بهترین خوراکی‌ها برای قلب

بهترین خوراکی‌ها برای قلب

بهترین خوراکی‌ها برای قلب

بهترین خوراکی‌ها برای قلب کدام یک هستند؟ در زندگی امروزه با توجه به حجم بالای هیجان و استرس‌های روزمره حملات قلبی یکی از علل شایع مرگ‌و‌میر محسوب می‌شود. قلب عضو حیاتی در بدن به شمار می‌رود که سلامت آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در میان خوراکی‌های مختلف و متنوع برخی از آن‌ها می‌توانند برای بهبود وضعیت سلامت قلب بسیار مفید باشند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تعدادی از بهترین خوراکی‌های مفید برای قلب آشنا کنیم. اصولاً مصرف غذاهای مفید در کنار انجام تمرینات ورزشی مناسب می‌تواند باعث بهبود وضعیت سلامتی افراد شده و به کاهش میزان سکته و حملات قلبی کمک کند. در ادامه تعدادی از خوراکی‌های مفید برای قلب را نام خواهیم برد.

بهترین خوراکی‌ها برای قلب

سالمون

مصرف غذاهای دریایی و انواع مختلف ماهی‌ها از جمله ماهی سالمون با توجه به دارا بودن اسیدهای چرب مفید، تاثیر زیادی بر بهبود وضعیت سلامت قلب خواهد داشت. در حقیقت باید گفت ماهی سالمون، موثرترین ماده غذایی در بهبود وضعیت سلامت قلب به شمار می‌رود. دلیل این موضوع هم وجود اسید چرب امگا ۳ است. خطر ابتلا به انواع مختلف بیماری‌های قلبی از جمله آریتمی با گنجاندن مواد غذایی حاوی اسید چرب امگا ۳ کاهش خواهد یافت. همچنین برخی از مکمل‌های غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند و می‌توان از آنها نیز برای تامین این ماده مفید استفاده کرد. مطابق با نظر انجمن قلب آمریکا، مصرف انواع ماهی‌ها از جمله ماهی سالمون که دارای اسیدهای چرب سالم هستند، به میزان ۲ بار در هفته ضروری است.

سالمون یکی از بهترین خوراکی‌ها برای قلب

پای مرغ چه خواصی دارد؟

بلوبری

برای بهره‌مندی از یک قلب سالم می‌توان از میوه‌هایی مانند بلوبری، توت‌فرنگی و سایر توت‌ها استفاده کرد. منطبق با مطالعات انجام شده در هفته مصرف سه وعده بلوبری و توت‌فرنگی می‌تواند باعث کاهش بروز حملات قلبی به میزان ۳۲ درصد شود. ترکیباتی مانند فلانوئیدها و آنتوسیانین باعث کاهش فشار خون خواهند شد که همین موضوع می‌تواند برای سلامت قلب مفید باشد. جالب است بدانید که رنگ آبی و قرمز گیاهان به دلیل وجود آنتوسیانین در آنها ایجاد می‌شود.

بلوبری یکی از بهترین خوراکی‌ها برای قلب

مرکبات

مرکبات یکی دیگر از بهترین خوراکی‌ها برای سلامت قلب به شمار می‌رود. مطابق با تحقیقات انجام شده، استفاده از مرکبات در میان زنان، باعث کاهش ابتلا به حملات قلبی در آن‌ها خواهد شد. کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی با مصرف مرکبات به دلیل وجود مقادیر بالای ویتامین c در آن‌ها است. اگر قصد دارید از آب مرکبات استفاده کنید باید توجه داشته باشید که بهتر است این آب میوهـها را بدون شکر مصرف نمایید. همچنین در زمینه استفاده از گریپ فروت ، توجه به این نکته ضروری است که امکان ایجاد تداخل با داروهای کاهش‌دهنده کلسترول خون وجود دارد.

جوی دوسر

جوی دوسر به دلیل دارا بودن فیبر محلول باعث کاهش کلسترول خون و بهبود وضعیت سلامت قلب خواهد شد. در حقیقت فیبر موجود در این ماده غذایی مانند یک اسفنج شروع به جذب کلسترول موجود در خون می‌کند. البته باید گفت که غلات سبوس‌دار هم می‌توانند تاثیر خوبی بر روی سلامت قلب داشته باشند.

سیب‌زمینی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که سیب‌زمینی به دلیل دارا بودن میزان بالایی از نشاسته نمی‌تواند تاثیر مفیدی بر روی سلامت بدن داشته باشد. اما این خوراکی علاوه بر نشاسته دارای مقادیر بالایی از پتاسیم است. به همین دلیل می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود و از این جهت تاثیر مناسبی بر روی سلامت قلب داشته باشد. اما باید به این نکته توجه داشت که نحوه طبخ سیب‌زمینی از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورت طبخ سیب‌زمینی با شیوه‌های صحیح، این ماده غذایی می‌تواند باعث بهبود وضعیت سلامت قلب شود. همچنین مصرف سیب‌زمینی به دلیل دارا بودن فیبر زیاد باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز خواهد شد.

شکلات تلخ

از جمله خوراکی‌های مفید برای سلامت قلب می‌توان به شکلات تلخ اشاره کرد. مطابق با تحقیقات انجام شده مصرف شکلات تلخ می‌تواند دارای فواید زیادی برای قلب باشد. اما باید به این نکته توجه داشت که مصرف هر نوع شکلاتی نمی‌تواند به بهبود وضعیت سلامت قلب کمک کند. بلکه تنها شکلاتی که دارای  ۶۰ الی ۷۰ درصد کاکائو باشد از چنین خاصیتی برخوردار است. مصرف شکلات تلخ به دلیل دارا بودن فلاونوئیدهایی به نام پلی‌فنول می‌تواند در درمان التهاب، لخته شدن و فشار خون موثر باشد.

شکلات تلخ یکی از بهترین خوراکی‌ها برای قلب

کاهش وزن با استفاده از آب

آجیل‌ها

بادام‌زمینی، گردو، بادام، پسته و سایر مغزیجات همگی جزو آجیل‌ها محسوب می‌شوند. این دسته از مواد غذایی به دلیل دارا بودن فیبر بال،ا تاثیر مفیدی بر سلامت قلب خواهند داشت. همچنین از دیگر مزایای مصرف آجیل‌ها، کاهش میزان کلسترول خون به دلیل وجود مقادیر بالای ویتامین e در آن‌ها است. گردو یکی از آجیل‌های مهمی است که دارای اسید چرب امگا  ۳ بوده و به همین جهت مصرف آن می‌تواند برای سلامت قلب مفید باشد. البته به دلیل دارا بودن چربی زیاد، در مصرف آجیل‌ها باید اعتدال را رعایت کرد. طبق تحقیقات انجام شده مصرف روزانه آجیل می‌تواند باعث تناسب اندام نیز شود. البته باید به این نکته توجه داشت که برای بهره بردن از خواص مفید آجیل‌ها بهتر است از نوع بدون نمک آنها استفاده شود.

سویا

از جمله مواد خوراکی مناسب برای دریافت پروتئین، می‌توان به محصولات سویا مانند شیر سویا و توفو اشاره کرد. محصولات سویا دارای مقادیر بالایی از مواد معدنی، ویتامین‌ها، فیبرها و اسیدهای چرب غیر اشباع هستند. به همین جهت مصرف آن‌ها می‌تواند تأثیر مفیدی بر سلامت بدن داشته باشد. همچنین پروتئین موجود در سویا باعث کاهش کلسترول بد خون شده و از این جهت می‌تواند به سلامت قلب کمک کند.

سویا

گوجه‌فرنگی

گوجه‌فرنگی حاوی مقادیر بالایی از پتاسیم بوده و به همین جهت مصرف آن می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود. همچنین گوجه‌فرنگی به دلیل دارا بودن آنتی‌اکسیدان لیکوپن می‌تواند باعث کاهش کلسترول بد خون، باز شدن رگ‌ها و در نهایت کاهش خطر بروز حملات قلبی شود. علاوه بر تمامی موارد گفته شده، گنجاندن گوجه‌فرنگی در برنامه رژیم غذایی به دلیل دارا بودن قند و کالری پایین بسیار مفید است.

روغن زیتون فوق بکر

غذاهای مدیترانه‌ای به دلیل دارا بودن حجم زیادی از میوه و سبزیجات همراه با روغن زیتون فوق بکر می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت قلب داشته باشد. رعایت چنین رژیمی برای افرادی که در معرض حملات قلبی هستند توصیه می‌شود. ،روغن زیتون به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب غیرـاشباع می‌تواند باعث کاهش قند و کلسترول بد خون شده و به همین جهت به بهبود وضعیت سلامت قلب کمک کند. البته مصرف خود زیتون هم می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت قلب داشته باشد. زیتون به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب سالم می‌تواند یکی از خوراکی‌های مفید برای قلب محسوب شود.

روغن زیتون فوق بکر

حبوبات

نخود، عدس و لوبیا، همگی جزو حبوبات محسوب می‌شوند. این دسته از مواد غذایی، منبع پروتئین بوده و فاقد اسیدهای چرب ناسالم می‌باشند. مطابق با تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، چهار بار مصرف  حبوبات در هفته می‌تواند به میزان ۲۲ درصد ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. همچنین باید به این نکته توجه داشت که مصرف حبوبات در کنترل قند خون نیز موثر است. بنابراین مصرف حبوبات برای افراد مبتلا به دیابت نیز توصیه می‌شود. گنجاندن این دسته از مواد غذایی در برنامه رژیم غذایی افراد دیابتی می‌تواند از بروز عوارض دیابت بر اثر بالا رفتن قند خون پیشگیری نماید.

ماست کم‌چرب

یکی از مواد خوراکی مفید برای قلب و سلامت آن ماست کم‌چرب است. ماست نسبت به شیر، از کلسیم و پتاسیم بیشتری برخوردار است. وجود پتاسیم در ماست باعث کنترل فشار خون و در نهایت بهبود وضعیت سلامت قلب خواهد شد. البته باید به این نکته توجه داشت که بهتر است برای کمک به سلامت قلب از ماست کم‌چرب استفاده شود. چون وجود چربی زیاد در ماست می‌تواند برای قلب مضر باشد.

همچنین ماست به دلیل دارا بودن کلسیم زیاد، ماده غذایی مفیدی برای استخوان‌ها نیز محسوب می‌شود. بنابراین بهتر است حتما این ماده خوراکی در  رژیم غذایی گنجانده شود.

هویج یکی از بهترین خوراکی‌ها برای قلب

هویج یکی از سبزیجات مفید برای قلب محسوب می‌شود. این خوراکی باعث کنترل قند خون شده و به دلیل دارا بودن فیبرهای محلول در آب می‌تواند در کاهش کلسترول خون موثر باشد.

سبزیجات و گیاهان تازه

گیاهان و سبزیجات تازه می‌توانند در رژیم غذایی گنجانده شده و تاثیر مناسبی بر روی سلامت قلب داشته باشند. همواره توصیه می‌شود به جای استفاده از چربی‌های ترانس، شکر و نمک، از سبزیجات و گیاهان تازه در رژیم غذایی استفاده شود. برخی از سبزیجات شامل آنتی‌اکسیدان بوده و به همین جهت مصرف آنها می‌تواند باعث بهبود وضعیت سلامتی قلب شود.

دانه کتان

یکی دیگر از خوراکی‌های مفید برای سلامت قلب دانه کتان است. دانه‌ی کتان به دلیل دارا بودن امگا۳ گیاهی، لیگانان و فیبر می‌تواند برای قلب بسیار مفید باشد. بهترین شیوه استفاده از تخم کتان، آسیاب کردن آن و افزودن به سالاد، حبوبات، غلات و ماست است. به این شکل هضم دانه کتان نیز با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

دانه کتان

قهوه

طبق تحقیقات انجام شده، مصرف قهوه و چای می‌تواند باعث سلامت قلب شود. به گونه‌ای که توصیه می‌شود روزی سه یا چهار فنجان قهوه یا چای نوشیده شود. به این شکل افراد کمتر در معرض بیماری دیابت قرار خواهند گرفت. اما برای افرادی که مبتلا به فشار خون هستند،مصرف قهوه توصیه نمی‌شود.

صحبت پایانی

بهبود سطح کیفیت زندگی با داشتن یک برنامه صحیح غذایی و ورزشی ممکن خواهد بود. همانطور که در این مطلب گفته شد، مواد غذایی می‌توانند تاثیر مهمی بر وضعیت قلب داشته باشند. بنابراین برای داشتن قلبی سالم باید از خوراکی‌های مفید برای قلب در برنامه رژیم غذایی استفاده شود.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.