تفاوت نرم افزار و اپلیکیشن

آیا نرم افزار و اپلیکیشن هر دو یکی هستند؟

گاهی اوقات پیش می آید که در مکان هایی این ۲ عبارت را به اشتباه به جای همدیگر به کار می بریم و این نشان از عدم آگاهی ما نسب به این موضوع می باشد. در واقع اینطور باید گفت که این ۲ کلمه، software و application  هم معنا نیستن و یکی از آن ها جزئی از دیگریست. رابطه میان این ۲ کلمه همانند رابطه میان مربع و مستطیل است. همانطور که می دانید هر مربع با هر سازی یک مستطیل محسوب می شود اما هر مستطیلی، مربع به حساب نمی آید.لذا تفاوت برنامه با نرم افزار همانند تفاوت میان مربع و مستطیل است.

وسیله هایی همانند پردازنده، مادربورد، فن و خیلی چیزهای دیگر تعبیه شده در یک سیستم کامپیوتری تحت عنوان سخت افزار معرفی شده اند. در یک سیستم کامپیوتری و یا هر سیستم هوشمندی، هر چیزی به غیر از سخت افزار، نرم افزار نامیده می شود. Application نوعی از نرم افزار است که باید قابل اجرا باشد. برنامه و یا application، همان مربع موجود بود که نوعی از یک مستطیل، که در اینجا software می باشد، است. به عنوان مثال   درایورهای دستگاه ها، راهنماها، تصاویر و اسناد تنها تعددی از نرم افزارهای هستند که application نیستند.

لازم به ذکر است که بدانید آن چیزی که یک software را به یک application تبدیل می کند، قابل اجرا بودن آن است. یک application باید بتواند چند وظیفه را انجام دهد. به عنوان مثال درایور c در سیستم کامپیوتری شما که یک نرم افزار است یک application به حساب نمی آید چرا که این نرم افزار قابل اجرا و ران شدن نیست.

یکی از ایرادات application این است که فقط محدود و مختص به یک نوع سیستم عامل می باشد. اپلیکیشنی که برای سیستم عامل ویندوز تهییه شده است قابل اجرا بر روی سیستم عامل لینوکس و دیگر سیستم عامل ها نیست. اما نرم افزار محدود به یک سیستم عامل نمی شود. ممکن است که نرم افزار روی سیستم عامل های دیگر هم اجرا بشود و هم نشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.