عزای طویریج در روز عاشورا

عزاداران شرکت کننده در  عزای طویریج “رکضه طوریج”  روز عاشورا بعد از خواندن نماز ظهر و عصر از منطقه ای در ۲۰ کیلومتری اطراف کربلا به نام طویریج به سمت کربلا و حرم امام حسین (ع) هروله می کنند. این عزاداری، تظاهراتی خودجوش است که توسط مردم قبیله طویریج انجام می شود. در روز عاشورای سال ۶۱ هجری گروهی از مردم برای کمک به امام حسین (ع) به سمت کربلا حرکت کردند ولی زمانی که به کربلا رسیدند امام حسین (ع) و یارانشان به شهادت رسیده بودند و خیمه ها نیز سوخته بود.

در این دسته عزاداری گروه های پیروان اهل بیت علیهم السلام که به سمت حرم مطهر می دوند ، صدای “یا حسین! یا حسین شان به گوش می رسد !”

و شعار ابدوالله ماننساه حسینا (به خدا قسم تا ابد حسین را فراموش نمی کنیم) سر می دهند.

صحنه ای روحانی و با عظمت است و  مانند این است که مردم برای پاسخ به ندای هل من ناصر امام الحسین علیه السلام آمده اند تا از او پشتیبانی کنند اما  این گروه برای کمک به امام حسین (ع) در واقعه کربلا به اندازه قرن ها دیر رسیدند. به همین دلیل است که آنها “یا حسین” “یا حسین” می گویند و بر سر و صورت خود می زنند.

عزای طویریج
عزای طویریج

تاریخچه عزای طویریج


سال اولی که این عزاداری برپا شد سال ۱۳۰۳ هجری قمری مصادف با سال ۱۸۸۵ میلادی بود ، در روز عاشورا ، مردم در خانه سید صالح القزوینی برای بزرگداشت عاشورا تجمع کردند و پس از پایان خواندن مقتل امام حسین (ع) ، بصورت خودجوش با ندای واحسین به سمت کربلا  شروع به هروله کردند . در سالهای بعد ، این آیین سامان دهی یافت و هر ساله پس از نماز ظهر در روز دهم محرم انجام می شود.

یک سال روز عاشورا عزای طویریج از کنار علامه بحرالعلوم عبور می کردند که ناگهان ایشان عمامه از سربرداشته و به دسته عزا ملحق شدند

پس از اتمام مراسم عزاداری ایشان به حال طبیعی باز گشتند. اطرافیان علامه نقل می کنند که وقتی علت این رفتار ناگهانی را از مرحوم بحر العلوم جویا شدند ایشان فرمود: هنگامی که هیات به من نزدیک گردید، امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را دیدم که با سر و پای برهنه بهمراه عزاداران و سینه زنان اشک می ریزند. با دیدن این صحنه، اختیارم از دست برفت و وارد هیات شدم تا بهمراه امام زمان علیه السلام عزاداری و سینه زنی نمایم.

حسین جنس غمش فرق می کند

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. مهدي آزاد می گوید

    واقعا ممنون بابت اين مطلب كامل ، به غير از طويرج مابقي زائران حرم حسيني هم بعد از نماز ظهر اين حركت نمادين را انجام ميدهند و از سمت حرم امام حسين به سمت حرم حضرت ابوالفضل دوان دوان حركت ميكنند ، زائران با فرياد : لبيك يا حسين ، لبيك يا عباس اين حركت نمادين را هر ساله با اشتياق بيشتر انجام ميدهند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code