راهنمای خواندن برگه های آزمایش پزشکی

آنالیز آزمایش خون

برخی از افراد هنگام دریافت جواب آزمایش خود تمایل دارند که بدانند نتیجه آزمایش به چه گونه است. اما لازم به ذکر است که بدانید تنها پزشک و افراد مطلع در این زمینه می توانند یک آزمایش خون را تجزیه و تحلیل کنند تا به سلامت و عدم سلامت شما پی ببرند.

آزمایش خون یا پانل های خونی ابتدایی ترین آزمایشی است که یک پزشک برای تشخیص بیماری بیمار خود اقدام به انجام آن می کند. در این آزمایش میزان کم یا زیاد بودن مواد تشکیل دهنده خون از قبیل پلاکت ها، گلبول قرمز، گلبول سفید، آهن و دیگر مواد مغذی بدن تشخیص داده می شود.

انجام آزمایش های دوره ای به طور معمول هر ۶ ماه یک بار بسته به شرایط جسمانی و سلامتی فرد ضروری می باشد اما در افرادی که دارای بیماری خاصی می باشد، می بایست بسته به نظر پزشک معالج در دوره های کوتاه تری آزمایشات لازم را انجام دهد.

خواندن آزمایش پزشکی

برای برخی این سوال پش می آید که بهترین زمان انجام آزمایش در ۲۴ساعت شبانه روز کدام است؟ باید به این سوال این گونه جواب دهیم که بسته به نوع آزمایش ساعت اجرای عملیات خون گیری متفاوت می باشد. برای مثال قند خون ناشتا باید صبح و به صورت ناشتا انجام شود. بعضی از تست ها مانند کورتیزول نیز بسته به درخواست پزشک ممکن است ۸ صبح یا ۴ بعدازظهر انجام شود.

برای پی بردن به بیماری کمبود آهن در آزمایش خون می بایست به شمارش CBC و پارامترهای آن دقت کرد. برای برخی این سوال پیش خواهد آمد که CBC در خون چیست؟ در این واحد CBC، سلول های خونی،  از نظر تعداد، سایز و شکل ظاهری آنها و اندازه گیری مقدار هموگلوبین و هماتوکریت را در برمی گیرد.

شما برای پی بردن به میزان بالای چربی خون باید به این نکته توجه کنید که اگر میزان تری گلیسیرید بالای ۴۰۰ میلی گرم در دسی لیتر و میزان کلسترول بالای ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، بالا بودن میزان چربی خون محرز می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code