزی و اقتصادی منطقه شده است.

همه چیز درباره آبگرم ها و دیدنی های سرعین اردبیل

  • تالاب تپراق کندی

منطقه پارس آباد مغان علاوه بر دشت ها و جلگه های سرسبز، دارای تالاب دیدنی و زیبای نیز هست. این تالاب زیبایی این منطقه را تکمیل کرده و گردشگران در این منطقه تقریبا از همه مواهب بهره مند می شوند.

تالاب تپراق کندی(مغان) محل حضور پرندگان مهاجر و همچنین زیستگاه این پرندگان و جانوران و گیاهان نیز هست. این تالاب برای ادامه حیات خود و استفاده پرندگان از این تالاب نیازمند رسیدگی بیشتر است.

تالاب-کندی-اردبیل

  • رودخانه ارس

رودخانه ها همواره از عوامل زیبایی و خلق چشم های انداز دیدنی در مناطق مختلف بوده است. در پارس آبد مغان رودخانه ارس (آراز) یکی از دیدنی های این منطقه را تشکیل می دهد.

طول این رودخانه بیش از هزار کیلومتر است که از کوه‌های بینگول داغ ترکیه سرچشمه می‌گیرد و از مرز کشورهای ترکیه، ارمنستان، ایران و آذربایجان عبور می‌کند.

این رودخانه را می توان یکی از پرآب ترین رودخانه های شمالی کشور دانست که از غرب جلفا تا اصلاندوز مغان (استان اردبیل) در طول نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان جریان دارد.

رودخانه-ارس-اردبیل

  • درياچه مغان

دریاچه شهرک شهید غفاری (دریاچه مغان)  از جاذبه های دیگر گردشگری این منطقه است که سالانه تعداد زیادی گردشگر و مسافران از این مکان دیدن می کنند.

این دریاچه با مساحت ۱۴۰ هکتار در کنارمجتمع بزرگ کشت و صنعت مغان در ۲۳ کیلومتری جنوب غربی شهر پارس آباد قرار دارد.

دشت-مغان-پارس-آباد-اردبیل

  • قیرخ پیله (چهل پله)

یکی از دیدنی های منطقه پارس آباد مغان جنگل های ساحل دریاچه و چهل پله می باشد که بیشتر در فصل بهار میزبان هزاران نفر از مسافران و گردشگران است.

قیر خ پیله با توسعه پارک جنگلی و احداث مراکز تفریحی و رفاهی می تواند گردشگران بیشتری جذب کند تا مسافران بیشتر با این منطقه زیبا آشنا شوند.

تفرجگاه گردشگري ارس (پارك ساحلي ارس)، سایت احياي آهوی مغان (موغانا جیران) و دشت مغان از دیگر دیدنی های این منطقه است که سالانه پذیرای گردشگران و مسافران زیادی می باشد.

تاریخ فرهنگ و رسوم هند

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code