علائم سکته قلبی چیست؟

انفارکتوس حاد میوکارد نام پزشکی برای حمله قلبی است. حمله قلبی یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که زمانی رخ می دهد که جریان خون به عضله قلب ناگهان قطع شود و باعث آسیب بافتی شود. این معمولا نتیجه انسداد در یک یا چند عروق کرونر است. انسداد می تواند به علت ایجاد پلاک، ماده ای که عمدتا از چربی، کلسترول و مواد زائد سلولی تشکیل شده است، پیشرفت کند. اگر شما فکر می کنید که شما یا کسی را که می شناسید ممکن است دچار حمله قلبی باشد، ۱۱۵ را بلافاصله به ۱۱۵ تماس بگیرید.

علائم سکته قلبی چیست؟

علائم انفارکتوس حاد قلب چیست؟

در حالی که علائم کلاسیک یک حمله قلبی درد در قفسه سینه و تنگی نفس است، علائم می توانند کاملا متفاوت باشند. شايعترين علائم حمله قلبی عبارتند از:

فشار یا تنگی در قفسه سینه
درد در قفسه سینه، پشت، فک و سایر قسمت های فوقانی بدن که بیش از چند دقیقه طول می کشد یا می رود و دوباره می آید
تنگی نفس
تعریق
حالت تهوع
استفراغ
اضطراب
سرفه
سرگیجه
تپش قلب
علائم سکته قلبی چیست؟
مهم است که توجه داشته باشیم که همه افراد مبتلا به حمله قلبی نشانه های مشابه یا همان شدت علائم را تجربه نمی کنند. اغلب علامت درد قفسه سینه گزارش شده در میان زنان و مردان است. با این حال، زنان بیشتر از مردان دچار علائم زیر می شوند:

تنگی نفس
درد شکم
درد پشتی
سرگردان
حالت تهوع
استفراغ

در واقع بر طبق علائمی که برخی از زنان که حمله قلبی داشته اند، گزارش می کنند که علائم آنها علائم آنفولانزا را احساس می کند.

چه چیزی باعث حمله قلبی می شود؟

قلب شما، عضو اصلی سیستم قلبی عروقی شما است که شامل انواع مختلفی از عروق خونی است. برخی از مهمترین عروقها شریان ها هستند. آنها خون خود را به بدن شما و تمام اعضای بدن خود می برند. شریان های عروق کرونری به طور خاص به عضله قلب خود می رسند. هنگامی که این سرخرگ ها به علت ایجاد پلاک مسدود شده یا تنگ شوند، جریان خون به قلب شما می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد یا به طور کامل متوقف شود، می تواند یک حمله قلبی ایجاد کند. چندین عامل ممکن است منجر به انسداد در شریان های عروق کرونر شود.

کلسترول بد
کلسترول بد، همچنین با نام کم چربی لیپوپروتئین (LDL) نامیده می شود، یکی از دلایل اصلی انسداد در شریان ها است. کلسترول یک ماده بی رنگ است که در غذای شما مصرف می شود. بدن شما نیز طبیعی است. تمام کلسترول بد نیست، اما کلسترول LDL می تواند به دیواره های شریان ها شما برسد و پلاک تولید کند. پلاک مواد سختی است که جریان خون در شریان ها را مسدود می کند. پلاکت خون، که خون را به لخته شدن کمک می کند، ممکن است به پلاک برسد و با گذشت زمان ایجاد شود.

چربی اشباع شده
چربی های اشباع شده ممکن است به ایجاد پلاک در عروق کرونر کمک کنند. چربی اشباع شده بیشتر در محصولات گوشتی و لبنی، از جمله گوشت گاو، کره و پنیر یافت می شود. این چربی ها با افزایش کلسترول بد در سیستم خون شما و کاهش میزان کلسترول خوب می تواند منجر به انسداد شریان ها شود.

ترانس چرب
نوع دیگری از چربی که سبب مسدود شدن عروق می شود، چربی ترانس یا چربی هیدروژنه شده است. ترانس چربی معمولا مصنوعی تولید می شود و می تواند در انواع غذاهای فرآوری شده یافت شود. چربی ترانس معمولا بر روی برچسب های مواد غذایی به عنوان روغن هیدروژنه یا روغن هیدروژنه شده ذکر شده است.

چه کسی در معرض سکته قلبی است؟

برخی عواملی که ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهد:

فشار خون بالا

اگر فشار خون بالا دارید، خطر بیشتری برای حمله قلبی دارید. فشار خون طبیعی با توجه به سن شما در بازه کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) است. همانطور که اعداد افزایش می یابد خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز افزایش می یابد. داشتن فشار خون بالا باعث صدمه به شریان ها و تسریع در ایجاد پلاک می شود.

سطح کلسترول بالا
با داشتن سطح بالایی از کلسترول در خون شما خطر ابتلا به انفارکتوس حاد قلبی را افزایش می دهد. شما ممکن است با تغییر دادن رژیم غذایی یا مصرف داروهای خاصی به نام استاتین، کلسترول را کاهش دهید.

سطح تری گلیسیرید بالا
سطح تری گلیسیرید بالا همچنین خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد. تری گلیسرید نوعی چربی است که مسمومیت خود را از بین می برد. تری گلیسیریدی که از مواد غذایی دریافت می کنید، از طریق خون خود آن را حمل می کنید تا زمانی که در بدن شما ذخیره می شوند، معمولا در سلول های چربی شما ساکن می مانند. با این حال، برخی از تری گلیسیرید ممکن است در شریان ها شما باقی بماند و به ایجاد پلاک کمک کند.

دیابت و سطح قند خون بالا
دیابت یک بیماری است که باعث افزایش سطح قند خون و یا قند خون می شود. سطح بالای قند خون می تواند عروق خونی را به همراه داشته باشد و در نهایت منجر به بیماری عروق کرونر شود. این یک وضعیت سلامتی جدی است که می تواند حملات قلبی را در برخی افراد ایجاد کند.

چاقی
شانس شما برای داشتن یک حمله قلبی بالاتر است اگر شما دارای اضافه وزن هستید. چاقی با شرایط مختلفی همراه است که خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد، از جمله:

دیابت
فشار خون بالا
سطح کلسترول بالا
سطوح تری گلیسیرید بالا

علائم سکته قلبی چیست؟

سیگار کشیدن
مصرف دخانیات خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد. همچنین ممکن است به سایر بیماری ها و بیماری های قلبی عروقی منجر شود.

سن

خطر ابتلا به حمله قلبی با سن افزایش می یابد. مردان بعد از ۴۵ سالگی در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی هستند و زنان بعد از ۵۵ سالگی در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی هستند.

سابقه خانوادگی
اگر سابقه خانوادگی بیماریهای اولیه قلب دارید، احتمال ابتلا به حمله قلبی دارید. خطر ابتلا به این بیماری بسیار بالا است اگر شما اعضای خانواده مذکر دارید که بیماری قلبی را قبل از سن ۵۵ سالگی ایجاد کرده اند و یا شما دارای اعضای خانواده مادری هستید که بیماری های قلبی را قبل از ۶۵ سالگی ایجاد کرده اند.

عوامل دیگری که می توانند خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهند عبارتند از:

فشار
عدم تمرین
استفاده از برخی مواد مخدر غیر قانونی، از جمله کوکائین و آمفتامین
سابقه پره اکلامپسی یا فشار خون بالا در دوران بارداری

چگونه انفارکتوس حاد میوکارد تشخیص داده می شود؟

برای تعیین اینکه آیا شما یک حمله قلبی داشته اید، پزشک به قلب شما گوش می دهد تا نارسایی های ضربان قلب را بررسی کند. آنها ممکن است فشار خون شما را اندازه گیری کنند. پزشک شما همچنین تعدادی از تست های مختلف را اجرا خواهد کرد اگر آنها متقاعد شوند که شما حمله قلبی داشته اید. ممکن است الکتروکاردیوگرام (EKG) برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب شما انجام شود. آزمایش خون همچنین می تواند برای بررسی پروتئین هایی که با آسیب های قلبی مرتبط هستند، مانند تروپونین باشد.

سایر آزمایش های تشخیصی عبارتند از:

یک آزمایش استرس برای دیدن اینکه چگونه قلب شما به شرایط خاصی مانند تمرین پاسخ می دهد
یک آنژیوگرافی با کاتتریزاسیون کرونر برای بررسی مسائل مربوط به انسداد در شریان ها
یک echocardiogram برای کمک به شناسایی مناطق قلب شما که به درستی کار نمی کنند

چگونه انفارکتوس حاد میوکارد درمان می شود؟

حملات قلبی نیاز به درمان فوری دارند، بنابراین بیشتر درمان ها در اتاق اورژانس آغاز می شود. یک روش حداقل تهاجمی به نام Angioplasty ممکن است برای انحلال شرط هایی که خون را به قلب می رسانند، مورد استفاده قرار گیرد. در طول یک آنژیوپلاستی، جراح شما یک لوله طولانی و نازک به نام کاتتر را از طریق شریان خود وارد می کند تا به انسداد برسد. سپس یک بالون کوچک متصل به کاتتر به منظور باز کردن شریان، را وارد کرده و اجازه می دهد جریان خون را از سر بگیرد. جراح شما همچنین ممکن است یک لوله کوچک مش را به نام یک استنت در محل انسداد قرار دهد. استنت می تواند مانع از بستن مجدد شریان شود.

پزشک شما همچنین می تواند در بعضی موارد از پیوند عروق کرونر قلب (CABG) استفاده کند. در این روش، جراح شما رگ ها و شریان های خود را دوباره مرتب می کند تا خون در اطراف انسداد جریان یابد. یک CABG گاهی اوقات پس از حمله قلبی انجام می شود. در اغلب موارد، با این حال، چند روز پس از حادثه انجام می شود، بنابراین قلب شما زمان برای بهبودی دارد.

تعدادی از داروهای مختلف نیز برای درمان حمله قلبی استفاده می شود:

رقیق کننده خون، مثل آسپرین، اغلب برای شکستن تا از لخته شدن خون و بهبود جریان خون از طریق سرخرگ های باریک استفاده می شود.
ترومبولیتیکها اغلب برای حل شدن لختهاند.
داروهای ضد پلاکتی مانند کلوپیدوگرل، می توان از لخته شدن جدید از تشکیل لخته و لخته موجود در حال رشد، جلوگیری کند.
Nitroglycerin را می توان برای رفع عروق خونی استفاده کرد.
مسدود کننده های بتا فشار خون شما را پایین می آورد و عضله قلب را آرام می کند. این می تواند به شدت آسیب به قلب شما را محدود کند.
مهار کننده های ACE همچنین می توانند برای کاهش فشار خون و کاهش استرس بر قلب استفاده می شوند.
داروهای ضد درد برای کاهش هر نوع ناراحتی که ممکن است احساس کنید، استفاده می شود.

چه اتفاقی پس از درمان انتظار می رود؟

شانس شما برای از بین بردن یک حمله قلبی بستگی به میزان آسیب در قلب شما و نحوه دریافت درمان اورژانسی آن دارد. هرچه زودتر درمان را دریافت کنید، بیشتر احتمال دارد که شما زنده بمانید. با این حال، اگر آسیب قابل توجهی به عضله قلب شما وارد شو.د، ممکن است قلب شما قادر به پمپ مقدار کافی از خون در سراسر بدن نباشد که این می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

آسیب قلب همچنین خطر ابتلا به ریتم های غیر طبیعی قلب یا آریتمی را افزایش می دهد. خطر ابتلا به حمله قلبی دیگری نیز بالاتر خواهد بود.

بسیاری از افراد که حمله قلبی داشته اند، اضطراب و افسردگی را تجربه می کنند. مهم است که با توجه به نگرانی های خود در طول بهبودی با دکتر خود صحبت کنید.

اکثر افراد پس از حمله قلبی قادر به ادامه فعالیت های عادی خود هستند. با این حال، شما باید هر گونه فعالیت فیزیکی شدید را کاهش دهید. دکتر شما به شما کمک خواهد کرد که یک برنامه مشخص برای بهبودی ایجاد کنید. ممکن است لازم باشد داروها را مصرف کنید و یا برنامه توانبخشی قلب را تجویز کنید. این نوع برنامه می تواند به شما کمک کند که به آرامی قدرت خود را دوباره به دست بیاورید، در
چگونه می توان انفارکتوس حاد قلب را پیشگیری کرد؟

گام های بسیاری وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از حمله قلبی، حتی اگر قبلا داشته اید. یک راه برای کاهش خطر ابتلا به این است که شروع کنید به خوردن یک رژیم غذایی قلب سالم. این رژیم غذایی عمدتا شامل:

غلات کامل
سبزیجات
میوه ها
پروتئین لاغر

شما همچنین باید مقدار زیر را در رژیم غذایی خود کاهش دهید:

قند
چربی های اشباع شده
چربی ترانس
کلسترول

این امر برای افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا بسیار مهم است.

چندین بار در هفته نیز سلامت قلب و عروق خود را بهبود می بخشد. اگر اخیرا یک حمله قلبی داشته باشید، قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید، با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین مهم است که سیگار کشیدن را در صورتی که سیگار کشیدید متوقف کنید. ترک سیگار به طور قابل توجهی خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد و سلامت قلب و ریه شما را بهبود می بخشد. شما همچنین باید از دود سیگنال دوم اجتناب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.