خطرات ماهی های قرمز

خطراتی که ماهی های قرمز می تواند داشته باشد

همه ساله با فرا رسیدن ایام پایانی سال و به اصطلاح عامیانه، “شب عید“، خانواده ها در تکاپوی خرید آخر سال هستند. تهیه سفره هفت سین که از آداب دیرین و رسوم عید نوروز است نیز یکی از واجب ترین و البته جالب ترین خرید های شب عید است.
یکی از واجبات سفره هفت سین ماهی است. ماهی در سفره هفت سین نماد زندگی و امید است که البته بیشتر تبدیل به وسیله بازی کودکان و موجب سرگرمی آنان می شود. اما لازم است بدانید این موجود زیبای کوچک در عین زیبایی مضراتی هم برای کودکان شما می تواند داشته باشد که در این مبحث به این موضوع خواهیم پرداخت.

انتقال آلودگی و بیماری

بهتر است والدین تنگ ماهی را از دسترس کودکان دور نگه دارند دیر غیر این صورت ممکن است به بیماری ها و امراض مختلفی دچار شوند و یا موجب حساسیت های پوستی یا گوارشی و… شوند.

دست زدن به این ماهی ها باعث انتقال بیماری های مشترک بین انسان ها و آبزیان می شود.

افرادی که دارای حساسیت و یا آلرژی هستند به هیچ عنوان  نباید بدون واسطه به آنها دست بزنند.

معمولا پوست و فلس های این ماهی ها دارای ترشحات لزجی است که با انتقال آن به آب داخل تنگ و دست زدن به آن ممکن است دچار خارش های پوستی و اگزما در کودکان و همچنین بزرگسالان شود.

در فضولات این ماهی ها باکتری هایی به نام سالمونلا وجود دارد که با ورود به آب و ورود آن به بدن کودکان می تواند باعث بیماری ها گوارشی از جمله بیماری تیفوئید شود.


در برخی موارد لمس این ماهی ها باعث تب، اسهال شدید و یا استفراق در کودکان می شود.

برای جلوگیری از انتقال این بیماری ها و آلودگی ها بهتر است از دست زدن به این ماهی ها بدون واسطه و یا دستکش خودداری کنید و در صورت لمس و تماس با آنها حتما دست ها را با آب و صابون بشویید و همچنین از تماس دست با چشم و گوش و بینی یا دهان خودداری کنید.

رها کردن این ماهی ها در رودخانه ها و برکه ها که اغلب تهاجمی هستند کاری اشتباه و غلط است. چرا که با این کار نه تنها آنها را آزاد نمی کنید بلکه آسیبی جدی به چرخه محیط زیست وارد می کنید. این ماهی ها با خوردن تخم ماهی های دیگر باعث کاهش زاد و ولد گونه های دیگر در برکه ها و یا رودخانه ها می شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code