آداب معاشرت و تعامل کودکان

معاشرت و اجتماعی شدن کودکان از جمله موضوعاتی است که در همه اعصار وجود داشته و دارد، درعصرکنونی و تکنولوژی های جدید این مساله به صورت های مختلف در جامعه بروز پیدا کرده است. اگر در جوامع گذشته یا حتی در چند دهه پیش معاشرت و تعامل کودکان با خانواده و سایر بستگان بیشتر بوده اما اکنون با فناوری های جدید این میزان به مراتب با کاهش روبرو شده است.

برای مثال درگذشته های نه چندان دور ارتباط عمیقی بین کودکان با پدربزرگ ها ومادر بزرگ ها و سایر بستگان سببی و نسبی وجود داشته اما اکنون این موارد کمتر دیده می شود. طنز تلخ این رفتار زمانی عمیق تر می شود که حتی گفت و گو و تعامل فرزندان و والدین نیز تا میزان زیادی کاسته شده است.

حالا اگر این رفت و آمدها هم ادامه یابد اما نوع و شیوه دیگری از صله رحم در جریان است که در واقع نمی توان نام آن را صله رحم گذاشت چون از میهمان تا میزبان همه سرشان به گوشی های موبایلشان است.

بنابراین به طور طبیعی در چنین جامعه ای، کودکان از معاشرت و اجتماعی شدن فاصله می گیرند و خیلی از آنان نیز به خاطر همین موضوع روز به روز از نظر تعامل و ارتباط با دیگران با مشکل روبرو می شوند.

کدام دوست برای کودکان مناسب تر است

دوری کودکان از بزرگترها


زندگی امروزی کودکان را از بزرگترها دورتر کرده است. شاید در این بین کودکان ایرانی مانند بزرگترهای ایرانی بیشتراز سایر کشورها حتی کشورهای پیشرفته که خاستگاه این نوع نوآوری ها باشند تحت تاثیر قرار دارند.

کودکان خیلی از رفتارها و گفتارها را از بزرگترها به ویژه والدین یاد می گیرند و در مورد فناوری های جدید (وسایل الکترونیکی) نیز غالبا چنین عمل می کنند بنابراین برای کاهش این فاصله ها باید بزرگترها در کانون خانواده و میهمانی ها کمتر از این وسایل استفاده کنند.

لزوم داشتن ارتباط و تعامل


کودکان در موضوع استفاده از فناوری ها شاید خیلی مطالب خوب و بد را بیاموزند اما بندرت پیش می آید که معاشرت و اجتماعی شدن را بیاموزند درحالی که آداب معاشرت و تعامل کودکان با بزرگترها، همسالان و همشاگردی ها یک نیاز و ضرورت محسوب می شود.

هر چه از ارتباط و تعامل بین افراد و کودکان کاسته شود شکیبایی، صبوری، فداکاری و کمک به دیگران در آنان کاهش می یابد و در مقابل خشونت، کم طاقتی، تحمل نداشتن نظرات دیگران و خود را محق دانستن در هرکاری، در آنها تقویت می شود.

افرادی که معاشرت و تعامل بهتری با دیگران دارند در زندگی موفق ترند در حالی که افراد کم رو و غیراجتماعی در ارتباطات با مشکل بیشتری روبرو هستند.

تعامل و سرمایه

گفت و گو و در مجموع آداب معاشرت و تعامل را می توان یک سرمایه انسانی محسوب کرد زیرا فرد با تعامل سازنده و مفید می تواند نفوذ بیشتری روی افراد داشته باشد و از این طریق به اهداف خود برسد.

کودکان در تعامل و معاشرت با دیگران می توانند خیلی از مهارت ها از جمله احترام به دیگران و چگونگی سخن گفتن را یاد بگیرند. برخی از کودکان به دلیل معاشرت اندک در روابط  اجتماعی ناموفق هستند و این مساله تاثیرات منفی در زندگی آینده آنان برجا می گذارد.

بچه ها در تعامل با بزرگترها و حتی همسالان، مهارت های حضور در جامعه را فرا می گیرند و این موضوع میزان توانمندی آنان را در سایر زمینه ها افزایش می دهد.

لزوم داشتن ارتباط و تعامل کودکان
آداب معاشرت و تعامل کودکان

آداب معاشرت و تعامل کودکان


معاشرت و تعامل، آداب و رسوم خاصی دارد که آموختن آن برای همه کودکان لازم است. احترام به بزرگترها از مهم ترین کارهایی است که کودکان باید آن را رعایت کنند. باید کودکان را از تمسخره دیگران که احیانا اشتباهاتی نیز دارند برحذر داشت.

خندیدن بی جا به گفته های دیگران از جمله رفتارهای ناپسند است که کودکان نباید مرتکب آن شوند زیرا این عمل می تواند در نزد دیگران نشانه بی ادبی آنان محسوب شود.

کودکان بهتر است در تعامل خود با دیگران به ویژه بزرگترها کلمات، اصطلاحات و واژه های شایسته بکار ببرند. برای مثال کودکان با بکاربردن کلماتی مثل لطفا، ممکن است، بفرمایید و متشکرم  می توانند خود را در دل مخاطبانشان افزایش دهند.

از جا برخاستن، سلام کردن، لبخند بر لب داشتن، دست دادن، تشکر کردن و سپاسگزاری از کمک دیگران از اصطلاحات و واژه های دیگری است که جاری شدن این کلمات از زبان کودکان، نشانه جایگاه و منزلت خانواده های آنان است و در واقع چنین کودکانی با چنین رفتاری، ارزش خانواده خود را در مقابل دیگران بالا می برند.

کودکان همچنین بهتر است در مقابل کلمه آره از کلمه بله در محاورات خود استفاده کنند و بکاربردن این کلمات در واقع نشانه شخصیت کودکان و خانواده ای که در آن بزرگ می شوند، خواهد بود. همچنین از بکاربردن کلماتی مثل هان و هوم خودداری کنند.

بهترین روش تنبیه کودک چیست

  • سخت گیر نباشید

سخت گیری های بی مورد از جمله مسایلی است که در برخی از خانواده ها رواج دارد. این نوع برخوردها باعث می شود که کودکان این خانواده ها نیز چنین رویه ای در پیش گیرند از این رو ممکن است چنین کودکانی این نوع رفتار را با دیگران در پیش گیرند.

بهترین روش معاشرت و آموختن رفتار درست به کودکان این است که والدین نیز چنین رفتارهایی را در زندگی داشته باشند تا الگویی برای کودکانشان تبدیل شود زیرا کمتر اتفاق می افتد که کودکان در تغییر رفتار خود فقط به حرف عمل کنند.

  • فرهنگ عذرخواهی

انسان جایزالخطا است و این جمله همواره در فرهنگ ایرانیان وجود داشته و دارد. کودکان چون آگاهی و تجربیات زندگی کمتری دارند می توانند اشتباهات بیشتری مرتکب شوند بنابراین همانطور که انتظار داریم اشتباهات بزرگترها بخشیده شود اشتباه کوچکترها هم قابل بخشش است.

ترویج فرهنگ عذرخواهی در کودکان یک فرهنگ ارزشمند است و این رفتار می تواند علاوه بر کاهش خطاها، عوارض اشتباهات را کاهش دهد.

  • با سلام وارد شوید

هر فردی وقتی وارد جمع می شود معمولا باید سلام بگوید و این کلمه علاوه بر ارزش قائل شدن به خود و حاضران، نشانه ورود یک تازه وارد به جمع است.

اگر سلام گفتن برای بزرگترها یک امر پسندیده است برای کوچکترها یک ضرورت محسوب می شود زیرا این مساله باعث می شود که بزرگترهای مجلس به کودک ارزش بیشتری قائل شوند.

نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که کودکان در جمع افراد به ویژه بزرگترها نباید فقط خود حرف بزنند بلکه باید برای تعامل بیشتر به حرف های بزرگترها گوش کند و سپس نظرات خود را بیان نمایند.

چگونه حسادت کودک را کنترل کنیم

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 1 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.