درمان فوبیا با واقعیت مجازی

نحوه درمان فوبیا

درمانگران از واقعیت مجازی به عنوان ابزاری برای درمان فوبیها از دهه ۱۹۹۰ استفاده کرده اند،این تکنولوژی جزئی از تکنولوژِی های ارزان وقابل دسترس است که به عنوان آینده ای از درمان فوبیا، پیش می رود.

مشکل اصلی در شرایط اضطراب این است که ترس اغلب در تصور بیمار بدتر از واقعیت است و اجتناب از این ماشه تنها موجب بدتر شدن فوبی می شود. من به خوبی می دانم که احتمال برداشتن در آسانسور به دام افتاده و افتادن من کم است، اما من هنوز تصمیم می گیرم که در مورد آن ها اجتناب کنم، و با انجام این کار، من دیگر نمی توانم در غیر این صورت یاد بگیرم.

درمان رفتاری شناختی یک شیوه ای است که بیماران به تدریج در معرض ترس و وحشت خود قرار می گیرند تا بتوانند در وضعیت قرار گیرند و بدن دیگر با ترس پاسخ نمی دهد. درمان واقعی واقعیت مجازی به پزشکان اجازه می دهد تا به تدریج بیماران را به محیط های مجازی غرق در تجربیات آسیب زا تبدیل کنند. یک راه شگفت انگیز برای بازنویسی صحنه است که ابتدا مبتلا به بیماری PTSD را تحت تأثیر قرار می دهد و پزشک میتواند تجربه را به شرایط فردی مانند جنگ مجازی عراق و حتی تراژدی ۱۱ سپتامبر تبدیل کند.

با توجه به مجله CyberTherapy و توانبخشی، قرار گرفتن در معرض واقعیت مجازی برای PTSD، میزان موفقیت در درمان ۶۶ تا ۹۰ درصد است. با این نتیجه بسیار بالا، VR به آسانی می تواند یک درمان تغییر در زندگی برای بسیاری از جانبازان باشد، اگر آن را به طور گسترده ای توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی به عنوان درمان معمولی ارائه می شود.

درمان فوبیا با واقعیت مجازی

برنامه درمان واقعیت مجازی (VR) در دانشکده Duke Practice روش جدیدی برای درمان اختلالات روانی انسان و کامپیوتر برای افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی به دلیل ترس از ارتفاع، آسانسور، رعد و برق، سخنرانی عمومی و پرواز است. پس از انجام یک مصاحبه تشخیصی اولیه برای اطمینان از این که خدمات مناسب برای مشکل ارائه شده است، شرکت کنندگان در یک دنیای مجازی سه بعدی کامپیوتری قرار می گیرند و از طریق محیط انتخاب شده هدایت می شوند. گرافیک کامپیوتری و تکنولوژی های مختلف صفحه نمایش و ورودی یکپارچه شده اند تا کاربر احساس حضور یا غوطه ور شدن در محیط مجازی را به وجود آورد. درمانگر سپس شرکت کننده را از طریق محیط هدایت می کند و می تواند از طریق کل رویداد با آنها ارتباط برقرار کند. تحقیقات نشان می دهد که ۶ تا ۱۲ جلسه برای دستیابی به حداکثر سود، لازم است. مزایای استفاده از VR درمانی درمانی عبارتند از:

افزایش ایمنی و کنترل

قرار گرفتن در معرض واقعیت مجازی شامل قرار دادن بیمار در یک محیط مجازی حاوی محرک ترس است به جای گرفتن بیمار به محیط واقعی و یا داشتن تصور کردن محرک برای بیمار. محیط واقعی می تواند غیر قابل پیش بینی باشد و در معرض قرار گرفتن در معرض in vivo بسیار شانس به حساب می آید. درمانگر از طریق صفحه کلید کامپیوتر محیط مجازی را کنترل می کند و از قرار گرفتن در معرض شرایط برنامه ریزی شده محافظت می کند.

درمان اثربخش و سهولت برنامه ریزی

نرم افزار VR و مدل های محیط مجازی با دقت طراحی شده اند تا بتوانند در معرض قرار گرفتن در معرض اختلالات اضطرابی قرار گیرند. درمان با استاندارد درمانی می تواند بسیار پرهزینه باشد، زیرا معمولا نیاز به ترک دفتر درمانگر دارد و بنابراین جلسات را تمدید می کند. برنامه های واقعیت مجازی می توانند در معرض نوردهی مشابه در ساعت استاندارد درمان (معمولا ۴۵ تا ۵۰ دقیقه) و در محدوده دفتر درمانگر قرار بگیرند. جلسات چندگانه را می توان در همان هفته برنامه ریزی کرد.

ریسک کمتر برای محرمانه بودن بیمار

از آنجایی که درمان در دفتر درمانگر انجام می شود، خطر بیشتری نسبت به هر گونه نوع دیگری از قابلیت نامحدود برای در حال اجرا به دوستان وجود دارد، در مواجهه با شرایط دشوار و در معرض عموم قرار گرفتن در معرض بیش از حد وجود دارد.

جلسات کوتاه مدت می تواند بازدهی بهتری در مقابل جلسات طولانی مدت داشته باشد.

بسیاری از شرکت های بیمه برای جلسات طولانی مورد نیاز برای این نوع از درمان پرداخت هزینه ای نمی کنند. جلسات در دفتر درمانگر انجام می شود و معمولا می تواند ظرف ۴۵-۵۰ دقیقه تکمیل شود.

تکرار نامحدود از وضعیت های ترسناک

استفاده از VR اجازه می دهد تا درمانگر کنترل نهایی بر محرک برای قرار گرفتن در معرض کامل باشد. در معرض درمان استاندارد، محدودیت های دنیای واقعی را محدود می کند، برای مثال، تنها یک فرود و فرود در هر پرواز. قرار گرفتن در معرض VR اجازه می دهد تا درمانگر برای دستکاری شرایط به بهترین نحو ممکن برای بیمار را به ارمغان بیاورد، به عنوان مثال، به طور مکرر فرود هواپیما مجازی.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.