ویروس کامپیوتری

ویرایش شده در by سارا حاتمی

تاریخچه ویروس کامپیوتری

رابرت توماس، مهندس BBN Technologies اولین کامپیوتر شناخته شده ویروس را در سال ۱۹۷۱ توسعه داد. اولین ویروس به نام ویروس Creeper کریستین شناخته شد و برنامه آزمایشی آن توسط رایانه های مخرب آلوده Torp توسط ARPANET انجام شد. پیام تله تیپ نمایش داده شده در صفحه عبارت بود از، “من خزنده: گرفتن من اگر شما می توانید.”

اما ویروس کامپیوتری اصلی وحشی، احتمالا اولین مورد در تاریخ ویروس های کامپیوتری بود: Elk Cloner. Elk Cloner سیستم عامل های اپل II را از طریق فلاپی دیسک آلوده کرد. این ویروس توسط ریچارد اسکرتا، نوجوان سال ۱۹۸۲ توسعه داده شد. با وجود اینکه ویروس های کامپیوتری به عنوان یک شوخی طراحی شده بود اما روشن کرد که چگونه یک برنامه مخرب را می توان در حافظه کامپیوتر نصب کرد و کاربران را از برداشتن برنامه منع کرد.

ویروس کامپیوتری

ویروس کامپیوتری یک برنامه مخرب است که خودش را با کپی کردن خود به برنامه دیگری تکرار می کند. به عبارت دیگر، ویروس رایانه خود را به دیگر کدهای اجرایی یا اسناد گسترش می دهد. هدف ایجاد یک ویروس کامپیوتری این است که سیستم های آسیب پذیر را آلوده سازد، کنترل مدیر را بدست آورده و اطلاعات حساس کاربر را سرقت کند. هکرها، با فریب دادن آنها، ویروس های کامپیوتری را با هدف مخرب و شکار بر روی کاربران آنلاین طراحی می کنند.

یکی از روش های ایده آل که ویروس ها را از طریق ایمیل گسترش می دهد – باز کردن پیوست در ایمیل، بازدید از یک وب سایت آلوده، کلیک بر روی یک فایل اجرایی، یا مشاهده یک تبلیغات آلوده می تواند ویروس را به سیستم شما گسترش دهد. علاوه بر این، عفونت ها نیز در هنگام اتصال با دستگاه های ذخیره سازی قابل جابجایی که قبلا آلوده شده اند مانند درایوهای USB گسترش می یابد.

ویروس ها به راحتی و به سادگی می توانند با استفاده از سیستم های دفاعی از یک کامپیوتر دزدی کنند. نقص موفق می تواند مسائل جدی برای کاربر مانند آلوده کردن منابع دیگر یا نرم افزار سیستم، اصلاح یا حذف توابع کلیدی یا برنامه ها و کپی / حذف یا رمزگذاری داده ها را ایجاد کند.

ویروس کامپیوتری

در حال حاضر،ویروس هایی که پیشرفته هستند با قابلیت های گریز می آیند که در دور زدن نرم افزار آنتی ویروس و دیگر سطح پیشرفته دفاع کمک می کند. پس از آن، توسعه نرم افزارهای مخرب چندین مرتبه در زمان های اخیر باعث می شود ویروس ها به طور پویا کد خود را تغییر دهند. این امر تشخیص و شناسایی ویروس را بسیار دشوار می سازد.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.