ماموگرافی | تصویر‌برداری پزشکی برای تشخیص سرطان سینه

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک روش تصویربرداری پزشکی توسط اشعه ایکس از پستان است. این یک ابزار غربالگری است که برای تشخیص سرطان پستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همراه با معاینات بالینی منظم و معاینات ماهانه سینه، ماموگرام یک عنصر اصلی در تشخیص اولیه سرطان پستان است.

طبق اعلام موسسه ملی سرطان آمریکا، سرطان پستان پس از سرطان پوست، دومین سرطان شایع برای زنان در ایالات متحده است. هر ساله حدود ۲۳۰۰ مورد جدید سرطان پستان در مردان و حدود ۲۳۰،۰۰۰ مورد جدید در زنان وجود دارد.

برخی از متخصصان توصیه می‌کنند زنانی که ۴۰ سال سن دارند و یا مسن‌تر هستند باید هر یک یا دو سال یکبار ماموگرافی کنند. انجمن سرطان آمریكا غربالگری منظم را از ۴۵ سالگی توصیه می‌كند. اگر سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پستان دارید، پزشك ممكن است توصیه كند كه زودتر غربالگری را شروع كنید. و ماموگرافی را بیشتر اوقات انجام دهید یا از ابزارهای تشخیصی دیگری استفاده كنید.

اگر پزشک معاینه معمول انجام ماموگرام را برای بررسی هرگونه سرطان یا تغییرات آن انجام دهد، به عنوان یک ماموگرافی غربالگری شناخته می‌شود. در این نوع آزمایش، پزشک شما چندین پرتو ایکس از هر پستان را انجام می‌گیرد.

اگر یک توده یا هر علامت دیگری از سرطان پستان داشته باشید، پزشک شما لزوم انجام ماموگرافی تشخیصی را می‌دهد. اگر کاشت پستان دارید احتمالاً به یک ماموگرافی تشخیصی احتیاج دارید. ماموگرافی‌های تشخیصی گسترده‌تر از ماموگرافی‌های غربالگری هستند. آنها معمولاً برای گرفتن تصویر از پستان از موقعیت‌های متعدد به اشعه ایکس بیشتری نیاز دارند.

چگونه می‌توانم برای ماموگرافی آماده شوم؟

در روز تعیین ماموگرافی خود باید دستورالعمل‌های خاصی را دنبال کنید. شما نمی‌توانید دئودورانت، پودر بدن یا عطر استفاده کنید. همچنین، نباید پمادها و کرم‌های خود را روی سینه یا زیر بغل خود بمالید. این مواد می‌توانند تصاویر را تحریف کرده و یا مانند کلسیفیکاسیون یا رسوبات کلسیم به نظر برسند. بنابراین جلوگیری از استفاده از آنها مهم است.

در صورت بارداری یا شیردهی، حتما قبل از آزمایش به رادیولوژیست بگویید. به طور کلی، شما نمی‌توانید در این شرایط یک ماموگرافی غربالگری دریافت کنید. اما در صورت لزوم، پزشک شما می‌تواند روش‌های غربالگری مانند سونوگرافی را سفارش دهد.

در طول ماموگرافی چه اتفاقی می‌افتد؟

یک تکنسین پس از اینکه شما آماده شدید و هر گردنبندی را که دارید درآوردید، به شما لبخند زده و لباسی مخصوص می‌دهد که این لباس در قسمت جلویی به هم وصل می‌شود. بسته به نوع آزمایش، ممکن است شما در طول ماموگرافی بایستید یا بنشینید.

هر سینه روی یک صفحه اشعه ایکس مسطح قرار می‌گیرد. کمپرسور سپس پستان را به سمت پایین می‌کشد تا بافت را صاف کند. این تصویر واضح‌تری از پستان ارائه می‌دهد. شاید لازم باشد که برای هر تصویر نفس خود را نگه دارید.

ممکن است فشار یا ناراحتی کمی احساس کنید، اما معمولاً مختصر است.

در طی فرایند، پزشک تصاویر را در هنگام ساخت بررسی می‌کند. در صورت عدم قطعیت یا عدم توجه بیشتر، ممکن است آنها تصاویر اضافی را سفارش دهند که نمایشگرهای مختلفی باشد. این مورد اتفاق اغلب می‌افتد و نباید دلیلی برای ناراحتی یا وحشت شما باشد.

ماموگرافی‌های دیجیتال گاهی در صورت وجود استفاده می‌شوند. این موارد به ویژه برای خانم‌های جوان‌تر از ۵۰ سال که معمولاً سینه متراکم‌تر از زنان مسن دارند، مفید است.

ماموگرام دیجیتال، اشعه ایکس را به یک تصویر الکترونیکی از پستان که در رایانه ذخیره می‌شود، تبدیل می‌کند. تصاویر این تصاویر بلافاصله قابل مشاهده هستند. بنابراین لازم نیست که منتظر تصاویر باشید. رایانه همچنین می‌تواند به پزشک شما کمک کند تصاویری را که ممکن است خیلی در ماموگرام معمولی دیده نمی‌شوند ، ببیند.

عوارض مرتبط با ماموگرافی چیست؟

مانند هر نوع اشعه ایکس، شما در طول ماموگرافی در معرض مقدار بسیار کمی از تابش قرار می‌گیرید. اما خطر این مواجهه بسیار کم است. اگر یک زن باردار باشد و قبل از تاریخ زایمان کاملاً به ماموگرافی احتیاج داشته باشد، در طول عمل به طور معمول پیش‌بند سرب را خواهد پوشید.

نتایج چه معنی‌ای می‌دهند؟

تصاویر حاصل از ماموگرافی می‌توانند به یافتن کلسیفیکاسیون یا ذخایر کلسیم در سینه‌های شما کمک کنند. اکثر کلسیفیکاسیون‌ها نشانه سرطان نیست. این آزمایش همچنین می‌تواند کیست‌ها و هرگونه توده سرطانی یا غیر سرطانی را پیدا کند. کیست‌ها کیسه‌های پر از مایعات است که ممکن است در طول دوره قاعدگی برخی از خانم‌ها بیایند و بروند.

یک سیستم تشخیصی ملی برای خواندن ماموگرافی به نام BI-RADS یا سیستم گزارش‌دهی تصویربرداری از پستان و پایگاه داده وجود دارد. در این سیستم هفت دسته وجود دارد که از صفر تا شش متغیر هستند. هر طبقه توضیح می‌دهد که آیا تصاویر اضافی لازم هستند یا خیر؟ آیا منطقه احتمالاً دارای یک توده خوش خیم (غیر سرطانی) یا سرطانی است یا خیر؟

هر دسته برنامه پیگیری خاص خود را دارد. اقدامات در مورد برنامه پیگیری ممکن است شامل جمع‌آوری تصاویر اضافی، ادامه نمایش منظم، قرار ملاقات برای پیگیری در شش ماه یا انجام بایوپسی باشد.

پزشک نتایج شما را بررسی کرده و مراحل بعدی را برای شما در هنگام قرار ملاقات پیگیری توضیح می‌دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code