رژیم غذایی در دوران بارداری

تغذیه و رژیم غذایی در دوران بارداری

متخصصان تغذیه اعتقاد دارند که مصرف روزانه حدود ۲۵ گرم پروتئین و یا کمی بیشتر از آن برای خانم های باردار مفید و البته ضروری است اما در نظر داشته باشید که مصرف بیشتر از حد مجاز میتواند برای جنین خطرناک باشد و باعث نارس شدن جنین در هنگام رشد و کند شدن عمل رشد جنین شود. برای این امر و به دست آوردن پروتئین مناسب برای بدن می توانید از وعده های غذایی دارای گوشت قرمز یا مرغ و یا ماهی در تغذیه روزانه تا استفاده کنید. این مواردی که ذکر شد به جز پروتئین، عاری از مواد معدنی و ویتامین های گروه بی (B) و همچنین آهن هستند. البته پروتئین های گیاهی همچون سویا و حبوبات و لبنبات را نباید فراموش کنید و حتما استفاده از این منابع غنی پروتئین را در وعده های غذایی تان درج کنید.

کلسیم

مصرف کلسیم نیز مانند پروتئین اهمیت بسیار بالایی دارد و متخصصان تاکید دارند که زنان باردار باید در روز حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنند.

تغذیه سالم در دوران بارداری

آهن

در دوران بارداری حجم خون در بدن مادر به حدود ۲ برابر می رسد و به همین دلیل بدن نیاز ۲ برابری به آهن پیدا می کند این امر به دلیل آن است که جنین در روزهای نخست نیاز بیشتری به آهن دارد و باید در همان روز های ابتدایی آهن مورد نیاز خود را ذخیره کند.

اسید فولیک

بسیاری از نقص هایی که در دوران تولد نوزادان اتفاق می افتد از قبل قابل پیشگیری هستند. برای جلوگیری از نقص نوزادان در هنگام تولد باید به مقدار کافی اسید فولیک استفاده کنید. مقدار مناسب فولیک از حدود ۷۰ درصد نقص ها پیشگیری می کند. از منابع غنی فولیک  می توان به حبوبات، غلات، کلم بروکلی و اسفناج، پرتقال، موز، نخود و نخود سبز، نان سبوس دار و دانه های خوراکی اشاره کرد. در بعضی موارد نیز پزشک متخصص قرص فولیک اسید را تجویز می کند که مصرف آن بسیار حیاتی و مهم است.

مکمل های غذایی و ویتامین ها

متخصصان و دانشمندان معتقدند مصرف مکمل ها و ویتامین ها دردوران بارداری بسیار ضروری و مهم است اما در صورتی که مصرف ویتامین و وعده های غذایی در طول روز و دوران بارداری کافی باشد نیازی به مکمل ها نیست اما این مکمل ها و قرص های ویتامین و … برای اطمینان تجویز می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code