آشنایی با انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی

انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی

آشنایی با انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی

اگر علاقه‌مند به گل‌ها و گیاهان آپارتمانی هستید و در کل عاشق طبیعت و پرورش انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی هستید، بهتر است این مقاله را دنبال کنید تا علاوه بر آشنایی با انواع این دسته از گیاهان ، با نحوه مراقبت از آن‌ها نیز آشنا شوید. این نوع از گیاهان، گیاهانی هستند که در مکان‌های سرپوشیده قابلیت رشد را دارا هستند و معمولا در مکان‌هایی مانند ادارات، منازل، تالارها، اماکن و… نگهداری می‌شوند. در اکثر مواقع این گیاهان برای تزئین، روحیه‌بخشی، تسویه‌سازی هوای داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه این مقاله به معرفی انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی میپردازیم، پس با ما همراه باشید.

انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی

نحوه مراقبت از گیاهان زینتی و آپارتمانی

 گیاهان زینتی و آپارتمانی معمولا بومی نواحی استوایی هستند، اما اینطور نیست که نتوان آن‌ها را در مناطقی دیگر یافت کررد، این گیاهان علاوه بر مناطق استوایی در نواحی نیمه استوایی نیز یافت می‌شوند.

اگر تصمیم دارید تا با خریداری کردن انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی به رشد و پرورش آن‌ها در منزل خود بپردازید، باید از موارد زیادی در مورد نحوه رشد و پرورش آن‌ها آگاهی پیدا کنید که پس از خریداری کردن آن‌ها شاهد حساسیت نشان دادن‌شان به محیط منزل‌تان نباشید. در ادامه عواملی که برای رشد صحیح گیاه و مراقبت از آن باید رعایت شوند را بیان خواهیم کرد.

  • آبیاری گیاه در زمان معین
  • نوررسانی به مقدار مورد نیاز به گیاه
  • درنظر گرفتن خاک و کود مناسب
  • دمای مناسب محیط
  • رطوبت کافی محیط
  • کود‌دهی مناسب و مبارزه با حشرات مضر برای جلوگیری از آسیب رساندن به گیاه

اکثر این گیاهان باید در محتط مختص به خود قرار گیرند، چرا که قابلیت رشد را در هر محیطی ندارند و همچنین رعایت مقدار رطوبت و رسانایی نور برای اینگونه گیاهان بسیار ضروری است. توجه داشته باشید که برخی از این گیاهان به همه‌ی شرایط نام برده حساسیت نشان می‌دهند.

انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی

برای مطالعه: تاثیر گیاهان اپارتمانی بر روی روح و جسم انسان

در خرید گیاهان زینتی و آپارتمانی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

قطعا اگر پیش از خرید این سوال را در ذهن خود مطرح کنید که در هنگام خرید گیاهان زینتی و  آپارتمانی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ بسیار به شما کمک می‌کند تا از همان ابتدای خرید همه چیز با رضایت کامل و تحت شرایطی کنترل شده، پیش برده شود. ابتدا بهتر است پیش از خرید، با انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی آشنایی پیدا کنید، سپس این سوال را از خودتان بپرسید که آیا در پرورش گل‌ها و گیاهان زینتی، مهارت‌های لازم را دارید؟ آیا محیط منزل‌تان رطوبت و دمای مناسبی برای پرورش این دسته از گیاهان را دارد؟

پس از مطرح کردن این سوالات و پاسخ دادن به آن‌ها، شما متوجه خواهید شد که آیا برای خرید گیاهان آپارتمانی و پرورش دادن آن‌ها در منزل توانایی‌های لازم را دارید؟ اگر جواب‌تان مثبت است که ادامه مطلب را مطالعه کنید تا با جزئیات و نکات بیشتری در ا خصوص خید گیاهان آپارتمانی، آگاهی پیدا کنید.

  • گلدان مناسب تهیه کنید؛ برای تهیه گلدان مناسب فروشنده را از شرایط محیطی و نوع گیاهی که می‌خواهید پرورش دهید، مطلع کنید تا براساس آن‌ها، فروشنده گلدان‌هایی متناسب با نوع گیاه زینتی و آپارتمانی، به شما معرفی کند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد پرورش گیاه می‌توانید از فروشندگان کمک بگیرید.
  • درصورتی که تازه‌کار هستید می‌توانید از فروشنده، گل‌هایی که دردسر آنها کمتر است و گیاهانی که رشد سریع دارند و به آسانی تکثیر می‌شوند درخواست کنید.
  • درهنگام خرید انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی توجه داشته باشید که برگ‌های گیاه مورد نظر دارای زردی و سوختگی نباشد.
  • اگر گیاهان مدنظر شما، دارای گل هستند، بهتر است، گیاهی را انتخاب کنید که دارای غنچه زیاد است و تعداد کمی از غنچه‌های آن شکفته شده است.

انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی

انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی

پس از ذکر نکات لازم در خصوص خرید و نحوه مراقبت از گیاهان زینتی و آپارتمانی، وقت آن رسیده است که در ادامه این بخش از مقاله، به معرفی انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی بپردازیم. در اینجا ایده آل مگ شما را با ۷ نوع از این گیاهان آشنا می‌کند تا پس از مطالعه مطلب بتوانید، انتخابی آسوده‌تر داشته باشید.

برای مطالعه: انواع گیاهان هوازی را بشناسید!

آرالیا برگ پهن

یکی از انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی ، آرالیا برگ پهن است، درختچه‌ای به نام فاتسیا که ذره‌ای از سرسبزی خود نمی‌کاهد و رشد آن تا ۶ متر هم ادامه پیدا می‌کند، از ویژگی‌های بارز این نوع گیاه می‌توان به منشعب بودن ساقه‌های آن اشاره کرد و دلیل آن هم این می‌تواند باشد که این گیاه نوعی پیچک به حساب می‌آید. اندازه برگ‌های این درختچه درمواردی به ۳۰ سانتی‌مترهم می‌رسد و دمبرگ‌های آن تقریبا به ۵۰ سانتی‌متر می‌رسد، جالب است بدانید که برای رشد این گیاه نیازی به نور خورشید نیست ولی اگر دمای محیط سرد باشد، وجود نور خورشید الزامی است.

آرالیا برگ پهن

آگلونما

برگ‌های این گیاه بسیار زینتی و زیبا است که بشکل مستطیل نیزه‌ای می‌باشد و طول برگ‌های آن گاهی تا بیست و پنج سانتی‌متر و پهنای آن به دوازده سانتی‌مترهم می‌رسد، طول ارتفاع این گیاه در گونه‌های مختلف نیز، متفاوت است و معمول آن بین ۲۰ تا ۴۰ سانتی‌متر است که در انتهای تنه‌ی این گیاه، نقطه‌های سبز رنگی دیده می‌شود، گل‌های این گیاه در اوایل تابستان شکوفه می‌دهند و دارای گل‌های سفید و میوه‌های قرمز نیز می‌باشد.

آرمریا

این گیاه کاملا برای کاشت در باغ‌ها، ساحل‌ها، و مناطقی که مرزبندی هستند، مناسب است و جزء یکی از گیاهان زینتی به حساب می‌آید، همچنین این گیاه حاوی گل‌های معطر و زیبا ‌می‌باشد که مورد پسند هرکس ‌می‌تواند باشد. از دیگر نام‌هایی که می‌توان این گیاه را با آن‌ها شناخت، عود قرمز و چمن هلندی است.

آرالیای ژاپنی

آرالیای ژاپنی، گیاهی مخصوص آپارتمان‌، که دارای برگ‌های براق و سبز به پهنای بیست تا چهل سانتی‌متر است که معمولا برای مکان‌های خنک مانند داخل آپارتمان و ادارات مناسب‌تر است، برگ‌هایی به شکل پنجه‌ای است که تقریبا از هشت لبه تشکیل شده است، گل‌های این گیاه سبز رنگ و به صورت چتری هستند.

آرالیای ژاپنی

بنفشه آفریقایی

این گل می‌تواند یکی از بهترین‌ انتخاب‌های شما در هنگام انتخاب گیاه زینتی باشد، گلی بی‌دردسر که می‌توان سالیان سال از آن نگهداری کرد، تنوع رنگی شکوفه‌های این گل شما را به وجد می‌آورد و انتخاب شما را برای خرید سخت‌تر می‌کند. این گل در اکثر گل‌فروشی‌ها موجود می‌باشد و جالب است بدانید که شرایط نگهداری از آن فقط داشتن محیطی گرم، وجود نور خورشید و مراقبت از آن است، اگر این گل را جلوی یک پنجره که آفتاب از طریق آن به داخل منزل می‌تابد، قرار دهید، این گل دائما شکوفه می‌دهد و زیبایی خاصی به آپارتمان شما هدیه می‌کند، اما برای آبیاری این گیاه باید احتیاط کنید که آب روی برگ‌های این گیاه نریزد، زیرا باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی آنها می‌شود. به دلیل اینکه گل‌های این گیاه یکپارچه هستندد، می‌توانید از آن برای دکوراسیون منزل خود استفاده کنید.

اکسالیس

گیاهی زیبا، مناسب برای تزئین آپارتمان‌ها و منازل می‌باشد که دارای برگ‌هایی مثلثی شکل و بنفش رنگ است که با دارا بودن این رنگ، گیاهی زینتی محسوب می‌شود. شما می‌توانید از این گیاه در محیط ساختمان‌ها، پاسیو‌ها و باغ‌ها نیز استفاده کنید. گاهی‌اوقات شکوفه‌های این گل به رنگ‌های سفید و صورتی مشاهده می‌شود، برای تکثیر این گیاه می‌توانید آنرا قلمه بزنید و تعداد آن را افزایش دهید، همچنین از دیگر اسم‌های معروف گل شبدر “گل اکسالیس” و “گیاه عشق” نیز می‌باشد.

حرف آخر

همانطور که مستحضر هستید، ایده آل مگ در  این مطلب با هدف معرفی انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی در خدمت شما عزیزان همیشه همراه بود تا پس از آگاهی از شرایط لازم در خصوص  رشد و پرورش این دسته از گیاهان، بتوانید تصمیمی درست و رضایتمندانه داشته باشید، حال پس از بیان همه نکات لازم، این شما هستید که با رعایت آن‌ها می‌توانید کمک کنید تا گیاهانی زیبا برای منزل خود خریداری کنید و در مناسب‌ترین شرایط آن‌ها را پرورش دهید.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 1 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.