Mxd در آزمایش خون چیست ؟ تفسیر آزمایش Mxd

آزمایش خون MXD مخفف شمارش سلول‌های مختلف خون است و بخشی از یک آزمایش CBC (شمارش کامل سلول‌های خونی) را تشکیل می‌دهد.

بخش عمده‌ای از شمارش کامل خون، شامل اندازه‌گیری غلظت گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها در خون است. در حالی که از شمارش گلبول‌های سفید (WBC) برای اندازه‌گیری تعداد گلبول‌های سفید خون استفاده می‌شود. شمارش خون و اجزای WBC به تعیین درصد هر نوع گلبول سفید موجود در خون کمک می‌کند.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ به بررسی کامل MXD در آزمایش خون و تفسیر نتایج آن می‌پردازیم. اگر دوست دارید آزمایش خون خود را در منزل و بدون نیاز به مراجعه به پزشک تفسیر کنید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

انواع مختلف WBCs و آزمایش خون MXD

گلبول‌های سفید خون (WBCs) همچنین به عنوان لکوسیت‌ها شناخته می‌شوند و بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می‌دهند. آنها عمدتا مسئول محافظت از بدن در برابر عفونت‌ها و ارگانیسم‌های تهاجمی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها هستند.

انواع گلبول‌های سفید خون

به طور عمده پنج نوع گلبول سفید در بدن وجود دارد و این موارد عبارتند از:

 1. نوتروفیل‌ها: این سلول‌ها هنگامی که عفونت به بدن حمله می‌کند، اولین خط دفاعی را تشکیل می‌دهند و وظیفه کشتن و هضم سلول‌های باکتریایی و قارچی را بر عهده دارند.
 2. لنفوسیت‌ها: این گلبول‌های سفید، مسئول ایجاد آنتی‌بادی در بدن، برای دفاع از آن در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر مهاجمان مضر هستند.
 3. مونوسیت‌ها: این سلول‌ها به تجزیه باکتری‌ها کمک می‌کنند.
 4. باسوفیل‌ها: این سلول‌ها وظیفه واکنش آلرژیک در بدن را دارند؛ زیرا مواد شیمیایی مانند هیستامین را هنگام ورود عوامل عفونی به بدن ترشح می‌کنند و بنابراین به کنترل پاسخ ایمنی بدن کمک می‌کنند.
 5. ائوزینوفیل‌ها: ائوزینوفیل‌ها با حمله و کشتن انگل‌ها، از بین بردن سلول‌های سرطانی و واکنش‌های آلرژیک در بدن به عنوان واکنشی به آلرژن‌ها کار می‌کنند.

از بین پنج نوع گلبول سفید، نوتروفیل‌ها و لنفوسیت‌ها مهم‌ترین آنها در نظر گرفته می‌شوند.  سطح این دو سلول، به طور جداگانه با تعداد WBC اندازه‌گیری می‌شود.

سطح سه نوع گلبول سفید باقی‌مانده، یعنی مونوسیت‌ها، ائوزینوفیل‌ها، و بازوفیل‌ها در یک آزمایش خون MXD اندازه‌گیری می‌شوند.

بنابراین می‌توان گفت که فاکتور MXD بخشی از آزمایش اصلی WBC در آزمایش خون است. نتایج این تست تعیین می‌کنند که هر کدام از ۵ گلبول سفید، چه درصدی از حجم کلی گلبول‌های سفید بدن فرد را تشکیل می‌دهند.

هورمون LH چیست؟
بخوانید

آزمایش MXD چگونه انجام می‌شود؟

همانطور که قبلا ذکر شد، آزمایش خون MXD به عنوان بخشی از شمارش CBC یا WBC یا تعداد اجزای WBC انجام می‌شود. بنابراین، آماده سازی برای آزمایش همان است که برای دیگر آزمایش‌های خون انجام می‌شود.

آزمایش MXD چگونه انجام می‌شود؟

پزشک ممکن است از شما بخواهد قبل از جمع‌آوری نمونه خون، برخی از داروهای خاص مانند مکمل‌های بدون نسخه و ویتامین‌ها را متوقف کنید، زیرا این داروها ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد. توجه داشته باشید نیازی به ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست.

این آزمایش با به دست آوردن چند میلی متر خون از بیمار انجام می‌شود. نمونه خون معمولا در یک آزمایشگاه توسط یک تکنسین جمع آوری می‌شود.

نمونه خون از رگ موجود در بازو یا در دست گرفته می‌شود. قبل از جمع آوری نمونه خون، تکنسین پوست را از روی وریدی که از آن نمونه گرفته می‌شود با یک پد الکل پاک می‌کند و یک سوزن به داخل ورید وارد می‌کند.

سپس خون از طریق سرنگ از ورید گرفته شده و جمع می‌شود. سپس نمونه خون برای تجزیه و تحلیل ارسال می‌شود.

آزمایش خون خود را چگونه تفسیر کنیم؟
بخوانید

تفسیر نتایج آزمایش MXD

درصد MXD در خون، درصد سلول مخلوط در خون است. مقدار مشخصی از هر نوع سلول در خون وجود دارد که طبیعی تلقی می‌شود. اگر این نسبت‌ها از حالت خارج باشد، درصد MXD شما افزایش می‌یابد.

بنابراین، آزمایش، سطح ترکیبی مونوسیت‌ها ، ائوزینوفیل‌ها , بازوفیل ها را در خون اندازه‌گیری می‌کند. نتایج به صورت درصد MXD بیان شده و محدوده طبیعی MXD برای یک مقدار آزمایش خون بین ۵٪ تا ۱۰٪ در نظر گرفته می‌شود.

آزمایش خون MXD که به آن آزمایش خون مخلوط شمارش سلول نیز گفته می‌شود، اندازه‌گیری جمعی از سطح سه نوع گلبول سفید است که از نوتروفیل‌ها و لنفوسیت‌ها کمتر است.

آزمایش GTT
بخوانید

MXD کم یا زیاد در آزمایش خون به چه معنی است؟

همانطور که قبلا نیز گفته شد، گلبول‌های سفید بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می‌دهند. معمولا تعداد اجزای WBC همراه با معاینه جسمی برای تشخیص پزشک کافی است که بیماری زمینه‌ای منجر به سطح غیر طبیعی WBC شود.

تفسیر نتایج آزمایش MXD

MXD بالا به معنای پاسخ ایمنی به یک وضعیت التهابی در بدن است. مونوسیت‌ها، ائوزینوفیل‌ها و بازوفیل‌ها عملکرد خاصی دارند. این سلول‌ها در صورت وجود اجسام خارجی مانند باکتری‌ها، آلرژن‌ها، انگل‌ها یا سلول‌های سرطانی در بدن، افزایش پیدا می‌کنند.

بنابراین افزایش MXD در آزمایش خون نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن نسبت به یک مهاجم خارجی واکنش نشان داده است. علاوه بر این، ممکن است بیماری‌های خاصی مانند آسم، ورم مفاصل، لوسمی یا سل را نشان دهد.

مقدار آزمایش خون MXD پایین نشانگر نقص ایمنی بدن است که در اثر برخی بیماری‌ها مانند سرطان، HIV، بیماری مغز استخوان / اختلال، لنفوم، لوپوس یا عفونت‌های شدید ایجاد می‌شود.

آزمایش CBC چیست؟

شمارش کامل خون (CBC) آزمایش غربالگری گسترده‌ای است که پزشکان برای تعیین وضعیت سلامت عمومی فرد مورد استفاده قرار می‌دهند. این آزمایش بسیاری از مقادیر مهم مربوط به سلول‌های خونی را اندازه‌گیری می‌کند و به طور کلی شامل موارد زیر است:

اجزای اصلی CBC تعداد RBC و WBC و پلاکت‌ها است. و سایر اجزا، ویژگی‌های این سلول‌ها مانند اندازه، رنگ، بلوغ و عملکرد آنها را به تصویر می‌کشند.

دامنه طبیعی برای شمارش WBC بین ۴،۳۰۰ تا ۱۱۰۰۰ سلول در هر میلی‌متر مکعب خون است. تعداد نرمال RBC معمولا بین ۴/۴ تا ۵/۹ میلیون سلول در هر میلی متر مکعب خون در نظر گرفته می‌شود. محدوده طبیعی شمارش پلاکت‌ها بین ۱۵۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ سلول در هر میلی متر مکعب خون در نظر گرفته می‌شود. 

آزمایش کامل شمارش خون عمدتا توسط پزشکان برای ارزیابی سلامت کلی بیمار انجام می‌شود. همانطور که در ابتدا گفته شد، برای تشخیص طیف گسترده‌ای از اختلالات که شامل کم خونی، عفونت سیستمیک یا عفونت قسمت خاصی از بدن و حتی سرطان خون است.

افزایش یا ریزش غیر طبیعی در تعداد سلول‌های خاص نشان‌دهنده بیماری اساسی است که ممکن است نیاز به ارزیابی بیشتر داشته باشد.

کلام پایانی

گلبول‌های سفید اصلی‌‍ترین بخش سیستم ایمنی بدن انسان محسوب می‌شوند. بنابراین پزشکان به صورت مداوم تعداد این سلول‌ها را در خون اندازه‌گیری می‌کنند. یکی از ابزارهایی که در این راه مورد استفاده قرار می‌گیرد، درصد MXD است.

در این مقاله به صورت جامع به بررسی آزمایش XMD و تفسیر نتایج آن پرداختیم. در صورتی که همچنان در این رابطه سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت، پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم.

۳ | (۲۹)
ممکن است شما دوست داشته باشید
27 نظرات
 1. محمد رضا می گوید

  واقعا مطلب خوب و جامعی بود . من چند وقت قبل آزمایش خون دادم و الان به کمک مطالب شما میتونم خودم تا حدودی ازش سر در بیارم . فقط ممنون میشم اگر برای بقیه فاکتورها مثل lymph هم مطلب بذارید

  1. خسروی می گوید

   ممنون از توجه شما . در این رابطه می‌توانید مطلب lymph در آزمایش خون چیست را نیز مطالعه فرمایید.

 2. عرفان می گوید

  سلام ،ببخشید من آزمایش خون دادم ، درصد لنفوسیت ها ۴۷درصد،نوتروفیل ها ۵۰ درصد وMXD ۳درصد هست.بقیه اعدادم در محدوده طبیعی هستند.
  الان یعنی ۳درصد mxd کمه؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  1. ایده آل مگ می گوید

   محدوده طبیعی برای MXD در آزمایش خون بین ۵% تا ۱۰% در نظر گرفته می‌شود. مقدار کم MXD نشان دهنده اختلال در ایمنی بدن است که ناشی از بیماری‌های خاصی می‌تواند باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت خود با پزشک خود مشورت نمایید.

 3. میثم می گوید

  سلام خسته نباشید لنفوسیت های من۶۱%هست و نوتروفیل های من ۳۵%است و mxdهایم ۲%هستند ایا باید به پزشک مراجعه کنم

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام. همراه گرامی ایده آل مگ، با توجه به اعدادی که در آزمایش شما وجود دارد، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

 4. دهقانی می گوید

  سلام ببخشید آزمایش من اومده Lymphocyte=35/0%و
  mxd=6/6%و
  Neutrophils=58/4%اومده بنظرتون درصد ها خوب هست؟!

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، مقدار MXD و Neutrophils آزمایش خون شما در حد طبیعی است؛ اما درصد Lymphocyte کمی از حد طبیعی بالاتر است. این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده پاسخ ایمنی بدن شما در برابر یک عفونت باشد. بهتر است که یک پزشک آزمایش شما را دقیق‌تر بررسی کند.

 5. گنجی می گوید

  mxd من ۱۴٪یعنی سیستم ایمنی من چرا بالا رفته ایا خطرناک البته دیابت نوع دو هم دارم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این درصد آنچنان بالا نیست ولی حتما در اولین فرصت به یک پزشک متخصص مراجعه کنید

 6. فاطمه می گوید

  نوتروفیل ۵۷ درصد
  لنفوسیت ۴۲ درصد
  میکس سه دهم درصد هست
  Wbc ۳.۸
  میکس و wbc پایینه .
  خیلی بده ؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز خیلی بد نیست ولی در اولین فرصت حتما برگه آزمایش خودتون رو به یک پزشک متخصص نشون بدید

 7. صمد می گوید

  میکس سلول خونی اینجانب ۱۴ ، نوتروفیل ۶۵ و لنفوسیت ۲۱ درصد لست. بقیه فاکتورهای خونی نرمال است. لطفا راهنمایی بفرمایید. سن آقای ۶۲ ساله. مشکل خاصی نیز ندارم. کشاورز هستم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما مشکل خاصی ندارید ولی برای اطمینان بیشتر حتما برگه آزمایش خودتون رو به یک پزشک متخصص نشون بدید

 8. شاملو می گوید

  سلام پسر من ۳ ساله است mix# آن ۱. است وmix % آن ۱.۲ است که میزان آن پایین است لطفا نظرتان را بفرمایید آیا خطرناک است ضمن اینکه چند روز اخیر تب و عفونت گلو داشت

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این زمینه تنها به پزشک استناد کنید. لطفا در اولین فرصت به یک پزشک اطفال مراجعه کنید

 9. ناصر می گوید

  بنده بیماری بهجت دارم تمام فاکتورهای شمارشی خون نرمال هست ولی MXD”4.7%

 10. مهدی می گوید

  سلام آزمایش خون پسرم بخاطر ورم غده ها لنفاوی تعدادش ۱۰.۹ هست نشانه چیست

 11. رستا می گوید

  نوتروفیل من ۶۱ درصده لنفوسیت ۳۶ درصد بقیه نرمال اینا بده؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز به احتمال زیاد بدن شما با یک عفونت یا ویروس درگیر هست ولی برای اطمینان حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید

 12. مهدی می گوید

  سلام.mxdمن۹،۱بودوmchc3yمیخواستم نظرتون روبدونم.

 13. مهدی می گوید

  ببخشداشتباه شدmchc36.6m

 14. Pari می گوید

  Mxd man 0.0 !!!daram mimiram?

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز احتمالا اشتباهی پیش اومده، دوباره به پزشک متخصص مراجعه کنید و برگه آزمایش رو نشون بدید

 15. هستی علیپور می گوید

  سلام خانم ۲۷ساله هستم
  Lymph%37.6
  Mixed%13.2
  Neut%49.2
  Mixed#0.9
  Lymph#2.6
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 16. سید داود خاور می گوید

  سلام و عرض ادب.عذر میخوام مزاحم میشم..جسارتا آزمایش بنده NEUT 38.3 و Lymph 53.5 و MXD 8.2 می باشد..ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که نیاز به استفاده دارو دارم یا خیر؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این مورد باید یک پزشک متخصص به شما راهنمایی ارائه دهند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.