بررسی تأثیر CTR برسئوسایت

CTR چیست؟

CTR به معنای نرخ کلیک می باشدیکی از فاکتورهایی است که گوگل به آن توجه دارد. نرخ کلیک(Click Through Rate) از نسبت تعداد کلیک کاربران به تعداد دفعات نمایش(Impression) لینک یا آدرس اینترنتی در نتایج گوگل محاسبه می‌شود.

به‌عنوان‌مثال وب سایتی درنتیجه‌ی جستجوی‌های گوگل در کلمه‌ی “خرید گوشی موبایل” ۲۰۰۰ بار ظاهرشده است و تعداد کلیک روی لینک آن ۱۷۰ بار بوده است نرخ کلیک یا CTR آن می‌شود ۲۰ درصد، یعنی ۲۰ در صد جستجو کنندگان روی لینک این وب‌سایت کلیک کرده‌اند.

فرمول محاسبه‌ی CTR: تعداد کلیک(Click) % تعداد نمایش (CTR=(Impression

بررسی تأثیر CTR برسئوسایت

تأثیر CTR بر سئو و رتبه‌های گوگل:

گوگل نتایج جستجوی خود را بر اساس بازدید کاربران تغییر و رتبه‌بندی می‌کند بنابراین افزایش ctr می تواندتاثیر زیادی بر روی سئو سایت ما داشته باشد به عبارتی دیگر هرچه نرخ کلیک افزایش یابد به معنای این است که کاربران زیادی از سایت ما بازدید کرده اندوبازدید بیشتر از یک سایت گویای کسب رتبه‌ی بهتر در نتایج گوگل می‌باشد.

چگونه نرخ کلیک را افزایش دهیم؟

افزایش نرخ کلیک,بررسی تأثیر CTR برسئوسایت

راه‌های مختلفی برای افزایش CTR وجود دارد که می‌توان از هرکدام از آن‌ها به‌عنوان یکی از راه‌های موفقیت در سئو سایت نگاه کرد.

برخی از راه‌های افزایش نرخ کلیک سایت عبارت‌اند از:

استفاده از توضیحات (meta description)مناسب برای صفحات سایت:

باید Meta Description به‌گونه‌ای نوشته شودکه کاربر تشویق به خواندن نوشتۀ شما شود، حتی اگر در پایین صفحه قرار داشته باشید. وهم چنین از کلمات کلیدی به‌صورت اسپم واراستفاده نکنیدوطول متا دیسکریپشن هم حداکثر بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ کاراکتر باشد.

نوشتن توضیحات مناسب و مفید برای هریک از مطالب سایت شما در افزایش نرخ کلیک سایت کمک خواهد کرد.

انتخاب عنوان (title) مناسب، جذاب و تأثیرگذار:

یک عنوان مناسب و تأثیرگذار نقش مهمی در نرخ کلیک کاربران روی یک سایت دارند. یک عنوان خوب دارای کلمات کلیدی می باشدومحتوای جذابی داردوبایدطول مناسبی داشته باشد.

اگر عنوان یک مطلب و یا مقاله جذاب و تأثیرگذار نباشد، نمی‌تواند کاربر را در نتایج جستجو جذب سایت نماید و در نرخ کلیک سایت و سئو سایت تأثیرگذار باشد.

نوشتن محتوای باکیفیت در سایت:

اگر محتوای یک وب‌سایت باکیفیت باشد می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در جذب کاربر داشته باشد. اگر کاربر با محتوای باکیفیت یک وب‌سایت روبرو شود، اسم سایت را به ذهن خواهد سپرد و جذب سایت می‌گردد که در سئو سایت تأثیر بسیار بالایی دارد.

استفاده از تبلیغات گوگل

در هر ثانیه ۲٫۳ میلیون سرچ در گوگل اتفاق می‌افتد که اکثر صفحات نتیجه، شامل تبلیغات گوگل می‌شوند. درست درزمانی که افراد در حال جست‌وجوی محصولات یا خدماتی هستند که کسب‌وکار شما ارائه می‌دهد، تبلیغات توسط Google می‌تواند یک روش بسیار مؤثر در ارجاع به وب‌سایت شما باشد.

بهبود ظاهر وب‌سایت

  ظاهری وب سایت یکی ازفاکتوهایی است که می تواندباعث جذب کاربران به سایت شود. اکثر کاربران وقتی وارد یک وب سایت می شوند ، در طول پنج ثانیه تصمیم می گیرند که در آن صفحه بمانند یا آن را ترک کنند. در صورتی که ظاهر وب سایت شما جذاب باشد ، بازدید کننده جذب آن می شود و سایت را ترک نمی کند.

افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت 

سرعت بارگذاری در صفحات یکی از دلایلی است که گوگل خیلی به آن اهمیت می‌دهد. پس این مسئله خیلی ساده است، شما باید علاوه بر استفاده از تکنیک سئو،‌ سرعت وب‌سایت خود را هم بالا ببرید تا رتبه بالاتری در گوگل کسب کنید.

حال باید نرخ کلیک چه کلماتی را برای افزایش رتبه سایت بهبود ببخشیم؟

قبل از اینکه بگوییم چگونه می‌توان CTR را بهبود داد، باید ببینیم کدام کلمات و عبارات ارزش وقت گذاشتن رادارند؛ یعنی باید کلماتی را انتخاب کنیم که قدرت زیادی در افزایش بازدید سایت ما داشته باشند.

برای این کار توصیه می‌کنم از گوگل وبمستر تولز جدید استفاده کنید. برای ورود به سرچ کنسول جدید گوگل باید بر روی این گزینه کلیک کنید:

گوگل وب مستر,بررسی تأثیر CTR برسئوسایت

در نسخه جدید سرچ کنسول گوگل، در قسمت Performance که معادل Search Analytics نسخه قدیمی این ابزار است، می‌توانید کلمات کلیدی را برمبنای فیلترهای دلخواه خود مرتب کنید. برای این کاربر روی آیکون شکل زیر کلیک کنید:

گوگل وب مستر,بررسی تأثیر CTR برسئوسایت

به کمک قابلیت فیلتر کردن کلمات کلیدی در گوگل وب مستر، می‌توانید آن‌ها را به ترتیب دلخواه خود مرتب کنید.

  • اکنون  فیلتر های بازه زمانی و پارامترposition را تنظیم کنیدوکلمات را بر اساس Impression از زیاد به کم مرتب کنید.

به‌این‌ترتیب کلمات بالای لیست مواردی هستند که بازدید فوق‌العاده بالایی دارند و سایت شما به‌طور میانگین در  روز های اخیر در صفحه اول گوگل در این کلمات کلیدی قرار داشته است. اکنون کاری که باید بکنید این است که از بالای این لیست ببینید چه کلماتی CTR کمتری دارند. این کلمات را انتخاب می‌کنید و به ترتیب اولویت، برای بهینه‌سازی CTR آن اقدام کنید.

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *